OSKARLIK MAKİNELER
 
1974’te kurulan firma Oskar Makina adıyla 1997’de hizmet vermeye başladı. Türkiye’nin ilk elektrikli aracını üreten firma kendi geliştirdiği sobaların yanı sıra; yine kendi imzasını taşıyan atık parçalama makinesiyle de dünya çapında hatırı sayılır bir şöhret kazandı.
 
Haber: Tarık Dağlı
 
Dalca Mühendislik olarak 1974’te Aydın Cömert tarafından Ankara’da kurulan firma, 1984 yılına kadar anahtar teslimi projeler, makine parçaları imalatları, çeşitli iş makinelerinin ve parçalarının ithalatı ve üretimini yaptı. 1984’te Dalca Makina adını alan firma, hafif inşaat makineleri ithalat ve servisi hizmeti verdi. 1987’de beton düzeltme ve hafif inşaat makineleri imalatına ve 1993’te bu ürünlerin ihracatına başladı. 1997 yılında OSKAR Makina olarak isim değişikliğine giden firma Türkiye’ye ilk defa monolitik beton kavramını getirerek yüksek vasıflı endüstriyel zemin betonu uygulamaları yapmaya başladı. Türkiye’de toplam 13 milyon 500 bin metrekare beton yapan firma, yıllık üretiminin yüzde 80’i gibi yüksek bir oranda ihracat gerçekleştirdi.
 
Firma sadece inşaat makineleri alanında değil başka alanlarda da öncülük yapmayı başardı. 2007 yılında savunma sanayi sektöründe de faaliyet göstermeye başlayan OSKAR Makina, aynı yıl içerisinde Türkiye’deki ilk yerli elektrikli küçük arabaların imalatına da başladı. Firmanın, “Emisyon yok, gürültü yok, maliyeti düşük, sessiz ve tam bir çevreci” sloganlarıyla reklamını yaptığı elektrikli araçlar, 1 buçuk liralık masraf ile 60 kilometre menzile sahip oldu. 2009 yılı başlarında verimli ısınma ve yanma verimi konusunda araştırma geliştirme çalışmaları yapan firma, dünyada bir ilki gerçekleştirerek hem ekolojik hem de ekonomik bir şömine sobayı geliştirdi. Diğer sobalardan çok daha verimli ve çok daha estetik bir yapıya sahip olan ‘Oskar Soba’ları yüzde 50’ye varan yakıt tasarrufu ve yüzde 74’lere varan verimlilik oranlarıyla adeta dünyayı fethetti.
 
Organik gübre üretimi konusunda bir Ar-Ge çalışması yapan firma enerji ormanı örnek ağaçlandırması yaptı. Ankara’daki fabrikasında bu kapsamda 40 bin ağaç yetiştiren şirket; kendi geliştirdiği bir yöntem sayesinde atık parçalama makinesi üretti. Dünyada benzeri olmayan bu makine ile katı atıkları küçük parçalara ayırıp hacimsel avantaj sağlayarak organik atıkların doğaya karışmasını hızlandırma özelliği ile dikkat çekti.
 
Bir makine mühendisi olarak sürekli yeni ürün geliştirmeyi kendisine hedef olan koyan Oskar Makina’nın kurucusu ve sahibi Aydın Cömert, şirketin gelecek hedeflerini ise şu sözlerle anlattı: “İlk günden beri hep farklı olanı düşündük ve uyguladık. Bu sayede tek bir sektörde değil, fayda sağlayabileceğimiz birçok alanda yepyeni teknoloji ve ürünler geliştirdik. Bundan sonra da hem hizmet verdiğimiz alanlarda hem de yenilik katabileceğimizi düşündüğümüz sektörlerde aynı başarıları devam ettirmeyi hedefliyoruz. Son olarak inşaat makinelerini enerji verimli hale getirmek için çalışıyoruz. Karbon salınımını azaltmak, doğaya ve kullanıcıya fayda sağlamak ve çevreyi korumak adına inşaat makinelerinde böyle bir uygulama başlatacağız. İçten yanmalı motor ve hidrolik motorları elektrik motorlarına çevireceğiz, makineler daha az enerjiyle daha verimli çalışabilecek. Çalışmamız örnek oluşturacak. İlk önce iş makinelerini elektrikli hale çevireceğiz, uyguladığı sisteme göre makine rejeneratif (enerjiyi geri kazanabilen) sistemlere dönüştürülecek. Bireyler, toplum ve doğa kazanacak.”