EL EMEĞİ TESBİHLERİ İHRAÇ EDİYOR
 
Barış Bülbül, ailesinden devir aldığı atölyesinde geleneksel yöntemler tesbih üretiyor. Üç kuşaktır bu işi aralıksız sürdüren Bülbül’ün ürettiği ürünler özellikle koleksiyonerler tarafından büyük ilgi görüyor…
 
Barış Bülbül, Ankara Hacıbayram’daki mütevazi atölyesinde el emeğiyle ürettiği tesbihler adeta yok satıyor. Ürettiği her tesbihe kendi özel mührünü basan Barış Bülbül’ün yurt içinin yanı sıra yurt dışında da müşterileri var. Aynı zamanda Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen “Sanatçı Tanıtım Kartı”nın avantajlarını da konuştuk.
 
Artık geleneksel mesleklerimiz arasında gösterilen tamamıyla el işçiliğiyle ürettiğiniz tesbih üretimine ne zaman başladınız?
 
Bu işimizin temeli dedem tarafından atılıyor. Dedem yaşı ilerleyince yanına aldığı babam Fahrettin Bülbül’e bu işi devrediyor. Bende 14 yaşında bir yandan okulu mu devam ederken diğer yandan da atölyemize gidip gelmeye başladım. Babamın çalışmaları yaptığı tesbihler hep dikkatimi çekiyordu. Bu işi öğrenmek istediğimi fark ettim. Bundan sonra atölyede geçirdiğim süre giderek artmaya başladı. Büyük bir dikkatle babamı izliyordum. İşin tekniğini, püf noktalarını görmeye başlıyordum. Ancak bunlar tek başına yeterli olmuyordu. Babam bir asistanı yetiştirir gibi benimle ilgilenmeye işin inceliklerini öğretmeye başladı.
 
Siz atölyenin başına ne zaman geçtiniz?
 
Babamın yaşı ilerledi. Bu nedenle eskisi kadar işlerle ilgilenemiyor. Yaklaşık 5 yıl önce, babam atölyeyi bana devir etti. Babam zaman zaman gelip gidiyor. Ancak tüm işlerle ben ilgileniyorum. Şu an 23 yaşındayım.
 
Bundan sonra işlerinizi geliştirmek, büyütmek adına ne tür planlarınız var?
 
Özellikle Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen “Sanatçı Tanıtım Kartı” bize son derece önemli fırsatlar yarattı. Bunu en iyi şekilde değerlendirmek için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Zira bakanlığın desteğiyle uluslararası önemli fuar ya da benzeri etkinliklere hiçbir ücret ödemeden katılıyoruz. Tüm masraflarımız karşılanıyor. Bu bizim gibi sınırlı bütçelere sahip işletmeler için muazzam bir fırsat yaratıyor. Bu sayede yabancı ülkelerden müşteriler bulmaya başladık. Bunun yanı sıra yabancı ülkelerde tanınma fırsatı buluyoruz.

Tüm bunlar iş hacmimizi artırıyor. Diğer yandan farklı ülke pazarlarından gelen talepler bizi yeni, farklı ürünler geliştirmeye, ürütmeye yöneltiyor.
 
Tesbih üretiminde kullandığınız hammaddeleri nelerden temin ediyorsunuz?
 
Kehribardan farklı ağaç türlerine, kaplumbağa kabuğundan fil dişine kadar birçok farklı malzeme kullanarak tesbih yapıyorum. Bunların bazılarını yurt içinde farklı illerimizden tedarik ediyoruz. Bazılarını da yurt dışından alıyoruz.
 
Ürettiğiniz ürünlerin satışını nasıl gerçekleştiriyorsunuz? Size ait bir mağaza var mı?

Henüz bir mağazamız yok. İlerleyen dönemlerde Antalya’da açmayı planlıyoruz. İnternet sitemizi yeniliyoruz. Yakın zamanda bu siteden sipariş almaya başlayacağız. Şimdilik müşterilerimizden gelen özel siparişler doğrultusunda tesbih hazırlıyoruz.
 
Bir tesbihi ortalama ne kadar sürede hazırlıyorsunuz?
 
Aslında bu süre kullandığım ham maddeye göre değişiyor. Bazıları iki gün sürerken bazıları da 10 günü buluyor. Standart bir tesbihin yapımı iki gün sürüyor. Oyma işi yaptığımız tespihlerde ise bu süre 10 güne kadar çıkabiliyor. Kullanacağım ham maddeyi ilk önce kıl testere ile kesiyorum. Sonra zımparalanıyor. Ardından cila işlemi yapılıyor. Bütün bu süreç el emeğiyle tamamlanıyor. Özetle yaptığımız tüm ürünler büyük el emeği ve göz nuru ile yapılıyor.