Çınar Erkek Kuaförü-Çınar Arıcı

“Biz Halkbank’ı tanırız, başka banka bilmeyiz.”

Çınar Arıcı, erkek berberi. Kendisine ait bir dükkanı var. Çocuk yaşlarda başladığı mesleğini 33 yıldır sürdürüyor.

Erkek berberliğine nasıl başladınız?

Aslında ben ilkokula giderken bayan kuaföründe çalışıyordum. İki yıl sonra işler biraz düştü. Bir ağabeyimiz vardı, beni erkek kuaförüne yönlendirdi. 1979-80 senesiydi sanırım orada çırak olarak başladım bu işe. Sonra askere gittim ve döndüğümde devam ettim mesleğe. Sonra da kendi dükkanımı açtım işte. 1989’dan beri kendi dükkanımı çalıştırıyorum.

Kendi işinizi kurarken maddi desteği nereden sağladınız?

O yıllarda kredi yoktu tabii. Eşten dosttan altınla borç aldık.

Müşteri portföyünüz kimlerden oluşuyor?

Belli bir kesimden söz edemeyiz aslında. Müşterilerim arasında her yaştan insan var ama ben bu mahallede çıraklığımdan beri,  yani yaklaşık 34 yıldır çalıştığım için çok sayıda eski müşterim var. Çıraklığımdan beri tanıdığım insanlar hala bana geliyor.

Sizin sektörünüzde rekabet yoğun mu?

Evet, özellikle fiyat bakımından kıran kırana bir rekabet söz konusu. Aslında bir tarifemiz var ama uygulanamıyor. Çünkü meslektaşlarımız arasından fiyatları anormal düşürenler çıkıyor. Erkek berberi sayısı da aşırı derecede fazla. Avrupa’daki gibi burada da bir mesafe sınırlaması koysalar çok iyi olur ama…

Bu da sizi zorluyordur tabii.

Elbette. O da veriyor aynı kirayı, elektrik-su parasını, ben de veriyorum. Telefonun, internetin, her şeyin masrafı aynı. Nasıl bu kadar fiyat düşürebiliyorlar bilmiyorum. Allahtan, bizim kemik müşterimiz var da fazla etkilenmiyoruz rekabetten. Bizim semtimizde öyle aşırı indirim yapan da olmuyor, biraz daha rahatız diyebilirim.

Hiç banka kredisi kullandınız mı?

Evet, dükkanımı yenilemek ve yeniden dekore etmek için Halkbank’tan kredi kullandım.

Kooperatife üye misiniz?

Evet, üyeyim. Çok da faydasını görüyorum. Çünkü kooperatif üyesi olduğum için Halkbank’tan düşük faizli kredi kullanabiliyorum. O yüzden de biz Halkbank’ı tanırız, başka banka bilmeyiz.