KOBİ KOBİ Türkiye’de bu ay İstanbul’un Kemerburgaz ilçesindeyiz. Birge Stone 17 yıllık tecrübeyle doğal taş ve mimarlığın iş birliğini gözler önüne seriyor.

1) Bize kuruluş hikayenizi anlatabilir misiniz ?

Aşağı yukarı 20 yıl önce, Orman Mühendisi olduğum için ne yapabilirim diye düşündüm.  Arkadaşlarımın da yönlendirmesiyle çevre düzenleme fikri aklıma geldi. Ve bir arkadaşımla birlikte Birge Çevre Düzenleme Firma’sını kurduk. Sadece bir adet taşla başladık ve bugün bildiğim taş ismi birkaç bini geçer.

2) Kuruluş aşamanızda yaşadığınız zorluklar var mı? Varsa nelerdir?

Bizim yaptığımız iş geniş alan ister. Belediyelerin yardımına ihtiyaç duyarız. Bir çivi bile çakmak istediğimizde problem olabilir. Dolayısıyla sıkıntılarımız oldu ama çevremizdekiler ne yaptığımızı anladığında herkes bize destek olmaya başladı.

3) Bünyenizde kaç kişi çalışıyor? Kaç kişi istihdam ediyorsunuz?

Burada 8 kişi çalışıyoruz. İş aldığımız zaman en az 15 kişiyle çalışıyoruz, işin büyüklüğüne göre o bazda çalışan alıyoruz.

4) İhracat yapıyor musunuz? Kaç ülkeye ihracatınız var?

Evet yapıyoruz.  İsrail, Azerbaycan, İngiltere’ye ihracat yapıyoruz. Bunlar çok küçük çaplı ihracatlar. Yurt dışından ithalat da yapıyoruz.  Doğal taşları kullandığımız zaman kendi ülkemizdeki kaynakları tüketiyoruz. Bana kalırsa mümkün olduğu kadar yenilenebilir kaynakları kullanmamız gerekir.

5) Geleceğe dair herhangi bir yatırımınız veya projeniz var mı?

Yatırımım yok fakat projem var. Türkiye’de mevcut doğal taşların tamamını piyasa şekline getirmek ve tüm dünyanın mimar, mühendis ve müşterilerini oraya getirip Türkiye’de ki üretilen malzemeleri tanıtarak,  üreticinin malını çok iyi bir fiyata satmak.

6) Bankalarla işbirliğiniz oldu mu?

Son 10-15 yıldır Halkbank ile çalışıyorum. Bir sıkıntımız olduğunda gerçekten çok yardımcı oluyorlar. Bize iyi bir hizmet veriyorlar, çok memnunuz.

7) Sizin gibi başarılı bir KOBİ’nin bu sektöre yeni girecek olanlara önerileri ya da tavsiyeleri nelerdir?

Hacmi büyük işlerden kaçınsınlar. Elle tutulur, gözle görülmeyen projelere yönelsinler. Malzeme arttıkça kar azalır ve hizmet artar. Çok büyük gayret sarf edersiniz, büyük emek verirsiniz ama az para kazanırsınız fakat bir hayal satarsınız çok büyük paralar kazanabilirsiniz. Bunların hepsi emek ister,  aklımızı kullanarak gençleri yönlendirmemiz gerekir.
 
Röportajımızın video haberine buradan ulaşabilirsiniz.