CERRAHİ ÜRÜNLERİN USTASI
 
Bahadır Tıbbi Alet ve Cihaz, 1983’de tabanca üretimini bırakarak tıbbi alet üretimine başladı. Özellikle cerrahi el aletleri konusunda dünyanın en önemli üreticilerinden biri haline gelen firma bu sayede global bir marka olmayı başardı.
 
Haber: Tarık Dağlı 

Bahadır, 1983 yılında cerrahi alet ve ekipman üretmek için kuruldu ve Türkiye’nin en büyük cerrahi alet üreticisi haline geldi. Şirketin ana üretim alanları; sağlık kurumlarının bütün branşları için medikal aletler, steril konteyner  sistemleri, hastane terlikleri ve masa üstü buhar sterilizatörü olurken diğer ürünler için üretim ve geliştirme çalışmaları yaparak sektörde takip edilen bir marka haline geldi.

Genel cerrahi, beyin cerrahi, plastik ve rekonstrüktif cerrahi, K.B.B., kadın doğum, üroloji, ortopedi, kalp-damar, göz ve mikro cerrahi alanında üretim yapan firma ayrıca modern branşlar olan endoskopik (artroskopi, laparaskopi) cerrahi branşlarında da alet üretimi yaparak 15 binden fazla standart ürün adedine sahiptir.
 
Bahadır, cerrahi aletlerin operasyon setleri şeklinde düzenlenerek daha güvenilir, modern ve bakımı kolay bir şekilde kullanımını sağlamak için steril konteyner sistemleri ve aksesuarları üreterek ismini duyurdu. Şirketin geliştirdiği steril konteyner sistemini ve tel sepetleri desteklemek üzere kullanılan filtre, etiket, bölücü, tutucu gibi aksesuarlar sterilizasyon güvenliği ve sterilizasyon bütünlüğünü sağlamada büyük ün sahibi oldu. Operasyon esnasında operatörün dikkatini dağıtmamak amacı ile alet ile operatörün hareketleri arasındaki denge mükemmel bir şekilde sağlayan titanyum serisi cerrahi aletler dünyada parmakla gösterildi. Şirketin kendi tasarımı taşıyan özel üretim serileri ise dünyanın en önemli sağlık kurumlarının tercihi haline geldi.
 
Şirketin yine kendi imzasını taşıyan masa üstü buhar sterilizatörü (otoklav) ise sarılmış veya sarılmamış aletleri hızlı, etkili ve güvenli bir şekilde sterilize etmek üzere dizayn edildi. Bu sayede sterilizasyon ihtiyacını kısa çevrim süresi ile karşılayan, programlanabilir sterilizasyon sıcaklığı ve sterilizasyon zamanının yanı sıra isteğe bağlı çalıştırılabilen kurulama çevrimi yapan bu cihaz da sektörde fark oluşturmayı başardı.
 
Almanya, Amerika, Fransa merkezli yurt dışı organizasyonları ile dünyaya doğrudan ve dolaylı olarak ürün pazarlayan şirket dış pazarda, Bahadır USA markası ile uluslararası ticarette önemli yeri olan Avrupalı ve Amerikalı pek çok üreticiye ürün sağlamayı başardı.
 
Bahadır Tıbbi Alet Cihaz ve İnşaat Makina Sanayi Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bahadır şirketin gelecek hedeflerini şu sözlerle anlattı:
 
''1983'te tabanca imalatını bırakıp Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek tıbbi el aleti üretimi yapmaya başladık. Bahadır Tıbbi Alet Cihaz ve İnşaat Makine Sanayi ve Tic. A.Ş. adıyla kurulan şirket o günden bu yana sektörün lideri. Türkiye'deki tıbbi el aleti ihtiyacının yüzde 15'ini karşılıyoruz. 80 ülkeye de ihracat yapıyoruz. Diğer firmalarla bir araya gelip Medikal Kümelenme Derneği'ni kurduk. Malzeme ve teknolojik destek vererek birçok cerrahi alet üreticilerinin, firmaların doğmasına ve gelişmesine katkıda bulunduk. Bu sayede Samsun’u dünyada cerrahi el aletleri üretimi yapan üç merkezden biri haline gelen getirdik. İsteğe göre alet üretimi yapıyoruz. Daha çok cerrahların kullandığı, makas, bıçak gibi aletler üretiyoruz. Sadece cerrahi de 350 çeşit makas var. 15 binden fazla çeşit tıbbi alet üretiyoruz. Amerika, Almanya, Japonya ve Çin'e bile ihracatımız var. Bundan sonra da üretim ağımızı geliştirip AR-GE çalışmaları ve ileri teknolojiler ile birleştirerek, sektördeki liderliğini sürdürmek ve dünyadaki sayılı üreticilerden olmak istiyoruz. Almanya’nın Tuttingen ve Pakistan’da bulunan Sialkot’u geçerek Samsun’u dünyanın bir numaralı cerrahi el aletleri üretimi merkezi haline getirmek istiyoruz.''