PLASTİK ENJEKSİYONDA KADIN FARKI!
 
Nazan Akıncı'nın sektörde yıllarca edindiği deneyim ile 2012'de kurduğu Akka Kalıp Enjeksiyon sektörde dünya standartlarını belirleyen bir noktaya geldi. Kadın titizliği, yüksek Ar-Ge, ileri teknoloji ve yenilikçi tasarımla ilerleyen firma ABD ve AB ülkelerinin standartlarının üzerinde geliştirdiği ürünlerle sektöre damgasını vurdu.
 
2012 yılında Bursa’da kurulan Akka Kalıp Enjeksiyon; parça, makine, kalıp tasarımı ve imalatı, plastik enjeksiyon parça imalatı yaparak sektöre girdi. Bursa Küçük Sanayi Sitesi'nde bir enjeksiyon presi, bir çalışan ve bir müşteri ile başlayan üretim, bugün dünya çapında ulaştı.Uzun yıllar otomotiv sektöründe yönetici olarak çalışan Akka Kalıp Enjeksiyon Plastik Mühendislik Kalite Yöneticisi Nazan Akıncı önderliğinde sektöre kadın eli değdiren firma büyük bir titizlikle yaptığı işlerden kısa sürede çok önemli geri dönüşler aldı. İlk yıl sadece numune ürünlerine odaklanan firma kalıbından ön serisine kadar her aşamada müşteriye tek tek gidip hatalarını giderdi ve yıl sonunda sıfır hata payı taşıyan ürünler tasarlamayı başardı. 4 yıl üçünde bu titizlikle 150'yi aşkın ürün geliştiren şirke önemli ölçüde Ar-Ge de kullanarak sektördeki ürün standartlarını çok yukarılara taşıdı.
 
Kalite ve kullanılabilirlik konusunda gösterilen titizlik firmanın üretim kapasitesini de olumlu yönde etkiledi. Şirket kısa zaman zarfı içerisinde hedeflediği yıllık üretim adetlerinin çok üstüne çıktı. Kalıp makine ve aparat tasarım imalatında ürettiği her ürün için müşteriden daha fazla talep gören şirket bu sayede yurt içi piyasada standartların üzerine çıkıp yüzde 70 oranında ABD ve AB ülkelerine ihracat yapar konuma geldi. İşletme yeni teknoloji makineler ile daha az enerji kullanarak üretim yaparak sektöre yeni bir soluk getirirken geliştirdiği yenilikçi yöntemler ve kendi imzalarını taşıyan ürünler ile dünyada takip edilen firmalar arasına girmeyi başardı.
 
Akka Kalıp Enjeksiyon, redüktörlü ve yaprak maçalı gibi farklı kalıp sistemlerine yönelik projelerle sektörde adeta çığır açmayı başardı. Özellikle ABD'li bir koltuk firması için plastik enjeksiyon esnasında parçada kalıp üzerine diş çekerek denenmemiş bir tekniği tüm kalite standartlarını uygun bir şekilde gerçekleştirdi. Bununla da yetinmeye firma bu parçaya mukavemetinin iki katı oranında nem katarak sızdırmazlık testini geleneksel yöntem olan su ile değil, özel olarak ürettiği cihazla yaparak hem hata payını sıfırladı hem sektörün dünya çapında standartları belirleyecek yeni bir yöntem ve ürün geliştirmiş oldu.
 
AKKA Kalıp Enjeksiyon’un kurucusu Nazan Akıncı firmasının gelecek hedeflerini şu sözlerle anlattı:
 
"100 m2’lik dükkanda 1 makine ve 1 çalışan ile işe başladık. Şimdi 6 makine ve 12 çalışan ile yoğun bir iş tempomuz var. Bunda yılların deneyimini sabırla ve yenilikçi ürün tasarımlarıyla birleştirmenin büyük payı var. Önceliğimiz tasarladığım ürünlerde yüzde yüz müşteri memnuniyetiydi. Bunun için yüksek Ar-Ge kullanmamız gerekti. Sabır isteyen bir süreçti ama bunu tamamladığımızda sektörde kabul edilen bir noktaya gelmiştik. Zaten başarmak bir final değil, bitmeyecek bir yolculuğun kendisidir. Biz de yolculuğumuza bu şekilde başladık. Akka'yı kurarken hedeflerimden biri de kadın istihdamıydı.  Şu an 12 çalışanımızdan 4'ü kadın. Bu sayıyı daha da artıracağız. Hassas ve titiz oldukları için özellikle parça montajında kadınlarla çalışmayı tercih ediyoruz. Bu de ürün kalitemizi olumlu yönde etkiliyor. Kalıplarımız tamamen kendi tasarım ve imalatımız. Bunu yanında ileri teknoloji, Ar-Ge ve inovasyon faaliyetleri vazgeçilmezlerimiz. Şimdiye dek ürettiğimiz ürünlerde dünya çapında bir tanınırlık ve memnuniyet yakalamayı başardık. Bundan sonra hava süspansiyon sistemleri piston ve bileşenlerinde de dünya çapında bir marka olmak istiyoruz."