SEKTÖRÜN ÖNCÜSÜ OLMA YOLUNDA İLERLİYOR
 
KOBİ KOBİ Türkiye bölümümüzde bu ay İzmir’in Pınarbaşı ilçesindeyiz. Efendi Demir’in şirketi; Dadaşlar Ambalaj, sektörün öncüsü olma yolunda ilerliyor.

Röportaj: Özerk Ihlamur

Efendi Bey bize kuruluş hikayenizi anlatabilir misiniz?

1992 yılında Kardeşler, adında İzmir Pınarbaşı’nda faaliyet göstermeye başladık. Babam Sedrettin Demir ve amcam Sabahattin Demir ile ortak bir şirket kuruldu. İlk kurulduğumuz zaman yaklaşık 6 kişi çalışıyordu. Şuan 2015’te ise Ayrancılar Torbalı’da fabrikamız mevcuttur. Yaklaşık 230 kişi ile çalışmaktayız. Günlük palet kapasitemiz 5500-6000 adettir. Şuan Türkiye’nin ilk ikisindeyiz. Birde olabiliriz, iyi imalat ve kapasite olarak Türkiye’nin büyük kurumsal firmalarına palet vermekteyiz. Sektörün öncülerinden biriyiz.

Kuruluşunuzdan bu aşamaya gelinen süre içerisinde yaşadığınız zorluklar var mı?

Tabi ki. Krizler oldu büyüme esnasında kolay olmadı yani. Bugüne kadar geçirdiğimiz gün içerisinde zorluklar da oldu güzellikler de oldu. Ama şu anda buradayız.

Peki Dadaşlar Ambalaj tam olarak ne üretir?

Dadaşlar Ambalaj Orman Genel Müdürlüğünün, Orman Bakanlığından almış olduğu, İzmir Bölge Müdürlüğü, Muğla Bölge Müdürlüğü, Balıkesir Bölge Müdürlüklerinden bildiğimiz orman alırız. Ormanları kendimiz keseriz, tabi bu kesilen ormanlar yaş olarak doldurmuştur. Artık Türkiye’ye herhangi bir fayda sağlamamaktadır. 60 yılı geçmiş ormanları Orman Genel Müdürlüğü ihaleye çıkarır. İhalede pey sürmek şartıyla en yüksek rakamı veren firma alır. Biz kendi ağacımızı kendimiz keseriz ve fabrikamıza getiririz. Kesip imalat aşamasına getiririz. Paletleri imal ederiz ve bunları da kurumsal firmalarımıza göndeririz.

Peki ihracat yapıyor musunuz?

Hayır, ihracat yapmıyoruz sadece iç piyasayı bile şu an yetiştiremiyoruz. İhracat fiyatlarımız diğer ülkelere göre baya pahalı kaldığından dolayı giremiyoruz ihracat olayına.

Bankalarla çalıştınız mı, yardım aldınız mı?

Tabi ki. Öncelikle Halkbank’tan aldım. Birinci Sanayi Sitesi Şube Müdürümüz Ertuğrul Bey vardı. 2009 yılı içerisinde şu an ki mevcut olan fabrikamızın arsası ve fabrika binasını yapımında dünya bankası kredisinde bize baya bir kolaylık gösterdi. Onun sayesinde yaptık diyebilirim yani.

Röportajımızın video haberine buradan ulaşabilirsiniz.