GÜVENLİ VE VERİMLİ
 
Hızlı renk değiştiren mono siklonlu kabin üretiminde dünyada çığır açan Güven Çelik kısa zamanda sektörün en aranan markası haline geldi. Şirketin tamamen kendi imzasını taşıyan kabinler dünyanın en hızlı renk değiştirme süresine ulaşırken verimlilikte ise rekorları alt üst etti.
 
Haber: Tarık Dağlı
 
Elektrostatik toz boya tesis imalatı konusunda 1999 yılından beri faaliyet gösteren firma boyanacak mamule göre firmalara özel tasarımlar geliştirerek adından söz ettirdi. Sürekli yenilikçi ürünlere önem veren firma bu sayede satışlarının yüzde 80'ini yurt dışına yaparken kendi tasarladığı ürünlerle son 3 yılda dünyanın önde gelen üreticilerinden biri haline geldi. Kısa zamanda Ar-Ge kurumsallaşmasını tamamlayarak ürün geliştirme faaliyetlerine yönelen firma özgün ve çevreci yeni teknolojilere dayalı geliştirdiği ürünlerle sektöründe dünya çapında üreticilere öncülük etmeyi başardı.
 
İlk olarak üç yıl önce hızlı renk değiştiren mono siklonlu plastik kabin üretimlerini gerçekleştiren firma bu ürünüyle büyük başarı sağladı. Özellikle bu ürün üzerine yoğunlaşan firma ürünü üç ayrı modele çıkartmayı başardı. Renk değiştirme süresini 20 tabancalı bir kabinde bir kişi ile 11 dakikaya kadar düşüren firma bu verimlilik ile dünyada adından söz ettirdi. Şirket siklon verimliliğinde ise dünya rekoru kırdı. Dünyanın en önemli üreticilerinin imzasını taşıyan hızlı renk değiştiren mono siklonlu plastik kabinler, siklon verimliliğinde en fazla yüzde 95-98 seviyesine çıkarken Güven Çelik'in imal ettiği kabinlerde yüzde 99,2 verimlilik standart haline getirildi. Şirket bu ürün üzerine çalışmalarını devam ettirerek kabinleri kompakt hale getirmeyi de başardı. Son olarak sisteme tam otomatik ürün tanıma sistemi ilave eden firma bu sayede dünyada bir ilki daha gerçekleştirdi. Bu sayede Güven imzası taşıyan kabinler ile her renk boya yapılabildiği gibi, kullanıcılar da yıllık 100-200 bin TL boya ve işçilik tasarrufu sağladı.
 
Şirket emaye üretiminde de sadece Türkiye'nin değil dünyanın en verimli ürünlerini tasarlamayı başardı. Toz emaye kabinini, fırınını, konveyörünü, robotlarını, tabancalarını, fanları, elektrik-elektronik kumandalarını ve tüm otomasyonunu bünyesinde üretebilen dünyadaki tek firma olan Güven Çelik tam otomatik toz emaye kabinleri ve recüperatif bekli 850 derecelik emaye fırınlarında kendi yaptıkları tasarımlarla dünyanın en verimli ürünlerini geliştirdi.
 
Güven Çelik Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ergüven gelecek hedeflerini ise şu sözlerle anlattı: "Ar-Ge’ye verdiğimiz önem bizi en başlarda hayal edeceğimiz başarılara taşıdı. Bugün daha iyi anlıyoruz ki makine imalatında edinilen tecrübe ve referansların parayla olma ihtimali yok, Ar-Ge ise başlı başına uzun ve yorucu bir süreç ve maddi anlamda büyük bütçeler gerektiriyor. Bu başarı için mühendis kadromuzu artırdık. Şu an toplamda 300’den fazla tesis kurduk. İlk başlarda Türkiye'de olmayan ürünleri üretiyorduk. Şimdi ise dünyada olmayan tasarımlara imza atıyoruz. Bundan sonra da vizyonumuzu genişletip dünya pazarında adımızdan daha çok söz ettirmek istiyoruz.”