Seçmiş olduğunuz uzmanımızın; özgeçmişine, makalelerine ve daha önce yanıtlamış olduğu sorulara bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Dilerseniz aşağıda yer alan "Uzmanına Danışın" butonunu tıklayarak kendi sorunuzu da sorabilirsiniz.

Teşvik ve Hibe Destek
uzmanImg

Sena Gürsoy

Özgeçmiş Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden 1999 yılında mezun oldu. 2006 yılında aynı üniversiteden Kamu Yönetimi-Yönetim Bilimleri alanında yüksek lisans derecesini aldı. devamı...
Bu uzmana danışın >>
Makaleler
Covid-19 Salgınının Sektörel Etkileri 2019 yılının sonunda Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Corona virüs (Covid-19) salgını, Dünya... devamı...
Bütün uzman makaleleri >>

iyi günler kolay gelsin. Kurumsal bir firmanın bayiliği için müracaat etmiş bulunmaktayız. kurulum masrafları dışında DBS limit talep etmektedir. Firmanın yeni kurulacak olması bu duruma engel midir acaba? yada ne kadar limite kadar desteklenebilir. konusu züccaciye. kurumsal bilindik ve ünlü bir marka

9.09.2020
Merhaba. Finansman konusundaki bu sorunuzla ilgili olarak çalıştığınız bankayla görüşmeniz gerekiyor. Hayırlı kazançlar dilerim. 

MERHABA, 1 SENELİK LİMİTED ŞİRKETİN %50 ORTAĞIYIM. İŞLETMEM YABANCI DİL EĞİTİMİ ÜZERİNE HİZMET VERİYOR. İŞLERİMİN İYİ GİTMEMESİ VE AYAKTA KALABİLMEK AMACI İLE DEVLETTEN HANGİ DESTEK VEYA TEŞVİKLERİ ALABİLİRİM BU KONU DA BİLGİ VERİR MİSİNİZ? TEŞEKKÜRLER.

31.08.2020
Kamu bankalarının kredi paketlerini incelemenizi tavsiye ederim. Örneğin  https://www.halkbankkobi.com.tr/channels/KOBI-lere-Ozel/KOBI-Destek-Paketleri/Hizmet-ve-Ticaret-Sektoru-Destek-Paketleri/1354 adresinde yer alan kredi imkânlarını inceleyebilirsiniz. Ayrıca bulunduğunuz ildeki KOSGEB Müdürlüğü ile görüşebilirsiniz.

 

Stratejik Ürün Destek Programı nedir?  

27.07.2020
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca yürütülen Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı kapsamında Türkiye’de orta-yüksek ve yüksek teknoloji seviyeli sektörlerdeki katma değeri yüksek ürünlerin ve bu sektörlerin gelişimi için kritik önemi haiz ürünlerin üretimini artırmaya yönelik KOBİ’lere ait yatırım projelerinin desteklendiği programdır.

Program kapsamına giren projeler geri ödemesiz 1.800.000 TL ve geri ödemeli 4.200.000 TL olmak üzere toplam 6.000.000 TL’ye kadar desteklenecektir.

Programa, Türkiye’de yerleşik sermaye şirketi statüsündeki işletmelerden, Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı çağrı planında yer alan ürünleri üretmek üzere Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na ön başvuruda bulunup kesin başvuru yapmaya davet edilerek portal üzerinden KOSGEB’e yönlendirilen ve KBS’de kayıtlı, aktif durumda ve KOBİ Bilgi Beyannamesi güncel olan işletmeler başvuru yapabilir. 

Döviz kazandırıcı hizmet sektörlerinin pazara girişte dijital faaliyetlerinin desteklenmesi kapsamında ne tür destekler veriliyor?  

27.07.2020
9 Haziran 2020 tarih ve 31150 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Türkiye’de yerleşik iş birliği kuruluşları ile döviz kazandırıcı hizmet sektörlerinde (sağlık turizmi, bilişim, film, eğitim, yönetim danışmanlığı, yayıncılık, lojistik, yurt dışı müteahhitlik ve teknik müşavirlik) faaliyet gösteren şirket, kurum ve kuruluşların pazara giriş ve pazarlamaya yönelik dijital faaliyetlerine ilişkin giderleri Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu’ndan karşılanıyor.

Bu kapsamda, iş birliği kuruluşlarınca düzenlenen sanal ticaret heyetleri faaliyetlerine, sanal fuarlara katılım organizasyonlarına %50 oranında ve maksimum 50.000 ABD Doları’na kadar destek sağlanıyor. 

Kendi işini kurmak isteyen eski hükümlülere yönelik bir destek var mı? 

27.07.2020
Affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, cinsel saldırı veya çocuğun cinsel istismarı suçlarından mahkûm olmamak şartıyla; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezası alan ya da ceza süresine bakılmaksızın zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından hüküm giyenlerden cezasını tamamlayanlar, cezası ertelenenler, koşullu salıverilenler, denetimli serbestlik kapsamında olanlar eski hükümlü olarak tanımlanmaktadır.

Kendi işini kurmak isteyen eski hükümlülerin aşağıdaki bütün şartları taşıması gereklidir:
 • İŞKUR’a kayıtlı olmak,
 • 18 yaşını tamamlamış olmak,
 • Hangi sebeple olursa olsun emekli olmamak,
 • Kendi üzerine aktif olarak kayıtlı işyeri/işletme olmamak, (Proje başvuru rehberi yayım tarihi itibarı ile proje konusu meslekte vergi kaydı ve son bir yıl içerisinde terk mükellefi olmamak),
 • İşyerinin kurulacağı il sınırları içinde ikamet etmek,
 • Girişimcilik eğitim programı sertifikasına sahip olmak,
 • Kurulacak iş ile ilgili başka mevzuatlarda aranılan diploma, sertifika, izin vb. belgelere sahip olmak ve aranılan diğer şartlara haiz olmak,
 • Kendisine vasi tayini yapılmamış olmak,
 • Herhangi bir icra dosyası bulunmamak. (Komisyon tarafından kabul edilen projelerin sözleşme imzası öncesinde https://www.turkiye.gov.tr/adalet-icra-dosyasi-sorgulama adresinden kişinin icra dosyasının olup olmadığı sorgulamasının yapılması gerekmektedir.)
Eski hükümlülere yönelik hibe desteğinde, eski hükümlünün projesini Adalet Bakanlığı’nın ilgili birimleri (Denetimli Serbestlik Müdürlükleri, Koruma Kurulları gibi) aracılığı ile “Proje Başvuru Rehberi”nde belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde hazırlamaları ve yine ilgili birimler aracılığı ile İŞKUR İl Müdürlüğü’ne iletmesi gereklidir. Eski hükümlünün doğrudan kendisinin yapacağı başvurular dikkate alınmaz ve proje sahibine iade edilir.

Bir iş yeri kurarak geçimini sağlamak isteyen eski hükümlülere; İŞKUR internet sitesinin Duyurular bölümünde yayınlanan başvuru rehberine göre hazırlayacakları projelerinin Denetimli Serbestlik veya Koruma Kurulları üzerinden Komisyona sunulması ve projelerinin kabul edilmesi hâlinde, vergiler dahil en fazla brüt asgari ücretin 15 katı tutarında “kuruluş desteği” sağlanmaktadır. 

MERHABA.MANTAR ÜRETİM TESİSİ KURMAK İSTİYORUM.BUNUN İÇİN ARSA ALMAM GEREKİYOR.150.000 LİRAYA İHTİYACIM VAR.GİRİŞİMCİLİK SERTİFİKAMI ALDIM.YALNIZ BİLDİĞİNİZ GİBİ KOSGEB DESTEĞİ ALMAM İÇİN TESİSİ KURMAM GEREKİYOR.BU DURUMDA BU PARAYI EN UYGUN ŞARTLARDA NERDEN BULA BİLİRİM?ÖNCEDEN TEŞEKKÜR EDERİM

23.07.2020
 Merhaba. Kredi imkânları için bankalarla görüşmenizi öneririm. Arsayı satın almak yerine kiralamayı değerlendirebilirsiniz.
 
Saygılarımızla,

Butik inşaat projelerim olup,8,12 ve 16 dairelik inşaat ruhsatlarım hazır başlamak noktasında sermayeme banka kredisi sağlamak noktasında gerekli başvuruları sağladım ama kredibilite sıkıntımdan bir kredi olusturamadim.2 milyon seviyesinde 6 ay ödemesiz bir kredi talep ediyorum,projelerim ciddi bir kar getirisi saglayabilirlikte.bu noktada bana öneriniz ve yardımınız olabilirmi?

23.07.2020
 Merhaba. Olumsuz kredi notunuzu düzelterek kredi kullanmaya uygun duruma gelmeniz dışında bir önerim bulunmuyor.  
 
Saygılarımızla,

Merhabalar, OSB bünyesinde kalan yaklaşık 13750m2 arazimiz 9000 m2 arazimiz bulunmakta. Herhangi bir işletme kaydımız yoktur. Kendi öz sermayemiz olmadığı için burayı değerlendirmek ve fabrika kurmak ve kiraya vermek istiyoruz. Bu tip durumlar için destek ve kredi sağlanabiliyor mu? varsa nasıl yararlanabilir ve koşulları hakkında bilgi alabilir miyiz?

10.07.2020
Merhaba. Yatırım Teşvik Sistemi kapsamında bahsettiğiniz tarzda bir destek bulunmuyor. Kredi imkânları için bankalarla görüşmenizi öneririm. 
 
Saygılarımızla,

Merhabalar rahatsız ediyorum kusura bakmayın. 30 yaşında yazılım mühendisiiym. geliştirdiğim bir mobil uygulama ile kosgeb’e başvurdum ve ileri girişimcilik kapsamında kurul onayı aldım. Geliştirdiğim uygulama bitmiş vaziyette ve şuan çalışıp gelir sağlayabiliyor. Fakat kullanıcı sayısı arttıkça geliri artmakta. Uygulamamı tanıtmak istiyorum. Büyük kitlelere erişmek istiyorum. Kosgeb ise tnaıtım desteği vermemekte. Tanıtım desteği arıyorum. Ne yapabilirim? nereye başvurabilirim? teşekkürler şimdiden...

2.07.2020
 Merhaba. Bahsettiğiniz tarzda bir tanıtım desteği mevcut değil. Geliştirdiğiniz mobil uygulamanın hangi sektöre hitap ettiğini bilmemekle birlikte, ilgili sosyal medya mecralarında tanıtım kampanyası düzenleyerek ya da uygulamayla ilgili olabilecek şemsiye kuruluşlar (oda, dernek vb.) yoluyla daha geniş kitlelere erişme şansı bulacağınızı düşünüyorum. Girişimcilik kredileriyle ilgili olarak bankalarla da görüşebilirsiniz. 

Sena GÜRSOY

Saygılarımızla,

Efendim Merhaba, Öncelikle saygı ve sevgilerimi iletirim. Davitap Mühendislik olarak ocak.2020 tarihinde kurulduk. Kuruluşumuz Ostim Teknopark içerisinde ’’Plazma Teknolojileri ile Moleküler Prosesler’’ üzerine biyoteknoloji tabanlı Ar-Ge firmasıdır. Kuruluşun kısa bir süre sonrası Covid-19 pandemisi karşı karşıya kaldık. Doğal olarak gerek mali, gerekse manevi problemler ile karşı karşıya kaldık. Özellikle pandemi sürecinde medikal anlamda uluslararası niteliğe sahip ürünler için geliştirme çalışmalarımızı yaptık. Fakat mali olarak problemler yaşadık. Bizim Kosgeb İleri Girişimcilik Programı kapsamında onaylanmış ve Ar-Ge inovasyon projemiz ise şu an onay sürecindedir. Pandemi sürecinde devlet tarafından süreci iyileştirici birçok atılım yapıldı. Hepsine başvurduk. Kredi imkanlarından faydalanmak istedik. Fakat yeni işletme olmamız sebebiyle uygun görmediler. Her ne kadar bu tarz koşulları kapsamasa da, taleplerimiz uygun görülmedi. Onaylı projemizi sunduk, taşınmaz teminat gösterdik, yine de olumlu dönüş alamadık. Yeni kurulan bir işletmenin, özellikle biyoteknoloji alanında tersine mühendislik veya sözüm ona yerlileştirme ürünü olmayan tamamen uluslararası özgünlüğe sahip bir teknolojinin Covid-19 adına aşı dışında bir tedavi amaçlı geliştirme faaliyetinde devlet desteği almasına, ipotek gösterebilmesine ragmen kredilendirilememesi sistemde büyük bir tezatı ortaya koyabilmektedir. Lütfen bu konu ile ilgili görüşebileceğimiz yönlendirilmelerin yapılmasını sağlayanız. Teşekkür ederim.

2.07.2020
 Merhaba. Öncelikle çıktığınız bu zorlu fakat anlamlı Ar-Ge yolunda size ve firmanıza başarılar dilerim. Kuruluşunuzun ve faaliyete geçmenizin salgın dönemine denk gelmesi bir bakıma talihsizlik olarak değerlendirilebilir ancak faaliyet alanınızın öneminin anlaşılması açısından da bir fırsat olarak görülebilir. Umarım KOSGEB’den yakın zamanda olumlu bir dönüş alırsınız. Sorunuzda bahsettiğiniz konuları şahsen ya da Teknopark yönetimi aracılığıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı başta olmak üzere, KOSGEB ve TÜBİTAK’a iletmenizin yararlı olacağını düşünüyorum. Ayrıca Ankara Kalkınma Ajansı ile de görüşmenizi öneririm. 

Sena GÜRSOY
 

Merhaba 27.11.2017 yılında 20 metrelik bir alanda basıt usulde vergi mükellefiyim . İş yerim bayan kuaförü iş yerimi taşımak istiyorum alan olarak büyütmek ve iç tasarım olrak yeniliklere ihtiyacım var birde lazer epilasyon makinesi istiyorum kosgeb girişimcilik belgesi için eğitim almaktayım ama kosgeb destegi için iş yerinin yeni açılcak olması belgeden sonra veyatta en az 1 yıl olması gerekmekteymiş 24 yaşındayım genç bir girişimci olarak nasıl destek ala bilirim esnaf destek kredisinden ticarı olarak ilk defa yararlandım . İş yerimi büyütmek ve ayrıyetten giyim sektöründe birde magza açmak istiyorum nasıl bit teşvik hibe yada geri dönüşümlü ödeme imkanıyla yararlana bilirim . Kosgebden beyan namesinde bulundum ve küçük ölçekli kobi olarak uygun yararlana bilecegim desteklere uygun bulundum fakat kuaför için yada yeni işletme için hangisi olarak destek ala bilirim bilmiyorum iş yerim devam etmekte teşekkürler

2.07.2020
 Merhaba. Almış olduğunuz girişimcilik eğitimini tamamladığınızda, kuracağınız giyim sektöründeki yeni bir işyeri için KOSGEB Girişimcilik Desteği’nden faydalanabileceğinizi düşünüyorum. Mevcut işinizi büyütmek için ise bankaların esnaf kredi paketlerinden yararlanabilirsiniz. Bulunduğunuz ildeki KOSGEB Müdürlüğü ile konular özelinde görüşmenizi öneririm.
Saygılarımızla,

2018 YILINDA KURMUŞ OLDUGUM TEK ORTAKLI LİMİTED ŞİRKETİMİN ADINA ŞU DÖNEMLERDE İŞE DEVAM DESTEK PAKETLERİ GİBİ PAKETLER VARMI VEYA ŞU DÖNEMDE NASIL BİR YOL İZLEYEBİLİRİZ HERHANGİBİR DESTEK SÖZ KONUSU MU ?

17.06.2020
 Merhaba. Hangi sektörde faaliyet gösterdiğinizi ve krediyi tam olarak hangi amaçla kullanacağınızı bilmemekle birlikte, bankaların işletmelerin farklı ihtiyaçlarına yönelik kredi paketlerini inceleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra Covid-19 kapsamındaki tüm kamu destekleri hakkındaki bilgiye KOSGEB internet sitesindeki https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/covid19/6394/covid19-kapsaminda-kamu-destekleri bağlantısından erişebilirsiniz.

Sena GÜRSOY
 

MERHABA BEN TİCARİ TAKSİ ALMAK İSTİYORUM YETERLİ PARAM YOK.ESNAF KAYDIM OLMADIĞI İÇİN DE UYGUN KREDİ KOŞULUNU NASIL VE NERDEN TEMİN EDEBİLİRİM BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM TEŞEKKÜR EDERİM ŞİMDİDEN.

17.06.2020
 Merhaba. Açıkçası herhangi bir ticari kaydınız olmadan ancak bankaların bireysel kredi olanaklarından yararlanabileceğinizi düşünüyorum. Konuyla ilgili olarak bulunduğunuz yerdeki Şoför Esnaf Odası ile görüşebilirsiniz.

Sena GÜRSOY
 

İşimi büyütmem için nasıl bir kredi kullanmam gerekir.

15.06.2020
 Merhaba. Hangi sektörde faaliyet gösterdiğinizi ve krediyi tam olarak hangi amaçla kullanacağınızı bilmemekle birlikte, bankaların işletmelerin farklı ihtiyaçlarına yönelik kredi paketlerini inceleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra, KOBİ statüsünde iseniz KOSGEB İşletme Geliştirme Destek Programı kapsamındaki desteklerden yararlanabilirsiniz.
Saygılarımızla,

Sena GÜRSOY
 

Merhaba, Yaklaşık 10 yıldır reklamcılık (tabela-baskı) sektörünün içinde sigortalı çalışanım. Kosgeb Girişimci belgemi geçen yıl aldım. Kendime ait bir müşteri pörtföyüm var. Sizlere sorum 1. Hali hazırda bir işletmeye Ortak olmam durumumda Kosgeb desteklerinden faydalanabilirimiyim (en Az %50 ortaklık durumunda) 2. Aktif bu işi yapan bir firma sahibiyle ayrı bir işletme açmam durumunda desteklerden faydalanabilir miyim. ? İlginize şimdiden teşekkür ederim.

27.05.2020
 Merhaba. Öncelikle geçen sene aldığınız girişimci belgenizle, diğer başvuru şartlarını taşımanız kaydıyla 01.01.2021 tarihine kadar Geleneksel Girişimci Programı’na başvuru yapabilirsiniz. Diğer başvuru şartları ise şu şekildedir:
 
İşletmenin Türk Ticaret Kanunu’nda tanımlı gerçek veya tüzel kişi statüsünde olması ve KBS’de kayıtlı ve aktif durumda olması gerekir.
Girişimcinin kurmuş olduğu işletmedeki kurucu ortak olarak payı en az %50 ve üzeri olmalıdır.
İşletme, başvuru tarihi itibarıyla son bir yıl içinde kurulmuş olmalıdır.
 
Dolayısıyla, yeni kurulan bir işletmede en az %50 ve üzeri payla kurucu ortak olarak yer almanız şartıyla bu destekten yararlanabilirsiniz. Detaylı bilgi için KOSGEB internet sayfasını inceleyebilir, ilinizdeki KOSGEB Müdürlüğü ile iletişime geçebilirsiniz.
 
 
Sena GÜRSOY
 

Merhaba , 01.02.2019 tarihinde şahıs firmamı kurdum ve toptan ticaretle uğraşmaktayım daha sonrasında ek faaliyet olarak e-ticaret e başladım fakat firma kurmadan önce KOSGEB in girişimcilik sertifikasını almadım. Şu an faal olan firmamı geliştirmek ve büyütmek için KOSGEB kredisinden faydalanmam mümkün müdür ? Nasıl bir yol izlemeliyim ? Şimdiden teşekkürler.

22.05.2020
Merhaba. KOSGEB’in İşletme Geliştirme Destek Programı’ndan faydalanabilirsiniz. KOBİ’lerin rekabet güçlerinin, kurumsallaşma-markalaşma düzeylerinin ve ekonomideki paylarının arttırılması, kapasitelerinin geliştirilmesi ve öncelikli ihtiyaçlarının karşılanması amacını güden program kapsamında, belirlenen üst limitlerde %60 destek oranıyla, yurt içi fuar ve yurt dışı iş gezisi, nitelikli eleman istihdamı, tasarım gibi konular desteklenmektedir. 
 
Detaylı bilgi için https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/6798/isletme-gelistirme-destek-programi internet sayfasını inceleyebilir, ilinizdeki KOSGEB Müdürlüğü ile iletişime geçebilirsiniz.
 
 
Sena GÜRSOY
 

ÖNCELİKLE MERHABALAR LİMİTED ŞİRKET SAHİBİYİM DEVLETMİZİN BİZİMLE İLGİLİ NE DESTEKLERİ VAR ÖGRENEBİLİRMİYİM

7.05.2020
Merhaba. Sorunuzun yaşadığımız Covid-19 salgını sürecinde işletmelere sağlanan desteklerle ilgili olduğunu düşünüyorum. Bu süreçte işletmelere sağlanan desteklere toplu bir şekilde KOSGEB internet sitesinde “Covid-19 Kapsamında Kamu Destekleri” başlığı altında ulaşabilirsiniz.
 
Saygılarımızla 
 

Merhabalar 24.05.2019 tarihinde Torium AVM de Fırın Sanatı şubesi açmış bulunmaktayız. Bu süreçte KOSGEB ten girişimcilik destği aldık. Malum ülkemizin durumu sebebiyle yaklaşık 40 gündür işletmemiz kapalı. Bu süreci öz sermayelerimizle geçirdik. Ancak bu süreçte nakit döngümüz iyice sıkıntıya girdi. Bu süreçte hiç bir personelimize çıkış vermedik. Şubeden kredi istediğimizde işletmemiz 1 yılını doldurmadığı için hiç bir krediye başvuramayacaklarını belirttiler. Bu süreçte Kosgeb kredileri içinde mi 1 yıl gerekmektedir veya önerebileceğiniz farklı bir kredi paketi var mıdır. Teşekkürler.

7.05.2020
Merhaba. KOSGEB KOBİ Finansman Destek Programı kapsamındaki kredi faiz desteğine başvurabileceğinizi düşünüyorum. Önceden Girişimcilik Desteğinden yararlandığınız için, normalde 50.000 TL olan destek üst limiti 70.000 TL’ye çıkabilir. Yararlanabileceğiniz diğer imkânlara KOSGEB internet sitesinde “Covid-19 Kapsamında Kamu Destekleri” başlığı altında ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla 

kosgeb işletmeme destek sağlıyor ve ben bu kapsamda kosgeb 70.000 olan krediden kullanmak istiyorum. hemen değerlendirmeye alınır mı uzun bir süre bekler miyim ? çünkü bankadaki çalışan arkadaş bana covid-19 nedeniyle incelenme uzar demişti.

7.05.2020
Merhaba. Anladığım kadarıyla KOSGEB KOBİ Finansman Destek Programı kapsamındaki kredi faiz desteğine başvurmak istiyorsunuz. Bu destek çerçevesindeki başvurular KOSGEB’le protokol imzalamış olan ilgili bankalara yapılır, başvuru banka tarafından incelendikten sonra uygun bulunursa onaylanır ve kredi kullandırılır. Devam eden salgın sürecinde, bu incelemenin sonuçlandırılma hızı konusundaki doğru bilgiyi yine ilgili bankalar ve bulunduğunuz ildeki KOSGEB Müdürlüğü verecektir. Bunun yanı sıra, 444 1 567 KOSGEB Çağrı Merkezi’ne pazar günü hariç mesai saatlerinde danışabilirsiniz. Saygılarımızla,

Ben özel eğitim işletmecisiyim, esnaflar gibi kdv stopaj sgk gibi tüm vergilerimi mensup bir sektör işletiyorum biz beden bu tür imkanlardan muhafız

30.04.2020
Merhaba. Sorunuz net olarak anlaşılmamakla birlikte, yaşadığımız Covid-19 salgını sürecinde işletmelere sağlanan desteklerle ilgili olduğunu düşündürdüğünden buna yönelik bir cevap veriyorum. Bu süreçte işletmelere sağlanan desteklere toplu bir şekilde KOSGEB internet sitesinde “Covid-19 Kapsamında Kamu Destekleri” başlığı altında ulaşabilirsiniz.
 
Sena GÜRSOY
 

Merhabalar, Ondokuzmayıs Universitesi Almanca Öğretmenliği Lisans, Ondokuzmayıs Universitesi Eğitim Yönetimi Yüksek Lisans mezunuyum.universite yıllarımda hizmet sektöründe uzun yıllar, bitirdikten sonra 3 yıl özel okullarda öğretmen ve yönetici olarak çalıştım. Kendime ait yabancı dil eğitimin ağırlıklı olduğu ve ekolojik bir anaokulu açmak istiyorum. Bu konu ile ilgili yatırım ve teşvik önerilerinizi bekliyorum. Kolay gelsin

22.04.2020
Merhaba. Anaokulu yatırımları, teşvik sisteminde Öncelikli Yatırımlar arasında yer almakta olup, hangi ilde gerçekleştirildiğine bakılmaksızın (6. Bölge illeri hariç) 5. Bölge desteklerinden yararlanır. Bu kapsamdaki yatırımlara KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, yatırım yeri tahsisi, 7 yıl boyunca SGK işveren desteği, %80 oranında vergi indirimi desteği, 5 puan faiz desteği gibi destekler sağlanır. Ayrıca yatırım konusunda kullandırılabilecek kredilerle ilgili olarak bankanızla iletişime geçebilirsiniz.

Saygılarımızla 
 
 

iyi günler; 3-5-2016 tarihinde işletmemizi kosgeb hibe desteği ile kurduk kosgeb kodumuz 925444 tür. şuan işletmemize %0 faizli geri ödemeli yada hibe şeklinde maddi destek arıyorum.Bu konu hakkında sizden yönlendirme rica ediyorum.Teşekkürler

1.04.2020
İşletmenizin hangi sektörde faaliyet gösterdiğini bilmemekle birlikte, son günlerde yaşanan Corona virüs (Covid-19) salgını sonucunda, başta kamu bankaları olmak üzere pek çok banka kredi destek paketlerini kamuoyuna ilan etti. Düşük faizli, belirli bir dönem geri ödemesi olmayan ya da uzun vadeli ödeme imkânı sunan bu kredi imkânlarından yararlanabilirsiniz. Bunun yanı sıra, KOSGEB’e başvurarak, bu dönemde yararlanabileceğiniz sektörünüze göre desteklerle ilgili bilgi alabilirsiniz.
 
Saygılarımızla,

Merhaba içerisinde bulunduğumuz Corona virüsü salgını sebebiyle isyerlerimiz kapandı.devletin açıklamış olduğu kredi taksitleri öteleme nasıl yapılır? bununla ilgili ne yapmalıyım

26.03.2020
Merhaba. Dünya genelinde etkisini gösteren Corona virüs (Covid-19) salgınıyla mücadele ülkemizde de devam ederken, başta kamu bankaları olmak üzere pek çok banka kullandırdıkları kredilerle ilgili olarak erteleme ve öteleme kararları aldı ve kamuoyuna açıkladı.

 Kredi kullandığınız bankanın böyle bir karar alıp almadığını bankanızın internet sitesinden kontrol edebilirsiniz. Kredi taksitleriyle ilgili erteleme ya da öteleme kararı alındıysa, bundan yararlanmak için bankanızdan talepte bulunmanız gerekiyor. Bunun için size en yakın şubeye başvurabilir, bankanızın müşteri iletişim hattını ya da çağrı merkezini arayabilirsiniz.

Eşim ve ben vergi mükellefi olarak Oriflame Kozmetik Ürünleri Tic LTD.ŞTİ bünyesinde bağımsız satış danışmanı olarak iş yapmaktayız.Evimizi iş yeri olarak gösterdik.Online sistem üzerinden çalışmaktayız.Yaklaşık üç aydır işlerimiz istenilen düzeyde değil hatta son bir aydır hiç iyi değil.Gerek ödemelerimizde gerekse diğer alanlarda sıkıntılı günler geçiriyoruz.Bu arada ben kamudan emekliyim eşim ise bağkurlu halen prim ödüyor.Halk bankasının bu konuda bize ne gibi desteği olabilir.Saygılarımızla

26.03.2020
 Merhaba. Son günlerde yaşanan Corona virüs (Covid-19) salgını sonucu ortaya çıkabilecek ekonomik sorunların azaltılması amacıyla, başta kamu bankaları olmak üzere pek çok banka kullandırdıkları kredilerle ilgili olarak erteleme veya öteleme kararları aldı ve kamuoyuna açıkladı. Kredi kullandıysanız, bankanızdan talepte bulunarak bu imkânlardan yararlanabilirsiniz. Bunun yanı sıra size en yakın Halkbank şubesine başvurarak ya da müşteri iletişim merkezini arayarak bu süreçte yararlanabileceğiniz desteklerle ilgili bilgi alabilirsiniz.
 
Saygılarımızla,

Merhaba. Ben gelecek ay çiçekçilik fidancılık ve peyzaj üzerine dükkan açacağım. Daha önce iş tecrübem yok sigortalı maaşlı bir işte çalışmadım. Kosgeb girişimci kurslarına katıldım. Vergiye girer girmez işletmemi kosgeb veri tabanına kaydedeceğim. Kosgebten hibe almaya hak kazanırsam Dükkanımı açtıktan sonra girişimci kredilerinden faydalanabilirmiyim?

18.03.2020
 Merhaba. KOSGEB’in Geleneksel Girişimci Destek Programı’ndan yararlanma koşulları şu şekildedir:
 
- Girişimcinin, işletmesini kurmadan önce girişimcilik eğitimini tamamlamış olması gerekir.
- İşletmenin Türk Ticaret Kanunu’nda tanımlı gerçek veya tüzel kişi statüsünde olması ve KOBİ Bilgi Sistemi (KBS)’nde kayıtlı ve aktif durumda olması gerekir.
- Girişimcinin, kurmuş olduğu işletmedeki kurucu ortak olarak payı en az %50 ve üzeri olmalıdır.
- İşletme, başvuru tarihi itibari ile son bir yıl içinde kurulmuş olmalıdır. 
 
Siz girişimcilik eğitimini tamamladığınızı ifade etmişsiniz. Kuracağınız işletmedeki payınızın en az %50 ve üzeri olacağı varsayımıyla, işletmenizi kurup KBS’ye kaydettirdiğinizde Girişimci Destek Programı’ndan yararlanabilirsiniz. 
 
Saygılarımızla,

işyerımızı 6 ay önce actık kücük bir manav olarak basladık ama müsterımızın bizden talebleri var ve biz bunları yapmak istıyoruz ama mali butcemiz buna yetmiyor istiyoruz ki gelen musterımız memnun kalsın biz taleplerını karsılayalım bize finalsal konuda yardımcı olurmusunuz

11.03.2020
Merhaba. Söz konusu ihtiyacınız ile ilgili kredi imkânları konusunda https://www.halkbankkobi.com.tr/channels/Esnaf-ve-Sanatkarlarimiza-Ozel-Krediler/112 internet sayfasını inceleyebilir ya da size en yakın Halkbank şubesinden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.
 
Saygılarımızla 

Merhabalar , ben Konya’da faaliyet gostermekte olan genç girişimci bir esnafım. İşletmeyi 5 ay önce devralmış bulunmaktayım. Ancak işletmemin devir masraflarını ödemekte güçlük çekiyorum, hesapta olmayan ödemeler ekstra masraflar beni çok yoruyor. Bunun için esnaf kredisi çekmek istiyorum , finansmana ihtiyacım var ama şartları nelerdir nasıl çekebilirim bilmiyorum. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz ?

28.02.2020
 Merhaba. Söz konusu ihtiyacınız ile ilgili kredi imkânları konusunda https://www.halkbankkobi.com.tr/channels/Esnaf-ve-Sanatkarlarimiza-Ozel-Krediler/112 internet sayfasını inceleyebilir ya da size en yakın Halkbank şubesinden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

ZİNCİR ÇEŞİTLERİ İMALATI YAPAN BİR ŞİRKETİMİZ VAR.İŞİ BÜYÜTMEK VE FABRİKA BİNASI SATIN ALMAK İSTİYORUZ. 10 MİLYON GİBİ BİR KREDİ VEYA DEVLET DESTEĞİ MÜMKÜN MÜDÜR? ŞARTLARI NELERDİR.?

20.02.2020
Merhaba. Söz konusu yatırım planınız ile ilgili kredi imkânları konusunda size en yakın Halkbank şubesinden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. 
 
Ayrıca hangi ilde faaliyet gösterdiğinizi bilmemekle birlikte, bu yatırım planınız ile ilgili olarak Genel veya Bölgesel Yatırım Teşvik Sistemi kapsamındaki desteklerden yararlanma imkânınız olup olmadığını ilinizde bulunan Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi’ne başvurarak öğrenebilirsiniz.
 
Saygılarımızla

iyi günler ismim suat caner artemia mavi yengeç son olarak salyangoz yetiştiriciliği yapmak istiyorum bu konuda bana nasıl bir yol gosterirsiniz iyi çalışmalar dilerim...

11.02.2020
Merhaba. İş fikriniz ile ilgili olarak, ikamet ettiğiniz bölgede bulunan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Koordinatörlüklerine ya da İl/İlçe Tarım Müdürlüklerine başvurarak, su ürünlerine yönelik destekler hakkında bilgi alabilirsiniz. Ayrıca, varsa, bölgenizde bulunan üniversitelerin su ürünleri fakültelerinden teknik konularda uzmanlık bilgisi talep edilebilir.
 
Saygılarımızla

MRB. ESNEF KEFALETTEN KULLANDIĞIMIZ KREDİNİN FAİZLERİNDE İNDİRİM OLDUĞU RESMİ GAZETEDE YAYINLANDI AMA BANKAYA SORDUĞUMUZDA ÖYLE BİŞEY YOK DENİLİYO BUNUNLA İLGİLİ BİLGİ ALABİLİRMİYİM TEŞEKKÜRLER

10.02.2020
Merhaba. Konuyla ilgili cumhurbaşkanlığı kararı 25 Aralık 2019 tarihli 30989 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Karara göre; esnaf ve sanatkârların finansman ihtiyaçlarının uygun koşullarda karşılanması amacıyla, Halkbank tarafından Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri (ESKKK) kefaletiyle veya doğrudan kullandırılmış olup bakiyesi 2020 yılına devreden krediler ile 2020 yılı içerisinde kullandırılacak kredilere 2020 yılında %50 ila %100 oranları arasında indirim uygulanacaktır. 
 
Bununla birlikte; ertelenmiş, taksitlendirilmiş, tasfiye olunacak alacaklar hesabında borcu bulunan veya yeniden yapılandırılmış kredi borcu olup geri ödeme süreci devam eden esnaf ve sanatkârlara, borçlarının tamamı bankaya ödenmeden bu karar kapsamında hiçbir şekilde kredi açılmayacağı da hükme bağlanmıştır. 
 
Yine başvuru tarihi itibarıyla son beş yıl içerisinde diğer kamu kurum ve kuruluşlarının faiz ve/veya hibe desteği niteliğindeki desteklerinden faydalanan esnaf ve sanatkârlara bu karar kapsamında aynı işletme için aynı konuda faiz indirimli kredi kullandırılmaz. 
 
Uygulama esaslarına ilişkin ayrıntılı bilgi edinmek için size en yakın Halkbank şubesine başvurabilirsiniz.
 
Saygılarımızla,

merhaba sena bey, ben dükkan açmak istiyorum iş yerim çiğ köfte üzerine franchise olarak açacağım fakat bir ücret ödemeyeceğim sadece alacağım demirbaşlar için bir miktar nakit e ihtiyacım var hangi yolu işleye biliriz yardımcı olur musunuz?

6.02.2020
Merhaba. Halkbank’ın bir ürünü olan “Girişimcilere Franchising Kredisi” imkânlarından yararlanabileceğinizi düşünüyorum. Bu kredi, franchising sistemi ile kendi işini kurmak ya da mevcut işlerinin yanı sıra yeni bir alanda faaliyet göstermek isteyen girişimcilere yöneliktir. Avantajlı faiz oranı ve vade seçenekleriyle sunulan kredi ile franchise giriş bedeli ödemesi ve iş yerinin tüm ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla yapılan harcamalar için finansman desteği sağlanmaktadır. Kredi limiti, franchise giriş bedeli ile iş yerinde kullanılacak demirbaşların temin edilmesi, firma faaliyet alanının dekorasyonunun yapılması ve mevcut iş yeri için yapılacak tüm harcamaların yüzde 75’i olarak belirlenmektedir. Ayrıntılı bilgi için en yakın Halkbank şubesine başvurabilirsiniz.
 
Ayrıca girişimcilik eğitimini tamamlamanız hâlinde, KOSGEB’in Geleneksel Girişimci Programı desteklerinden de faydalanabilirsiniz. Bunun için de ilinizde bulunan KOSGEB Müdürlüğü ile irtibata geçebilirsiniz.
 
Saygılarımızla,

yeni bir işletme alabilmem için içerisinde aktif makinaları olan 700.000 TL istenen bir yeri kredi kullanarak alabilir miyim? ve ne türde desteklerden faydalana bilirim? konu hakkında sizden bilgi rica ediyorum

6.02.2020
Merhaba. Söz konusu girişim planınız ile ilgili kredi imkânları konusunda size en yakın Halkbank şubesinden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. İhtiyaç duyulan konu ve faaliyet gösterilen sektöre göre kredi olanakları farklılaşabiliyor.
 
Ayrıca KOSGEB’in bazı destek programları kapsamında (Örneğin, İleri Girişimci Programı) işletmelerin makine-teçhizat alımlarına yönelik destek sağlanıyor. Detaylı bilgi için ilinizdeki KOSGEB Müdürlüğü ile irtibata geçmenizi öneririm.
 
Saygılarımızla,

MAKİNA KOBİ KREDİSİ ALMAK İSTİYORUZ NASIL FAYDALANABİLİRİZ. BU KONU HAKKINDA YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ.

28.01.2020
Hangi ilde, hangi sektörde ve ne büyüklükte üretim yapan bir işletme olduğunuzu bilmemekle birlikte, makine alımlarındaki kredi imkânları için size en yakın Halkbank şubesine başvurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Örneğin; faaliyet gösterdiğiniz sektör ithalat bağımlılığı yüksek, dış ticaret açığı veren, istihdama katkı oranı ve ihracat/döviz geliri potansiyeli yüksek olan sektörlerden ise Halkbank’ın İVME Finansman Paketi kapsamında yerli ve yeni makine alıcılarına yönelik bir kredi imkânı mevcuttur.

Ayrıca KOSGEB’in bazı destek programlarında da proje kapsamında makine alımı imkânı bulunmaktadır. Bunun için ilinizdeki KOSGEB Müdürlüğü ile iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Saygılarımızla,

Kalkınma ajansları mali destek programları kapsamında teminat uygulaması nasıldır?
 

27.01.2020
Kâr amacı güden gerçek ve tüzel kişilerden, her bir proje için sözleşmede öngörülen destek tutarının %10’undan az olmamak kaydıyla teminat alınır. Teminat oranı, Ajans Yönetim Kurulu tarafından belirlenir ve başvuru rehberinde belirtilir.
Ajans tarafından teminat olarak kabul edilebilecek değerler şunlardır:

*Tedavüldeki Türk parası,
*Bankalar veya katılım bankaları tarafından verilen teminat mektupları,
*Ajansın Kredi Garanti Fonu ile protokol imzaladığı hâllerde Kredi Garanti Fonu tarafından verilen teminatlar,
*Genel Sekreter tarafından teklif edilip Yönetim Kurulu’nca onaylanan diğer teminatlar.
 

Sena GÜRSOY

KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı hakkında bilgi verebilir misiniz?
 

27.01.2020
KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı’nın amacı; ülkemizin ulusal ve uluslararası hedefleri doğrultusunda KOBİ’lerin ekonomideki paylarının ve etkinliklerinin arttırılması, rekabet güçlerinin ve sağladıkları katma değerin yükseltilmesi amacıyla hazırlayacakları projelerin desteklenmesidir.

KOBİGEL Programı kapsamında desteklenecek proje giderleri, KOSGEB tarafından yayınlanacak proje teklif çağrısında belirlenir ve belirlenen esaslar dahilinde desteklenecek proje giderlerine kurul karar verir. Ancak gayrimenkul alım, bina inşaat, tefrişat, taşıt aracı alım ve kiralama, proje ile ilişkilendirilmemiş personel giderleri ve diğer maliyetler ile vergi, resim ve harçlar, sosyal güvenlik primleri desteklenmez.

Program kapsamında desteklenecek proje süresi azami 36 aydır. Proje kapsamında verilecek desteğin üst limiti geri ödemesiz 300.000 TL ve geri ödemeli 700.000 TL olmak üzere azami 1.000.000 TL’dir. Personel gideri hariç tüm giderler için uygulanacak destek oranı 1. ve 2. bölgelerde %60 olup; 3., 4., 5. ve 6. bölgelerde bu oran %80’dir. Desteğin %70’i geri ödemeli ve %30’u geri ödemesiz olarak verilir. Bu programdan yararlanmak isteyen işletmelerin KOSGEB veri tabanında yer alması koşulu aranır.
 

Sena GÜRSOY

TÜBİTAK tarafından yürütülen 1507-KOBİ Ar-Ge Başlangıç Destek Programı nedir?
 

27.01.2020
KOBİ Ar-Ge Başlangıç Destek Programı, kamu kaynaklarının ülke ihtiyaçları ve ulusal hedeflere yönelik daha etkin kullanımının sağlanması amacıyla, 2020 yılı Ocak ayından başlayarak yılda iki kez açılacak bütçe esaslı çağrılarla yürütülecektir.

Projelere, program kapsamında sağlanacak desteklerle KOBİ’lerin, teknoloji ve yenilik kapasitelerinin geliştirilerek daha rekabetçi olmaları, sistematik proje yapabilmeleri, katma değeri yüksek ürün geliştirebilmeleri, kurumsal araştırma, teknoloji geliştirme kültürüne sahip olmaları, ulusal ve uluslararası destek programlarında daha etkin yer almaları hedeflenmektedir.
 
2 Ocak 2020 tarihinde ilan edilen çağrı kapsamında; tüm sektör ve teknoloji alanlarında yeni bir ürün tasarım ve geliştirme çalışması, mevcut bir ürünün iyileştirilmesi, ürün kalitesi veya maliyet düşürücü nitelikte yeni tekniklerin, yeni üretim teknolojilerinin geliştirilmesi konularında, firmanın teknolojik rekabet gücünü artıracak Ar-Ge projeleri desteklenecektir. Programa ön kayıt için son tarih 10 Şubat 2020’dir. 
 

Sena GÜRSOY

Ur-Ge destekleri hakkında bilgi verebilir misiniz?
 

27.01.2020
Ticaret Bakanlığı tarafından, 2010/8 sayılı Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ kapsamında, kümelenme anlayışı ve proje yaklaşımı çerçevesinde, iş birliği kuruluşlarının proje bazlı ihtiyaç analizi, eğitim, danışmanlık, tanıtım, istihdam, yurt dışı pazarlama veya alım heyeti ve bireysel danışmanlık programlarının birbirine bağlı bir şekilde uygulanabileceği bütünleşik bir destek mekanizması yürütülmektedir.
 
Ur-Ge destekleri kapsamında iş birliği kuruluşları olarak, Türkiye İhracatçılar Meclisi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu, ihracatçı birlikleri, ticaret ve/veya sanayi odaları, Organize Sanayi Bölgeleri, endüstri bölgeleri, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri, sektör dernekleri ve kuruluşları, sektörel dış ticaret şirketleri, ticaret borsaları, işveren sendikaları ile imalatçıların kurduğu dernek, birlik ve kooperatifler yer alır.
 
Firmalar, üyesi oldukları iş birliği kuruluşlarının sektörün ihracatını artırmak için yürüteceği bir projede yer alabilir; beş yıl süresince ihtiyaç analizi, eğitim, danışmanlık, tanıtım gibi farklı faaliyetlere katılabilir ve masraflarının %75'i destek kapsamında karşılanabilir. Yatırım Teşvik Uygulamalarında Bölgeler listesinde 4., 5. ve 6. bölge illerinde bulunan iş birliği kuruluşlarının projelerinde en az 5 firmanın, diğer illerde bulunan iş birliği kuruluşlarının projelerinde ise en az 10 firmanın yer alması gerekir. Bir firma aynı anda sadece bir Ur-Ge projesinde katılımcı olarak yer alabilir.
 

Sena GÜRSOY

Kalkınma ajansları mali destek programlarına proje hazırlarken ajanstan teknik yardım alabilir miyiz?

9.01.2020
Kalkınma ajansları, her proje teklif çağrısı döneminde, şeffaflık, açıklık ve tam rekabet koşullarının sağlanması amacıyla, proje teklif çağrısı yapılan öncelik alanları itibarıyla, proje tekliflerinin hazırlanması ve sunulması konularında potansiyel başvuru sahiplerine bilgilendirme ve eğitim faaliyetlerini içeren teknik yardım hizmetleri sağlar.
 
Bilgilendirme ve eğitim faaliyetlerinin yeri, zamanı ve içeriği, uygun duyuru vasıtalarıyla ilan edilir ve ilgili ajansın internet sitesinde yayınlanır. Bilgilendirme ve eğitim toplantıları potansiyel başvuru sahiplerinin kolayca ulaşabilecekleri yerlerde, herkese açık ve ücretsiz olarak yapılır. Ajans ayrıca, potansiyel başvuru sahipleri için başvuru rehberinde belirtilen usul ve esaslara göre proje hazırlamalarına yardımcı olacak eğitim toplantıları ve atölye çalışmaları düzenler veya düzenletir.

Sena GÜRSOY

Kalkınma ajanslarının mali destek programı ilan edeceği alanları önceden öngörebilir miyiz?

9.01.2020
Kalkınma ajansları, yıllık çalışma programlarında yer alan tema ya da sektörlere yönelik olarak proje teklif çağrıları ilan ederler. Dolayısıyla, ajansların hazırladıkları ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanan yıllık çalışma programlarında, o yıla ilişkin olarak ilan edilmesi planlanan mali destek programlarına da öngörü niteliğinde yer verilir. Ancak mali destek programının amaçları, öncelikleri, bütçesi, başvuru koşulları ve diğer ilgili hususlar hazırlanacak başvuru rehberlerinde kesinleştirilir ve kamuoyuna açıklanır.

Sena GÜRSOY

Kalkınma ajansları mali destek programları kapsamında hangi harcamalara destek alınabilir?
 

16.12.2019
Ajanslar tarafından ilan edilen mali destek programlarında genel olarak; proje personelinin maaşları/gündelikleri, proje faaliyetleriyle ilgili seyahatler, araç-ekipman-malzeme alımları, küçük ölçekli yapım işleri, proje ofisiyle ilgili harcamalar, danışmanlık hizmet alımları, projenin görünürlüğü ve yaygınlaştırılmasıyla ilgili harcamalar desteklenir.
 
Ajansların ilan ettikleri mali destek programının kapsamını ve kurallarını ortaya koyan başvuru rehberlerinde, “uygun maliyet” olarak kabul edilecek bütçe kalemleri açıkça sayılır. Başvuru sahipleri tarafından hazırlanacak bütçede, başvuru rehberinde “uygun maliyet” olarak sayılan kalemlere yer verilebilir. Kısaca, hangi bütçe kalemlerine destek alınabileceği konusu mali destek programının amacına, desteklenmesi öngörülen projelerin niteliğine göre değişir ve söz konusu mali destek programının başvuru rehberinde belirlenir.
 

Sena GÜRSOY

TURQUALITY Destek Programı hakkında bilgi verebilir misiniz?
 

16.12.2019
Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen TURQUALITY Programı kapsamında aşağıda sayılan faaliyetler %50 oranında destekleniyor.
• Yurt dışında açılacak ofis/mağaza/depo ve showroom’ların kira ve kurulum/dekorasyon harcamaları,
• Tanıtım harcamaları,
• Yurt dışı fuar harcamaları,
• Marka, patent, faydalı model ve endüstriyel tasarım tescili harcamaları,
• Danışmanlık harcamaları,
• Tasarım ve ürün geliştirme konularında istihdam edilecek moda/endüstriyel ürün tasarımcısı ve mühendis harcamaları,
• Pazar araştırması çalışması ve raporlarına ilişkin harcamalar,
• Yurt dışı pazarlara girişte zorunlu olan veya avantaj sağlayan kalite, çevre belgeleri/sertifikaları, insan can, mal emniyeti ve güvenliğini gösterir işaretler, ruhsatlandırma, test, klinik test harcamaları.
 
Başvuru için, başvuran firmanın Türkiye’de tescilli bir markasının ve yurt dışında Madrid Uluslararası Marka Tescil Protokolü’ne taraf olan en az bir ülkede tescilli bir markasının bulunması, son üç yılda yapmış olduğu ihracatın ortalama en az üç milyon dolar olması gerekiyor.
 

Sena Gürsoy

KOSGEB’in İş Birliği Destek Programı hakkında bilgi verebilir misiniz?

9.12.2019
İş Birliği Destek Programı’nın amacı, KOBİ’lerin birbirleriyle veya büyük işletmelerle ortak çalışma kültürünün geliştirilmesine ve karşılıklı fayda ve rekabet avantajı sağlayıcı nitelikteki iş birlikleri oluşturmalarına katkı sağlamaktır.
 
İş Birliği Destek Programı kapsamında işletmelerin birbirleriyle ve/veya büyük işletmelerle
 • Kapasite, verimlilik, ürün çeşitliliği ve kalitelerini artırmaları amacıyla ortak imalat,
 • Müşteri istekleri ve pazarın talebinin karşılanması amacıyla ortak tasarım, ürün ve hizmet geliştirmeleri,
 • Ürün ve hizmet kalitelerini geliştirmeleri amacıyla ortak laboratuvar,
 • Pazar paylarını artırmaları ve marka imajı oluşturmaları amacıyla ortak pazarlama,
 • Beceri ve kabiliyetlerini geliştirmeleri ve değer zincirlerine katılmaları amacıyla yapılan iş birlikleri ve bunlara benzer karşılıklı fayda sağlanan, maliyet düşürücü ve rekabet avantajı sağlayıcı nitelikteki iş birliği projeleri desteklenir.
Program kapsamında iki model çerçevesinde destek alınabilir:
 
1. İşletici Kuruluş Modeli: Projenin kabul edilmesinden sonra proje ortakları tarafından işletici kuruluş kurulur, projeye ilişkin tüm süreçler işletici kuruluş tarafından yürütülür.
 
2. Proje Ortaklığı Modeli: Proje ortaklarından her birinin, proje faaliyetlerinin bir bölümünü yerine getirdikleri ortaklık modelidir.
Projeden yararlanabilecek asgari ortak sayısı ve destek limitleri bu iki model kapsamında farklılaşmaktadır.
 

Kendime bir takı dükkânı açmak istiyorum. Bu konuda bir destek mevcut mu?
 

9.12.2019
KOSGEB’in Geleneksel Girişimci Programı Desteği’nden yararlanabilirsiniz.
 
Bu program çerçevesinde;
 
• Kuruluş desteği kapsamında geri ödemesiz olarak, gerçek kişi statüsünde kurulmuş olan işletmeye 5.000 TL, sermaye şirketi statüsünde kurulmuş olan işletmeye 10.000 TL,
• Performans desteği kapsamında geri ödemesiz olarak, programın uygulama esaslarında belirlenen kriterlere göre 40.000 TL’ye kadar; ayrıca girişimcinin genç, kadın, engelli, gazi veya şehit yakını olması durumunda ilave 10.000 TL’ye kadar olmak üzere en fazla 50.000 TL’ye kadar destek sağlanır.
 
Programa, KOSGEB’in düzenlediği girişimcilik eğitimini tamamlayan girişimcilerin kurdukları işletmeler başvuru yapabilir. Dolayısıyla öncelikle, -daha önce tamamlamadıysanız- girişimcilik eğitimini tamamlamanız gerekmektedir. Programın detayları ve uygulama esasları hakkında daha detaylı bilgi edinmek için ilinizde bulunan KOSGEB Müdürlüğü ile iletişime geçebilirsiniz.
 

Sena Gürsoy

Genel Yatırım Teşvik Uygulaması çerçevesindeki destekler nelerdir?
 

21.11.2019
Genel Yatırım Teşvik Uygulaması, teşvik edilmeyecek yatırım konuları dışında kalan tüm yatırımları kapsar. Destekler arasında KDV İstisnası ve Gümrük Vergisi Muafiyeti yer alır.

Yeni Teşvik Programı kapsamında herhangi bir yatırım konusu Bölgesel, Büyük Ölçekli veya Stratejik uygulamalar çerçevesinde desteklenmiyorsa, belirli koşulları sağlamak kaydıyla Genel Yatırım Teşvik Uygulaması’nın sağladığı desteklerden faydalanabilir.

Yatırım projelerinin genel uygulamadan faydalanabilmesi için aşağıda belirtilen şartları sağlaması gerekir:
 • Asgari yatırım tutarı birinci ve ikinci bölgeler için 1.000.000 TL, diğer bölgeler için ise 500.000 TL olmalıdır.
 • Yatırım konusu, Teşvik Edilmeyecek Yatırım Konuları arasında yer almamalıdır. Teşviki Belirli Şartlara Bağlı Yatırım Konuları arasında yer alıyorsa bu yatırım konusuna özel olarak belirlenen şartları sağlamalıdır.
   

 

İhracat yapan bir firma sahibiyim. İhracatımızı artırmak amacıyla yurt dışına iş seyahatleri yapmak istiyorum. Bununla ilgili bir destek var mı?
 

21.11.2019
Ticaret Bakanlığı tarafından verilen Yurtdışı Pazar Araştırması Desteği’nden yararlanabilirsiniz. Bu destek kapsamında, firma sahibi-ortağı ya da çalışanı iki kişi için seyahat başına 5.000 ABD Doları’nı geçmeyecek şekilde toplamda 10 seyahat için destek alınabilir. Yurt dışı seyahatinin ulaşım masrafları, görüşme gerçekleştirilen her günün konaklama ve araç kiralama giderlerinin %70'i geri ödenir. Detaylı bilgi edinmek için 0850 808 04 04 numaralı telefondan çağrı merkezine ulaşabilir, kobiihr@ticaret.gov.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz.
 

Sena Gürsoy

KOSGEB’in yeni açıkladığı KOBİ Finansman Destek Programı nedir?
 

5.11.2019
KOSGEB’in yeni finansman desteği, KOBİ’lerin finansmana daha kolay erişebilmesi ve daha fazla katma değer yaratması amacıyla kurgulanmış bir destek. Yeni desteğe göre işletmelerin, KOSGEB’in anlaşmalı olduğu 10 bankadan kullandıkları kredinin yıllık faiz veya kâr payı tutarlarının önemli bir bölümü KOSGEB tarafından karşılanacak.

KOSGEB desteği ile işini kurmuş faal işletmeler, 50 bin TL’ye kadar işletme kredisi veya makine teçhizat kredisi alabilecek. Bu kredinin faizinin 10 puanını KOSGEB karşılayacak. Limitler üç yıl süreyle geçerli olacak, işletme üç yıl içerisinde üst limiti aşmadan desteği istediği zaman kullanabilecek.
 

Sena Gürsoy

Kalkınma ajansları destekleri kapsamında ihale ve satın alma işleri hangi mevzuata göre yapılır?
 

5.11.2019
Ajans desteklerinden yararlananların, desteklenen projeleri kapsamında yapacakları ihale ve satın alma faaliyetleri, harcama usul ve esasları ilgili kanunlarca belirlenen kurum ve kuruluşlar bakımından kendi mevzuatlarına göre (örneğin kamu kurumları için 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu); diğer kişi, kurum ve kuruluşlar bakımından ise Proje Uygulama Rehberi’nde belirtilen usul ve esaslara göre yapılır.
 

Sena Gürsoy

Kalkınma ajansları tarafından desteklenen projelerle sağlanan tesis ve ekipmanların mülkiyeti kime aittir?
 

5.11.2019
Kalkınma Ajansları Proje ve Faaliyet Destekleme Yönetmeliği çerçevesinde yürütülen programlar kapsamında alımı desteklenen alet, teçhizat, yazılım, malzeme ve sistemler ile yapımı gerçekleştirilen tesislerin mülkiyeti ve bunlar üzerindeki fikri mülkiyet hakları yararlanıcıya aittir.
 
Yararlanıcının, sözleşme kapsamında sağlanmış tesis, makine, ekipman, teçhizat ve diğer malzemelerin, genel sekreterin gerekçeli ve yazılı izni olmaksızın proje süresince ve projenin sona ermesinden itibaren üç yıl süreyle üzerinde üçüncü kişi lehine ayni ya da şahsi hak tesis edemeyeceği ve projede belirtilen iş yeri dışında kullanamayacağı, aksi hâlde destek miktarının iki katı tutarında ajansa tazminat ödeyeceği hususu sözleşmede yer alır.
 

Sena Gürsoy

Kalkınma ajanslarının desteklerine başvururken matbu dosya teslimi yapmak gerekli midir?
 

5.11.2019
Kalkınma ajanslarına yapılan başvurular, online (çevrimiçi) olarak KAYS (Kalkınma Ajansları Yönetim Sistemi) üzerinden yapılır. Kalkınma Ajansları Proje ve Faaliyet Destekleme Yönetmeliği’nde 2017 yılında yapılan değişikliklerden sonra, başvuru aşamasında herhangi bir matbu dosya teslimi söz konusu değildir. Matbu dosya teslimi, bağımsız değerlendirme süreci sonucunda başarılı bulunan projeler için gereklidir.
 

Sena Gürsoy

Kalkınma ajansları tarafından desteklenen projelerle sağlanan tesis ve ekipmanların mülkiyeti kime aittir?

28.10.2019
Kalkınma Ajansları Proje ve Faaliyet Destekleme Yönetmeliği çerçevesinde yürütülen programlar kapsamında alımı desteklenen alet, teçhizat, yazılım, malzeme ve sistemler ile yapımı gerçekleştirilen tesislerin mülkiyeti ve bunlar üzerindeki fikri mülkiyet hakları yararlanıcıya aittir.
 
Yararlanıcının, sözleşme kapsamında sağlanmış tesis, makine, ekipman, teçhizat ve diğer malzemelerin, genel sekreterin gerekçeli ve yazılı izni olmaksızın proje süresince ve projenin sona ermesinden itibaren üç yıl süreyle üzerinde üçüncü kişi lehine ayni ya da şahsi hak tesis edemeyeceği ve projede belirtilen iş yeri dışında kullanamayacağı, aksi hâlde destek miktarının iki katı tutarında ajansa tazminat ödeyeceği hususu sözleşmede yer alır.

Kalkınma ajanslarının desteklerine başvururken matbu dosya teslimi yapmak gerekli midir?

28.10.2019
Kalkınma ajanslarına yapılan başvurular, online (çevrimiçi) olarak KAYS (Kalkınma Ajansları Yönetim Sistemi) üzerinden yapılır. Kalkınma Ajansları Proje ve Faaliyet Destekleme Yönetmeliği’nde 2017 yılında yapılan değişikliklerden sonra, başvuru aşamasında herhangi bir matbu dosya teslimi söz konusu değildir. Matbu dosya teslimi, bağımsız değerlendirme süreci sonucunda başarılı bulunan projeler için gereklidir.

Avrupa Birliği kapsamında projelerin finansman şekilleri nelerdir?

4.10.2019
Avrupa Birliği çerçevesinde projelere hibe, borç, sübvansiyon, ödül ve kamu sözleşmeleri gibi çeşitli isimler altında finansman sağlanmaktadır.

Hibeler, amaçlarını gerçekleştirmede destek olması için kurum ve kuruluşlara sağlanır, bazen bireylere de hibe verilmesi mümkündür. Bu hibeler, araştırmadan eğitime, sağlıktan insani yardıma kadar pek çok alanda sağlanabilir.

Avrupa Birliği istisnai olarak projeleri %100 oranında finanse eder. Hibeler daha ziyade tamamlayıcı finansman olarak görülür ve yararlanıcı kuruluşun projesinin finansmanına katkıda bulunması beklenir.

Avrupa Komisyonu çeşitli alanlardaki hibe olanaklarını teklif çağrıları yoluyla duyurur. Açık olan çağrıları konu bazında sorgulamak için aşağıdaki internet adresine başvurabilirsiniz: https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/funding-opportunities/find-calls-funding-topic_en

Sena Gürsoy

KOSGEB’in sunduğu İşletme Değerlendirme Raporu hizmeti hakkında bilgi verebilir misiniz?

4.10.2019
KOBİ’lerin rekabet güçlerini artırmaları, faaliyet gösterdikleri pazara ilişkin öngörülerini geliştirmeleri ve stratejik kararlarını etkin bir şekilde almaları için gerekli verilere ulaşmaları ve bu verilerin analiz edilmesi çok önemlidir.

Bu amaçla KOSGEB, ilgili kurum ve kuruluşlardan alınan verileri işleyerek KOBİ’nin kendisini değerlendirebileceği "İşletme Değerlendirme Raporu” adı altında bir rapor düzenlemiştir. Bu rapor, E-Devlet üzerinden tüm KOBİ’lerin kolaylıkla erişebileceği şekilde tasarlanmıştır. En son onaylı mali yıla ait bilanço veya basit usulde defter bilgisi bulunan işletmeler için bu rapor hazırlanmaktadır.

İşletme Değerlendirme Raporu’nda 6’lı NACE sınıflamasına göre sektör ortalamaları hesaplanmış ve bu sayede KOBİ’nin kendisini sektöründe, Türkiye genelinde ve İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflaması Düzey 1’de karşılaştırabilmesine yönelik imkân sağlanmıştır. Rapor, İşletme Künyesi, Genel Sıralama, İnsan Kaynakları, AR-GE, Yenilik ve Markalaşma, Verimlilik, İhracat ve Finansman bölümlerinden oluşmaktadır.

https://www.kosgeb.gov.tr/Content/Upload/Dosya/Ba%C4%9F%C4%B1ms%C4%B1z/ornek-rapor.pdf internet adresinden örnek rapora ulaşarak inceleyebilir,

https://www.turkiye.gov.tr/kosgeb-kosgeb-isletme-degerlendirme-raporu-4517 adresinden E-Devlet sistemine bağlanarak işletmenizin raporuna ulaşabilirsiniz.

Sena Gürsoy

Ajansların proje teklif çağrılarına yapılabilecek başvuru sayısıyla ilgili bir sınırlama var mı?

4.10.2019
Mevzuatta yer alan genel bir kural olarak; aynı takvim yılı içerisinde (örneğin 2019 yılında) yapılacak proje teklif çağrıları kapsamında bir başvuru sahibi, ilgili ajansa tek başına en fazla 4 projesi için destek başvurusunda bulunabilir ve ilgili ajans bunlardan en fazla 2 tanesine mali destek sağlayabilir. Bir takvim yılı içerisinde sözleşme yapılan, kâr amacı güden gerçek ve tüzel kişiler, proje uygulama döneminde ve sözleşmenin sona erdiği tarihi izleyen bir yıllık süre içerisinde aynı ajansa başvuramaz.

Sena Gürsoy

Proje teklif çağrıları kapsamında kalkınma ajansına sunulan projeler ajans personeli tarafından mı değerlendiriliyor?

4.10.2019
Hayır. Ajansa sunulan proje tekliflerinin mali ve teknik değerlendirmesi, ajans tarafından istekliler arasından seçilerek görevlendirilen bağımsız değerlendiriciler eliyle yapılmaktadır. Bağımsız değerlendiriciler, proje tekliflerini başvuru rehberlerinde belirtilen esaslara göre teknik, ekonomik, sosyal ve mali açıdan değerlendirmek üzere, alanında en az beş yıllık uzmanlık ve tecrübe birikimine sahip, yükseköğretim kurumları elemanları ile kamu kurum ve kuruluşları personelinden ajans tarafından uygun bulunanların ilgili kurumlarca görevlendirilmesi veya ajans tarafından diğer gerçek kişiler arasından hizmet alımı yoluyla seçilen uzmanlardır.

Sena Gürsoy

Avrupa Birliği (AB) fonları çerçevesinde KOBİ’ler nasıl tanımlanmaktadır?
 

29.08.2019
AB fonları çerçevesinde KOBİ (Small and Medium Sized Enterprise-SME) tanımı 3’e ayrılmaktadır:
 
Mikro işletme: 10 kişiden az çalışanı olan, yıllık cirosu ya da bilançosu 2 milyon Avro’yu aşmayan işletmeler.

Küçük işletme: 50 kişiden az çalışanı olan, yıllık cirosu ya da bilançosu 10 milyon Avro’yu aşmayan işletmeler.

Orta ölçekli işletme: 250 kişiden az çalışanı olan, yıllık cirosu 50 milyon Avro’yu ya da bilançosu 43 milyon Avro’yu aşmayan işletmeler.

Yukarıdaki tanımlarda verilen rakamlar daha büyük bir şirketler grubunun üyesi olmayan, bireysel firmalar için geçerlidir.
 
Sena GÜRSOY

Karaman’da faaliyet gösteren KOBİ niteliğinde bir işletmemiz var. Bölgemizdeki kalkınma ajansı desteklerinden nasıl yararlanabiliriz?
 

29.08.2019
Karaman ili Konya ile birlikte Mevlana Kalkınma Ajansı’nın (MEVKA) faaliyet alanında (TR 52 Bölgesi) bulunmaktadır.

MEVKA, 19 Temmuz 2019 tarihinde KOBİ’lerde Kurumsallaşma ve Endüstriyel Yetkinliğin Geliştirilmesi Mali Destek Programı’nı ilan etmiştir. Mali Destek Programı 14 Ekim 2019 tarihine kadar başvuruya açıktır.

Mali Destek Programının 3. önceliği doğrudan Karaman ilindeki KOBİ’lere yöneliktir:

Öncelik 3: Bölge içi gelişmişlik farklarının azaltılması için gelişme ana odaklarından Karaman il merkezi ve ilçelerinde “KOBİ’lerin kapasitelerinin” artırılmasına yönelik faaliyetlerin desteklenmesi.

Bu öncelik için toplam 10 milyon TL tahsis edilmiş durumdadır ve destek miktarı 50.000 TL ile 1.000.000 TL arasında değişmektedir. Destek oranı ise proje bütçesinin %20’si ile %50’si arasındadır.

Başvuru rehberi ve başvuruda istenen bilgi ve belgeler için Ajansın www.mevka.org.tr adresinde bulunan internet sitesini inceleyebilir, detaylı bilgi için Ajansın ilgili birimiyle iletişime geçebilirsiniz.
 

Sena GÜRSOY

Bir KOBİ olarak kalkınma ajansı desteklerinden nasıl faydalanabilirim?

23.07.2019
Öncelikle başvuru yapabileceğiniz bir proje teklif çağrısının bulunması gereklidir. Kalkınma ajansları, hazırladıkları bölge planları çerçevesinde, yıllık çalışma programlarına aldıkları tema ya da sektörlere yönelik olarak bölgelerindeki kurum ve/veya işletmelerin başvurabilecekleri proje teklif çağrıları ilan ederler. (Örneğin; Turizm Altyapısını Güçlendirme Mali Destek Programı ya da Yenilenebilir Enerji Mali Destek Programı gibi.)

Mali destek programına yönelik olarak hazırlanan başvuru rehberinde; uygun başvuru sahipleri, program kapsamındaki öncelikler, uygun proje konuları, uygun maliyetler, parasal limitler, destek oranları ve başvuru koşulları gibi hususlar yer alır. Kısacası, mali destek programının kapsamı ve kuralları başvuru rehberiyle belirlenir.

Bu başvuru rehberi ve ekleri dikkatle incelenerek teklif çağrısı ilanı yayımlanan mali destek programında KOBİ’lerin uygun başvuru sahipleri arasında sayılıp sayılmadığı, mali destek programı kapsamında desteklenmesi öngörülen öncelikli konuların firmanızın sorun ve ihtiyaçlarına uygun olup olmadığı, özetle bu mali destek programı çerçevesinde proje sunup sunamayacağınız tarafınızdan değerlendirilmelidir.

Mali destek programı kapsamında uygun başvuru sahibiyseniz, sunmayı planladığınız proje teklifiniz programın öncelikleriyle uyumluysa projeniz kapsamında yapılacak faaliyetler ve bunlarla ilgili oluşacak maliyetler uygunsa proje başvurusunda bulunabilirsiniz.

Başvuruların tamamlanmasından sonra yürütülecek “bağımsız değerlendirme” süreci sonucunda, proje teklifiniz “başarılı” bulunur ve ajans tarafından açıklanan Başarılı Proje Listesi’nde yer alırsa, söz konusu projenin yürütülmesi için ajansla sözleşme imzalayarak projenize mali destek sağlayabilirsiniz.

Ajansların verdiği mali destekler “hibe” niteliğini taşır, yani herhangi bir geri ödeme söz konusu değildir. KOBİ olarak “kâr amacı güden” nitelik taşıdığınızdan, projenize ajanstan alabileceğiniz destek oranı KDV hariç hazırlayacağınız bütçe üzerinden en fazla %50’dir, kalan kısım eş-finansman olarak tarafınızca karşılanmak durumundadır.

Sena GÜRSOY

Kalkınma ajanslarının sağladığı mali destekler nelerdir?

23.07.2019
Kalkınma ajanslarının kamu kesimi, özel kesim ve Sivil Toplum Kuruluşları’na (STK) sağladığı tüm destekler, 2008 yılında yayımlanan ve 2017 yılında değişiklik yapılan Kalkınma Ajansları Proje ve Faaliyet Destekleme Yönetmeliği hükümleri ve bu hükümler doğrultusunda ajansların hazırlayacakları başvuru rehberlerinde belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde kullandırılır.

Bu yönetmeliğe göre, ajanslar tarafından uygulanacak mali destek türleri şu şekildedir:
a) Doğrudan finansman desteği,
b) Faiz desteği,
c) Faizsiz kredi desteği
 
Faiz desteği, başvuru rehberlerinde belirtilen nitelikteki projeler için, ilgili aracı kuruluşlardan alınacak krediler karşılığında ödenecek faiz giderlerinin ajans tarafından karşılanmasını öngören mali destektir. Faizsiz kredi desteği ise ajansın başvuru rehberlerine uygun projelere aracı kurumlar vasıtasıyla faizsiz kredi temin etmek suretiyle sağlayacağı mali destektir. Bu iki mali destek türüyle ilgili alt mevzuat oluşturulmadığından, bugüne kadar ajanslar tarafından faiz desteği ve faizsiz kredi desteği uygulanmamıştır.

Doğrudan finansman desteği ise ajansların esas itibarıyla “proje teklif çağrısı” yöntemiyle kullandırdığı desteklerden oluşur. Ancak ajans, proje teklif çağrısı yapmaksızın veya proje hazırlık sürecini doğrudan yönetmek suretiyle, “fizibilite desteği” ve “güdümlü proje desteği” şeklinde de doğrudan destek sağlayabilir.

Ajans, bir yılı kapsayan çalışma programı döneminde sağlayacağı doğrudan finansman desteği için aynı anda tek bir teklif çağrısında bulunabileceği gibi, her bir mali destek için aynı veya farklı zamanlarda ayrı teklif çağrılarında da bulunabilir.

Fizibilite destekleri, ajans tarafından bölgenin kalkınması ve rekabet gücü açısından önemli fırsatlardan yararlanılmasına, bölge ekonomisine yönelik tehdit ve risklerin önlenmesine, bölgenin yenilik ve girişimcilik kapasitesinin geliştirilmesine yönelik projelerin fizibilite çalışmalarına sağlanan desteklerdir. Fizibilite desteğinden; yerel yönetimler, üniversiteler, diğer kamu kurum ve kuruluşları, kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, organize sanayi bölgeleri, küçük sanayi siteleri, teknoparklar, teknoloji geliştirme bölgeleri, endüstri bölgeleri, iş geliştirme merkezleri gibi kurum ve kuruluşlar, birlikler ve kooperatifler yararlanabilir.
 
Güdümlü projeler ise proje teklif çağrısı yöntemi uygulanmadan doğrudan destek sağlamaya yönelik olarak bölge planında öngörülen öncelikler doğrultusunda, konusu ve koşulları ajans öncülüğünde ve yönlendirmesinde (güdümünde) belirlenen özel nitelikli “model” projelerdir. Ajans, ilk fikri oluşturma aşamasından itibaren genel çerçevesini ortaya koymuş olduğu projeyi uygulayacak muhtemel tarafları bir araya getirir. Bu projelerde üniversite, kamu kesimi, özel kesim ve sivil toplum kuruluşlarının ortaklıkları teşvik edilir.
 

Sena GÜRSOY

Tarımsal alt yapı kapasitelimizin artırılmasına yönelik bir projemiz var. Nereden projenize destek alabiliriz?

18.07.2019
Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Programı projenize çözüm olabilir.
 
Programın amacı, kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, tarımsal üretim ve tarıma dayalı sanayi entegrasyonunun sağlanması için KOBİ’lerin desteklenmesi, tarımsal pazarlama altyapısının geliştirilmesi, gıda güvenliğinin güçlendirilmesi, kırsal alanda alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması, kırsal ekonomik altyapının güçlendirilmesi, tarımsal faaliyetler için geliştirilen yeni teknolojilerin üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılması, yürütülmekte olan kırsal kalkınma çalışmalarının etkinliklerinin artırılması, kırsal toplumda yerel kalkınma kapasitesinin oluşturulmasına katkı sağlamak için yeni teknoloji içeren yatırımları desteklemek.

İnşaat işleri alım giderleri, makine, ekipman ve malzeme alımları gider olarak desteklenmektedir.  Proje başına verilen destek miktarı 500.000 TL ile 2 Milyon TL ve proje toplam değerinin %50 si desteklenmektedir.

Proje müracaat merci TC Tarım ve Orman Bakanlığı.
 

Fatih ÖNCÜ

KOSGEB “Stratejik Ürün Destek Programı” nedir?  Ne tür projelere destek sağlamaktadır?

18.07.2019
Programın amacı, işletmelerin teknolojik üretim yeteneklerini geliştirerek ithalatı yüksek olan stratejik ürünlerin yerlileştirilmesi ve üretimde daha yüksek oranda yerli girdi kullanımı ile cari açığın azaltılmasına katkıda bulunacak yatırımların desteklenmesidir.
 
Destek Kalemleri:

a) Makine-Teçhizat Giderleri Desteği
b) Yazılım Giderleri Desteği
c) Personel Gideri Desteği
d) Bilgi Transferi Desteği
e) Test-Analiz, Kalibrasyon ve Referans Numune Desteği
f) Hizmet Alımı Desteği

Program kapsamında 5 Milyon TL ye kadar desek sağlanmaktadır.  Desteğin, %70 i geri ödemesiz %30’u ise geri ödemelidir.
 
Programdan KOSGEB üyesi tüm KOBİ’ler faydalanabilir.
 

Fatih ÖNCÜ

Kalkınma ajanslarının “Doğrudan Finansman Desteği” nedir?  

14.06.2019
Bölgelerde öne çıkan sektörlerde, yenilik ve AR-GE kapasitesinin artırılmasını ve bölge ekonomisinin ulusal/uluslararası pazarlarda rekabet gücünün yükseltilmesini sağlamak amacıyla proje sahiplerine “Doğrudan Finansman Desteği” başlığı ile hibe desteği sağlanmaktadır. 

Proje müracaatları yılın istenilen tarihinde direkt bulunduğunuz ilin kalkınma ajansına başvuruda bulunulabilir.
 

Fatih ÖNCÜ

Enerji verimliliğinin artırılmasına yönelik olarak bir proje geliştirdik. Nereden destek alabilirim?  

14.06.2019
Enerjinin etkin kullanılması, enerji israfının önlenmesi ve çevrenin korunması için enerji kaynaklarının ve enerjinin kullanımında verimliliğin artırılmasına yönelik projeler Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı “Verimlilik Arttırıcı Projeler (VAP)” başlığı altında projeleri desteklenmektedir.

KOBİ’lerin faydalanabileceği program projelere 300.000 TL hibe desteği sağlamaktadır. Projeler Bakanlığa istenildiği zaman sunulabilir.

Fatih ÖNCÜ

Yapacağımız bir yatırım için Teminat mektubuna ihtiyacımız var. Bankanızdan nasıl temin ederim?
 

14.06.2019
Faaliyetleriniz boyunca bir malın teslimi, bir işin yapılması, bir borcun ödenmesi ve benzeri konulardaki TL/YP Teminat Mektubu ihtiyaçlarınızı indirimli komisyon oranları ile Bankamız Şubelerine başvurarak karşılayabilirsiniz.
 

Fatih ÖNCÜ

Kalkınma Ajansları “Doğrudan Finansman Desteği” nedir?  

14.06.2019
Bölgelerde öne çıkan sektörlerde, yenilik ve Ar-Ge kapasitesinin artırılmasını ve bölge ekonomisinin ulusal/uluslararası pazarlarda rekabet gücünün yükseltilmesini sağlamak amacıyla proje sahiplerine Doğrudan Finansman Desteği başlığı ile hibe desteği sağlanmaktadır. Proje müracaatları yılın istenilen tarihinde direk bulunduğunuz ilin Kalkınma Ajansı’na başvuruda bulunulabilir.
 

Fatih ÖNCÜ

Enerji verimliliğinin artırılmasına yönelik olarak bir proje geliştirdik. Nereden destek alabilirim?

14.06.2019
Enerjinin etkin kullanılması, enerji israfının önlenmesi ve çevrenin korunması için enerji kaynaklarının ve enerjinin kullanımında verimliliğin artırılmasına yönelik projeler Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı “Verimlilik Arttırıcı Projeler (VAP)” başlığı altında projeleri desteklenmektedir.

KOBİ’lerin faydalanabileceği program projelere 300.000 TL hibe desteği sağlamaktadır. Projeler bakanlığa istenildiği zaman sunulabilir.
 

Fatih ÖNCÜ

Bir projede ortak olarak yer alıyoruz, başka bir projede alt yüklenici olabilir miyiz?

22.04.2019
AB program kurallarında böyle bir sınırlama bulunmamaktadır. İlgili kuruluşun kapasite ve uzmanlık alanına bağlı olarak başka bir projede alt yüklenici olunabilir veya birden fazla projede yer alınabilir. Bu tamamen sizin kurumsal ve finansal kapasitenizle ilgilidir.

Fatih ÖNCÜ

AB fonları için bir proje hazırlıyoruz. Projede ortaklık zorunlu. Bundan dolayı projemizde bir ortak bulmamız gerekiyor. Projeye ortak seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

22.04.2019
Projeyi yürütecek yeterli mali kapasite, insan kaynağı, bilgi birikimi ve deneyime sahip olup olmadığına dikkat edilmelidir. Ayrıca bu kuruluşun program alanında yer alması da gerekmektedir.
 

Fatih ÖNCÜ

Avrupa Birliğinden aldığımız bir fon ile proje yürütmekteyiz. Bu çerçevede bankadan yapacağımız transfer ücretleri proje bütçesinden karşılanabilir mi?  

11.04.2019
Proje sözleşmesinden kaynaklanan yükümlülüklerin yerine getirilmesi için yapılan banka transferlerinin ücretleri uygun harcama olarak değerlendirilmektedir. Proje bütçesinden karşılayabilirsiniz.
 

Fatih ÖNCÜ

Damga vergisi uygun harcama mıdır? Proje bütçesinden karşılanabilir mi?
 
 

11.04.2019
Damga vergisi uygun harcama değildir. Ancak Türkiye ve Avrupa Komisyonu arasında imzalanan IPA Çerçeve Anlaşması’na göre proje sözleşmeleri damga vergisinden muaftır. Tedarikçi firma ile proje yararlanıcısı arasında imzalanan sözleşmeler için damga vergisi muafiyetinden faydalanılamamaktadır. Damga vergisini tedarikçi firma ile anlaşılarak karşı tarafa yüklenmesi önerilmektedir. Proje bütçesi hazırlanırken de bu husus göz önünde bulundurulmalıdır.
 
 

Fatih ÖNCÜ

kurumsal bir anaokulu açmak için verilen teşvik ve hibe destekleri hakkında bilgi almak istiyorum. bu konuda verebileceğiniz tüm bilgiler için size şimdiden teşekkür ederim.

4.04.2019
 Anaokulu açarken devletin Sağladığı faydalardan yararlanabilmek için yatırım yapacağınız il önemli. Yatırım kapsamında devlet, yatırım bölgelerini 6’ya ayırmış durumda. Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa gibi illerin bulunduğu yerler 1. ve 2. bölge,  ağırlıklı olarak doğu, doğu anadolu ve iç anadolu gibi bölgelerde yer alan iller ise 3. 4. 5. ve 6. bölgelerde yer almaktadır. Anaokulu için devlet desteklerinden faydalanmak için yatırım değerinin 1. ve 2. bölgede en az 1 milyon TL, diğer bölgelerde ise en az 500 bin TL olması gerekiyor. 
Yapılan yatırımlarda şu unsurlar ele alınır;
Yapılacak anaokulunun ne şekilde yapılacağını belirlenmesi (Arsa alımı, İnşaat yapımı ya da bina kiralama / satın alma)
Bina planlarının oluşturulması, kullanılacak alanların tespit edilmesi
İnşaat maliyetlerinin belirlenmesi
Kullanılacak ekipmanların tespiti ve maliyetlerinin çıkarılması 
Devlet desteklerinin şartlarına uygunluğu ve prosedür aşamaları
Destek kalemleri ise şunlardır;  
 
Vergi indirimi
KDV istinası
Sigorta Primi desteği
Gümrük vergisi muafiyeti
Faiz desteği,
Yatırım yeri tahsisi
 
Saygılarımızla,

Avrupa Birliği, TÜBİTAK veya kalkınma ajanslarının da mali yardım almak için proje sunumu zorunlu mudur?  

21.03.2019
Evet, zorunludur. Proje sunmadan destek alınamaz.
 
 

Fatih ÖNCÜ

Gerek Avrupa Birliği, gerekse TÜBİTAK olsun, proje teklifi sunmak için bir destek programının açık olması zorunlu mudur?  

21.03.2019
Evet, zorunludur. Destek programlarının kapalı veya açık olmadığı durumlarda proje başvurusu yapılamaz, fakat bazı durumlarda istisnai durumlar olabilir. Mesela KOSGEB destekleri, kalkınma ajanslarının teknik destek programı gibi...
 

Fatih ÖNCÜ

Kalkınma ajanslarının sağladığı doğrudan finansman desteği nedir?

15.03.2019
Kalkınma ajansları, faaliyet planlarına bağlı olarak program bazında teklif çağrılarına çıkmaktadır. Açıklanan destek programının açık olduğu dönem içerisinde uygun başvuru sahiplerinin proje başvuru formu ve eklerini hazırlayarak ajansa sunması gerekmektedir. Destek programlarının tekli çağrıları yıl boyunca açık olmadığı, başvuruların süresi kısıtlı olduğu için sunulacak proje tekliflerinin destek programlarının açık olduğu dönem içinde sunulması zorunludur. Son başvuru süresi geçen programlar için başvuru yapılamaz.
 

Fatih ÖNCÜ

Kalkınma ajanslarının sağladığı destekler nelerdir? Ne tür projelere destek sağlarlar?

15.03.2019
Kalkınma ajanslarının sağladığı destekleri şu şekilde sıralayabiliriz;
•    Proje teklif çağrısı yöntemiyle sağlanan doğrudan finansman desteği
•    Doğrudan faaliyet desteği
•    Güdümlü proje desteği
•    Faiz desteği ve faizsiz kredi desteği (dolaylı finansman)
•    Teknik destekler (planlama çalışmaları, plan uygulamaları, yerel/bölgesel kalkınma çalışmaları, eğitim ve danışmanlıklar)

Fatih ÖNCÜ

Katma değeri yüksek olduğuna inandığımız bir ürünümüz var. Bununla ilgili bir destek programı önerebilir misiniz? 

4.03.2019
Ekonomi Bakanlığı’nın “Stratejik Yatırımların Teşvik Programı”nı incelemenizi tavsiye ederim.

Program, işletmelerin tasarruflarını katma değeri yüksek yatırımlara yönlendirmesini, uluslararası rekabet güçlerini artırmasını sağlamak, stratejik yatırımların artmasını sağlamak, kümelenme ve çevre korumaya yönelik yatırımları özendirmek amacıyla katma değeri yüksek olan çalışmalara destek veriyor.
 
KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, vergi indirimi, sigorta primi işveren hissesi desteği, gelir vergisi stopaj desteği, sigorta primi (işçi hissesi) desteği, faiz desteği, yatırım yeri tahsisi ve KDV iadesi, sağlanan desteklerden bir kısmı.  
 

Fatih ÖNCÜ

Stratejik bir ürün geliştirdik ve bunun yazılımını yapmak istiyoruz. Bu konuda nereden destek alabilirim?
 
 

4.03.2019
KOSGEB’in Stratejik Ürün Destek Programı ihtiyacınıza çözüm olabilir. Program işletmelerin teknolojik üretim yeteneklerini geliştirerek ithalatı yüksek olan stratejik ürünlerin yerlileştirilmesi ve üretimde daha yüksek oranda yerli girdi kullanımı ile cari açığın azaltılmasına katkıda bulunacak yatırımları destekliyor.
 
Destek kalemleri şunlar;
a) Makine-teçhizat giderleri desteği
b) Yazılım giderleri desteği
c) Personel gideri desteği
d) Bilgi transferi desteği
e) Test-analiz, kalibrasyon ve referans numune desteği
f) Hizmet alımı desteği
 
5 milyon TL’ye kadar %70’i ödemesiz, %30’u ödemeli. 
 
 
 

Fatih ÖNCÜ

İhracat yapan işletmemizi geliştirmek adına alanımı ilgilendiren, üye olmak istediğim birkaç e-ticaret sitesi var fakat bunlar ücretli. Üyelik için destek alabilir miyim?

28.02.2019
Ticaret Bakanlığı’nın, e-ticaret sitelerine üyelik programı var. Bunlardan faydalanabilirsiniz. Programın amacı, ülkemizde de sınai ve/veya ticari faaliyette bulunan işletmelerin iş birliği kuruluşları vasıtasıyla e-ticaret sitelerine üye olmalarını sağlayarak ihracat etkinliğini ve düzeyini artırmak, bilinirliklerini yükseltmek. Program kapsamında e-ticaret sitelerine üyelik giderlerinin %80’i  karşılanmakta ve toplam üst limit 2000 dolar. Programdan faydalanmak için Ticaret Bakanlığı’na müracaat etmeniz gerekmektedir.

Fatih ÖNCÜ

Sivas’ta kırsal alanda hayvancılık ile ilgili bir yatırım planlıyoruz. Hangi teşvikten faydalanabilirim?
 

20.02.2019
Yatırımınız büyükse, Ekonomi Bakanlığı’nın  “Büyük Ölçekli Yatırımların Teşviki” programını incelemenizi tavsiye ederim. Değilse  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ‘Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Programı’ nı incelemenizi ve müracaat etmenizi tavsiye ederim.  Bu programdan elbette büyük yatırım yapan işletmelerde faydalanabilir.
 
Programın amacı, kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, tarımsal üretim ve tarıma dayalı sanayi entegrasyonunun sağlanması için KOBİ’lerin desteklenmesi, tarımsal pazarlama altyapısının geliştirilmesi, gıda güvenliğinin güçlendirilmesi, kırsal alanda alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması, kırsal ekonomik altyapının güçlendirilmesi.
 
Tarımsal faaliyetler için geliştirilen yeni teknolojilerin üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılması, yürütülmekte olan kırsal kalkınma çalışmalarının etkinliklerinin artırılması, kırsal toplumda yerel kalkınma kapasitesinin oluşturulmasına katkı sağlamak için yeni teknoloji içeren yatırımlar da program çerçevesinde destekleniyor.
 
İnşaat işleri alım giderleri, makine, ekipman ve malzeme alımı program çerçevesinde destekleniyor. Programdan faydalanmak için bulunduğunuz ilin Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne müracaat etmeniz gerekmektedir.
 

Fatih ÖNCÜ

Çorlu Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren bir fabrikam var. Tevhid ve ifraz işlem harcı  ödemesi yapıyoruz. Teşvik kapsamında harç ödememizin indirimi veya istisnası var mı?
 

20.02.2019
Bilim, Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığı tarafından alınan bu harç bakanlığın teşviği kapsamındadır. Tevhid ve ifraz işlem harcı İstisnası, organize sanayi bölgesinde yer alan işletmeler için 5281 sayılı Kanun ile 492 sayılı Harçlar Kanunu’nun 59’uncu maddesine ilave edilen (n) bendine göre gayrimenkullerin ifraz veya taksim veya birleştirme işlemlerinin tevhit ve ifraz işlem harcından müstesna olmasını sağlıyor.
 
Bu teşvikten faydalanmak için Bilim, Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığı’na müracaat etmeniz gerekmektedir.
 

Fatih ÖNCÜ

Sivas’ta kırsal alanda hayvancılık ile ilgili bir yatırım planlıyoruz. Hangi teşvikten faydalanabilirim?
 

20.02.2019
Yatırımınız büyükse, Ekonomi Bakanlığı’nın  “Büyük Ölçekli Yatırımların Teşviki” programını incelemenizi tavsiye ederim. Değilse  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ‘Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Programı’ nı incelemenizi ve müracaat etmenizi tavsiye ederim.  Bu programdan elbette büyük yatırım yapan işletmelerde faydalanabilir.
 
Programın amacı, kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, tarımsal üretim ve tarıma dayalı sanayi entegrasyonunun sağlanması için KOBİ’lerin desteklenmesi, tarımsal pazarlama altyapısının geliştirilmesi, gıda güvenliğinin güçlendirilmesi, kırsal alanda alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması, kırsal ekonomik altyapının güçlendirilmesi.
 
Tarımsal faaliyetler için geliştirilen yeni teknolojilerin üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılması, yürütülmekte olan kırsal kalkınma çalışmalarının etkinliklerinin artırılması, kırsal toplumda yerel kalkınma kapasitesinin oluşturulmasına katkı sağlamak için yeni teknoloji içeren yatırımlar da program çerçevesinde destekleniyor.
 
İnşaat işleri alım giderleri, makine, ekipman ve malzeme alımı program çerçevesinde destekleniyor. Programdan faydalanmak için bulunduğunuz ilin Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne müracaat etmeniz gerekmektedir.
 
 

Fatih ÖNCÜ

KOSGEB İşbirliği Programı nedir? Ne tür projelere destek vermektedir?
 

15.02.2019
KOSGEB İşbirliği Programı’nın amacı, KOBİ’lerin birbirleriyle veya büyük işletmelerle ortak çalışma kültürünün geliştirilmesine ve karşılıklı fayda ve rekabet avantajı sağlayıcı nitelikteki işbirlikleri tesis etmelerine katkı sağlanmasıdır.  Program çerçevesinde proje başına verilen destek miktarı 10 Milyon TL’ye kadar çıkmaktadır. 

Desteklenecek proje konuları, İşletmelerin birbirleriyle ve/veya büyük işletmelerle;
 
a) Kapasite, verimlilik, ürün çeşitliliği ve kalitelerini artırmaları amacıyla ortak imalat,
b) Müşteri istekleri ve pazarın talebinin karşılanması amacıyla ortak tasarım, ürün ve hizmet geliştirmeleri,
c) Ürün ve hizmet kalitelerini geliştirmeleri amacıyla ortak laboratuvar,
ç) Pazar paylarını artırmaları ve marka imajı oluşturmaları amacıyla ortak pazarlama,
d) Beceri ve kabiliyetlerini geliştirmeleri ve değer zincirlerine katılmaları amacıyla yapılan işbirlikleri

ve bunlara benzer karşılıklı fayda sağlanan, maliyet düşürücü ve rekabet avantajı sağlayıcı nitelikteki işbirliği projeleri desteklenir.
 

Fatih ÖNCÜ

Kalkınma Ajansları Doğrudan Finansman Desteği ne tür projeleri kapsamaktadır?
 

15.02.2019
Bölgelerde öne çıkan sektörlerde, yenilik ve AR-GE kapasitesinin artırılmasını ve bölge ekonomisinin ulusal/uluslararası pazarlarda rekabet gücünün yükseltilmesini sağlamak hedefi olan KOBİ’ler ve işletmeler bulundukları illerdeki Kalkınma Ajansları’na müracaat edebilirler. Proje müracaatı istenilen zamanda yapılabilir ve bütçe kısıtlaması bulunmamaktadır. 
 
 

Fatih ÖNCÜ
 

Ekonomi Bakanlığı “İstihdam Yardımı Programı” işletmeye ne tür imkânlar sağlıyor?
 

 
 

4.02.2019
Programın amacı, Sektörel Dış Ticaret Şirketi (SDS) statüsünü haiz işletmelerin münhasıran dış ticarete ilişkin işlemlerini yürütmek üzere, konusunda tecrübeli ve yüksek öğrenimli ilk defa istihdam edecekleri yönetici ve elemanların istihdamının sağlamak.
 
KOBİ’lerin yanında büyük işletmelerinde faydalanabileceği program, yönetici/eleman/elemanların aylık brüt ücretini (1 yıl süreyle). 18.000 dolara kadar ödüyor.
 

Fatih ÖNCÜ
 
 
 
 

İşletmemize eleman alacağız fakat önce bu elemanları eğitime almamız ve mesleki yeterliliklerini almalarını sağlamamız gerek. Bu süreçte devletten alabileceğimiz hibe mevcut mudur?
 

4.02.2019
İŞKUR’un “İşbaşı Eğitim Programları” ihtiyaçlarınıza çözüm getirebilir. Bu program, İŞKUR’a kayıtlı işsizlerin mesleki deneyim edinmeleri ve teorik eğitimini aldıkları mesleklerde uygulama eğitimi almalarını ve çalışma ortamına uyum sağlamalarını hedefliyor.
 
Program kapsamında İŞKUR işletmeye işe aldığınız eleman için şu imkânları sağlıyor; 

a) Katılımcılara günlük ödemesi,
b) Genel sağlık sigortası primleri,
c) Programın bitiminden 3 ay sonra işe alınan personel için 30-46 ay boyunca SGK işveren primi,
d) İşveren tarafından yapılan ve aylık brüt asgari ücretin yarısını geçmeyen fiili ödemelerin Gelir Vergisi Kanunu gereğince vergi matrahından indirilmesi.
 

Fatih ÖNCÜ

merhaba iyi günler dilerim kobilere destek ile ilgili başvuru yapmak istiyorum.bunun için nasıl bir yol izlemeliyim bir teminat tapu veya ruhsat isteniyor mu ? birde şirketim 7 aydır kosgebden girişimci desteği alan bir firma faizsiz destek için başvuru yapacağım nasıl yardımcı olabilirsiniz yada ben ne yapmalıyım teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim

31.01.2019
 Yeni bir işletme olarak KOSGEB'e müracaat etmeniz yapılması gereken işlerin başında geliyor. Bunu yapmışsınız. Tebrik ederim. KOSGEB'in KOBİ’ler için destek kalemi girişimci desteği ile sınırlı değil, bunun ötesinde faydalanabileceğiniz markanızın oluşması, istihdam, pazarlama, AR-GE ve fuar katilim gibi farklı alanlarda desteği mevcut.  
KOSGEB desteklerinde işletmeden tapu, teminat gibi evraklar istenmemekte, gerekli belgeler için çalıştığınız KOSGEM müdürlüğü ile görüşmenizde fayda var.  
KOSGEB’e ilave olarak bulunduğunuz ilin Kalkınma Ajansı ile de irtibata geçip işletme olarak ne tür desteklerden faydalanabileceğinizi araştırmanızda fayda var. TÜBITAK ve AB fonları da araştırmanız gereken diğer kaynaklar. 
 
Saygılarımızla,

İhracat yapan bir işletmemiz var. Global pazarda rekabet gücümüzü artıracak bir program mevcut mudur?
 

29.01.2019
Evet, KOSGEB, TÜBİTAK ve Kalkınma Ajansları işletmelerimizin global pazarda rekabet edebilmesine yönelik olarak çok sayıda desteği işletmelere sağlıyorlar. Bunların da ötesinde Avrupa Birliği’nin COSME programı işletmeler için fırsatlar sunuyor.

İşletmeler ve KOBİ’lerin rekabet edebilirliğini artırmayı amaçlayan projelere COSME program mali destek sağlıyor.
Programın amaçları:
 •  KOBİ’lerin finansmana erişimini kolaylaştırmak
 •  AB içindeki ve dışındaki pazarlara erişimi geliştirmek
 •  İşletmeler için hibe koşullarını (özellikle Horizon 2020) iyileştirmek
 •  Girişimciliği ve girişimcilik kültürünü teşvik etmek
Programın desteklediği faaliyetler:
 •  Finansmana Erişim: KOBİ’lerin yasam döngüsünün farklı aşamalarında finansmana daha fazla erişim sağlamak. Yenilik, genişletme veya işletme transferi, (Bu hedefe ulaşmak için AB, KOBİ’ler için kredileri ve öz sermaye yatırımlarını harekete geçirecek.)
 •  Piyasalara Erişim: Avrupa işletmelerine AB’nin tek pazarından faydalanabilmeleri ve AB dışındaki pazarların sunduğu fırsatlardan en iyi şekilde yararlanmaları için destek sağlamak,
 •  İşletmeler İçin Çerçeve Koşulları: Gereksiz idari ve düzenleyici yükleri azaltarak işletmelerin, özellikle KOBİ’lerin faaliyet gösterdiği çerçeve koşullarını iyileştirmek,
 •  Girişimcilik ve girişimcilik kültürü: Girişimcilik 2020 Eylem Planını uygulamak.

319 Milyon Euro bütçesi olan programdan faydalanmak için COSME programı web sayfasından müracaat yapmanız gerekir.
 
http://ec.europa.eu/growth/smes/cosme/index_en.htm
 

Fatih ÖNCÜ

Ekonomi Bakanlığı, İstihdam Yardımı Programı hakkında bilgi alabilir miyim?
 

14.01.2019
Programın amacı, Sektörel Dış Ticaret Şirketi (SDS) statüsünü haiz işletmelere münhasıran dış ticarete ilişkin işlemlerini yürütmek üzere ilk defa istihdam edecekleri, konusunda tecrübeli ve yükseköğrenimli yönetici ve elemanları sağlamak.
 
Yönetici ve çalışanların aylık brüt ücretini bir yıl süreyle karşılamakta olan programa tüm işletmeler müracaat yapabilir.
 
Destek Miktarı: Azami %75

• Yönetici için 18.000 ABD Doları karşılığı TL (Yıllık)
• Her bir eleman için 9.000 ABD Doları karşılığı TL (Yıllık)
 
KAYNAK:  Ekonomi Bakanlığı
 

Fatih ÖNCÜ

Ekonomi Bakanlığı, Pazara Giriş Belgelerinin Desteklenmesi Programı’nın işletmelere sağladığı imkânlar nelerdir?
 

14.01.2019
Programın amacı, işletmeler tarafından çevre, kalite ve insan sağlığına yönelik teknik mevzuata uyum sağlanabilmesini teminen akredite edilmiş kurum ve/veya kuruluşlardan alınan yurt dışı pazara giriş belgelerinin belgelendirme işlemlerini tamamlayabilmelerini sağlamak.
 
250.000 dolara kadar destek veriliyor. Toplam harcamaların %50’si destekleniyor.
 
Destek Kalemleri şunlar;
 
a) Çevre ve kalite belgeleri, insan can, mal emniyeti ve güvenliğini gösterir işaretler ile ilgili giderler,
b) Bir ülke pazarına girişte yaptırılması avantajlı ya da zorunlu test/analiz rapor giderleri.
 
Programdan tüm işletmeler faydalanabiliyor.
 
KAYNAK:  Ekonomi Bakanlığı
 

Fatih ÖNCÜ
 

Yurt dışı iş gezisi için nereden destek alabilirim?
 
 

7.01.2019
KOSGEB’in Yurt Dışı İş Gezisi Programı var. Programın amacı işletmelerin, uluslararası işbirliği düzeyini artırmak, yeni teknik, teknoloji ve sektörel gelişmeleri takip edebilmesini sağlamak.

20.000 TL üst sınırı olan program katılımcıların konaklama, ulaşım ve yurt dışı iş gezisi programı ile ilgili diğer giderlerini karşılamaktadır.

Fatih ÖNCÜ

Yurt dışı pazara yönelik mali ve hukuki konularda danışmanlık desteğine ihtiyacımız var.  Bu konuda nereden hibe desteği alabiliriz? 
 
 

7.01.2019
Ekonomi Bakanlığı’nın Pazara Giriş Rapor/Danışmanlık Desteği ihtiyacınıza yanıt verebilir.
Programın amacı Türkiye’de sınai ve/veya ticari faaliyette bulunan şirketler ile işbirliği kuruluşlarının pazar araştırması kapsamında sektör, ülke, şirket ve marka ile ilgili bilgi düzeyini artırarak karar alma süreçlerini kolaylaştırmak ve yurt dışı şirket alım kararlarına esas teşkil edecek mali ve hukuki danışmanlık hizmeti almaları durumunda bu işletmeleri destekleyerek, yurt dışı yatırım kararlarında etkin sonuç almalarını temin etmek.
 
Destek Kalemleri:
a) Sektör raporları giderleri,
b) Ülke raporları giderleri,
c) Yabancı şirketler veya marka odaklı rapor giderleri,
d) Mali danışmanlık giderleri,
e) Hukuki danışmanlık giderleri.
 
Sürekli açık olan programın destek miktarı ise 200.000 USD.

Fatih ÖNCÜ

KOSGEB Kredi Faiz Desteği hakkında bilgi verir misiniz?

21.12.2018
Kredi Faiz Desteği programları ile KOSGEB tarafından küçük ve orta ölçekli işletmelere uygun koşullarda finansal destek temin ediliyor. Bu destek ile KOBİ’lerin üretim, kalite ve standartlarını artırmaları, finansman sorunlarının çözümü, istihdam yaratmaları  uluslararası düzeyde rekabet etmelerinin sağlanması hedeflenmektedir.
 
İşletmelerin finansman sorunlarının çözümüne yönelik olarak, yatırım, işletme sermayesi ve ihracata yönelik olarak kullandırılacak kredilerin faiz giderlerinin KOSGEB'ce desteklenmesini kapsar.
 
Yatırım, işletme sermayesi ve ihracat kredilerinin faizi için KOSGEB tarafından sağlanacak kredi faiz desteğinin üst limiti, esas ve usulleri KOSGEB'ce belirlenerek uygulanacak her bir destek programı kapsamında işletme başına 300.000 TL'yi geçemez.
 
Kullandırılacak kredilerin vadesi, faiz oranı ve 48 (kırk sekiz) ayı geçmeyecek şekilde geri dönüşü günün koşullarına uygun olarak, KOBİ'lerin lehine olacak şekilde yürürlükte bulunan cari faiz oranlarının altında olmak kaydıyla Türkiye'de yerleşik şubesi bulunan yerli ve yabancı bankalarla yapılacak protokollerle belirlenir.
 
Kullandırılacak kredinin türüne ve günün koşullarına uygun olarak geri ödemesiz dönem bankalarla yapılacak protokol ile belirlenir.
 
Kaynak:  KOSGEB
 

Fatih ÖNCÜ

 İstihdama yönelik ne tür bir destek alabilirim?
 

4.12.2018
İŞKUR İşbaşı Eğitim Programları KOBİ’lere fırsatlar sunuyor. En az 2 sigortalı çalışanı olan ve İŞKUR’a kayıtlı olan işletmeler İşbaşı Eğitim Programı’ndan faydalanabiliyor.

Programın amacı İŞKUR’a kayıtlı işsizlerin mesleki deneyim edinmeleri ve teorik eğitimini aldıkları mesleklerde uygulamayı görmesi ile çalışma ortamına uyumunu sağlamak.

Destek Kalemleri:
 
a) Katılımcılara günlük ödemesi,
b) Genel sağlık sigortası primleri,
c) Programın bitiminden 3 ay sonra işe alınan personel için 30-46 ay boyunca SGK işveren primi,
d) İşveren tarafından yapılan ve aylık brüt asgari ücretin yarısını geçmeyen fiili ödemelerin gelir vergisi kanunu gereğince vergi matrahından indirilmesi.

Programa KOBİ’ler istedikleri zaman müracaat edebilir. Program hakkında daha detaylı bilgiyi İŞKUR web sayfası ve ofislerinden alabilirsiniz.
 

Fatih ÖNCÜ

AB fonlarında “Sinema ve dizi çekimine” yönelik mali destek mevcut mudur?

23.11.2018
Avrupa Birliği Creative Europe Programı sinema çalışmalarına da fon sağlamaktadır.   Avrupa kültürel ve dilsel çeşitliliğini korumak, geliştirmek ve teşvik etmek ve Avrupa’nın kültürel mirasını tanıtmak;  akıllı, sürdürülebilir ve kapsayıcı büyümenin desteklenmesi amacıyla Avrupa görsel ve kültürel sektörlerinin, özellikle görsel-işitsel sektörün rekabet gücünü güçlendirmek hedeflerini destekleyen sinema yapımlarına mali destek sağlamaktadır.
 
Program öncellikleri;
 • Genç sinemaseverler için eğitim ve farkındalık yaratma faaliyetlerinin geliştirilmesi
 • Avrupa filmlerinin görünürlüğünü ve izleyicilerini artırmak için yenilikçi dağıtım modellerinin  kullanımı dahil olmak üzere yeni iş modellerinin geliştirilmesi
 • Avrupalı bir sinema sahibinin ağının bu tür ortak eylemler geliştirmesi ve birleştirilmesi
 • Katılımcılar arasında dijital sinemanın tanıtımı
Programa müracaatlar 31 Mayıs 2019 tarihine kadar yapılabilmektedir.
 

Fatih ÖNCÜ

Sadece Türkiye’de değil dünyada da bilgisayar oyunları sektörü büyüyor.  Yazılım işletmemiz var ve bilgisayar oyunları geliştirmekteyiz.  Projemize Avrupa Birliği’nden yardım alabilir miyiz?

23.11.2018
Avrupa Birliği Creative Europe Programı görsellik ve duyum alanında yapılabilecek oyun, multi-medya gibi çalışmalara fon sağlıyor. Özellikle birlik (EU) ve ötesine yayılma potansiyeline sahip Avrupa görsel-işitsel çalışmalarını geliştirmeye ve Avrupa ile uluslararası ortak üretimi kolaylaştırmaya yönelik kapasitelerini artırmak amaçlı yapılacak çalışmaları desteklenmektedir.  Kurmaca, belgesel, çocuk ve animasyon filmleri gibi film ve televizyon çalışmalarının yanı sıra video oyunları ve gelişmiş sınır ötesi sirkülasyon potansiyeli olan multimedya gibi etkileşimli çalışmaları ve mevcut çalışmaların geliştirilmesine yönelik yapacağınız çalışmalara Creative Europe - MEDIA - Support for development of video games – 2019 programından destek alabilirsiniz.
 
Programa müracaatlar 27 Şubat 2019 tarihine kadar yapılabilmektedir.
 

Fatih ÖNCÜ

Plastik ürün imalat sanayinde faaliyet gösteren bir işletmemiz var.  Sık sık laboratuvar kullanımı yapıyoruz. Maliyetlerimizi düşürmek için devletin laboratuvar desteği var mı?

5.11.2018
KOSGEB laboratuvar derslerinden faydalanabilirsiniz.
 
İşletmelerin ürün kalitesinin artırılması, uluslararası firmalarla rekabetin sağlanması ve birçok ürünün yurt içinde üretilebilmesi için teknik anlamda destek verme ve bilgilendirme amacıyla toplam 9 ilde 11 adet KOSGEB laboratuvarı KOSGEB müdürlükleri bünyesinde hizmet vermektedir.
 
Bu hizmetlerin yürütülmesinde, KOBİ’lere ücretlendirmede destek olunarak düşük ücret uygulaması yapılmaktadır. Laboratuvar desteklerinin %50 kadar oranı desteklenmektedir. Faydalanmak için işletmenizin KOSGEB veri tabanında kayıtlı olması yeterlidir.
 

Fatih ÖNCÜ

İşletmenin global pazara açılmasında KOSGEB ne tür imkanlar tanımaktadır?

5.11.2018
İşletmenin büyütülmesi, geliştirilmesi ve global pazara taşınması konusunda KOSGEB’in birbirinden farklı 8 programı mevcut.  Bunlara AR-GE  destekleri dahil değil.

• İşletme Geliştirme Destek Programı:  290.00 TL’ ye kadar destek
• KOBİGEL - KOBİ Gelişim Destek Programı: 1 Milyon TL’ ye kadar destek
• İş Birliği Güç Birliği Destek Programı: 1.5 milyon TL’ ye kadar destek
• Uluslararası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı: Destek Programı 60.000 USD’ ye kadar destek
• Teknolojik Ürün Tanıtım ve Pazarlama Destek Programı (TEKNOPAZAR): 150.000 TL’ ye kadar destek
 
İlave olarak Tematik Proje Destek Programı, Genel destek programı ve KOBİ Proje Destek Programı bulunuyor.
 

Fatih ÖNCÜ

ManagEnergy nedir?

9.10.2018
Enerji yönetimi alanında iyi bir uygulama ve modeliniz varsa çalışmanıza AB ManagEnergy programından destek alabilirsiniz.

Enerji ve taşımacılık faaliyetlerine Avrupa desteği sağlamak, yerel çalışıp küresel düşünmeyi ve aksiyon almayı kolaylaştıracak, sürdürülebilir enerji için mevcut çözümlerin daha iyi kullanılmasına zemin hazırlayacak çalışmalar bu program tarafından desteklenmektedir.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını teşvik eden (biyokütle dahil), AB üye ülkelerinde, Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinde alternatif ulaşım araçları ve temiz yakıtların (hidrojen, sıvı biyoyakıtlar) bazı yönlerini kapsayan projelere de program kapsamında öncelik verilmektedir.
 

Fatih ÖNCÜ

ERASMUS Genç Girişimcilik programı nedir? Nasıl faydalanabilirim?

9.10.2018
Genç Girişimcilere, başka bir AB ülkesindeki bir işletmede staj yaparak veya bir süre çalışarak bir işletmeyi (KOBİ) yönetmek için gerekli becerilerin kazanılmasını sağlayan bir programdır. Programın verdiği mali destek ile AB ülkelerinde faaliyet gösteren bir işletmede belirli bir süre zaman harcayabilirsiniz.
 
Programın hedeflerini şöyle sıralamak mümkün:
 • Girişimciliği, rekabeti, uluslararası hâle gelmeyi ve yeni kurulan KOBİ'lerin büyümesini teşvik etmek
 • Bir KOBİ'nin işletilmesi için gerekli bilgi birikiminin ve yönetim becerilerinin geliştirilmesine katkıda bulunmak
 • Yeni girişimcilere, başka bir AB ülkesinde küçük veya orta büyüklükteki bir işletmeyi (KOBİ) yöneten deneyimli bir girişimciden öğrenme fırsatı sunmak
 • Yeni ve deneyimli girişimciler arasında deneyim alışverişini sağlamak
 • Yeni pazarlara erişimi ve potansiyel iş ortaklarını aramayı kolaylaştırmak
 • İş adamları ve KOBİ'ler arasındaki ağı güçlendirmek

Fatih ÖNCÜ

Mali destek aldığım bir proje için başka bir fon programından da destek alabilir miyim?

10.09.2018
Hayır alamazsınız. Bunu proje sunumunda beyan etmeseniz bile, daha sonra tespiti hâlinde -ki tespit edilme olasılığı yüksek- daha önceki mali desteği de riske atmış olursunuz. Projenin gelişimi için ek desteğe ihtiyacınız varsa mali destek aldığınız ajans veya birime ayrıca müracaat edin veya uzmanlarla bunu konuşun.
 

Yeni bir işletme kurup fonlara başvuru yapmak mümkün müdür?

7.09.2018
Kalkınma ajanslarına başvurabilmek için öncelikli olarak o işletmenin kalkınma ajansının faaliyette bulunduğu bölgede kurulması gerek. Mesela BEBKA’ya müracaat edecekseniz işletmenizin Bursa, Eskişehir ve Bilecik il sınırları içinde kurulmuş olması gerekmektedir. Ancak projenizin teknik ve mali değerlendirme aşamasında “mali ve işletme kapasitesi ile sürdürülebilirlik” kriterlerine yönelik olarak da değerlendirmede bulunulacaktır. Bu kriterler bakımından yeni kurulan firmanızın düşük puan alma ihtimalinin olacağı hususu göz önünde bulundurulmalıdır. 

Avrupa Birliği fonlarında ise işletmenizin nerede kurulduğu önemli değil, fakat kalkınma ajansında olduğu gibi AB fonlarında da sürdürebilirlik kriteri önemli. Bundan dolayı bir işletmenin fon programlarına müracaat edebilmesi için en az 6 ila 12 ay gibi bir sürenin geçmiş olması gerek. 
 

Fatih ÖNCÜ

Hizmet sektöründe yeni sahıs işletmesi kurdum henüz 2 ay oldu.kosgeb girişimci belgem olmasına rağmen sigortalı olduğum gerekçesiyle girişimci desteklerinden yararlandırılmadım.Bende nitelikli eleman desteğine başvurdum.başvurum onaylandı.personellerin girişlerini yaptım çalışmaya başladılar.ilk sorum bu kapsamda sağlanan ödemeler ne aralıklar ile tarafıma ödenecek?İkinci sorum,işimle alakalı elimde sermaye olması gerekli bu açıdan destek almak istiyorum.esnaf ve sanatkarlar odasından mı alsam yada halk bankasının durumuma uygun hangi kredisine başvuru yapabilirim?hangisi benim için daha menfaatli olur?bu konuda acil desteğinize ihtiyacım var.

5.09.2018
Sayın girişimci,
Nitelikli eleman desteği ile ilgili olarak alacağınızı müracaat ettiğiniz KOSGEB merkezinden öğrenebilirsiniz. Orası ile irtibatta olmanız  ödemenin hızlanmasına yardımcı olacaktır. 
Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın işletmelere sağlamış olduğu imkânları öğrenerek bir banka kredisi ile karşılaştırıp size uygun olanı seçebilirsiniz.
Örneğin Bankamızın “Esnaf ve Sanatkara Destek Böyle Olur" dedirten, sıfır faizle başlayan (%0 faizli) ve her türlü ihtiyaca uygun vade imkânı sunan kredi seçenekleri var. 
Esnaf kredileri ile;
İşletme sermayesi ihtiyaçlarınızın karşılanmasına yönelik 200.000 TL’ye kadar finansman sağlayabilirsiniz.
İş yeri ve taşıt alımına yönelik olarak 500.000 TL’ye kadar yatırım kredisi kullanabilirsiniz.
Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kefaleti veya Bankamızca doğrudan kullandırım yoluyla sunulan kredilerimize başvurabilirsiniz.
Bankamızın sizlere sağlamış olduğu kredi imkânlarını değerlendirmek için çalıştığınız şubemizin müşteri temsilcisi ile görüşerek ilk adımı atabilirsiniz. Saygılarımızla,

Kâr amacı güden kuruluşlara yönelik mali destek programlarına kâr amacı gütmeyen bir kuruluş (dernek vb.) ortak olarak alınabilir mi?

20.08.2018
Kalkınma ajansları mali destek programlarında, kâr amacı gütmeyen kamu kurum ve kuruluşları, üniversite ve sivil toplum örgütü gibi kuruluşlar başvuru sahibi ya da ortak olarak yer alamazlar, ancak iştirakçi olarak projeye katılabilirler.
 

Fatih ÖNCÜ

Avrupa Birliği ve kalkınma ajansları fon programlarında işletmelerin mali kapasitelerinin değerlendirilmesi neye göre yapılmaktadır?  

20.08.2018

Başvuru aşamasında başvuru sahibi tarafından sunulacak olan işletme “mali tabloları” esas alınmaktadır. Kalkınma ajanslarında ayrıca vergi ve sigortaya olan borçlar da dikkate alınabilir.

Fatih ÖNCÜ

Şahıs şirketi (gerçek kişi) olarak kalkınma ajansı mali destek programlarına başvuru yapabilir miyim?

10.08.2018
Kalkınma ajansları başvuru rehberlerinde başvuru sahipleri belirtilir. Her bir program için başvuru sahipleri KOBİ, dernek, vakıf gibi değişiklik gösterebilir, fakat gerçek kişiler genel olarak başvuru da bulunamaz.
 

Fatih ÖNCÜ

Projenin içindeki faaliyetlerin tarihlerinde değişme olabilir mi?

10.08.2018

Proje faaliyet takviminde açıklanan faaliyetler, belirtilen zaman çizelgesine göre yerine getirilmeye çalışılmalı ancak gerekli durumlarda faaliyetlerin tarihlerinde değişiklik yapılabilir. Değişiklikler proje toplam süresini uzatmayacak şekilde yapılmalıdır.
 

Fatih ÖNCÜ

Projenin içindeki faaliyetlerin tarihlerinde değişme olabilir mi?

17.07.2018
Proje faaliyet takviminde belirtilen faaliyetler belirtilen zaman çizelgesine göre yerine getirilmeye çalışılmalı. Ancak gerekli durumlarda faaliyetlerin tarihlerinde değişiklik yapılabilir. Değişiklikler proje toplam süresini uzatmayacak şekilde yapılmalıdır.
 

Fatih ÖNCÜ

Proje bütçeleri hazırlanırken KDV dahil edilmeli mi?

17.07.2018
İşletmeler için KDV uygun maliyet olarak sayılmamaktadır. Dolayısıyla, dernek ve vakıflar proje bütçelerini KDV dahil olarak, işletmeler ise proje bütçelerini KDV hariç olarak hazırlayıp sunmalıdır. Bu durum işletmelerin proje uygulama sürecinde KDV ödeme konusundaki yükümlülüklerini ortadan kaldırmamaktadır.
 

Fatih ÖNCÜ

Proje yazmak (PCM) zor mu?  Proje yazmayı nasıl öğrenebilirim?

4.07.2018
Hiç proje yazma tecrübeniz yoksa, elbette zordur. Dolayısıyla projeyi kimin yazdığı önemli. Projeyi yazan kişinin ve/veya ekibin belli bir teknik kapasiteye sahip olması gerekmektedir. Proje yazımı ile ilgili olarak kalkınma ajansları eğitimler veriyor ve bu eğitimlerin dokümanlarını web sayfalarında yayınlıyor. Ayrıca çeşitli danışmanlık işletmeleri de proje yazımına yönelik eğitimler veriyor. Mesela ISTKA ve Europe Aid sayfalarından PCM ile ilgili faydalı bilgiler temin edebilirsiniz.
 
 

Fatih ÖNCÜ

Proje yazımında profesyonel destek aldığım danışmanlık proje ücretini müracaat ettiğim ajans veya AB kurumundan alabilir miyim?

4.07.2018

Proje uygulanmaya başlamadan önce oluşan hiçbir maliyet proje kapsamında karşılanmaz.
 

Fatih ÖNCÜ  

İş kurmak istiyorum. Avrupa Birliği veya Kalkınma Ajansları mali yardımlarından destek alabilir miyim?

2.07.2018

Destek programlarının işleyişini belirleyen mevzuat gereğince yeni işletme kurulumuna dair herhangi bir destek gerek Avrupa Birliği ve kalkınma ajansları tarafından verilmemektedir.  Ancak işinizi kurduktan en az bir yıl sonra yapılan çağrılara uygun projeniz varsa müracaat edebilirsiniz.
 

Fatih ÖNCÜ  

Halkbank olarak proje yazımı için bir danışman önerir misiniz?

2.07.2018
Bankamız, piyasadaki hiçbir danışman şirket ile olumlu/olumsuz ilişki içinde değildir. Başvuru sahipleri proje yazma hizmetini, riskine/maliyetine tamamen kendileri katlanarak alabilirler. Kalkınma ajansları veya fon veren AB kurumları ile ilişki içinde olduğunu iddia eden danışman şirketlerin iddiaları asılsız olup bu tip bir iddiaya muhatap olan başvuru sahiplerinin ilgili kalkınma ajansı veya AB kurumuna bilgi vermeleri kendi yararlarına olacaktır.
 
Dışarıdan profesyonel bir danışmanlık hizmeti alınmasında hiçbir sakınca yoktur, fakat işletmeniz içinden bazı kişilerin bu süreci öğrenmesi işletmenizin faydasınadır.
 

Fatih ÖNCÜ  

Bir KOBİ olarak Horizon 2020 Programı’na proje sunmak için TÜBİTAK’tan onay almak zorunda mıyız?

22.06.2018
Hayır. Sadece KOBİ’ler değil, tüm işletmeler, araştırma merkezleri, üniversiteler, yerel yönetimler Horizon 2020 programına AR-GE projeleri sunabilir. Programın Türkiye koordinasyonunu her ne kadar TÜBİTAK yapsa da proje sunumu için TÜBİTAK onayı gerekmez ancak TÜBİTAK’ın deneyimli uzmanlarının tecrübelerinden faydalanmakta yarar var.
 

Fatih ÖNCÜ  

Avrupa’nın en büyük fon programı Horizon 2020’de en iyi performans gösteren araştırma merkezleri hangileri? (2014-2018)

12.06.2018
 
En Başarılı Türk Araştırma Merkezleri AB Katkısı (mil. EURO)
KOÇ ÜNİVERSİTESİ  9.18
ODTÜ  4.48
BİLKENT ÜNİVERSİTESİ 3.67
BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ  3.31
İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ  2.79
TÜBİTAK  2.46
SABANCI ÜNİVERSİTESİ 2.34
EGE ÜNİVERSİTESİ 1.01
İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ  1.00
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ  0.97
  Kaynak:  AB Komisyonu, Horizon2020

Fatih ÖNCÜ  

Hibe kazanan projelere ödeme nasıl yapılır?

31.05.2018
Sözleşmenin imzalanmasından sonra ortalama 2 ay kadar süre içinde izleme uzmanı proje kazanan işletmeyi ziyaret eder. Bu ziyarette yararlanıcı işletme, izleme uzmanına 12 aylık harcama takvimini, bağımsız denetim raporunu, ön ödeme talep formunu ve vergi dairesinden alacağı vergi borcunun olmadığına dair yazıyı (hibeyi ajanstan aldı ise) bağımsız deneticiye sunar.

Mali desteği sağlayan kurum risk analizi yaptıktan sonra toplam proje bütçesinin %20 ile %50’lik kısmını ön ödeme olarak proje sahibi işletmeye gönderir.
 

Fatih ÖNCÜ

Avrupa Birliği ve kalkınma ajanslarının projeler için verdiği mali destekler geri ödemeli mi, yoksa hibe mi?

31.05.2018
Avrupa Birliği ve kalkınma ajanslarının projeler kapsamında sağladığı mali destekler hibe kapsamındadır. 
 

Fatih ÖNCÜ

merhaba fatih bey ben giresun alucra ilçesinde büyükbaş angus besicilik çiftliği kuracağım devletten hibe teşvik alabilmem için hangi şartları yerine getirmem gerekiyor teşvikten yararlanmak için herangi bir firmadan danışmanlık almamız şartmıdır

21.05.2018
Devletten yatırımınızla ilgili olarak ne tür bir destek alabilirsiniz? Bu konuda yanıt alabileceğiniz en yetkili merci ilinizde bulunan Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü. Fakat hayvancılıkla ilgili olarak yapacağınız yatırımlarda faydalanabileceğiniz bir de hibe programı var: IPARD. 
IPARD, Avrupa Birliği (AB) tarafından aday ve potansiyel aday ülkelere destek olmak amacıyla oluşturulan, Katılım Öncesi Yardım Aracı’nın (Instrument for Pre-Accession Assistance-IPA) Kırsal Kalkınma bileşenidir. IPARD, Avrupa Birliği’nin Ortak Tarım Politikası, Kırsal Kalkınma Politikası ve ilgili politikalarının uygulanması, yönetimi için uyum hazırlıklarını, bu kapsamda politika geliştirilmesini desteklemeyi amaçlamaktadır. Giresun’da yapılan yatırımlar bu programın kapsamı alanına girmektedir. 
Programla ilgili olarak daha detaylı bilgiyi http://www.ipard.gov.tr sayfasından alabilirsiniz.
Proje hazırlamak için dışarıdan bir danışman bulmak zorunda değilsiniz, fakat IPARD programı konusunda deneyimi olan, başarılı projeler sunmuş bir danışmandan profesyonel hizmet almakta fayda var. Saygılarımızla,

ECSEL inovasyon eylemi nedir? Kimler bu programdan faydalanabilir?

7.05.2018
KOBİ’lerin AR-GE çalışmalarına ciddi fırsatlar sunan ECSEL programı, KOBİ’lerin yeni teknoloji odaklı, rekabete dayalı ve işletme kapasitesini artırıcı yenilikçi çalışmaların ortaya çıkmasına yönelik proje çalışmalarına mali destek sağlar. 

Yeni bilgi oluşturmaya, geliştirmeye, bir teknolojinin veya ürününün geliştirilmesine yönelik yapılacak çalışmaları destekler.

Araştırma merkezleri, işletmeler, KOBİ'ler, üniversiteler, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar programdan faydalanabilir.

Fatih ÖNCÜ

Yeni iş kuracağım. Kalkınma ajanslarından mali destek alabilir miyim?

24.04.2018
Kalkınma ajanslarının işleyişini belirleyen mevzuat, yeni işletme kurulmasına mali destek vermemektedir. Bu tüm bölgesel ajanslar için geçerlidir. Doğru adres, kalkınma ajansları yerine KOSGEB olabilir.
 

Fatih ÖNCÜ

İstanbul’da faaliyet gösteren 80 yataklı bir hastanemiz var. Her alanda olduğu gibi sağlık alanında da dijital dönüşüme ihtiyacımız var. Bu konuda çalışmalar yapmak istiyoruz. Yapılacak çalışmalar için Avrupa Birliği’nden fon alabilir miyiz?

24.04.2018
Üye ve aday ülkeler arasında sağlık politikalarının iyileştirilmesine yönelik iş birliğini teşvik edecek projeler Avrupa Komisyonu fon programları tarafından her zaman destekleniyor. Sağlık projeleri için en iyi adreslerden biri “Sağlık (Health) Programı.” AR-GE, inovasyon ve sağlık içerikli projelerin desteklendiği programa hastaneler, araştırma merkezleri ve üniversiteler proje sunabilir.
Sağlık programının mali destek verdiği konular özetle şunlar: 

• Enfeksiyon  ve anti-mikrobiyal hastalıklarla mücadele edilmesine yönelik yeni yaklaşım projeleri,
• Dezavantajlı grupların ihtiyaçlarına yönelik yapılacak sağlık projeleri,
• Kronik hastalıklarla mücadele,
• İklim değişikliği ve hava kalitesi dahil olmak üzere çevresel faktörlerin sağlık üzerindeki etkilerini iyileştirecek çalışmalar,
• “Avrupa sağlık araştırması ve inovasyon bulutu”nun inşası dahil olmak üzere, sağlık inovasyonu ve sağlık bakımı için dijital potansiyeli araştırmaya, geliştirmeye ve uygulamaya koymaya yönelik projeler;
• İleri teknolojilerin uygulanmasını araştırarak, iş sağlığını iyileştirerek ve bilimi teşvik ederek Avrupa sağlık hizmetleri alanında yenilikleri teşvik eden projeler.

2018 yılı için ayrılan fon bütçesi 96 milyon Euro. Proje başına verilen destek üst limiti yok. Program konu ve çağrılarını aşağıdaki linkten öğrenebilirsiniz. 

Detay: bit.ly/2CMDUbB
 

İstanbul’da faaliyet gösteren 80 yataklı bir hastanemiz var. Her alanda olduğu gibi sağlık alanında da dijital dönüşüme ihtiyacımız var. Bu konuda çalışmalar yapmak istiyoruz. Yapılacak çalışmalar için Avrupa Birliği’nden fon alabilir miyiz?
 

24.04.2018
Üye ve aday ülkeler arasında sağlık politikalarının iyileştirilmesine yönelik iş birliğini teşvik edecek projeler Avrupa Komisyonu fon programları tarafından her zaman destekleniyor. Sağlık projeleri için en iyi adreslerden biri “Sağlık (Health) Programı.” AR-GE, inovasyon ve sağlık içerikli projelerin desteklendiği programa hastaneler, araştırma merkezleri ve üniversiteler proje sunabilir.
Sağlık programının mali destek verdiği konular özetle şunlar; 

• Enfeksiyon ve anti-mikrobiyal hastalıklarla mücadele edilmesine yönelik yeni yaklaşım projeleri;
• Dezavantajlı grupların ihtiyaçlarına yönelik yapılacak sağlık projeleri;
• Kronik hastalıklarla mücadele;
• İklim değişikliği ve hava kalitesi dahil olmak üzere çevresel etki ve rolünün sağlık üzerinde etkisini iyileştirecek çalışmalar;
• “Avrupa sağlık araştırması ve inovasyon bulutu”nun inşası dahil olmak üzere, sağlık inovasyonu ve sağlık bakımı için dijital potansiyeli araştırma, geliştirme ve uygulamaya koymaya yönelik projeler;
• İleri teknolojilerin uygulanmasını araştırarak, iş sağlığını iyileştirerek ve bilimi teşvik ederek Avrupa sağlık hizmetleri alanında yenilikleri ortaya koyan projeler.

2018 yılı için ayrılan fon bütçesi 96 milyon Euro. Proje başına verilen destek üst limiti yok. Program konu ve çağrılarını aşağıdaki linkten öğrenebilirsiniz. 

Detay: bit.ly/2CMDUbB
 
 

Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu Hibe Programı’nın amacı hakkında bilgi verir misiniz? Hedefleri nelerdir?

24.04.2018
Programın amacı, Türk Odaları ile AB'deki muadilleri arasında karşılıklı bilgi ve anlayışı güçlendirmek, böylece Avrupa ve Türk iş çevrelerinin entegrasyonunu teşvik etmek ve Türkiye'nin gelecekteki üyeliğine yönelik fırsat ve zorluklara karşı daha güçlü bir farkındalık sağlamak.

Sivil toplum kuruluşlarının faydalanabileceği programdan KOBİ’ler proje alt yüklenicisi olarak faydalanabilir.

Programın hedefleri;
• Türk Odalarının kapasitelerini artırarak üyelerine yeni hizmetler geliştirmeleri,
• AB ve Türkiye’deki Odalar arasında ağ kurma ve en iyi uygulamaların değişimini artırmak,
• Türkiye'nin her iki iş dünyasında AB'ye katılımının fırsatları ve zorlukları hakkında farkındalığı artırmak,
• Özellikle AB ile Türkiye arasındaki Gümrük Birliği'ni modernize etmek için girdi sağlamak ve AB'ye katılım sürecini ilerletmek için iş dünyasının AB-Türkiye diyaloğuna katılımını artırmak.

2.5 milyon Euro toplam bütçesi olan programda proje başına verilen destek miktarı minimum 50.000, maksimum 150.000 Euro.

Kaynak: Merkezi Finans İhale Birimi

Fatih ÖNCÜ

Ufuk 2020 programı çağrılarını nereden takip edebilirim?

24.04.2018
Ufuk 2020 (Horizon2020) programının adresi http://ec.europa.eu/programmes/horizon2020/ olan resmi web sayfasından programla ilgili tüm bilgileri alabilirsiniz. TÜBİTAK tarafından oluşturulan Ufuk 2020 web sayfası da programla ilgili faydalı bilgiler içermektedir. Bu sayfadan da yayınlanan çağrıları takip edebilirsiniz. Horizon 2020 sayfasından çağrıları takip edebileceğiniz web sayfası adresi ise şöyle: https://ufuk2020.org.tr/tr/icerik/cagrilar
 

Fatih ÖNCÜ

Göçmen olmayan genç girişimciler için Avrupa Birliği’nin sunduğu destek programı var mı?

27.03.2018
Elbette var. “Ideas from Europe” (Avrupa’dan Fikirler) Programı genç girişimcilere fırsatlar sunuyor. Programı, genç girişimci sayısının Avrupa ülkelerinde artmasına yönelik yapılan çalışmaların bir parçası olarak tanımlayabiliriz.
 •  Genç girişimcilerin mevcut işlerinin büyütülmesi
 •  Büyüme potansiyeli olan işlerin önünde duran engellerin kaldırılmasına yönelik yapılacak çalışmalar programın amaçları arasında yer alıyor. 

Fatih ÖNCÜ

Avrupa Birliği’nin göçmen girişimcilere yönelik mali desteği var mıdır?

27.03.2018
Avrupa Birliği’nin göçmenler için “COSME-Genç Göçmenler Girişimci Kapasite Geliştirme Programı”  var. 

Program, göçmen ve mültecilerin girişimcilik becerilerini geliştirmeyi, bu becerileri kullanarak mali kazanç elde edecek çalışmalar yapmalarını teşvik ediyor. Programa odalar, kamu ve KOBİ’ler proje sunabiliyor. 

Özellikle odalar ve KOBİ’leri temsil eden işletme dernekleri, göçmen girişimcilere yönelik destek planlarının oluşturulması, geliştirilmesi ve daha geniş dağılımını sağlayabilecek projeler sunarak programdan faydalanabilirler. 

Küçük işletmeler de programa başarılı olabileceklerine inandıkları bir proje sunabilirler.
 •  Kendi iş yerini nasıl kurabileceklerine yönelik eğitim kursları;
 •  KOSGEB, Kalkınma Ajansı, TÜBİTAK gibi yerel fonlardan faydalanmaya yönelik çalışmalar
 •  Seminerler, çalıştaylar, özel çalışma grubu oturumları ve çevrimiçi dersler ve web tabanlı seminerler gibi diğer çalışmalar
Avrupa Birliği’nin desteklediği çalışmalar arasında yer alıyor.

2.225.000 Euro toplam bütçesi olan programda 4 adet projeye destek verilecek.

Fatih ÖNCÜ

UCPM-Sivil Savunma ve Deniz Kirliliği Önleme ve Hazırlık Programı nedir? Kısaca açıklar mısınız?

5.03.2018
Programın amacı, afet önleme alanında IPA II (Türkiye IPA ülkelerinden bir tanesi) ve AB’ye üye ülkeler ile Avrupa Komşuluk Politikası ülkeleriyle ortaklaşa yapılan çalışmaları desteklemek, eksiklikleri tamamlamak, katma değer sağlayan alanlara odaklanmayı teşvik edici çalışmalar yapmak ve ilgili AB makro-bölgesel stratejileri tarafından sağlanan mevcut iş birliği çerçevelerini/araçları tamamlamak.
 •  Birleşmiş Milletler Sivil Savunma Mekanizması’nın afet risklerine karşı hazırlıklı olmasını iyileştirmek,
 •  Ülkelerde Sivil Savunma “etkili hazırlık durumunun” Avrupa Birliği standartlarına uyarlanması, Avrupa Komisyonu “Afet Risk Yönetimi Bilgi Merkezi” aracılığıyla bilgi ve hazırlığın uyumlu hâle getirilmesi,
 •  Ülkeler arasında sivil savunma ve/veya deniz kirliliği alanında karşılaşılan güçlüklerle mücadele edilmesi konusunda profesyoneller ve gönüllülerin katılımının sağlanması, 
 •  Afet önleme ve afet risk yönetimi yaklaşımlarını incelemek, tasarlamak, geliştirmek, test etmek ve uygulamak; mevcut daha önce uyulanmış projeleri değerlendirmek ve/veya geliştirmeye yönelik projeler,
 •  Uluslar ötesi iş birliği sayesinde somut iyileştirmelere ve yeniliğe yönelik önleme ve risk yönetimi alanındaki projeler
desteklenecek çalışmalar arasında yer alıyor.

Program öncelikleri;
 •  İklim değişikliği,
 •  Risk yönetimi, karşılaşılabilecek risklere karşı önlemler,
 •   Hazırlık ve müdahale planlaması,
 •  Afet riskini azaltma stratejilerinin geliştirilmesi,
 •  İklim değişikliğinin uyarlanmasının dikkate alınması,
 •  Sınır bölgelerine, sınır ötesi ve bölgesel boyutlara odaklanarak risk bilinci ve risk iletişiminin değerlendirilmesi.
Detay/Rehber:

Fatih ÖNCÜ

Yaratıcı Avrupa-Uluslararası Ortak Ürün Fonlarına Destek Programı (Creative Europe-Support to International Coproduction Funds-2018) nedir? Ne tür projelere destek sağlamaktadır?