DENİZ TİPİ TRANSFORMATÖRDE DÜNYA MARKASI
 
Yıllarca dağıtım transformatörleri üreten Sönmez, 2000’lerden sonra Ar-Ge’ye ağırlık vererek özel tip imalata başladı. Şirketin kendi imzasını taşıyan deniz tipi transformatörler ve konvertor transformatörleri dünya çapında başarı yakaladı.
 
Haber: Tarık Dağlı
 
1975 yılında kurulan Sönmez Transformatör, ilk yıllarında Türkiye elektrifikasyonu için dağıtım transformatörleri imal etmekteydi. 1980 yılına kadar atölye boyutunda olan Sönmez Transformatör, aynı yıl kurduğu fabrikayla güç trafoları da imal etmeye başladı. Amerika, Fransa ve Almanya teknolojilerini Türkiye’ye getiren şirket, 1998 yılına kadar binlerce dağıtım transformatörlerini TEDAŞ, çeşitli kamu kuruluşları ve özel sektöre teslim ederek alanında başarılı bir şöhretin sahibi oldu. 2000’lerde ise Türkiye elektrifikasyonunun tamamlanması ve dağıtım transformatörleri üreticilerinin çoğalması ile pazar karlılığını yitirmeye başlayınca Sönmez, başka alanlara yöneldi. Avrupa, Afrika, Orta Doğu’da birçok ülke ile birlikte Rusya, Türkiye Cumhuriyetleri Hindistan ve Singapur ile Ar-Ge ve ürün geliştirmeye yönelik alanlarda faaliyetlerini geliştiren şirket böylece özel tip transformatör imalatına ağırlık vermeye başladı. Türkiye pazarından ziyade dünya pazarlarında da market arayışına geçildi. Çeşitli fuarlar ve sektörler için özel endüstriyel çözümler müşterilere sunulmaya başlandı. 2006’dan itibaren ise işletmenin ihracatı yüzde 5’lerden, yüzde 85’lere ulaştı.
 
Şirketin bu atılımında en büyük pay ise yenilikçi atılımlarında oldu. Kendi geliştirdiği sistemlerle elektro filtre transformatörleri, motor yol verme uygulamaları, ocak transformatörleri, demir yolu uygulamaları gibi uzmanlık isteyen alanlarda çok başarılı ürünler imal etmeyi başaran şirket, sektöre imzasını deniz tipi transformatörler ile attı.
 
Lüks yolcu gemileri, konteyner gemileri, petrol üretimi ve askeri gemilerde kullanılan transformatörler üreten firma kendi geliştirdiği sistemler ile dünya çapında birçok gemi sahibinin tercihi oldu. Sönmez’in ürettiği transformatörler en ince koruma muhafazası aralıkları, doğal hava veya zorunlu hava soğutma sistemleri ve hava/su sıcaklık eşanjörleri gibi gerekli soğutma düzenlemelerini tek bir cihazda topladı. Ayrıca bu düzenlemeler ile kurulan gemi sistemlerini güç değeri, mevcut kurulum alanı ve çevre korumasına uyması açısından en iyi şekilde optimize ederek benzeri bulunmayan transformatör uygulamaları geliştiren firma, her alanda yaptığı atılımla tüm deniz sınıflarına üretim yapmayı başardı.
 
Şirketi dünya çapında tanıtan ise yeni nesil gemi tahrik sistemlerinde sürücülü elektrik motorlu gemiler için kullanılan konvertor transformatörleri oldu. Bu ürünler bakır iletken ve deniz şartları için korozyona karşı özel malzemeler içermesiyle dünya çapında benzersiz bir ürün oldu.

Şirketin Yönetim Kurulu üyesi ve Satış Müdürü Oğuz Sönmez, Sönmez Transformatör’ün gelecek hedeflerini şu sözlerle anlattı:
 
“Şirket geçmişte hem yurt dışındaki teknolojileri Türkiye’ye getirerek hem de alanında pazara giren ilk isimlerden biri olarak büyük bir tecrübe kazandı. Sonraki yıllarda şirketimiz, özel tip transformatörlerin üretimine yöneldi. Şu an birçok sektör için müşterilerimizin özel uygulamaları ve özel şartlarına göre transformatörler ve reaktörler üretiyoruz. Bugün dünyanın 66 ülkesinde ürünlerimiz sorunsuz çalışıyor. Satıştan servise kadar müşteri odaklı, ihtiyaca özel çözüm prensibimiz sayesinde en uygun çözümü sunabiliyor olmamız sorunsuz hizmet verebilmemizi sağlıyor. Dolayısı ile müşteri memnuniyetini üst seviyede tutacak ürün ve çözümler sunabiliyoruz. Bundan sonra da Ar-Ge’ye yaptığımız yatırımla uluslararası anlamda kazandığımız bu başarıyı dünya çapında bir marka yolunda değerlendirmek istiyoruz.”