GERİ DÖNÜŞÜMÜN KRALI
 
Şallılar Kağıt 1986’da kurulduktan sonra 2000’lerde geri dönüşüm sektöründe de faaliyet göstermeye başladı. Marmara ve Batı Karadeniz’de geniş bir atık toplama ağı kuran şirket kendi geliştirdiği sistemle atık toplama faaliyetlerini yüzde 80’e varan oranda artırarak büyük bir başarı sağladı.

Haber: Tarık Dağlı

1986 yılında faaliyetine başlayan şirket 2000 yılında İstanbul’un Pendik ilçesinde kuruldu. Kısa zamanda geri dönüşüm alanında büyük başarı yakalayan şirket 2007 yılında Gebze Organize Sanayi Bölgesi yolu üzerinde, 2014 yılında ise Düzce-Gümüşova bölgesinde iki tesis birden kurarak Doğu Marmara’dan ve Batı Karadeniz’e kadar geniş bir alanın ambalaj atıkları toplama, ayırma ve geri dönüşümü ile tehlikesiz atık toplama hizmeti vermeye başladı.
 
2014 yılında yaklaşık 50 bin ton ambalaj atığı toplanarak geri dönüşüm sürecine dahil edilen şirket sanayi, konut, okul, kamu kurumlan, üniversiteler ve iş yerlerinden kağıt-karton, plastik, metal, cam ve ahşap gibi geri dönüşümü mümkün atıkları toplayarak tesislerinde kendi imzalarını taşıyan sisteme göre cinslerine göre ayrıştırarak büyük başarı sağladı. Ayrıştırılan atıklar sıkıştırılarak geri dönüşüm firmalarına gönderilmek üzere hazır eden firma plastik ve naylon atıkları ise yine kendi geliştirdikleri teknoloji ile geri dönüştürülerek yeni ürünler elde etmeyi başardı.
 
Ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanması ve geri dönüşüm sanayisine kazandırılması konusunda faaliyet gösteren şirketi atık toplanacak bölgelerde öncelikle eğitim ve bilgilendirme çalışmaları yaparak dünyada bir ilki uyguladı. Konutlarda bilgilendirme ekibi kurarak kapı kapı dolaşıp konut sakinlerine geri dönüşüm ve toplama sistemi hakkında bilgi veren şirket bu uygulama sayesinde hizmet verdiği bölgelerde geri dönüşüme katkı verecek atık miktarında yüzde 80’lere varan oranda artış sağladı.
 
Şallılar Kağıt Yönetim Kurulu Başkanı Dilaver Şallı şirketi geleceğini ve hedeflerini şu sözlerle anlattı:
 
“Bu işe başladığımızda sadece kısıtlı bir bölgede ve kısıtlı alanda atık topluyorduk. Ancak hem bu alandaki teknolojileri takip ederek hem de bu teknolojilere yerel hizmetleri kaynaştıracak sistemleri geliştirerek yenilikçi bir yapı oluşturduk. Özellikle hem halkın bilinçlenmesi hem de atık toplama işleminin veriminin artması için geliştirdiğimiz programlar sayesinde büyük bir yol kat ettik. Kaynağında biriktirme, kaynağında toplama, ayrıştırma ve geri dönüşüme gönderme işlemlerine son olarak kendi bünyemizde plastik ve naylon atıklardan yeni ürünler elde etmeyi de başardık. Bundan sonraki amacımız önce faaliyet alanımızı geliştirerek tüm Türkiye’ye hizmet vermek sonra da atık toplama-ayrıştırma ve geri dönüşüm ürünü elde etme alanında dünyanın en önemli firmaları arasına girmektir.”