ALÜMİNYUM PROFİLLERİNDE DÜNYANIN TERCİHİ
 
2011'de kurulan Mapsis Metal alüminyum profillerinde yakaladığı başarıyı başta otomotiv ve havacılık olmak üzere birçok sektöre yaydı. Firma, kendisine has tasarımlarıyla uçaklarda yolcu koltukları için alüminyum parçaları ve uçak kabinleri için iç kısım malzemeleri üreterek dünyaca ünlü havayolu şirketlerinin ilk tercihi oldu.
 
Haber: Tarık Dağlı
 
Ekim 2011’de Filiz Akkaş tarafından kurulan Mapsis Kasım 2011’de üretime başladı. Başlangıçta alüminyum profilleri alanında mekanik işler yapmakta olan şirket, yatay ve dikey bilgisayar sayımlı yönetim (CNC) freze makinesi sundu. Şirket müşterilerden gelen talebe göre standart boyut ve dayanıklılığa sahip ürünler de sundu. Sonraki aşamada endüstriyel ürünler için frezeleme prosesleri dahilinde (CNC ortamı) yarı mamuller sunmaya başlayan şirket bu alanlarda büyük bir başarı yakaladı. Kendine has geliştirdiği ürünler ve çözümler ile yurt içi piyasada isim yapan Mapsis baştan beri önem verdiği Ar-Ge'ye yatırımını artırarak otomotiv, havacılık, demiryolu, savunma, beyaz eşya, ısıtma, soğutma, havalandırma ve güneş sistemi sektörleri dahil olmak üzere geniş bir sektör yelpazesindeki imalatçılara hizmet vermeye başladı. Üretim, istihdam, büyüme hızı ve karlılık rakamlarını her yıl artıran firma kendine has ürünleri ile sadece iç piyasanın değil, dünya çapında devlerin de aradığı marka olarak ihracat rakamlarını da geliştirmeyi başardı.
 
Müşteri gereksinimleri, teslim zamanı ve ürün verimliliği konuları başta olmak üzere kendi iç kalite standardını oluşturan firma bu kriterleri geliştirdiği her ürün için korumayı başardı. Endüstriyel ürünleri içinde ekstrüzyon kalıp ve hassas kesim işlemleri için ürettikleri malzemeler ile sektörde adeta çığır açan firma son olarak ise uçaklarda yolcu koltukları için alüminyum parçaları ve uçak kabinleri için iç kısım malzemeleri üreterek dünyaca ünlü hava yolu şirketlerinin ilk tercihi oldu.
 
Şirketin kurucusu Filiz Akkaş ise gelecek hedeflerini şu sözlerle anlattı: “2011'de yola sadece üç personelle çıktık. Daha sonra iş deneyimi olmayan personeli iç kalite eğitimleri, düzenli ve iş disiplinine haiz işlemler ve kurslar ile yetiştirerek kendi CNC operatörlerimizi yetiştirdik. Bu sayede kısa sürede üretimde büyük artış sağladık. Üretim kapasitemiz ilk yılda 3, ikinci yılda 4 kat arttı. Personel sayımız da bununla beraber büyüdü. Başarının sırrı olarak düzenli iç eğitim, dengeli istihdam, kaliteli işlem istikrarı, zamanında teslim ve kendi Ar-Ge'miz ile geliştirdiğimiz Mapsis'e has ürünler oldu. Müşteri gereksinimleri üzerine yoğunlaşarak piyasadaki standart ürünleri, Mapsis mühendisliği ile birleştirerek çok farklı ve benzeri olmayan tasarımlar yaptık. Müşteriye bir kalite standardı sunduktan sonra onlar için özel imal edilmiş ürünler sununca kısa sürede yurt dışında da aranan bir firma haline geldik. Bundan sonra da havacılık ve endüstriyel ürün sektörlerinde olduğu gibi çalışma yaptığımız diğer sektörlerde de farkımızı ortaya koyacak ürünler geliştirerek bulunduğumuz her alanda ses getiren bir marka olmayı hedefliyoruz.”