Seçmiş olduğunuz uzmanımızın; özgeçmişine, makalelerine ve daha önce yanıtlamış olduğu sorulara bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Dilerseniz aşağıda yer alan "Uzmanına Danışın" butonunu tıklayarak kendi sorunuzu da sorabilirsiniz.

Teşvik ve Hibe Destek
uzmanImg

Sena Gürsoy

Özgeçmiş Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden 1999 yılında mezun oldu. 2006 yılında aynı üniversiteden Kamu Yönetimi-Yönetim Bilimleri alanında yüksek lisans derecesini aldı. devamı...
Bu uzmana danışın >>
Makaleler
Bölgesel Kalkınma ile Teknoloji ve İnovasyon Fonları 2019’un son günlerinde, Türkiye Kalkınma Fonu çatısı altında kurulan ve toplam büyüklüğü 750... devamı...
Bütün uzman makaleleri >>

Merhaba içerisinde bulunduğumuz Corona virüsü salgını sebebiyle isyerlerimiz kapandı.devletin açıklamış olduğu kredi taksitleri öteleme nasıl yapılır? bununla ilgili ne yapmalıyım

26.03.2020
Merhaba. Dünya genelinde etkisini gösteren Corona virüs (Covid-19) salgınıyla mücadele ülkemizde de devam ederken, başta kamu bankaları olmak üzere pek çok banka kullandırdıkları kredilerle ilgili olarak erteleme ve öteleme kararları aldı ve kamuoyuna açıkladı.

 Kredi kullandığınız bankanın böyle bir karar alıp almadığını bankanızın internet sitesinden kontrol edebilirsiniz. Kredi taksitleriyle ilgili erteleme ya da öteleme kararı alındıysa, bundan yararlanmak için bankanızdan talepte bulunmanız gerekiyor. Bunun için size en yakın şubeye başvurabilir, bankanızın müşteri iletişim hattını ya da çağrı merkezini arayabilirsiniz.

Eşim ve ben vergi mükellefi olarak Oriflame Kozmetik Ürünleri Tic LTD.ŞTİ bünyesinde bağımsız satış danışmanı olarak iş yapmaktayız.Evimizi iş yeri olarak gösterdik.Online sistem üzerinden çalışmaktayız.Yaklaşık üç aydır işlerimiz istenilen düzeyde değil hatta son bir aydır hiç iyi değil.Gerek ödemelerimizde gerekse diğer alanlarda sıkıntılı günler geçiriyoruz.Bu arada ben kamudan emekliyim eşim ise bağkurlu halen prim ödüyor.Halk bankasının bu konuda bize ne gibi desteği olabilir.Saygılarımızla

26.03.2020
 Merhaba. Son günlerde yaşanan Corona virüs (Covid-19) salgını sonucu ortaya çıkabilecek ekonomik sorunların azaltılması amacıyla, başta kamu bankaları olmak üzere pek çok banka kullandırdıkları kredilerle ilgili olarak erteleme veya öteleme kararları aldı ve kamuoyuna açıkladı. Kredi kullandıysanız, bankanızdan talepte bulunarak bu imkânlardan yararlanabilirsiniz. Bunun yanı sıra size en yakın Halkbank şubesine başvurarak ya da müşteri iletişim merkezini arayarak bu süreçte yararlanabileceğiniz desteklerle ilgili bilgi alabilirsiniz.
 
Saygılarımızla,

Merhaba. Ben gelecek ay çiçekçilik fidancılık ve peyzaj üzerine dükkan açacağım. Daha önce iş tecrübem yok sigortalı maaşlı bir işte çalışmadım. Kosgeb girişimci kurslarına katıldım. Vergiye girer girmez işletmemi kosgeb veri tabanına kaydedeceğim. Kosgebten hibe almaya hak kazanırsam Dükkanımı açtıktan sonra girişimci kredilerinden faydalanabilirmiyim?

18.03.2020
 Merhaba. KOSGEB’in Geleneksel Girişimci Destek Programı’ndan yararlanma koşulları şu şekildedir:
 
- Girişimcinin, işletmesini kurmadan önce girişimcilik eğitimini tamamlamış olması gerekir.
- İşletmenin Türk Ticaret Kanunu’nda tanımlı gerçek veya tüzel kişi statüsünde olması ve KOBİ Bilgi Sistemi (KBS)’nde kayıtlı ve aktif durumda olması gerekir.
- Girişimcinin, kurmuş olduğu işletmedeki kurucu ortak olarak payı en az %50 ve üzeri olmalıdır.
- İşletme, başvuru tarihi itibari ile son bir yıl içinde kurulmuş olmalıdır. 
 
Siz girişimcilik eğitimini tamamladığınızı ifade etmişsiniz. Kuracağınız işletmedeki payınızın en az %50 ve üzeri olacağı varsayımıyla, işletmenizi kurup KBS’ye kaydettirdiğinizde Girişimci Destek Programı’ndan yararlanabilirsiniz. 
 
Saygılarımızla,

işyerımızı 6 ay önce actık kücük bir manav olarak basladık ama müsterımızın bizden talebleri var ve biz bunları yapmak istıyoruz ama mali butcemiz buna yetmiyor istiyoruz ki gelen musterımız memnun kalsın biz taleplerını karsılayalım bize finalsal konuda yardımcı olurmusunuz

11.03.2020
Merhaba. Söz konusu ihtiyacınız ile ilgili kredi imkânları konusunda https://www.halkbankkobi.com.tr/channels/Esnaf-ve-Sanatkarlarimiza-Ozel-Krediler/112 internet sayfasını inceleyebilir ya da size en yakın Halkbank şubesinden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.
 
Saygılarımızla 

Merhabalar , ben Konya’da faaliyet gostermekte olan genç girişimci bir esnafım. İşletmeyi 5 ay önce devralmış bulunmaktayım. Ancak işletmemin devir masraflarını ödemekte güçlük çekiyorum, hesapta olmayan ödemeler ekstra masraflar beni çok yoruyor. Bunun için esnaf kredisi çekmek istiyorum , finansmana ihtiyacım var ama şartları nelerdir nasıl çekebilirim bilmiyorum. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz ?

28.02.2020
 Merhaba. Söz konusu ihtiyacınız ile ilgili kredi imkânları konusunda https://www.halkbankkobi.com.tr/channels/Esnaf-ve-Sanatkarlarimiza-Ozel-Krediler/112 internet sayfasını inceleyebilir ya da size en yakın Halkbank şubesinden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

ZİNCİR ÇEŞİTLERİ İMALATI YAPAN BİR ŞİRKETİMİZ VAR.İŞİ BÜYÜTMEK VE FABRİKA BİNASI SATIN ALMAK İSTİYORUZ. 10 MİLYON GİBİ BİR KREDİ VEYA DEVLET DESTEĞİ MÜMKÜN MÜDÜR? ŞARTLARI NELERDİR.?

20.02.2020
Merhaba. Söz konusu yatırım planınız ile ilgili kredi imkânları konusunda size en yakın Halkbank şubesinden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. 
 
Ayrıca hangi ilde faaliyet gösterdiğinizi bilmemekle birlikte, bu yatırım planınız ile ilgili olarak Genel veya Bölgesel Yatırım Teşvik Sistemi kapsamındaki desteklerden yararlanma imkânınız olup olmadığını ilinizde bulunan Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi’ne başvurarak öğrenebilirsiniz.
 
Saygılarımızla

iyi günler ismim suat caner artemia mavi yengeç son olarak salyangoz yetiştiriciliği yapmak istiyorum bu konuda bana nasıl bir yol gosterirsiniz iyi çalışmalar dilerim...

11.02.2020
Merhaba. İş fikriniz ile ilgili olarak, ikamet ettiğiniz bölgede bulunan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Koordinatörlüklerine ya da İl/İlçe Tarım Müdürlüklerine başvurarak, su ürünlerine yönelik destekler hakkında bilgi alabilirsiniz. Ayrıca, varsa, bölgenizde bulunan üniversitelerin su ürünleri fakültelerinden teknik konularda uzmanlık bilgisi talep edilebilir.
 
Saygılarımızla

MRB. ESNEF KEFALETTEN KULLANDIĞIMIZ KREDİNİN FAİZLERİNDE İNDİRİM OLDUĞU RESMİ GAZETEDE YAYINLANDI AMA BANKAYA SORDUĞUMUZDA ÖYLE BİŞEY YOK DENİLİYO BUNUNLA İLGİLİ BİLGİ ALABİLİRMİYİM TEŞEKKÜRLER

10.02.2020
Merhaba. Konuyla ilgili cumhurbaşkanlığı kararı 25 Aralık 2019 tarihli 30989 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Karara göre; esnaf ve sanatkârların finansman ihtiyaçlarının uygun koşullarda karşılanması amacıyla, Halkbank tarafından Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri (ESKKK) kefaletiyle veya doğrudan kullandırılmış olup bakiyesi 2020 yılına devreden krediler ile 2020 yılı içerisinde kullandırılacak kredilere 2020 yılında %50 ila %100 oranları arasında indirim uygulanacaktır. 
 
Bununla birlikte; ertelenmiş, taksitlendirilmiş, tasfiye olunacak alacaklar hesabında borcu bulunan veya yeniden yapılandırılmış kredi borcu olup geri ödeme süreci devam eden esnaf ve sanatkârlara, borçlarının tamamı bankaya ödenmeden bu karar kapsamında hiçbir şekilde kredi açılmayacağı da hükme bağlanmıştır. 
 
Yine başvuru tarihi itibarıyla son beş yıl içerisinde diğer kamu kurum ve kuruluşlarının faiz ve/veya hibe desteği niteliğindeki desteklerinden faydalanan esnaf ve sanatkârlara bu karar kapsamında aynı işletme için aynı konuda faiz indirimli kredi kullandırılmaz. 
 
Uygulama esaslarına ilişkin ayrıntılı bilgi edinmek için size en yakın Halkbank şubesine başvurabilirsiniz.
 
Saygılarımızla,

merhaba sena bey, ben dükkan açmak istiyorum iş yerim çiğ köfte üzerine franchise olarak açacağım fakat bir ücret ödemeyeceğim sadece alacağım demirbaşlar için bir miktar nakit e ihtiyacım var hangi yolu işleye biliriz yardımcı olur musunuz?

6.02.2020
Merhaba. Halkbank’ın bir ürünü olan “Girişimcilere Franchising Kredisi” imkânlarından yararlanabileceğinizi düşünüyorum. Bu kredi, franchising sistemi ile kendi işini kurmak ya da mevcut işlerinin yanı sıra yeni bir alanda faaliyet göstermek isteyen girişimcilere yöneliktir. Avantajlı faiz oranı ve vade seçenekleriyle sunulan kredi ile franchise giriş bedeli ödemesi ve iş yerinin tüm ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla yapılan harcamalar için finansman desteği sağlanmaktadır. Kredi limiti, franchise giriş bedeli ile iş yerinde kullanılacak demirbaşların temin edilmesi, firma faaliyet alanının dekorasyonunun yapılması ve mevcut iş yeri için yapılacak tüm harcamaların yüzde 75’i olarak belirlenmektedir. Ayrıntılı bilgi için en yakın Halkbank şubesine başvurabilirsiniz.
 
Ayrıca girişimcilik eğitimini tamamlamanız hâlinde, KOSGEB’in Geleneksel Girişimci Programı desteklerinden de faydalanabilirsiniz. Bunun için de ilinizde bulunan KOSGEB Müdürlüğü ile irtibata geçebilirsiniz.
 
Saygılarımızla,

yeni bir işletme alabilmem için içerisinde aktif makinaları olan 700.000 TL istenen bir yeri kredi kullanarak alabilir miyim? ve ne türde desteklerden faydalana bilirim? konu hakkında sizden bilgi rica ediyorum

6.02.2020
Merhaba. Söz konusu girişim planınız ile ilgili kredi imkânları konusunda size en yakın Halkbank şubesinden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. İhtiyaç duyulan konu ve faaliyet gösterilen sektöre göre kredi olanakları farklılaşabiliyor.
 
Ayrıca KOSGEB’in bazı destek programları kapsamında (Örneğin, İleri Girişimci Programı) işletmelerin makine-teçhizat alımlarına yönelik destek sağlanıyor. Detaylı bilgi için ilinizdeki KOSGEB Müdürlüğü ile irtibata geçmenizi öneririm.
 
Saygılarımızla,

MAKİNA KOBİ KREDİSİ ALMAK İSTİYORUZ NASIL FAYDALANABİLİRİZ. BU KONU HAKKINDA YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ.

28.01.2020
Hangi ilde, hangi sektörde ve ne büyüklükte üretim yapan bir işletme olduğunuzu bilmemekle birlikte, makine alımlarındaki kredi imkânları için size en yakın Halkbank şubesine başvurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Örneğin; faaliyet gösterdiğiniz sektör ithalat bağımlılığı yüksek, dış ticaret açığı veren, istihdama katkı oranı ve ihracat/döviz geliri potansiyeli yüksek olan sektörlerden ise Halkbank’ın İVME Finansman Paketi kapsamında yerli ve yeni makine alıcılarına yönelik bir kredi imkânı mevcuttur.

Ayrıca KOSGEB’in bazı destek programlarında da proje kapsamında makine alımı imkânı bulunmaktadır. Bunun için ilinizdeki KOSGEB Müdürlüğü ile iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Saygılarımızla,

Kalkınma ajansları mali destek programları kapsamında teminat uygulaması nasıldır?
 

27.01.2020
Kâr amacı güden gerçek ve tüzel kişilerden, her bir proje için sözleşmede öngörülen destek tutarının %10’undan az olmamak kaydıyla teminat alınır. Teminat oranı, Ajans Yönetim Kurulu tarafından belirlenir ve başvuru rehberinde belirtilir.
Ajans tarafından teminat olarak kabul edilebilecek değerler şunlardır:

*Tedavüldeki Türk parası,
*Bankalar veya katılım bankaları tarafından verilen teminat mektupları,
*Ajansın Kredi Garanti Fonu ile protokol imzaladığı hâllerde Kredi Garanti Fonu tarafından verilen teminatlar,
*Genel Sekreter tarafından teklif edilip Yönetim Kurulu’nca onaylanan diğer teminatlar.
 

Sena GÜRSOY

KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı hakkında bilgi verebilir misiniz?
 

27.01.2020
KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı’nın amacı; ülkemizin ulusal ve uluslararası hedefleri doğrultusunda KOBİ’lerin ekonomideki paylarının ve etkinliklerinin arttırılması, rekabet güçlerinin ve sağladıkları katma değerin yükseltilmesi amacıyla hazırlayacakları projelerin desteklenmesidir.

KOBİGEL Programı kapsamında desteklenecek proje giderleri, KOSGEB tarafından yayınlanacak proje teklif çağrısında belirlenir ve belirlenen esaslar dahilinde desteklenecek proje giderlerine kurul karar verir. Ancak gayrimenkul alım, bina inşaat, tefrişat, taşıt aracı alım ve kiralama, proje ile ilişkilendirilmemiş personel giderleri ve diğer maliyetler ile vergi, resim ve harçlar, sosyal güvenlik primleri desteklenmez.

Program kapsamında desteklenecek proje süresi azami 36 aydır. Proje kapsamında verilecek desteğin üst limiti geri ödemesiz 300.000 TL ve geri ödemeli 700.000 TL olmak üzere azami 1.000.000 TL’dir. Personel gideri hariç tüm giderler için uygulanacak destek oranı 1. ve 2. bölgelerde %60 olup; 3., 4., 5. ve 6. bölgelerde bu oran %80’dir. Desteğin %70’i geri ödemeli ve %30’u geri ödemesiz olarak verilir. Bu programdan yararlanmak isteyen işletmelerin KOSGEB veri tabanında yer alması koşulu aranır.
 

Sena GÜRSOY

TÜBİTAK tarafından yürütülen 1507-KOBİ Ar-Ge Başlangıç Destek Programı nedir?
 

27.01.2020
KOBİ Ar-Ge Başlangıç Destek Programı, kamu kaynaklarının ülke ihtiyaçları ve ulusal hedeflere yönelik daha etkin kullanımının sağlanması amacıyla, 2020 yılı Ocak ayından başlayarak yılda iki kez açılacak bütçe esaslı çağrılarla yürütülecektir.

Projelere, program kapsamında sağlanacak desteklerle KOBİ’lerin, teknoloji ve yenilik kapasitelerinin geliştirilerek daha rekabetçi olmaları, sistematik proje yapabilmeleri, katma değeri yüksek ürün geliştirebilmeleri, kurumsal araştırma, teknoloji geliştirme kültürüne sahip olmaları, ulusal ve uluslararası destek programlarında daha etkin yer almaları hedeflenmektedir.
 
2 Ocak 2020 tarihinde ilan edilen çağrı kapsamında; tüm sektör ve teknoloji alanlarında yeni bir ürün tasarım ve geliştirme çalışması, mevcut bir ürünün iyileştirilmesi, ürün kalitesi veya maliyet düşürücü nitelikte yeni tekniklerin, yeni üretim teknolojilerinin geliştirilmesi konularında, firmanın teknolojik rekabet gücünü artıracak Ar-Ge projeleri desteklenecektir. Programa ön kayıt için son tarih 10 Şubat 2020’dir. 
 

Sena GÜRSOY

Ur-Ge destekleri hakkında bilgi verebilir misiniz?
 

27.01.2020
Ticaret Bakanlığı tarafından, 2010/8 sayılı Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ kapsamında, kümelenme anlayışı ve proje yaklaşımı çerçevesinde, iş birliği kuruluşlarının proje bazlı ihtiyaç analizi, eğitim, danışmanlık, tanıtım, istihdam, yurt dışı pazarlama veya alım heyeti ve bireysel danışmanlık programlarının birbirine bağlı bir şekilde uygulanabileceği bütünleşik bir destek mekanizması yürütülmektedir.
 
Ur-Ge destekleri kapsamında iş birliği kuruluşları olarak, Türkiye İhracatçılar Meclisi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu, ihracatçı birlikleri, ticaret ve/veya sanayi odaları, Organize Sanayi Bölgeleri, endüstri bölgeleri, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri, sektör dernekleri ve kuruluşları, sektörel dış ticaret şirketleri, ticaret borsaları, işveren sendikaları ile imalatçıların kurduğu dernek, birlik ve kooperatifler yer alır.
 
Firmalar, üyesi oldukları iş birliği kuruluşlarının sektörün ihracatını artırmak için yürüteceği bir projede yer alabilir; beş yıl süresince ihtiyaç analizi, eğitim, danışmanlık, tanıtım gibi farklı faaliyetlere katılabilir ve masraflarının %75'i destek kapsamında karşılanabilir. Yatırım Teşvik Uygulamalarında Bölgeler listesinde 4., 5. ve 6. bölge illerinde bulunan iş birliği kuruluşlarının projelerinde en az 5 firmanın, diğer illerde bulunan iş birliği kuruluşlarının projelerinde ise en az 10 firmanın yer alması gerekir. Bir firma aynı anda sadece bir Ur-Ge projesinde katılımcı olarak yer alabilir.
 

Sena GÜRSOY

Kalkınma ajansları mali destek programlarına proje hazırlarken ajanstan teknik yardım alabilir miyiz?

9.01.2020
Kalkınma ajansları, her proje teklif çağrısı döneminde, şeffaflık, açıklık ve tam rekabet koşullarının sağlanması amacıyla, proje teklif çağrısı yapılan öncelik alanları itibarıyla, proje tekliflerinin hazırlanması ve sunulması konularında potansiyel başvuru sahiplerine bilgilendirme ve eğitim faaliyetlerini içeren teknik yardım hizmetleri sağlar.
 
Bilgilendirme ve eğitim faaliyetlerinin yeri, zamanı ve içeriği, uygun duyuru vasıtalarıyla ilan edilir ve ilgili ajansın internet sitesinde yayınlanır. Bilgilendirme ve eğitim toplantıları potansiyel başvuru sahiplerinin kolayca ulaşabilecekleri yerlerde, herkese açık ve ücretsiz olarak yapılır. Ajans ayrıca, potansiyel başvuru sahipleri için başvuru rehberinde belirtilen usul ve esaslara göre proje hazırlamalarına yardımcı olacak eğitim toplantıları ve atölye çalışmaları düzenler veya düzenletir.

Sena GÜRSOY

Kalkınma ajanslarının mali destek programı ilan edeceği alanları önceden öngörebilir miyiz?

9.01.2020
Kalkınma ajansları, yıllık çalışma programlarında yer alan tema ya da sektörlere yönelik olarak proje teklif çağrıları ilan ederler. Dolayısıyla, ajansların hazırladıkları ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanan yıllık çalışma programlarında, o yıla ilişkin olarak ilan edilmesi planlanan mali destek programlarına da öngörü niteliğinde yer verilir. Ancak mali destek programının amaçları, öncelikleri, bütçesi, başvuru koşulları ve diğer ilgili hususlar hazırlanacak başvuru rehberlerinde kesinleştirilir ve kamuoyuna açıklanır.

Sena GÜRSOY

Kalkınma ajansları mali destek programları kapsamında hangi harcamalara destek alınabilir?
 

16.12.2019
Ajanslar tarafından ilan edilen mali destek programlarında genel olarak; proje personelinin maaşları/gündelikleri, proje faaliyetleriyle ilgili seyahatler, araç-ekipman-malzeme alımları, küçük ölçekli yapım işleri, proje ofisiyle ilgili harcamalar, danışmanlık hizmet alımları, projenin görünürlüğü ve yaygınlaştırılmasıyla ilgili harcamalar desteklenir.
 
Ajansların ilan ettikleri mali destek programının kapsamını ve kurallarını ortaya koyan başvuru rehberlerinde, “uygun maliyet” olarak kabul edilecek bütçe kalemleri açıkça sayılır. Başvuru sahipleri tarafından hazırlanacak bütçede, başvuru rehberinde “uygun maliyet” olarak sayılan kalemlere yer verilebilir. Kısaca, hangi bütçe kalemlerine destek alınabileceği konusu mali destek programının amacına, desteklenmesi öngörülen projelerin niteliğine göre değişir ve söz konusu mali destek programının başvuru rehberinde belirlenir.
 

Sena GÜRSOY

TURQUALITY Destek Programı hakkında bilgi verebilir misiniz?
 

16.12.2019
Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen TURQUALITY Programı kapsamında aşağıda sayılan faaliyetler %50 oranında destekleniyor.
• Yurt dışında açılacak ofis/mağaza/depo ve showroom’ların kira ve kurulum/dekorasyon harcamaları,
• Tanıtım harcamaları,
• Yurt dışı fuar harcamaları,
• Marka, patent, faydalı model ve endüstriyel tasarım tescili harcamaları,
• Danışmanlık harcamaları,
• Tasarım ve ürün geliştirme konularında istihdam edilecek moda/endüstriyel ürün tasarımcısı ve mühendis harcamaları,
• Pazar araştırması çalışması ve raporlarına ilişkin harcamalar,
• Yurt dışı pazarlara girişte zorunlu olan veya avantaj sağlayan kalite, çevre belgeleri/sertifikaları, insan can, mal emniyeti ve güvenliğini gösterir işaretler, ruhsatlandırma, test, klinik test harcamaları.
 
Başvuru için, başvuran firmanın Türkiye’de tescilli bir markasının ve yurt dışında Madrid Uluslararası Marka Tescil Protokolü’ne taraf olan en az bir ülkede tescilli bir markasının bulunması, son üç yılda yapmış olduğu ihracatın ortalama en az üç milyon dolar olması gerekiyor.
 

Sena Gürsoy

KOSGEB’in İş Birliği Destek Programı hakkında bilgi verebilir misiniz?

9.12.2019
İş Birliği Destek Programı’nın amacı, KOBİ’lerin birbirleriyle veya büyük işletmelerle ortak çalışma kültürünün geliştirilmesine ve karşılıklı fayda ve rekabet avantajı sağlayıcı nitelikteki iş birlikleri oluşturmalarına katkı sağlamaktır.
 
İş Birliği Destek Programı kapsamında işletmelerin birbirleriyle ve/veya büyük işletmelerle
 • Kapasite, verimlilik, ürün çeşitliliği ve kalitelerini artırmaları amacıyla ortak imalat,
 • Müşteri istekleri ve pazarın talebinin karşılanması amacıyla ortak tasarım, ürün ve hizmet geliştirmeleri,
 • Ürün ve hizmet kalitelerini geliştirmeleri amacıyla ortak laboratuvar,
 • Pazar paylarını artırmaları ve marka imajı oluşturmaları amacıyla ortak pazarlama,
 • Beceri ve kabiliyetlerini geliştirmeleri ve değer zincirlerine katılmaları amacıyla yapılan iş birlikleri ve bunlara benzer karşılıklı fayda sağlanan, maliyet düşürücü ve rekabet avantajı sağlayıcı nitelikteki iş birliği projeleri desteklenir.
Program kapsamında iki model çerçevesinde destek alınabilir:
 
1. İşletici Kuruluş Modeli: Projenin kabul edilmesinden sonra proje ortakları tarafından işletici kuruluş kurulur, projeye ilişkin tüm süreçler işletici kuruluş tarafından yürütülür.
 
2. Proje Ortaklığı Modeli: Proje ortaklarından her birinin, proje faaliyetlerinin bir bölümünü yerine getirdikleri ortaklık modelidir.
Projeden yararlanabilecek asgari ortak sayısı ve destek limitleri bu iki model kapsamında farklılaşmaktadır.
 

Kendime bir takı dükkânı açmak istiyorum. Bu konuda bir destek mevcut mu?
 

9.12.2019
KOSGEB’in Geleneksel Girişimci Programı Desteği’nden yararlanabilirsiniz.
 
Bu program çerçevesinde;
 
• Kuruluş desteği kapsamında geri ödemesiz olarak, gerçek kişi statüsünde kurulmuş olan işletmeye 5.000 TL, sermaye şirketi statüsünde kurulmuş olan işletmeye 10.000 TL,
• Performans desteği kapsamında geri ödemesiz olarak, programın uygulama esaslarında belirlenen kriterlere göre 40.000 TL’ye kadar; ayrıca girişimcinin genç, kadın, engelli, gazi veya şehit yakını olması durumunda ilave 10.000 TL’ye kadar olmak üzere en fazla 50.000 TL’ye kadar destek sağlanır.
 
Programa, KOSGEB’in düzenlediği girişimcilik eğitimini tamamlayan girişimcilerin kurdukları işletmeler başvuru yapabilir. Dolayısıyla öncelikle, -daha önce tamamlamadıysanız- girişimcilik eğitimini tamamlamanız gerekmektedir. Programın detayları ve uygulama esasları hakkında daha detaylı bilgi edinmek için ilinizde bulunan KOSGEB Müdürlüğü ile iletişime geçebilirsiniz.
 

Sena Gürsoy

Genel Yatırım Teşvik Uygulaması çerçevesindeki destekler nelerdir?
 

21.11.2019
Genel Yatırım Teşvik Uygulaması, teşvik edilmeyecek yatırım konuları dışında kalan tüm yatırımları kapsar. Destekler arasında KDV İstisnası ve Gümrük Vergisi Muafiyeti yer alır.

Yeni Teşvik Programı kapsamında herhangi bir yatırım konusu Bölgesel, Büyük Ölçekli veya Stratejik uygulamalar çerçevesinde desteklenmiyorsa, belirli koşulları sağlamak kaydıyla Genel Yatırım Teşvik Uygulaması’nın sağladığı desteklerden faydalanabilir.

Yatırım projelerinin genel uygulamadan faydalanabilmesi için aşağıda belirtilen şartları sağlaması gerekir:
 • Asgari yatırım tutarı birinci ve ikinci bölgeler için 1.000.000 TL, diğer bölgeler için ise 500.000 TL olmalıdır.
 • Yatırım konusu, Teşvik Edilmeyecek Yatırım Konuları arasında yer almamalıdır. Teşviki Belirli Şartlara Bağlı Yatırım Konuları arasında yer alıyorsa bu yatırım konusuna özel olarak belirlenen şartları sağlamalıdır.
   

 

İhracat yapan bir firma sahibiyim. İhracatımızı artırmak amacıyla yurt dışına iş seyahatleri yapmak istiyorum. Bununla ilgili bir destek var mı?
 

21.11.2019
Ticaret Bakanlığı tarafından verilen Yurtdışı Pazar Araştırması Desteği’nden yararlanabilirsiniz. Bu destek kapsamında, firma sahibi-ortağı ya da çalışanı iki kişi için seyahat başına 5.000 ABD Doları’nı geçmeyecek şekilde toplamda 10 seyahat için destek alınabilir. Yurt dışı seyahatinin ulaşım masrafları, görüşme gerçekleştirilen her günün konaklama ve araç kiralama giderlerinin %70'i geri ödenir. Detaylı bilgi edinmek için 0850 808 04 04 numaralı telefondan çağrı merkezine ulaşabilir, kobiihr@ticaret.gov.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz.
 

Sena Gürsoy

KOSGEB’in yeni açıkladığı KOBİ Finansman Destek Programı nedir?
 

5.11.2019
KOSGEB’in yeni finansman desteği, KOBİ’lerin finansmana daha kolay erişebilmesi ve daha fazla katma değer yaratması amacıyla kurgulanmış bir destek. Yeni desteğe göre işletmelerin, KOSGEB’in anlaşmalı olduğu 10 bankadan kullandıkları kredinin yıllık faiz veya kâr payı tutarlarının önemli bir bölümü KOSGEB tarafından karşılanacak.

KOSGEB desteği ile işini kurmuş faal işletmeler, 50 bin TL’ye kadar işletme kredisi veya makine teçhizat kredisi alabilecek. Bu kredinin faizinin 10 puanını KOSGEB karşılayacak. Limitler üç yıl süreyle geçerli olacak, işletme üç yıl içerisinde üst limiti aşmadan desteği istediği zaman kullanabilecek.
 

Sena Gürsoy

Kalkınma ajansları destekleri kapsamında ihale ve satın alma işleri hangi mevzuata göre yapılır?
 

5.11.2019
Ajans desteklerinden yararlananların, desteklenen projeleri kapsamında yapacakları ihale ve satın alma faaliyetleri, harcama usul ve esasları ilgili kanunlarca belirlenen kurum ve kuruluşlar bakımından kendi mevzuatlarına göre (örneğin kamu kurumları için 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu); diğer kişi, kurum ve kuruluşlar bakımından ise Proje Uygulama Rehberi’nde belirtilen usul ve esaslara göre yapılır.
 

Sena Gürsoy

Kalkınma ajansları tarafından desteklenen projelerle sağlanan tesis ve ekipmanların mülkiyeti kime aittir?
 

5.11.2019
Kalkınma Ajansları Proje ve Faaliyet Destekleme Yönetmeliği çerçevesinde yürütülen programlar kapsamında alımı desteklenen alet, teçhizat, yazılım, malzeme ve sistemler ile yapımı gerçekleştirilen tesislerin mülkiyeti ve bunlar üzerindeki fikri mülkiyet hakları yararlanıcıya aittir.
 
Yararlanıcının, sözleşme kapsamında sağlanmış tesis, makine, ekipman, teçhizat ve diğer malzemelerin, genel sekreterin gerekçeli ve yazılı izni olmaksızın proje süresince ve projenin sona ermesinden itibaren üç yıl süreyle üzerinde üçüncü kişi lehine ayni ya da şahsi hak tesis edemeyeceği ve projede belirtilen iş yeri dışında kullanamayacağı, aksi hâlde destek miktarının iki katı tutarında ajansa tazminat ödeyeceği hususu sözleşmede yer alır.
 

Sena Gürsoy

Kalkınma ajanslarının desteklerine başvururken matbu dosya teslimi yapmak gerekli midir?
 

5.11.2019
Kalkınma ajanslarına yapılan başvurular, online (çevrimiçi) olarak KAYS (Kalkınma Ajansları Yönetim Sistemi) üzerinden yapılır. Kalkınma Ajansları Proje ve Faaliyet Destekleme Yönetmeliği’nde 2017 yılında yapılan değişikliklerden sonra, başvuru aşamasında herhangi bir matbu dosya teslimi söz konusu değildir. Matbu dosya teslimi, bağımsız değerlendirme süreci sonucunda başarılı bulunan projeler için gereklidir.
 

Sena Gürsoy

Kalkınma ajansları tarafından desteklenen projelerle sağlanan tesis ve ekipmanların mülkiyeti kime aittir?

28.10.2019
Kalkınma Ajansları Proje ve Faaliyet Destekleme Yönetmeliği çerçevesinde yürütülen programlar kapsamında alımı desteklenen alet, teçhizat, yazılım, malzeme ve sistemler ile yapımı gerçekleştirilen tesislerin mülkiyeti ve bunlar üzerindeki fikri mülkiyet hakları yararlanıcıya aittir.
 
Yararlanıcının, sözleşme kapsamında sağlanmış tesis, makine, ekipman, teçhizat ve diğer malzemelerin, genel sekreterin gerekçeli ve yazılı izni olmaksızın proje süresince ve projenin sona ermesinden itibaren üç yıl süreyle üzerinde üçüncü kişi lehine ayni ya da şahsi hak tesis edemeyeceği ve projede belirtilen iş yeri dışında kullanamayacağı, aksi hâlde destek miktarının iki katı tutarında ajansa tazminat ödeyeceği hususu sözleşmede yer alır.

Kalkınma ajanslarının desteklerine başvururken matbu dosya teslimi yapmak gerekli midir?

28.10.2019
Kalkınma ajanslarına yapılan başvurular, online (çevrimiçi) olarak KAYS (Kalkınma Ajansları Yönetim Sistemi) üzerinden yapılır. Kalkınma Ajansları Proje ve Faaliyet Destekleme Yönetmeliği’nde 2017 yılında yapılan değişikliklerden sonra, başvuru aşamasında herhangi bir matbu dosya teslimi söz konusu değildir. Matbu dosya teslimi, bağımsız değerlendirme süreci sonucunda başarılı bulunan projeler için gereklidir.

Avrupa Birliği kapsamında projelerin finansman şekilleri nelerdir?

4.10.2019
Avrupa Birliği çerçevesinde projelere hibe, borç, sübvansiyon, ödül ve kamu sözleşmeleri gibi çeşitli isimler altında finansman sağlanmaktadır.

Hibeler, amaçlarını gerçekleştirmede destek olması için kurum ve kuruluşlara sağlanır, bazen bireylere de hibe verilmesi mümkündür. Bu hibeler, araştırmadan eğitime, sağlıktan insani yardıma kadar pek çok alanda sağlanabilir.

Avrupa Birliği istisnai olarak projeleri %100 oranında finanse eder. Hibeler daha ziyade tamamlayıcı finansman olarak görülür ve yararlanıcı kuruluşun projesinin finansmanına katkıda bulunması beklenir.

Avrupa Komisyonu çeşitli alanlardaki hibe olanaklarını teklif çağrıları yoluyla duyurur. Açık olan çağrıları konu bazında sorgulamak için aşağıdaki internet adresine başvurabilirsiniz: https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/funding-opportunities/find-calls-funding-topic_en

Sena Gürsoy

KOSGEB’in sunduğu İşletme Değerlendirme Raporu hizmeti hakkında bilgi verebilir misiniz?

4.10.2019
KOBİ’lerin rekabet güçlerini artırmaları, faaliyet gösterdikleri pazara ilişkin öngörülerini geliştirmeleri ve stratejik kararlarını etkin bir şekilde almaları için gerekli verilere ulaşmaları ve bu verilerin analiz edilmesi çok önemlidir.

Bu amaçla KOSGEB, ilgili kurum ve kuruluşlardan alınan verileri işleyerek KOBİ’nin kendisini değerlendirebileceği "İşletme Değerlendirme Raporu” adı altında bir rapor düzenlemiştir. Bu rapor, E-Devlet üzerinden tüm KOBİ’lerin kolaylıkla erişebileceği şekilde tasarlanmıştır. En son onaylı mali yıla ait bilanço veya basit usulde defter bilgisi bulunan işletmeler için bu rapor hazırlanmaktadır.

İşletme Değerlendirme Raporu’nda 6’lı NACE sınıflamasına göre sektör ortalamaları hesaplanmış ve bu sayede KOBİ’nin kendisini sektöründe, Türkiye genelinde ve İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflaması Düzey 1’de karşılaştırabilmesine yönelik imkân sağlanmıştır. Rapor, İşletme Künyesi, Genel Sıralama, İnsan Kaynakları, AR-GE, Yenilik ve Markalaşma, Verimlilik, İhracat ve Finansman bölümlerinden oluşmaktadır.

https://www.kosgeb.gov.tr/Content/Upload/Dosya/Ba%C4%9F%C4%B1ms%C4%B1z/ornek-rapor.pdf internet adresinden örnek rapora ulaşarak inceleyebilir,

https://www.turkiye.gov.tr/kosgeb-kosgeb-isletme-degerlendirme-raporu-4517 adresinden E-Devlet sistemine bağlanarak işletmenizin raporuna ulaşabilirsiniz.

Sena Gürsoy

Ajansların proje teklif çağrılarına yapılabilecek başvuru sayısıyla ilgili bir sınırlama var mı?

4.10.2019
Mevzuatta yer alan genel bir kural olarak; aynı takvim yılı içerisinde (örneğin 2019 yılında) yapılacak proje teklif çağrıları kapsamında bir başvuru sahibi, ilgili ajansa tek başına en fazla 4 projesi için destek başvurusunda bulunabilir ve ilgili ajans bunlardan en fazla 2 tanesine mali destek sağlayabilir. Bir takvim yılı içerisinde sözleşme yapılan, kâr amacı güden gerçek ve tüzel kişiler, proje uygulama döneminde ve sözleşmenin sona erdiği tarihi izleyen bir yıllık süre içerisinde aynı ajansa başvuramaz.

Sena Gürsoy

Proje teklif çağrıları kapsamında kalkınma ajansına sunulan projeler ajans personeli tarafından mı değerlendiriliyor?

4.10.2019
Hayır. Ajansa sunulan proje tekliflerinin mali ve teknik değerlendirmesi, ajans tarafından istekliler arasından seçilerek görevlendirilen bağımsız değerlendiriciler eliyle yapılmaktadır. Bağımsız değerlendiriciler, proje tekliflerini başvuru rehberlerinde belirtilen esaslara göre teknik, ekonomik, sosyal ve mali açıdan değerlendirmek üzere, alanında en az beş yıllık uzmanlık ve tecrübe birikimine sahip, yükseköğretim kurumları elemanları ile kamu kurum ve kuruluşları personelinden ajans tarafından uygun bulunanların ilgili kurumlarca görevlendirilmesi veya ajans tarafından diğer gerçek kişiler arasından hizmet alımı yoluyla seçilen uzmanlardır.

Sena Gürsoy

Avrupa Birliği (AB) fonları çerçevesinde KOBİ’ler nasıl tanımlanmaktadır?
 

29.08.2019
AB fonları çerçevesinde KOBİ (Small and Medium Sized Enterprise-SME) tanımı 3’e ayrılmaktadır:
 
Mikro işletme: 10 kişiden az çalışanı olan, yıllık cirosu ya da bilançosu 2 milyon Avro’yu aşmayan işletmeler.

Küçük işletme: 50 kişiden az çalışanı olan, yıllık cirosu ya da bilançosu 10 milyon Avro’yu aşmayan işletmeler.

Orta ölçekli işletme: 250 kişiden az çalışanı olan, yıllık cirosu 50 milyon Avro’yu ya da bilançosu 43 milyon Avro’yu aşmayan işletmeler.

Yukarıdaki tanımlarda verilen rakamlar daha büyük bir şirketler grubunun üyesi olmayan, bireysel firmalar için geçerlidir.
 
Sena GÜRSOY

Karaman’da faaliyet gösteren KOBİ niteliğinde bir işletmemiz var. Bölgemizdeki kalkınma ajansı desteklerinden nasıl yararlanabiliriz?
 

29.08.2019
Karaman ili Konya ile birlikte Mevlana Kalkınma Ajansı’nın (MEVKA) faaliyet alanında (TR 52 Bölgesi) bulunmaktadır.

MEVKA, 19 Temmuz 2019 tarihinde KOBİ’lerde Kurumsallaşma ve Endüstriyel Yetkinliğin Geliştirilmesi Mali Destek Programı’nı ilan etmiştir. Mali Destek Programı 14 Ekim 2019 tarihine kadar başvuruya açıktır.

Mali Destek Programının 3. önceliği doğrudan Karaman ilindeki KOBİ’lere yöneliktir:

Öncelik 3: Bölge içi gelişmişlik farklarının azaltılması için gelişme ana odaklarından Karaman il merkezi ve ilçelerinde “KOBİ’lerin kapasitelerinin” artırılmasına yönelik faaliyetlerin desteklenmesi.

Bu öncelik için toplam 10 milyon TL tahsis edilmiş durumdadır ve destek miktarı 50.000 TL ile 1.000.000 TL arasında değişmektedir. Destek oranı ise proje bütçesinin %20’si ile %50’si arasındadır.

Başvuru rehberi ve başvuruda istenen bilgi ve belgeler için Ajansın www.mevka.org.tr adresinde bulunan internet sitesini inceleyebilir, detaylı bilgi için Ajansın ilgili birimiyle iletişime geçebilirsiniz.
 

Sena GÜRSOY

Bir KOBİ olarak kalkınma ajansı desteklerinden nasıl faydalanabilirim?

23.07.2019
Öncelikle başvuru yapabileceğiniz bir proje teklif çağrısının bulunması gereklidir. Kalkınma ajansları, hazırladıkları bölge planları çerçevesinde, yıllık çalışma programlarına aldıkları tema ya da sektörlere yönelik olarak bölgelerindeki kurum ve/veya işletmelerin başvurabilecekleri proje teklif çağrıları ilan ederler. (Örneğin; Turizm Altyapısını Güçlendirme Mali Destek Programı ya da Yenilenebilir Enerji Mali Destek Programı gibi.)

Mali destek programına yönelik olarak hazırlanan başvuru rehberinde; uygun başvuru sahipleri, program kapsamındaki öncelikler, uygun proje konuları, uygun maliyetler, parasal limitler, destek oranları ve başvuru koşulları gibi hususlar yer alır. Kısacası, mali destek programının kapsamı ve kuralları başvuru rehberiyle belirlenir.

Bu başvuru rehberi ve ekleri dikkatle incelenerek teklif çağrısı ilanı yayımlanan mali destek programında KOBİ’lerin uygun başvuru sahipleri arasında sayılıp sayılmadığı, mali destek programı kapsamında desteklenmesi öngörülen öncelikli konuların firmanızın sorun ve ihtiyaçlarına uygun olup olmadığı, özetle bu mali destek programı çerçevesinde proje sunup sunamayacağınız tarafınızdan değerlendirilmelidir.

Mali destek programı kapsamında uygun başvuru sahibiyseniz, sunmayı planladığınız proje teklifiniz programın öncelikleriyle uyumluysa projeniz kapsamında yapılacak faaliyetler ve bunlarla ilgili oluşacak maliyetler uygunsa proje başvurusunda bulunabilirsiniz.

Başvuruların tamamlanmasından sonra yürütülecek “bağımsız değerlendirme” süreci sonucunda, proje teklifiniz “başarılı” bulunur ve ajans tarafından açıklanan Başarılı Proje Listesi’nde yer alırsa, söz konusu projenin yürütülmesi için ajansla sözleşme imzalayarak projenize mali destek sağlayabilirsiniz.

Ajansların verdiği mali destekler “hibe” niteliğini taşır, yani herhangi bir geri ödeme söz konusu değildir. KOBİ olarak “kâr amacı güden” nitelik taşıdığınızdan, projenize ajanstan alabileceğiniz destek oranı KDV hariç hazırlayacağınız bütçe üzerinden en fazla %50’dir, kalan kısım eş-finansman olarak tarafınızca karşılanmak durumundadır.

Sena GÜRSOY

Kalkınma ajanslarının sağladığı mali destekler nelerdir?

23.07.2019
Kalkınma ajanslarının kamu kesimi, özel kesim ve Sivil Toplum Kuruluşları’na (STK) sağladığı tüm destekler, 2008 yılında yayımlanan ve 2017 yılında değişiklik yapılan Kalkınma Ajansları Proje ve Faaliyet Destekleme Yönetmeliği hükümleri ve bu hükümler doğrultusunda ajansların hazırlayacakları başvuru rehberlerinde belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde kullandırılır.

Bu yönetmeliğe göre, ajanslar tarafından uygulanacak mali destek türleri şu şekildedir:
a) Doğrudan finansman desteği,
b) Faiz desteği,
c) Faizsiz kredi desteği
 
Faiz desteği, başvuru rehberlerinde belirtilen nitelikteki projeler için, ilgili aracı kuruluşlardan alınacak krediler karşılığında ödenecek faiz giderlerinin ajans tarafından karşılanmasını öngören mali destektir. Faizsiz kredi desteği ise ajansın başvuru rehberlerine uygun projelere aracı kurumlar vasıtasıyla faizsiz kredi temin etmek suretiyle sağlayacağı mali destektir. Bu iki mali destek türüyle ilgili alt mevzuat oluşturulmadığından, bugüne kadar ajanslar tarafından faiz desteği ve faizsiz kredi desteği uygulanmamıştır.

Doğrudan finansman desteği ise ajansların esas itibarıyla “proje teklif çağrısı” yöntemiyle kullandırdığı desteklerden oluşur. Ancak ajans, proje teklif çağrısı yapmaksızın veya proje hazırlık sürecini doğrudan yönetmek suretiyle, “fizibilite desteği” ve “güdümlü proje desteği” şeklinde de doğrudan destek sağlayabilir.

Ajans, bir yılı kapsayan çalışma programı döneminde sağlayacağı doğrudan finansman desteği için aynı anda tek bir teklif çağrısında bulunabileceği gibi, her bir mali destek için aynı veya farklı zamanlarda ayrı teklif çağrılarında da bulunabilir.

Fizibilite destekleri, ajans tarafından bölgenin kalkınması ve rekabet gücü açısından önemli fırsatlardan yararlanılmasına, bölge ekonomisine yönelik tehdit ve risklerin önlenmesine, bölgenin yenilik ve girişimcilik kapasitesinin geliştirilmesine yönelik projelerin fizibilite çalışmalarına sağlanan desteklerdir. Fizibilite desteğinden; yerel yönetimler, üniversiteler, diğer kamu kurum ve kuruluşları, kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, organize sanayi bölgeleri, küçük sanayi siteleri, teknoparklar, teknoloji geliştirme bölgeleri, endüstri bölgeleri, iş geliştirme merkezleri gibi kurum ve kuruluşlar, birlikler ve kooperatifler yararlanabilir.
 
Güdümlü projeler ise proje teklif çağrısı yöntemi uygulanmadan doğrudan destek sağlamaya yönelik olarak bölge planında öngörülen öncelikler doğrultusunda, konusu ve koşulları ajans öncülüğünde ve yönlendirmesinde (güdümünde) belirlenen özel nitelikli “model” projelerdir. Ajans, ilk fikri oluşturma aşamasından itibaren genel çerçevesini ortaya koymuş olduğu projeyi uygulayacak muhtemel tarafları bir araya getirir. Bu projelerde üniversite, kamu kesimi, özel kesim ve sivil toplum kuruluşlarının ortaklıkları teşvik edilir.
 

Sena GÜRSOY

Tarımsal alt yapı kapasitelimizin artırılmasına yönelik bir projemiz var. Nereden projenize destek alabiliriz?

18.07.2019
Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Programı projenize çözüm olabilir.
 
Programın amacı, kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, tarımsal üretim ve tarıma dayalı sanayi entegrasyonunun sağlanması için KOBİ’lerin desteklenmesi, tarımsal pazarlama altyapısının geliştirilmesi, gıda güvenliğinin güçlendirilmesi, kırsal alanda alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması, kırsal ekonomik altyapının güçlendirilmesi, tarımsal faaliyetler için geliştirilen yeni teknolojilerin üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılması, yürütülmekte olan kırsal kalkınma çalışmalarının etkinliklerinin artırılması, kırsal toplumda yerel kalkınma kapasitesinin oluşturulmasına katkı sağlamak için yeni teknoloji içeren yatırımları desteklemek.

İnşaat işleri alım giderleri, makine, ekipman ve malzeme alımları gider olarak desteklenmektedir.  Proje başına verilen destek miktarı 500.000 TL ile 2 Milyon TL ve proje toplam değerinin %50 si desteklenmektedir.

Proje müracaat merci TC Tarım ve Orman Bakanlığı.
 

Fatih ÖNCÜ

KOSGEB “Stratejik Ürün Destek Programı” nedir?  Ne tür projelere destek sağlamaktadır?

18.07.2019
Programın amacı, işletmelerin teknolojik üretim yeteneklerini geliştirerek ithalatı yüksek olan stratejik ürünlerin yerlileştirilmesi ve üretimde daha yüksek oranda yerli girdi kullanımı ile cari açığın azaltılmasına katkıda bulunacak yatırımların desteklenmesidir.
 
Destek Kalemleri:

a) Makine-Teçhizat Giderleri Desteği
b) Yazılım Giderleri Desteği
c) Personel Gideri Desteği
d) Bilgi Transferi Desteği
e) Test-Analiz, Kalibrasyon ve Referans Numune Desteği
f) Hizmet Alımı Desteği

Program kapsamında 5 Milyon TL ye kadar desek sağlanmaktadır.  Desteğin, %70 i geri ödemesiz %30’u ise geri ödemelidir.
 
Programdan KOSGEB üyesi tüm KOBİ’ler faydalanabilir.
 

Fatih ÖNCÜ

Kalkınma ajanslarının “Doğrudan Finansman Desteği” nedir?  

14.06.2019
Bölgelerde öne çıkan sektörlerde, yenilik ve AR-GE kapasitesinin artırılmasını ve bölge ekonomisinin ulusal/uluslararası pazarlarda rekabet gücünün yükseltilmesini sağlamak amacıyla proje sahiplerine “Doğrudan Finansman Desteği” başlığı ile hibe desteği sağlanmaktadır. 

Proje müracaatları yılın istenilen tarihinde direkt bulunduğunuz ilin kalkınma ajansına başvuruda bulunulabilir.
 

Fatih ÖNCÜ

Enerji verimliliğinin artırılmasına yönelik olarak bir proje geliştirdik. Nereden destek alabilirim?  

14.06.2019
Enerjinin etkin kullanılması, enerji israfının önlenmesi ve çevrenin korunması için enerji kaynaklarının ve enerjinin kullanımında verimliliğin artırılmasına yönelik projeler Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı “Verimlilik Arttırıcı Projeler (VAP)” başlığı altında projeleri desteklenmektedir.

KOBİ’lerin faydalanabileceği program projelere 300.000 TL hibe desteği sağlamaktadır. Projeler Bakanlığa istenildiği zaman sunulabilir.

Fatih ÖNCÜ

Yapacağımız bir yatırım için Teminat mektubuna ihtiyacımız var. Bankanızdan nasıl temin ederim?
 

14.06.2019
Faaliyetleriniz boyunca bir malın teslimi, bir işin yapılması, bir borcun ödenmesi ve benzeri konulardaki TL/YP Teminat Mektubu ihtiyaçlarınızı indirimli komisyon oranları ile Bankamız Şubelerine başvurarak karşılayabilirsiniz.
 

Fatih ÖNCÜ

Kalkınma Ajansları “Doğrudan Finansman Desteği” nedir?  

14.06.2019
Bölgelerde öne çıkan sektörlerde, yenilik ve Ar-Ge kapasitesinin artırılmasını ve bölge ekonomisinin ulusal/uluslararası pazarlarda rekabet gücünün yükseltilmesini sağlamak amacıyla proje sahiplerine Doğrudan Finansman Desteği başlığı ile hibe desteği sağlanmaktadır. Proje müracaatları yılın istenilen tarihinde direk bulunduğunuz ilin Kalkınma Ajansı’na başvuruda bulunulabilir.
 

Fatih ÖNCÜ

Enerji verimliliğinin artırılmasına yönelik olarak bir proje geliştirdik. Nereden destek alabilirim?

14.06.2019
Enerjinin etkin kullanılması, enerji israfının önlenmesi ve çevrenin korunması için enerji kaynaklarının ve enerjinin kullanımında verimliliğin artırılmasına yönelik projeler Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı “Verimlilik Arttırıcı Projeler (VAP)” başlığı altında projeleri desteklenmektedir.

KOBİ’lerin faydalanabileceği program projelere 300.000 TL hibe desteği sağlamaktadır. Projeler bakanlığa istenildiği zaman sunulabilir.
 

Fatih ÖNCÜ

Bir projede ortak olarak yer alıyoruz, başka bir projede alt yüklenici olabilir miyiz?

22.04.2019
AB program kurallarında böyle bir sınırlama bulunmamaktadır. İlgili kuruluşun kapasite ve uzmanlık alanına bağlı olarak başka bir projede alt yüklenici olunabilir veya birden fazla projede yer alınabilir. Bu tamamen sizin kurumsal ve finansal kapasitenizle ilgilidir.

Fatih ÖNCÜ

AB fonları için bir proje hazırlıyoruz. Projede ortaklık zorunlu. Bundan dolayı projemizde bir ortak bulmamız gerekiyor. Projeye ortak seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

22.04.2019
Projeyi yürütecek yeterli mali kapasite, insan kaynağı, bilgi birikimi ve deneyime sahip olup olmadığına dikkat edilmelidir. Ayrıca bu kuruluşun program alanında yer alması da gerekmektedir.
 

Fatih ÖNCÜ

Avrupa Birliğinden aldığımız bir fon ile proje yürütmekteyiz. Bu çerçevede bankadan yapacağımız transfer ücretleri proje bütçesinden karşılanabilir mi?  

11.04.2019
Proje sözleşmesinden kaynaklanan yükümlülüklerin yerine getirilmesi için yapılan banka transferlerinin ücretleri uygun harcama olarak değerlendirilmektedir. Proje bütçesinden karşılayabilirsiniz.
 

Fatih ÖNCÜ

Damga vergisi uygun harcama mıdır? Proje bütçesinden karşılanabilir mi?
 
 

11.04.2019
Damga vergisi uygun harcama değildir. Ancak Türkiye ve Avrupa Komisyonu arasında imzalanan IPA Çerçeve Anlaşması’na göre proje sözleşmeleri damga vergisinden muaftır. Tedarikçi firma ile proje yararlanıcısı arasında imzalanan sözleşmeler için damga vergisi muafiyetinden faydalanılamamaktadır. Damga vergisini tedarikçi firma ile anlaşılarak karşı tarafa yüklenmesi önerilmektedir. Proje bütçesi hazırlanırken de bu husus göz önünde bulundurulmalıdır.
 
 

Fatih ÖNCÜ

kurumsal bir anaokulu açmak için verilen teşvik ve hibe destekleri hakkında bilgi almak istiyorum. bu konuda verebileceğiniz tüm bilgiler için size şimdiden teşekkür ederim.

4.04.2019
 Anaokulu açarken devletin Sağladığı faydalardan yararlanabilmek için yatırım yapacağınız il önemli. Yatırım kapsamında devlet, yatırım bölgelerini 6’ya ayırmış durumda. Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa gibi illerin bulunduğu yerler 1. ve 2. bölge,  ağırlıklı olarak doğu, doğu anadolu ve iç anadolu gibi bölgelerde yer alan iller ise 3. 4. 5. ve 6. bölgelerde yer almaktadır. Anaokulu için devlet desteklerinden faydalanmak için yatırım değerinin 1. ve 2. bölgede en az 1 milyon TL, diğer bölgelerde ise en az 500 bin TL olması gerekiyor. 
Yapılan yatırımlarda şu unsurlar ele alınır;
Yapılacak anaokulunun ne şekilde yapılacağını belirlenmesi (Arsa alımı, İnşaat yapımı ya da bina kiralama / satın alma)
Bina planlarının oluşturulması, kullanılacak alanların tespit edilmesi
İnşaat maliyetlerinin belirlenmesi
Kullanılacak ekipmanların tespiti ve maliyetlerinin çıkarılması 
Devlet desteklerinin şartlarına uygunluğu ve prosedür aşamaları
Destek kalemleri ise şunlardır;  
 
Vergi indirimi
KDV istinası
Sigorta Primi desteği
Gümrük vergisi muafiyeti
Faiz desteği,
Yatırım yeri tahsisi
 
Saygılarımızla,

Avrupa Birliği, TÜBİTAK veya kalkınma ajanslarının da mali yardım almak için proje sunumu zorunlu mudur?  

21.03.2019
Evet, zorunludur. Proje sunmadan destek alınamaz.
 
 

Fatih ÖNCÜ

Gerek Avrupa Birliği, gerekse TÜBİTAK olsun, proje teklifi sunmak için bir destek programının açık olması zorunlu mudur?  

21.03.2019
Evet, zorunludur. Destek programlarının kapalı veya açık olmadığı durumlarda proje başvurusu yapılamaz, fakat bazı durumlarda istisnai durumlar olabilir. Mesela KOSGEB destekleri, kalkınma ajanslarının teknik destek programı gibi...
 

Fatih ÖNCÜ

Kalkınma ajanslarının sağladığı doğrudan finansman desteği nedir?

15.03.2019
Kalkınma ajansları, faaliyet planlarına bağlı olarak program bazında teklif çağrılarına çıkmaktadır. Açıklanan destek programının açık olduğu dönem içerisinde uygun başvuru sahiplerinin proje başvuru formu ve eklerini hazırlayarak ajansa sunması gerekmektedir. Destek programlarının tekli çağrıları yıl boyunca açık olmadığı, başvuruların süresi kısıtlı olduğu için sunulacak proje tekliflerinin destek programlarının açık olduğu dönem içinde sunulması zorunludur. Son başvuru süresi geçen programlar için başvuru yapılamaz.
 

Fatih ÖNCÜ

Kalkınma ajanslarının sağladığı destekler nelerdir? Ne tür projelere destek sağlarlar?

15.03.2019
Kalkınma ajanslarının sağladığı destekleri şu şekilde sıralayabiliriz;
•    Proje teklif çağrısı yöntemiyle sağlanan doğrudan finansman desteği
•    Doğrudan faaliyet desteği
•    Güdümlü proje desteği
•    Faiz desteği ve faizsiz kredi desteği (dolaylı finansman)
•    Teknik destekler (planlama çalışmaları, plan uygulamaları, yerel/bölgesel kalkınma çalışmaları, eğitim ve danışmanlıklar)

Fatih ÖNCÜ

Katma değeri yüksek olduğuna inandığımız bir ürünümüz var. Bununla ilgili bir destek programı önerebilir misiniz? 

4.03.2019
Ekonomi Bakanlığı’nın “Stratejik Yatırımların Teşvik Programı”nı incelemenizi tavsiye ederim.

Program, işletmelerin tasarruflarını katma değeri yüksek yatırımlara yönlendirmesini, uluslararası rekabet güçlerini artırmasını sağlamak, stratejik yatırımların artmasını sağlamak, kümelenme ve çevre korumaya yönelik yatırımları özendirmek amacıyla katma değeri yüksek olan çalışmalara destek veriyor.
 
KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, vergi indirimi, sigorta primi işveren hissesi desteği, gelir vergisi stopaj desteği, sigorta primi (işçi hissesi) desteği, faiz desteği, yatırım yeri tahsisi ve KDV iadesi, sağlanan desteklerden bir kısmı.  
 

Fatih ÖNCÜ

Stratejik bir ürün geliştirdik ve bunun yazılımını yapmak istiyoruz. Bu konuda nereden destek alabilirim?
 
 

4.03.2019
KOSGEB’in Stratejik Ürün Destek Programı ihtiyacınıza çözüm olabilir. Program işletmelerin teknolojik üretim yeteneklerini geliştirerek ithalatı yüksek olan stratejik ürünlerin yerlileştirilmesi ve üretimde daha yüksek oranda yerli girdi kullanımı ile cari açığın azaltılmasına katkıda bulunacak yatırımları destekliyor.
 
Destek kalemleri şunlar;
a) Makine-teçhizat giderleri desteği
b) Yazılım giderleri desteği
c) Personel gideri desteği
d) Bilgi transferi desteği
e) Test-analiz, kalibrasyon ve referans numune desteği
f) Hizmet alımı desteği
 
5 milyon TL’ye kadar %70’i ödemesiz, %30’u ödemeli. 
 
 
 

Fatih ÖNCÜ

İhracat yapan işletmemizi geliştirmek adına alanımı ilgilendiren, üye olmak istediğim birkaç e-ticaret sitesi var fakat bunlar ücretli. Üyelik için destek alabilir miyim?

28.02.2019
Ticaret Bakanlığı’nın, e-ticaret sitelerine üyelik programı var. Bunlardan faydalanabilirsiniz. Programın amacı, ülkemizde de sınai ve/veya ticari faaliyette bulunan işletmelerin iş birliği kuruluşları vasıtasıyla e-ticaret sitelerine üye olmalarını sağlayarak ihracat etkinliğini ve düzeyini artırmak, bilinirliklerini yükseltmek. Program kapsamında e-ticaret sitelerine üyelik giderlerinin %80’i  karşılanmakta ve toplam üst limit 2000 dolar. Programdan faydalanmak için Ticaret Bakanlığı’na müracaat etmeniz gerekmektedir.

Fatih ÖNCÜ

Sivas’ta kırsal alanda hayvancılık ile ilgili bir yatırım planlıyoruz. Hangi teşvikten faydalanabilirim?
 

20.02.2019
Yatırımınız büyükse, Ekonomi Bakanlığı’nın  “Büyük Ölçekli Yatırımların Teşviki” programını incelemenizi tavsiye ederim. Değilse  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ‘Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Programı’ nı incelemenizi ve müracaat etmenizi tavsiye ederim.  Bu programdan elbette büyük yatırım yapan işletmelerde faydalanabilir.
 
Programın amacı, kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, tarımsal üretim ve tarıma dayalı sanayi entegrasyonunun sağlanması için KOBİ’lerin desteklenmesi, tarımsal pazarlama altyapısının geliştirilmesi, gıda güvenliğinin güçlendirilmesi, kırsal alanda alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması, kırsal ekonomik altyapının güçlendirilmesi.
 
Tarımsal faaliyetler için geliştirilen yeni teknolojilerin üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılması, yürütülmekte olan kırsal kalkınma çalışmalarının etkinliklerinin artırılması, kırsal toplumda yerel kalkınma kapasitesinin oluşturulmasına katkı sağlamak için yeni teknoloji içeren yatırımlar da program çerçevesinde destekleniyor.
 
İnşaat işleri alım giderleri, makine, ekipman ve malzeme alımı program çerçevesinde destekleniyor. Programdan faydalanmak için bulunduğunuz ilin Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne müracaat etmeniz gerekmektedir.
 

Fatih ÖNCÜ

Çorlu Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren bir fabrikam var. Tevhid ve ifraz işlem harcı  ödemesi yapıyoruz. Teşvik kapsamında harç ödememizin indirimi veya istisnası var mı?
 

20.02.2019
Bilim, Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığı tarafından alınan bu harç bakanlığın teşviği kapsamındadır. Tevhid ve ifraz işlem harcı İstisnası, organize sanayi bölgesinde yer alan işletmeler için 5281 sayılı Kanun ile 492 sayılı Harçlar Kanunu’nun 59’uncu maddesine ilave edilen (n) bendine göre gayrimenkullerin ifraz veya taksim veya birleştirme işlemlerinin tevhit ve ifraz işlem harcından müstesna olmasını sağlıyor.
 
Bu teşvikten faydalanmak için Bilim, Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığı’na müracaat etmeniz gerekmektedir.
 

Fatih ÖNCÜ

Sivas’ta kırsal alanda hayvancılık ile ilgili bir yatırım planlıyoruz. Hangi teşvikten faydalanabilirim?
 

20.02.2019
Yatırımınız büyükse, Ekonomi Bakanlığı’nın  “Büyük Ölçekli Yatırımların Teşviki” programını incelemenizi tavsiye ederim. Değilse  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ‘Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Programı’ nı incelemenizi ve müracaat etmenizi tavsiye ederim.  Bu programdan elbette büyük yatırım yapan işletmelerde faydalanabilir.
 
Programın amacı, kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, tarımsal üretim ve tarıma dayalı sanayi entegrasyonunun sağlanması için KOBİ’lerin desteklenmesi, tarımsal pazarlama altyapısının geliştirilmesi, gıda güvenliğinin güçlendirilmesi, kırsal alanda alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması, kırsal ekonomik altyapının güçlendirilmesi.
 
Tarımsal faaliyetler için geliştirilen yeni teknolojilerin üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılması, yürütülmekte olan kırsal kalkınma çalışmalarının etkinliklerinin artırılması, kırsal toplumda yerel kalkınma kapasitesinin oluşturulmasına katkı sağlamak için yeni teknoloji içeren yatırımlar da program çerçevesinde destekleniyor.
 
İnşaat işleri alım giderleri, makine, ekipman ve malzeme alımı program çerçevesinde destekleniyor. Programdan faydalanmak için bulunduğunuz ilin Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne müracaat etmeniz gerekmektedir.
 
 

Fatih ÖNCÜ

KOSGEB İşbirliği Programı nedir? Ne tür projelere destek vermektedir?
 

15.02.2019
KOSGEB İşbirliği Programı’nın amacı, KOBİ’lerin birbirleriyle veya büyük işletmelerle ortak çalışma kültürünün geliştirilmesine ve karşılıklı fayda ve rekabet avantajı sağlayıcı nitelikteki işbirlikleri tesis etmelerine katkı sağlanmasıdır.  Program çerçevesinde proje başına verilen destek miktarı 10 Milyon TL’ye kadar çıkmaktadır. 

Desteklenecek proje konuları, İşletmelerin birbirleriyle ve/veya büyük işletmelerle;
 
a) Kapasite, verimlilik, ürün çeşitliliği ve kalitelerini artırmaları amacıyla ortak imalat,
b) Müşteri istekleri ve pazarın talebinin karşılanması amacıyla ortak tasarım, ürün ve hizmet geliştirmeleri,
c) Ürün ve hizmet kalitelerini geliştirmeleri amacıyla ortak laboratuvar,
ç) Pazar paylarını artırmaları ve marka imajı oluşturmaları amacıyla ortak pazarlama,
d) Beceri ve kabiliyetlerini geliştirmeleri ve değer zincirlerine katılmaları amacıyla yapılan işbirlikleri

ve bunlara benzer karşılıklı fayda sağlanan, maliyet düşürücü ve rekabet avantajı sağlayıcı nitelikteki işbirliği projeleri desteklenir.
 

Fatih ÖNCÜ

Kalkınma Ajansları Doğrudan Finansman Desteği ne tür projeleri kapsamaktadır?
 

15.02.2019
Bölgelerde öne çıkan sektörlerde, yenilik ve AR-GE kapasitesinin artırılmasını ve bölge ekonomisinin ulusal/uluslararası pazarlarda rekabet gücünün yükseltilmesini sağlamak hedefi olan KOBİ’ler ve işletmeler bulundukları illerdeki Kalkınma Ajansları’na müracaat edebilirler. Proje müracaatı istenilen zamanda yapılabilir ve bütçe kısıtlaması bulunmamaktadır. 
 
 

Fatih ÖNCÜ
 

Ekonomi Bakanlığı “İstihdam Yardımı Programı” işletmeye ne tür imkânlar sağlıyor?
 

 
 

4.02.2019
Programın amacı, Sektörel Dış Ticaret Şirketi (SDS) statüsünü haiz işletmelerin münhasıran dış ticarete ilişkin işlemlerini yürütmek üzere, konusunda tecrübeli ve yüksek öğrenimli ilk defa istihdam edecekleri yönetici ve elemanların istihdamının sağlamak.
 
KOBİ’lerin yanında büyük işletmelerinde faydalanabileceği program, yönetici/eleman/elemanların aylık brüt ücretini (1 yıl süreyle). 18.000 dolara kadar ödüyor.
 

Fatih ÖNCÜ
 
 
 
 

İşletmemize eleman alacağız fakat önce bu elemanları eğitime almamız ve mesleki yeterliliklerini almalarını sağlamamız gerek. Bu süreçte devletten alabileceğimiz hibe mevcut mudur?
 

4.02.2019
İŞKUR’un “İşbaşı Eğitim Programları” ihtiyaçlarınıza çözüm getirebilir. Bu program, İŞKUR’a kayıtlı işsizlerin mesleki deneyim edinmeleri ve teorik eğitimini aldıkları mesleklerde uygulama eğitimi almalarını ve çalışma ortamına uyum sağlamalarını hedefliyor.
 
Program kapsamında İŞKUR işletmeye işe aldığınız eleman için şu imkânları sağlıyor; 

a) Katılımcılara günlük ödemesi,
b) Genel sağlık sigortası primleri,
c) Programın bitiminden 3 ay sonra işe alınan personel için 30-46 ay boyunca SGK işveren primi,
d) İşveren tarafından yapılan ve aylık brüt asgari ücretin yarısını geçmeyen fiili ödemelerin Gelir Vergisi Kanunu gereğince vergi matrahından indirilmesi.
 

Fatih ÖNCÜ

merhaba iyi günler dilerim kobilere destek ile ilgili başvuru yapmak istiyorum.bunun için nasıl bir yol izlemeliyim bir teminat tapu veya ruhsat isteniyor mu ? birde şirketim 7 aydır kosgebden girişimci desteği alan bir firma faizsiz destek için başvuru yapacağım nasıl yardımcı olabilirsiniz yada ben ne yapmalıyım teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim

31.01.2019
 Yeni bir işletme olarak KOSGEB'e müracaat etmeniz yapılması gereken işlerin başında geliyor. Bunu yapmışsınız. Tebrik ederim. KOSGEB'in KOBİ’ler için destek kalemi girişimci desteği ile sınırlı değil, bunun ötesinde faydalanabileceğiniz markanızın oluşması, istihdam, pazarlama, AR-GE ve fuar katilim gibi farklı alanlarda desteği mevcut.  
KOSGEB desteklerinde işletmeden tapu, teminat gibi evraklar istenmemekte, gerekli belgeler için çalıştığınız KOSGEM müdürlüğü ile görüşmenizde fayda var.  
KOSGEB’e ilave olarak bulunduğunuz ilin Kalkınma Ajansı ile de irtibata geçip işletme olarak ne tür desteklerden faydalanabileceğinizi araştırmanızda fayda var. TÜBITAK ve AB fonları da araştırmanız gereken diğer kaynaklar. 
 
Saygılarımızla,

İhracat yapan bir işletmemiz var. Global pazarda rekabet gücümüzü artıracak bir program mevcut mudur?
 

29.01.2019
Evet, KOSGEB, TÜBİTAK ve Kalkınma Ajansları işletmelerimizin global pazarda rekabet edebilmesine yönelik olarak çok sayıda desteği işletmelere sağlıyorlar. Bunların da ötesinde Avrupa Birliği’nin COSME programı işletmeler için fırsatlar sunuyor.

İşletmeler ve KOBİ’lerin rekabet edebilirliğini artırmayı amaçlayan projelere COSME program mali destek sağlıyor.
Programın amaçları:
 •  KOBİ’lerin finansmana erişimini kolaylaştırmak
 •  AB içindeki ve dışındaki pazarlara erişimi geliştirmek
 •  İşletmeler için hibe koşullarını (özellikle Horizon 2020) iyileştirmek
 •  Girişimciliği ve girişimcilik kültürünü teşvik etmek
Programın desteklediği faaliyetler:
 •  Finansmana Erişim: KOBİ’lerin yasam döngüsünün farklı aşamalarında finansmana daha fazla erişim sağlamak. Yenilik, genişletme veya işletme transferi, (Bu hedefe ulaşmak için AB, KOBİ’ler için kredileri ve öz sermaye yatırımlarını harekete geçirecek.)
 •  Piyasalara Erişim: Avrupa işletmelerine AB’nin tek pazarından faydalanabilmeleri ve AB dışındaki pazarların sunduğu fırsatlardan en iyi şekilde yararlanmaları için destek sağlamak,
 •  İşletmeler İçin Çerçeve Koşulları: Gereksiz idari ve düzenleyici yükleri azaltarak işletmelerin, özellikle KOBİ’lerin faaliyet gösterdiği çerçeve koşullarını iyileştirmek,
 •  Girişimcilik ve girişimcilik kültürü: Girişimcilik 2020 Eylem Planını uygulamak.

319 Milyon Euro bütçesi olan programdan faydalanmak için COSME programı web sayfasından müracaat yapmanız gerekir.
 
http://ec.europa.eu/growth/smes/cosme/index_en.htm
 

Fatih ÖNCÜ

Ekonomi Bakanlığı, İstihdam Yardımı Programı hakkında bilgi alabilir miyim?
 

14.01.2019
Programın amacı, Sektörel Dış Ticaret Şirketi (SDS) statüsünü haiz işletmelere münhasıran dış ticarete ilişkin işlemlerini yürütmek üzere ilk defa istihdam edecekleri, konusunda tecrübeli ve yükseköğrenimli yönetici ve elemanları sağlamak.
 
Yönetici ve çalışanların aylık brüt ücretini bir yıl süreyle karşılamakta olan programa tüm işletmeler müracaat yapabilir.
 
Destek Miktarı: Azami %75

• Yönetici için 18.000 ABD Doları karşılığı TL (Yıllık)
• Her bir eleman için 9.000 ABD Doları karşılığı TL (Yıllık)
 
KAYNAK:  Ekonomi Bakanlığı
 

Fatih ÖNCÜ

Ekonomi Bakanlığı, Pazara Giriş Belgelerinin Desteklenmesi Programı’nın işletmelere sağladığı imkânlar nelerdir?
 

14.01.2019
Programın amacı, işletmeler tarafından çevre, kalite ve insan sağlığına yönelik teknik mevzuata uyum sağlanabilmesini teminen akredite edilmiş kurum ve/veya kuruluşlardan alınan yurt dışı pazara giriş belgelerinin belgelendirme işlemlerini tamamlayabilmelerini sağlamak.
 
250.000 dolara kadar destek veriliyor. Toplam harcamaların %50’si destekleniyor.
 
Destek Kalemleri şunlar;
 
a) Çevre ve kalite belgeleri, insan can, mal emniyeti ve güvenliğini gösterir işaretler ile ilgili giderler,
b) Bir ülke pazarına girişte yaptırılması avantajlı ya da zorunlu test/analiz rapor giderleri.
 
Programdan tüm işletmeler faydalanabiliyor.
 
KAYNAK:  Ekonomi Bakanlığı
 

Fatih ÖNCÜ
 

Yurt dışı iş gezisi için nereden destek alabilirim?
 
 

7.01.2019
KOSGEB’in Yurt Dışı İş Gezisi Programı var. Programın amacı işletmelerin, uluslararası işbirliği düzeyini artırmak, yeni teknik, teknoloji ve sektörel gelişmeleri takip edebilmesini sağlamak.

20.000 TL üst sınırı olan program katılımcıların konaklama, ulaşım ve yurt dışı iş gezisi programı ile ilgili diğer giderlerini karşılamaktadır.

Fatih ÖNCÜ

Yurt dışı pazara yönelik mali ve hukuki konularda danışmanlık desteğine ihtiyacımız var.  Bu konuda nereden hibe desteği alabiliriz? 
 
 

7.01.2019
Ekonomi Bakanlığı’nın Pazara Giriş Rapor/Danışmanlık Desteği ihtiyacınıza yanıt verebilir.
Programın amacı Türkiye’de sınai ve/veya ticari faaliyette bulunan şirketler ile işbirliği kuruluşlarının pazar araştırması kapsamında sektör, ülke, şirket ve marka ile ilgili bilgi düzeyini artırarak karar alma süreçlerini kolaylaştırmak ve yurt dışı şirket alım kararlarına esas teşkil edecek mali ve hukuki danışmanlık hizmeti almaları durumunda bu işletmeleri destekleyerek, yurt dışı yatırım kararlarında etkin sonuç almalarını temin etmek.
 
Destek Kalemleri:
a) Sektör raporları giderleri,
b) Ülke raporları giderleri,
c) Yabancı şirketler veya marka odaklı rapor giderleri,
d) Mali danışmanlık giderleri,
e) Hukuki danışmanlık giderleri.
 
Sürekli açık olan programın destek miktarı ise 200.000 USD.

Fatih ÖNCÜ

KOSGEB Kredi Faiz Desteği hakkında bilgi verir misiniz?

21.12.2018
Kredi Faiz Desteği programları ile KOSGEB tarafından küçük ve orta ölçekli işletmelere uygun koşullarda finansal destek temin ediliyor. Bu destek ile KOBİ’lerin üretim, kalite ve standartlarını artırmaları, finansman sorunlarının çözümü, istihdam yaratmaları  uluslararası düzeyde rekabet etmelerinin sağlanması hedeflenmektedir.
 
İşletmelerin finansman sorunlarının çözümüne yönelik olarak, yatırım, işletme sermayesi ve ihracata yönelik olarak kullandırılacak kredilerin faiz giderlerinin KOSGEB'ce desteklenmesini kapsar.
 
Yatırım, işletme sermayesi ve ihracat kredilerinin faizi için KOSGEB tarafından sağlanacak kredi faiz desteğinin üst limiti, esas ve usulleri KOSGEB'ce belirlenerek uygulanacak her bir destek programı kapsamında işletme başına 300.000 TL'yi geçemez.
 
Kullandırılacak kredilerin vadesi, faiz oranı ve 48 (kırk sekiz) ayı geçmeyecek şekilde geri dönüşü günün koşullarına uygun olarak, KOBİ'lerin lehine olacak şekilde yürürlükte bulunan cari faiz oranlarının altında olmak kaydıyla Türkiye'de yerleşik şubesi bulunan yerli ve yabancı bankalarla yapılacak protokollerle belirlenir.
 
Kullandırılacak kredinin türüne ve günün koşullarına uygun olarak geri ödemesiz dönem bankalarla yapılacak protokol ile belirlenir.
 
Kaynak:  KOSGEB
 

Fatih ÖNCÜ

 İstihdama yönelik ne tür bir destek alabilirim?
 

4.12.2018
İŞKUR İşbaşı Eğitim Programları KOBİ’lere fırsatlar sunuyor. En az 2 sigortalı çalışanı olan ve İŞKUR’a kayıtlı olan işletmeler İşbaşı Eğitim Programı’ndan faydalanabiliyor.

Programın amacı İŞKUR’a kayıtlı işsizlerin mesleki deneyim edinmeleri ve teorik eğitimini aldıkları mesleklerde uygulamayı görmesi ile çalışma ortamına uyumunu sağlamak.

Destek Kalemleri:
 
a) Katılımcılara günlük ödemesi,
b) Genel sağlık sigortası primleri,
c) Programın bitiminden 3 ay sonra işe alınan personel için 30-46 ay boyunca SGK işveren primi,
d) İşveren tarafından yapılan ve aylık brüt asgari ücretin yarısını geçmeyen fiili ödemelerin gelir vergisi kanunu gereğince vergi matrahından indirilmesi.

Programa KOBİ’ler istedikleri zaman müracaat edebilir. Program hakkında daha detaylı bilgiyi İŞKUR web sayfası ve ofislerinden alabilirsiniz.
 

Fatih ÖNCÜ

AB fonlarında “Sinema ve dizi çekimine” yönelik mali destek mevcut mudur?

23.11.2018
Avrupa Birliği Creative Europe Programı sinema çalışmalarına da fon sağlamaktadır.   Avrupa kültürel ve dilsel çeşitliliğini korumak, geliştirmek ve teşvik etmek ve Avrupa’nın kültürel mirasını tanıtmak;  akıllı, sürdürülebilir ve kapsayıcı büyümenin desteklenmesi amacıyla Avrupa görsel ve kültürel sektörlerinin, özellikle görsel-işitsel sektörün rekabet gücünü güçlendirmek hedeflerini destekleyen sinema yapımlarına mali destek sağlamaktadır.
 
Program öncellikleri;
 • Genç sinemaseverler için eğitim ve farkındalık yaratma faaliyetlerinin geliştirilmesi
 • Avrupa filmlerinin görünürlüğünü ve izleyicilerini artırmak için yenilikçi dağıtım modellerinin  kullanımı dahil olmak üzere yeni iş modellerinin geliştirilmesi
 • Avrupalı bir sinema sahibinin ağının bu tür ortak eylemler geliştirmesi ve birleştirilmesi
 • Katılımcılar arasında dijital sinemanın tanıtımı
Programa müracaatlar 31 Mayıs 2019 tarihine kadar yapılabilmektedir.
 

Fatih ÖNCÜ

Sadece Türkiye’de değil dünyada da bilgisayar oyunları sektörü büyüyor.  Yazılım işletmemiz var ve bilgisayar oyunları geliştirmekteyiz.  Projemize Avrupa Birliği’nden yardım alabilir miyiz?

23.11.2018
Avrupa Birliği Creative Europe Programı görsellik ve duyum alanında yapılabilecek oyun, multi-medya gibi çalışmalara fon sağlıyor. Özellikle birlik (EU) ve ötesine yayılma potansiyeline sahip Avrupa görsel-işitsel çalışmalarını geliştirmeye ve Avrupa ile uluslararası ortak üretimi kolaylaştırmaya yönelik kapasitelerini artırmak amaçlı yapılacak çalışmaları desteklenmektedir.  Kurmaca, belgesel, çocuk ve animasyon filmleri gibi film ve televizyon çalışmalarının yanı sıra video oyunları ve gelişmiş sınır ötesi sirkülasyon potansiyeli olan multimedya gibi etkileşimli çalışmaları ve mevcut çalışmaların geliştirilmesine yönelik yapacağınız çalışmalara Creative Europe - MEDIA - Support for development of video games – 2019 programından destek alabilirsiniz.
 
Programa müracaatlar 27 Şubat 2019 tarihine kadar yapılabilmektedir.
 

Fatih ÖNCÜ

Plastik ürün imalat sanayinde faaliyet gösteren bir işletmemiz var.  Sık sık laboratuvar kullanımı yapıyoruz. Maliyetlerimizi düşürmek için devletin laboratuvar desteği var mı?

5.11.2018
KOSGEB laboratuvar derslerinden faydalanabilirsiniz.
 
İşletmelerin ürün kalitesinin artırılması, uluslararası firmalarla rekabetin sağlanması ve birçok ürünün yurt içinde üretilebilmesi için teknik anlamda destek verme ve bilgilendirme amacıyla toplam 9 ilde 11 adet KOSGEB laboratuvarı KOSGEB müdürlükleri bünyesinde hizmet vermektedir.
 
Bu hizmetlerin yürütülmesinde, KOBİ’lere ücretlendirmede destek olunarak düşük ücret uygulaması yapılmaktadır. Laboratuvar desteklerinin %50 kadar oranı desteklenmektedir. Faydalanmak için işletmenizin KOSGEB veri tabanında kayıtlı olması yeterlidir.
 

Fatih ÖNCÜ

İşletmenin global pazara açılmasında KOSGEB ne tür imkanlar tanımaktadır?

5.11.2018
İşletmenin büyütülmesi, geliştirilmesi ve global pazara taşınması konusunda KOSGEB’in birbirinden farklı 8 programı mevcut.  Bunlara AR-GE  destekleri dahil değil.

• İşletme Geliştirme Destek Programı:  290.00 TL’ ye kadar destek
• KOBİGEL - KOBİ Gelişim Destek Programı: 1 Milyon TL’ ye kadar destek
• İş Birliği Güç Birliği Destek Programı: 1.5 milyon TL’ ye kadar destek
• Uluslararası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı: Destek Programı 60.000 USD’ ye kadar destek
• Teknolojik Ürün Tanıtım ve Pazarlama Destek Programı (TEKNOPAZAR): 150.000 TL’ ye kadar destek
 
İlave olarak Tematik Proje Destek Programı, Genel destek programı ve KOBİ Proje Destek Programı bulunuyor.
 

Fatih ÖNCÜ

ManagEnergy nedir?

9.10.2018
Enerji yönetimi alanında iyi bir uygulama ve modeliniz varsa çalışmanıza AB ManagEnergy programından destek alabilirsiniz.

Enerji ve taşımacılık faaliyetlerine Avrupa desteği sağlamak, yerel çalışıp küresel düşünmeyi ve aksiyon almayı kolaylaştıracak, sürdürülebilir enerji için mevcut çözümlerin daha iyi kullanılmasına zemin hazırlayacak çalışmalar bu program tarafından desteklenmektedir.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını teşvik eden (biyokütle dahil), AB üye ülkelerinde, Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinde alternatif ulaşım araçları ve temiz yakıtların (hidrojen, sıvı biyoyakıtlar) bazı yönlerini kapsayan projelere de program kapsamında öncelik verilmektedir.
 

Fatih ÖNCÜ

ERASMUS Genç Girişimcilik programı nedir? Nasıl faydalanabilirim?

9.10.2018
Genç Girişimcilere, başka bir AB ülkesindeki bir işletmede staj yaparak veya bir süre çalışarak bir işletmeyi (KOBİ) yönetmek için gerekli becerilerin kazanılmasını sağlayan bir programdır. Programın verdiği mali destek ile AB ülkelerinde faaliyet gösteren bir işletmede belirli bir süre zaman harcayabilirsiniz.
 
Programın hedeflerini şöyle sıralamak mümkün:
 • Girişimciliği, rekabeti, uluslararası hâle gelmeyi ve yeni kurulan KOBİ'lerin büyümesini teşvik etmek
 • Bir KOBİ'nin işletilmesi için gerekli bilgi birikiminin ve yönetim becerilerinin geliştirilmesine katkıda bulunmak
 • Yeni girişimcilere, başka bir AB ülkesinde küçük veya orta büyüklükteki bir işletmeyi (KOBİ) yöneten deneyimli bir girişimciden öğrenme fırsatı sunmak
 • Yeni ve deneyimli girişimciler arasında deneyim alışverişini sağlamak
 • Yeni pazarlara erişimi ve potansiyel iş ortaklarını aramayı kolaylaştırmak
 • İş adamları ve KOBİ'ler arasındaki ağı güçlendirmek

Fatih ÖNCÜ

Mali destek aldığım bir proje için başka bir fon programından da destek alabilir miyim?

10.09.2018
Hayır alamazsınız. Bunu proje sunumunda beyan etmeseniz bile, daha sonra tespiti hâlinde -ki tespit edilme olasılığı yüksek- daha önceki mali desteği de riske atmış olursunuz. Projenin gelişimi için ek desteğe ihtiyacınız varsa mali destek aldığınız ajans veya birime ayrıca müracaat edin veya uzmanlarla bunu konuşun.
 

Yeni bir işletme kurup fonlara başvuru yapmak mümkün müdür?

7.09.2018
Kalkınma ajanslarına başvurabilmek için öncelikli olarak o işletmenin kalkınma ajansının faaliyette bulunduğu bölgede kurulması gerek. Mesela BEBKA’ya müracaat edecekseniz işletmenizin Bursa, Eskişehir ve Bilecik il sınırları içinde kurulmuş olması gerekmektedir. Ancak projenizin teknik ve mali değerlendirme aşamasında “mali ve işletme kapasitesi ile sürdürülebilirlik” kriterlerine yönelik olarak da değerlendirmede bulunulacaktır. Bu kriterler bakımından yeni kurulan firmanızın düşük puan alma ihtimalinin olacağı hususu göz önünde bulundurulmalıdır. 

Avrupa Birliği fonlarında ise işletmenizin nerede kurulduğu önemli değil, fakat kalkınma ajansında olduğu gibi AB fonlarında da sürdürebilirlik kriteri önemli. Bundan dolayı bir işletmenin fon programlarına müracaat edebilmesi için en az 6 ila 12 ay gibi bir sürenin geçmiş olması gerek. 
 

Fatih ÖNCÜ

Hizmet sektöründe yeni sahıs işletmesi kurdum henüz 2 ay oldu.kosgeb girişimci belgem olmasına rağmen sigortalı olduğum gerekçesiyle girişimci desteklerinden yararlandırılmadım.Bende nitelikli eleman desteğine başvurdum.başvurum onaylandı.personellerin girişlerini yaptım çalışmaya başladılar.ilk sorum bu kapsamda sağlanan ödemeler ne aralıklar ile tarafıma ödenecek?İkinci sorum,işimle alakalı elimde sermaye olması gerekli bu açıdan destek almak istiyorum.esnaf ve sanatkarlar odasından mı alsam yada halk bankasının durumuma uygun hangi kredisine başvuru yapabilirim?hangisi benim için daha menfaatli olur?bu konuda acil desteğinize ihtiyacım var.

5.09.2018
Sayın girişimci,
Nitelikli eleman desteği ile ilgili olarak alacağınızı müracaat ettiğiniz KOSGEB merkezinden öğrenebilirsiniz. Orası ile irtibatta olmanız  ödemenin hızlanmasına yardımcı olacaktır. 
Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın işletmelere sağlamış olduğu imkânları öğrenerek bir banka kredisi ile karşılaştırıp size uygun olanı seçebilirsiniz.
Örneğin Bankamızın “Esnaf ve Sanatkara Destek Böyle Olur" dedirten, sıfır faizle başlayan (%0 faizli) ve her türlü ihtiyaca uygun vade imkânı sunan kredi seçenekleri var. 
Esnaf kredileri ile;
İşletme sermayesi ihtiyaçlarınızın karşılanmasına yönelik 200.000 TL’ye kadar finansman sağlayabilirsiniz.
İş yeri ve taşıt alımına yönelik olarak 500.000 TL’ye kadar yatırım kredisi kullanabilirsiniz.
Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kefaleti veya Bankamızca doğrudan kullandırım yoluyla sunulan kredilerimize başvurabilirsiniz.
Bankamızın sizlere sağlamış olduğu kredi imkânlarını değerlendirmek için çalıştığınız şubemizin müşteri temsilcisi ile görüşerek ilk adımı atabilirsiniz. Saygılarımızla,

Kâr amacı güden kuruluşlara yönelik mali destek programlarına kâr amacı gütmeyen bir kuruluş (dernek vb.) ortak olarak alınabilir mi?

20.08.2018
Kalkınma ajansları mali destek programlarında, kâr amacı gütmeyen kamu kurum ve kuruluşları, üniversite ve sivil toplum örgütü gibi kuruluşlar başvuru sahibi ya da ortak olarak yer alamazlar, ancak iştirakçi olarak projeye katılabilirler.
 

Fatih ÖNCÜ

Avrupa Birliği ve kalkınma ajansları fon programlarında işletmelerin mali kapasitelerinin değerlendirilmesi neye göre yapılmaktadır?  

20.08.2018

Başvuru aşamasında başvuru sahibi tarafından sunulacak olan işletme “mali tabloları” esas alınmaktadır. Kalkınma ajanslarında ayrıca vergi ve sigortaya olan borçlar da dikkate alınabilir.

Fatih ÖNCÜ

Şahıs şirketi (gerçek kişi) olarak kalkınma ajansı mali destek programlarına başvuru yapabilir miyim?

10.08.2018
Kalkınma ajansları başvuru rehberlerinde başvuru sahipleri belirtilir. Her bir program için başvuru sahipleri KOBİ, dernek, vakıf gibi değişiklik gösterebilir, fakat gerçek kişiler genel olarak başvuru da bulunamaz.
 

Fatih ÖNCÜ

Projenin içindeki faaliyetlerin tarihlerinde değişme olabilir mi?

10.08.2018

Proje faaliyet takviminde açıklanan faaliyetler, belirtilen zaman çizelgesine göre yerine getirilmeye çalışılmalı ancak gerekli durumlarda faaliyetlerin tarihlerinde değişiklik yapılabilir. Değişiklikler proje toplam süresini uzatmayacak şekilde yapılmalıdır.
 

Fatih ÖNCÜ

Projenin içindeki faaliyetlerin tarihlerinde değişme olabilir mi?

17.07.2018
Proje faaliyet takviminde belirtilen faaliyetler belirtilen zaman çizelgesine göre yerine getirilmeye çalışılmalı. Ancak gerekli durumlarda faaliyetlerin tarihlerinde değişiklik yapılabilir. Değişiklikler proje toplam süresini uzatmayacak şekilde yapılmalıdır.
 

Fatih ÖNCÜ

Proje bütçeleri hazırlanırken KDV dahil edilmeli mi?

17.07.2018
İşletmeler için KDV uygun maliyet olarak sayılmamaktadır. Dolayısıyla, dernek ve vakıflar proje bütçelerini KDV dahil olarak, işletmeler ise proje bütçelerini KDV hariç olarak hazırlayıp sunmalıdır. Bu durum işletmelerin proje uygulama sürecinde KDV ödeme konusundaki yükümlülüklerini ortadan kaldırmamaktadır.
 

Fatih ÖNCÜ

Proje yazmak (PCM) zor mu?  Proje yazmayı nasıl öğrenebilirim?

4.07.2018
Hiç proje yazma tecrübeniz yoksa, elbette zordur. Dolayısıyla projeyi kimin yazdığı önemli. Projeyi yazan kişinin ve/veya ekibin belli bir teknik kapasiteye sahip olması gerekmektedir. Proje yazımı ile ilgili olarak kalkınma ajansları eğitimler veriyor ve bu eğitimlerin dokümanlarını web sayfalarında yayınlıyor. Ayrıca çeşitli danışmanlık işletmeleri de proje yazımına yönelik eğitimler veriyor. Mesela ISTKA ve Europe Aid sayfalarından PCM ile ilgili faydalı bilgiler temin edebilirsiniz.
 
 

Fatih ÖNCÜ

Proje yazımında profesyonel destek aldığım danışmanlık proje ücretini müracaat ettiğim ajans veya AB kurumundan alabilir miyim?

4.07.2018

Proje uygulanmaya başlamadan önce oluşan hiçbir maliyet proje kapsamında karşılanmaz.
 

Fatih ÖNCÜ  

İş kurmak istiyorum. Avrupa Birliği veya Kalkınma Ajansları mali yardımlarından destek alabilir miyim?

2.07.2018

Destek programlarının işleyişini belirleyen mevzuat gereğince yeni işletme kurulumuna dair herhangi bir destek gerek Avrupa Birliği ve kalkınma ajansları tarafından verilmemektedir.  Ancak işinizi kurduktan en az bir yıl sonra yapılan çağrılara uygun projeniz varsa müracaat edebilirsiniz.
 

Fatih ÖNCÜ  

Halkbank olarak proje yazımı için bir danışman önerir misiniz?

2.07.2018
Bankamız, piyasadaki hiçbir danışman şirket ile olumlu/olumsuz ilişki içinde değildir. Başvuru sahipleri proje yazma hizmetini, riskine/maliyetine tamamen kendileri katlanarak alabilirler. Kalkınma ajansları veya fon veren AB kurumları ile ilişki içinde olduğunu iddia eden danışman şirketlerin iddiaları asılsız olup bu tip bir iddiaya muhatap olan başvuru sahiplerinin ilgili kalkınma ajansı veya AB kurumuna bilgi vermeleri kendi yararlarına olacaktır.
 
Dışarıdan profesyonel bir danışmanlık hizmeti alınmasında hiçbir sakınca yoktur, fakat işletmeniz içinden bazı kişilerin bu süreci öğrenmesi işletmenizin faydasınadır.
 

Fatih ÖNCÜ  

Bir KOBİ olarak Horizon 2020 Programı’na proje sunmak için TÜBİTAK’tan onay almak zorunda mıyız?

22.06.2018
Hayır. Sadece KOBİ’ler değil, tüm işletmeler, araştırma merkezleri, üniversiteler, yerel yönetimler Horizon 2020 programına AR-GE projeleri sunabilir. Programın Türkiye koordinasyonunu her ne kadar TÜBİTAK yapsa da proje sunumu için TÜBİTAK onayı gerekmez ancak TÜBİTAK’ın deneyimli uzmanlarının tecrübelerinden faydalanmakta yarar var.
 

Fatih ÖNCÜ  

Avrupa’nın en büyük fon programı Horizon 2020’de en iyi performans gösteren araştırma merkezleri hangileri? (2014-2018)

12.06.2018
 
En Başarılı Türk Araştırma Merkezleri AB Katkısı (mil. EURO)
KOÇ ÜNİVERSİTESİ  9.18
ODTÜ  4.48
BİLKENT ÜNİVERSİTESİ 3.67
BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ  3.31
İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ  2.79
TÜBİTAK  2.46
SABANCI ÜNİVERSİTESİ 2.34
EGE ÜNİVERSİTESİ 1.01
İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ  1.00
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ  0.97
  Kaynak:  AB Komisyonu, Horizon2020

Fatih ÖNCÜ  

Hibe kazanan projelere ödeme nasıl yapılır?

31.05.2018
Sözleşmenin imzalanmasından sonra ortalama 2 ay kadar süre içinde izleme uzmanı proje kazanan işletmeyi ziyaret eder. Bu ziyarette yararlanıcı işletme, izleme uzmanına 12 aylık harcama takvimini, bağımsız denetim raporunu, ön ödeme talep formunu ve vergi dairesinden alacağı vergi borcunun olmadığına dair yazıyı (hibeyi ajanstan aldı ise) bağımsız deneticiye sunar.

Mali desteği sağlayan kurum risk analizi yaptıktan sonra toplam proje bütçesinin %20 ile %50’lik kısmını ön ödeme olarak proje sahibi işletmeye gönderir.
 

Fatih ÖNCÜ

Avrupa Birliği ve kalkınma ajanslarının projeler için verdiği mali destekler geri ödemeli mi, yoksa hibe mi?

31.05.2018
Avrupa Birliği ve kalkınma ajanslarının projeler kapsamında sağladığı mali destekler hibe kapsamındadır. 
 

Fatih ÖNCÜ

merhaba fatih bey ben giresun alucra ilçesinde büyükbaş angus besicilik çiftliği kuracağım devletten hibe teşvik alabilmem için hangi şartları yerine getirmem gerekiyor teşvikten yararlanmak için herangi bir firmadan danışmanlık almamız şartmıdır

21.05.2018
Devletten yatırımınızla ilgili olarak ne tür bir destek alabilirsiniz? Bu konuda yanıt alabileceğiniz en yetkili merci ilinizde bulunan Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü. Fakat hayvancılıkla ilgili olarak yapacağınız yatırımlarda faydalanabileceğiniz bir de hibe programı var: IPARD. 
IPARD, Avrupa Birliği (AB) tarafından aday ve potansiyel aday ülkelere destek olmak amacıyla oluşturulan, Katılım Öncesi Yardım Aracı’nın (Instrument for Pre-Accession Assistance-IPA) Kırsal Kalkınma bileşenidir. IPARD, Avrupa Birliği’nin Ortak Tarım Politikası, Kırsal Kalkınma Politikası ve ilgili politikalarının uygulanması, yönetimi için uyum hazırlıklarını, bu kapsamda politika geliştirilmesini desteklemeyi amaçlamaktadır. Giresun’da yapılan yatırımlar bu programın kapsamı alanına girmektedir. 
Programla ilgili olarak daha detaylı bilgiyi http://www.ipard.gov.tr sayfasından alabilirsiniz.
Proje hazırlamak için dışarıdan bir danışman bulmak zorunda değilsiniz, fakat IPARD programı konusunda deneyimi olan, başarılı projeler sunmuş bir danışmandan profesyonel hizmet almakta fayda var. Saygılarımızla,

ECSEL inovasyon eylemi nedir? Kimler bu programdan faydalanabilir?

7.05.2018
KOBİ’lerin AR-GE çalışmalarına ciddi fırsatlar sunan ECSEL programı, KOBİ’lerin yeni teknoloji odaklı, rekabete dayalı ve işletme kapasitesini artırıcı yenilikçi çalışmaların ortaya çıkmasına yönelik proje çalışmalarına mali destek sağlar. 

Yeni bilgi oluşturmaya, geliştirmeye, bir teknolojinin veya ürününün geliştirilmesine yönelik yapılacak çalışmaları destekler.

Araştırma merkezleri, işletmeler, KOBİ'ler, üniversiteler, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar programdan faydalanabilir.

Fatih ÖNCÜ

Yeni iş kuracağım. Kalkınma ajanslarından mali destek alabilir miyim?

24.04.2018
Kalkınma ajanslarının işleyişini belirleyen mevzuat, yeni işletme kurulmasına mali destek vermemektedir. Bu tüm bölgesel ajanslar için geçerlidir. Doğru adres, kalkınma ajansları yerine KOSGEB olabilir.
 

Fatih ÖNCÜ

İstanbul’da faaliyet gösteren 80 yataklı bir hastanemiz var. Her alanda olduğu gibi sağlık alanında da dijital dönüşüme ihtiyacımız var. Bu konuda çalışmalar yapmak istiyoruz. Yapılacak çalışmalar için Avrupa Birliği’nden fon alabilir miyiz?

24.04.2018
Üye ve aday ülkeler arasında sağlık politikalarının iyileştirilmesine yönelik iş birliğini teşvik edecek projeler Avrupa Komisyonu fon programları tarafından her zaman destekleniyor. Sağlık projeleri için en iyi adreslerden biri “Sağlık (Health) Programı.” AR-GE, inovasyon ve sağlık içerikli projelerin desteklendiği programa hastaneler, araştırma merkezleri ve üniversiteler proje sunabilir.
Sağlık programının mali destek verdiği konular özetle şunlar: 

• Enfeksiyon  ve anti-mikrobiyal hastalıklarla mücadele edilmesine yönelik yeni yaklaşım projeleri,
• Dezavantajlı grupların ihtiyaçlarına yönelik yapılacak sağlık projeleri,
• Kronik hastalıklarla mücadele,
• İklim değişikliği ve hava kalitesi dahil olmak üzere çevresel faktörlerin sağlık üzerindeki etkilerini iyileştirecek çalışmalar,
• “Avrupa sağlık araştırması ve inovasyon bulutu”nun inşası dahil olmak üzere, sağlık inovasyonu ve sağlık bakımı için dijital potansiyeli araştırmaya, geliştirmeye ve uygulamaya koymaya yönelik projeler;
• İleri teknolojilerin uygulanmasını araştırarak, iş sağlığını iyileştirerek ve bilimi teşvik ederek Avrupa sağlık hizmetleri alanında yenilikleri teşvik eden projeler.

2018 yılı için ayrılan fon bütçesi 96 milyon Euro. Proje başına verilen destek üst limiti yok. Program konu ve çağrılarını aşağıdaki linkten öğrenebilirsiniz. 

Detay: bit.ly/2CMDUbB
 

İstanbul’da faaliyet gösteren 80 yataklı bir hastanemiz var. Her alanda olduğu gibi sağlık alanında da dijital dönüşüme ihtiyacımız var. Bu konuda çalışmalar yapmak istiyoruz. Yapılacak çalışmalar için Avrupa Birliği’nden fon alabilir miyiz?
 

24.04.2018
Üye ve aday ülkeler arasında sağlık politikalarının iyileştirilmesine yönelik iş birliğini teşvik edecek projeler Avrupa Komisyonu fon programları tarafından her zaman destekleniyor. Sağlık projeleri için en iyi adreslerden biri “Sağlık (Health) Programı.” AR-GE, inovasyon ve sağlık içerikli projelerin desteklendiği programa hastaneler, araştırma merkezleri ve üniversiteler proje sunabilir.
Sağlık programının mali destek verdiği konular özetle şunlar; 

• Enfeksiyon ve anti-mikrobiyal hastalıklarla mücadele edilmesine yönelik yeni yaklaşım projeleri;
• Dezavantajlı grupların ihtiyaçlarına yönelik yapılacak sağlık projeleri;
• Kronik hastalıklarla mücadele;
• İklim değişikliği ve hava kalitesi dahil olmak üzere çevresel etki ve rolünün sağlık üzerinde etkisini iyileştirecek çalışmalar;
• “Avrupa sağlık araştırması ve inovasyon bulutu”nun inşası dahil olmak üzere, sağlık inovasyonu ve sağlık bakımı için dijital potansiyeli araştırma, geliştirme ve uygulamaya koymaya yönelik projeler;
• İleri teknolojilerin uygulanmasını araştırarak, iş sağlığını iyileştirerek ve bilimi teşvik ederek Avrupa sağlık hizmetleri alanında yenilikleri ortaya koyan projeler.

2018 yılı için ayrılan fon bütçesi 96 milyon Euro. Proje başına verilen destek üst limiti yok. Program konu ve çağrılarını aşağıdaki linkten öğrenebilirsiniz. 

Detay: bit.ly/2CMDUbB
 
 

Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu Hibe Programı’nın amacı hakkında bilgi verir misiniz? Hedefleri nelerdir?

24.04.2018
Programın amacı, Türk Odaları ile AB'deki muadilleri arasında karşılıklı bilgi ve anlayışı güçlendirmek, böylece Avrupa ve Türk iş çevrelerinin entegrasyonunu teşvik etmek ve Türkiye'nin gelecekteki üyeliğine yönelik fırsat ve zorluklara karşı daha güçlü bir farkındalık sağlamak.

Sivil toplum kuruluşlarının faydalanabileceği programdan KOBİ’ler proje alt yüklenicisi olarak faydalanabilir.

Programın hedefleri;
• Türk Odalarının kapasitelerini artırarak üyelerine yeni hizmetler geliştirmeleri,
• AB ve Türkiye’deki Odalar arasında ağ kurma ve en iyi uygulamaların değişimini artırmak,
• Türkiye'nin her iki iş dünyasında AB'ye katılımının fırsatları ve zorlukları hakkında farkındalığı artırmak,
• Özellikle AB ile Türkiye arasındaki Gümrük Birliği'ni modernize etmek için girdi sağlamak ve AB'ye katılım sürecini ilerletmek için iş dünyasının AB-Türkiye diyaloğuna katılımını artırmak.

2.5 milyon Euro toplam bütçesi olan programda proje başına verilen destek miktarı minimum 50.000, maksimum 150.000 Euro.

Kaynak: Merkezi Finans İhale Birimi

Fatih ÖNCÜ

Ufuk 2020 programı çağrılarını nereden takip edebilirim?

24.04.2018
Ufuk 2020 (Horizon2020) programının adresi http://ec.europa.eu/programmes/horizon2020/ olan resmi web sayfasından programla ilgili tüm bilgileri alabilirsiniz. TÜBİTAK tarafından oluşturulan Ufuk 2020 web sayfası da programla ilgili faydalı bilgiler içermektedir. Bu sayfadan da yayınlanan çağrıları takip edebilirsiniz. Horizon 2020 sayfasından çağrıları takip edebileceğiniz web sayfası adresi ise şöyle: https://ufuk2020.org.tr/tr/icerik/cagrilar
 

Fatih ÖNCÜ

Göçmen olmayan genç girişimciler için Avrupa Birliği’nin sunduğu destek programı var mı?

27.03.2018
Elbette var. “Ideas from Europe” (Avrupa’dan Fikirler) Programı genç girişimcilere fırsatlar sunuyor. Programı, genç girişimci sayısının Avrupa ülkelerinde artmasına yönelik yapılan çalışmaların bir parçası olarak tanımlayabiliriz.
 •  Genç girişimcilerin mevcut işlerinin büyütülmesi
 •  Büyüme potansiyeli olan işlerin önünde duran engellerin kaldırılmasına yönelik yapılacak çalışmalar programın amaçları arasında yer alıyor. 

Fatih ÖNCÜ

Avrupa Birliği’nin göçmen girişimcilere yönelik mali desteği var mıdır?

27.03.2018
Avrupa Birliği’nin göçmenler için “COSME-Genç Göçmenler Girişimci Kapasite Geliştirme Programı”  var. 

Program, göçmen ve mültecilerin girişimcilik becerilerini geliştirmeyi, bu becerileri kullanarak mali kazanç elde edecek çalışmalar yapmalarını teşvik ediyor. Programa odalar, kamu ve KOBİ’ler proje sunabiliyor. 

Özellikle odalar ve KOBİ’leri temsil eden işletme dernekleri, göçmen girişimcilere yönelik destek planlarının oluşturulması, geliştirilmesi ve daha geniş dağılımını sağlayabilecek projeler sunarak programdan faydalanabilirler. 

Küçük işletmeler de programa başarılı olabileceklerine inandıkları bir proje sunabilirler.
 •  Kendi iş yerini nasıl kurabileceklerine yönelik eğitim kursları;
 •  KOSGEB, Kalkınma Ajansı, TÜBİTAK gibi yerel fonlardan faydalanmaya yönelik çalışmalar
 •  Seminerler, çalıştaylar, özel çalışma grubu oturumları ve çevrimiçi dersler ve web tabanlı seminerler gibi diğer çalışmalar
Avrupa Birliği’nin desteklediği çalışmalar arasında yer alıyor.

2.225.000 Euro toplam bütçesi olan programda 4 adet projeye destek verilecek.

Fatih ÖNCÜ

UCPM-Sivil Savunma ve Deniz Kirliliği Önleme ve Hazırlık Programı nedir? Kısaca açıklar mısınız?

5.03.2018
Programın amacı, afet önleme alanında IPA II (Türkiye IPA ülkelerinden bir tanesi) ve AB’ye üye ülkeler ile Avrupa Komşuluk Politikası ülkeleriyle ortaklaşa yapılan çalışmaları desteklemek, eksiklikleri tamamlamak, katma değer sağlayan alanlara odaklanmayı teşvik edici çalışmalar yapmak ve ilgili AB makro-bölgesel stratejileri tarafından sağlanan mevcut iş birliği çerçevelerini/araçları tamamlamak.
 •  Birleşmiş Milletler Sivil Savunma Mekanizması’nın afet risklerine karşı hazırlıklı olmasını iyileştirmek,
 •  Ülkelerde Sivil Savunma “etkili hazırlık durumunun” Avrupa Birliği standartlarına uyarlanması, Avrupa Komisyonu “Afet Risk Yönetimi Bilgi Merkezi” aracılığıyla bilgi ve hazırlığın uyumlu hâle getirilmesi,
 •  Ülkeler arasında sivil savunma ve/veya deniz kirliliği alanında karşılaşılan güçlüklerle mücadele edilmesi konusunda profesyoneller ve gönüllülerin katılımının sağlanması, 
 •  Afet önleme ve afet risk yönetimi yaklaşımlarını incelemek, tasarlamak, geliştirmek, test etmek ve uygulamak; mevcut daha önce uyulanmış projeleri değerlendirmek ve/veya geliştirmeye yönelik projeler,
 •  Uluslar ötesi iş birliği sayesinde somut iyileştirmelere ve yeniliğe yönelik önleme ve risk yönetimi alanındaki projeler
desteklenecek çalışmalar arasında yer alıyor.

Program öncelikleri;
 •  İklim değişikliği,
 •  Risk yönetimi, karşılaşılabilecek risklere karşı önlemler,
 •   Hazırlık ve müdahale planlaması,
 •  Afet riskini azaltma stratejilerinin geliştirilmesi,
 •  İklim değişikliğinin uyarlanmasının dikkate alınması,
 •  Sınır bölgelerine, sınır ötesi ve bölgesel boyutlara odaklanarak risk bilinci ve risk iletişiminin değerlendirilmesi.
Detay/Rehber:

Fatih ÖNCÜ

Yaratıcı Avrupa-Uluslararası Ortak Ürün Fonlarına Destek Programı (Creative Europe-Support to International Coproduction Funds-2018) nedir? Ne tür projelere destek sağlamaktadır?  

5.03.2018
Programın amacı, Avrupa Birliği üye ve aday ülkelerde bulunan medya yapım şirketlerinin bir araya gelerek ortaklaşa bir program üzerinde çalışması. Kültürel çeşitlilik içeren bir yapım, dizi, kurgu, animasyon, eğitici programlar, sinema, farklılık oluşturan belgeseller, toplumu değişik konularda aydınlatan haber programları, sanatsal değeri olan ve geniş kitlelere hitap eden yapımlar desteklenen çalışmalar arasında yer alıyor. 

Finanse edilen eylemler;
 •  Sinema (en az 60 dakikalık uzun metrajlı film)
 •  Animasyon
 •  Belgesel
Yapımları en az üç ülkeyi kapsamalıdır.
 

Fatih ÖNCÜ

KOBİ’ler için siber güvenlik programı hakkında bilgi verebilirsiniz? Bu program hakkında detaylı bilgiyi nereden alabilirim?

1.03.2018
Özellikle KOBİ ve küçük işletmeler, siber saldırılarla yüzleşmeye daha az hazırlıklı ve daha savunmasızlar. Kişisel verilerin siber alandaki ölçeği, değeri ve hassasiyeti önemli derecede artıyor ve vatandaşlar kişisel verileri izleyen, erişen ve değiştiren bilgiler konusunda genellikle bilgisizler. Kişisel veri ihlali, zorlama, gasp ve yolsuzluk gibi siber tehditler de dahil olmak üzere üçüncü tarafların istismarını kolaylaştırıyor.

Özgürlük, güvenlik ve gizliliği korumaya, vatandaşların kişisel verilerin korunmasını sağlamaya önem veriliyor. İşletmelerin dijital faaliyetlerinde karşılaşılan riskleri değerlendirmek ve kendi güvenlik, gizlilik, kişisel veri koruma ayarlarını ve kontrollerini sağlamak öncelikli çalışmalar arasında yer alıyor ve bu konuda yapılan çalışmalara destek sağlanıyor.

Çoğu küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ’ler) ve mikro işletmeler yeterli farkındalığa sahip değil ve yalnızca siber risklere karşı teknik ve insan kaynakları bakımından sınırlı kaynakları var. Bu nedenle büyük kuruluşlarla karşılaştırıldığında daha kolay bir hedef hâline dönüşmektedir. Siber güvenlik oldukça karmaşık ve hızlı gelişen bir alan olduğu için KOBİ'ler için çalışan güvenlik uzmanları ve uzmanlar sürekli bir öğrenme sürecinde olmalıdırlar. AB'de KOBİ'lerin ve mikro işletmelerin önemli ekonomik rolü dikkate alınarak inovasyona özel araştırma, KOBİ'ler için siber güvenlik desteklenmektedir.

Program web adresi: bit.ly/2F6Ffgf
 

Fatih ÖNCÜ

Siber güvenlik konusunda sunulan projelere nasıl ortak olabilirim?

1.03.2018
Sadece siber güvenlik için değil, diğer programlar için de geçerli. AB Komisyonu resmi web sayfasına girerek ortak olmak istediğiniz programın web sayfasına gidin. O sayfadan proje ortakları bağlantısını bulduktan sonra kaydınızı yaparak ilgili olduğunuzu ilan edebilirsiniz. 

Siber güvenlik için DIGITAL SECURITY (Dijital Güvenlik) sayfasında yer alan başlıkları tıklayarak ortak olma sayfalarına ulaşabilirsiniz.

DİJİTAL GÜVENLİK sayfası: bit.ly/2o8sqtW
 

Fatih ÖNCÜ

Uygulama döneminde ve uygulama sonunda bir projenin başarılı olarak kabul edilmesi için kriterler nelerdir?

5.02.2018

Proje başvurusunda belirlenen bütçe, faaliyet takvimi vb. planlara uyulması, başarı göstergelerine ve hedeflenen sonuca ulaşılması, projenin başarılı şekilde sonuçlandığının göstergesidir.
 
 

Fatih ÖNCÜ

Projelerde kira bedeli uygun maliyet midir?

5.02.2018
Projenin uygulanacağı yer için verilen kira bedelleri uygun maliyet olarak kabul edilmektedir. Kira sözleşmelerinin noter aracılığıyla düzenlenmediği durumlarda tapu belgesi ve mülk sahibinin imza beyannamesi de sunulmalıdır.
 

Fatih ÖNCÜ

İşletme olarak kalkınma ajanslarına veya Avrupa Birliği fonlarına birden fazla proje sunabilirmişiz? Peki bu konuda belli bir sınırlama var mı?

5.02.2018
Bir başvuru sahibi, kalkınma ajansları mali destek programlarına en fazla 2 (iki) başvuru yapabilir ve yapmış olduğu başvurulardan aynı programdan 1 (bir), farklı programlardan toplamda 2 (iki) destek alabilir. Başvuru sahipleri tarafından ikiden fazla başvuru yapılması hâlinde, başvuru teslim tarihi ve saati önce olan proje teklifleri dikkate alınır, diğerleri değerlendirme dışı bırakılır. Aynı programa yapılan iki başvurudan başarı puanı yüksek olan başvuru destek almaya hak kazanır. AB fonlarında ise her programın kuralları farklılık gösterebilir. Genel olarak aynı programdan 2’den fazla proje kabul görmez, fakat diğer programlara proje sunabilirsiniz. Aynı projeyi farklı programlara sunamazsınız.
 

Fatih ÖNCÜ

Bursa’da tekstil sektöründe bir işletmem var. Teknik tekstil üretimine yönelik bir çalışmamız var. Çalışmamıza mali destek nereden sağlayabiliriz?

12.01.2018
Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) 2018 yılı proje teklif çağrısı dönemi 29.12.2017 tarihi itibarıyla başladı. Bu kapsamında ilan edilen mali destek programlarının toplam bütçesi 16 milyon TL. 

Bu çağrı kapsamındaki program başlıklarından biri de; Sektörel Rekabetçiliğin Artırılması Mali Destek Programı (işletmelere yönelik). Programın toplam bütçesi: 8.000.000 TL. Proje Başına Mali Destek Tutarı: Asgari Tutar: 100.000 TL. Azami Tutar: 600.000 TL.

Programın amacı, bölgede ön planda yer alan ve büyük gelişme potansiyeline sahip olan havacılık, savunma sanayi, raylı sistemler, teknik tekstil, kompozit sektörlerinde faaliyet gösteren işletmelerin üretim altyapılarının ve kabiliyetlerinin geliştirilmesi yoluyla verimliliğin ve katma değerin artırılması, ithalat bağımlılığının azaltılması.

Programın iki önceliği var: Birinci öncelik, program kapsamında ele alınan sektörlerde rekabet gücünü artırmaya yönelik teknik altyapının, kurumsal kapasitenin, üretim teknolojisinin geliştirilmesi ve verimliliğin artırılması. İkinci öncelik ise ilgili sektörlerde katma değeri ve rekabetçiliğini artıracak, ithalat bağımlılığını azaltacak ürünlerin tasarlanması, üretilmesi, tanıtılması ve markalaşmasının sağlanması. 22 Mart tarihine kadar açık olan çağrıdan Bursa, Eskişehir ve Bilecik’te faaliyet gösteren tüm işletmeler faydalanabilir.

Fatih ÖNCÜ

Proje bütçeleri hazırlanırken KDV dahil edilmeli mi?

12.01.2018

Kâr amacı güden kurumlar için KDV uygun maliyet olarak sayılmamaktadır. Dolayısıyla kâr amacı gütmeyen kurumlar proje bütçelerini KDV dahil olarak, kâr amacı güden kurumlar ise proje bütçelerini KDV hariç olarak hazırlayıp sunmalıdırlar. Bu durum kâr amacı güden kurumların proje uygulama sürecinde KDV ödeme konusundaki yükümlülüklerini ortadan kaldırmamaktadır.
 

Fatih ÖNCÜ

Kalkınma Ajansları Mali Destek Programları kapsamında arsa alımı uygun maliyet midir? Mevcut arsamızın bedelini eş finansman olarak gösterebiliyor muyuz?
 

12.01.2018

Arazi veya bina alımları, istimlak bedelleri bütçede uygun maliyet olarak kabul edilmemektedir. Başvuru sahibi proje uygulama aşamasında kullanacağı arsa veya binayı proje bütçesinde yer almamak kaydıyla kendisi tedarik edebilir ve projede bu konu hakkında ayni katkılar bölümünde bilgi verebilir. Bu durumda arsa bedelinin eş finansman kapsamında değerlendirilmesi de söz konusu değildir.
 

Fatih ÖNCÜ

Merkezimiz Adana’da, fakat projeyi Konya’da gerçekleştireceğiz. Çukurova Kalkınma Ajansı’ndan destek alabilir miyiz?

12.01.2018
Mali destek program rehberleri kapsamında projeler, ajansın faaliyet gösterdiği bölgede yapılmalıdır. Ancak sergi, konferans, fuar ve benzeri etkinliklere katılım faaliyetleri, proje amaçlarının hayata geçirilmesi için, gerekli olduğu durumlarda bölge dışında gerçekleştirilebilir. Her hâlükârda proje temel faaliyetleri bölge içerisinde yapılmalıdır.
 

Fatih ÖNCÜ

IPARD Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Programı  nedir? Hangi illeri kapsıyor?

9.01.2018
IPARD, Avrupa Birliği (AB) tarafından aday ve potansiyel aday ülkelere destek olmak amacıyla oluşturulan, Katılım Öncesi Yardım Aracı’nın Kırsal Kalkınma bileşenidir. Avrupa Birliği’nin Ortak Tarım Politikası, Kırsal Kalkınma Politikası ve ilgili politikalarının uygulanması ve yönetimi için uyum hazırlıklarını ve bu kapsamda politika geliştirilmesini desteklemeyi amaçlamaktadır.

Avrupa Komisyonu tarafından 25 Şubat 2008 tarihinde onaylanan Kırsal Kalkınma (IPARD) Programı; Türkiye’nin katılım öncesi dönemdeki öncelikleri ve ihtiyaçlarını dikkate alarak sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak için kapasite oluşturmayı, işletmeleri AB standartlarına yükseltmeyi hedeflemektedir.

 Afyonkarahisar, Amasya, Balıkesir, Çorum, Diyarbakır, Erzurum, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Kars, Konya, Malatya, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Van, Yozgat, Ağrı, Aksaray, Ankara, Ardahan, Aydın, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Denizli, Elazığ, Erzincan, Giresun, Karaman, Kastamonu, Kütahya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir ve Uşak illerini kapsamaktadır.
 

Fatih ÖNCÜ

IPARD desteklerinin kapsadığı konular ve verilen destek miktarı ne kadardır?

9.01.2018
• Süt Üreten Tarımsal İşletmelere Yatırım: 15.000€-1.000.000€
• Et Üreten Tarımsal İşletmelere Yatırım: 15.000€-1.000.000€
• Süt ve Süt Ürünlerinin İşlenmesi- Pazarlanması: 25.000€-3.000.000€
• Et ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması: 30.000€-3.000.000€
• Meyve ve Sebzelerin İşlenmesi ve Pazarlanması: 50.000€-1.250.000€
• Su Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması: 50.000€-1.500.000€
• Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi: 5.000€-250.000€
• Yerel Ürünler ve Mikro İşletmelerin Geliştirilmesi: 10.000€-400.000€
• Kırsal Turizm:  15.000€-500.000€
• Kültür Balıkçılığının Geliştirilmesi: 15.000€-400.000€
 
 
KAYNAK: ipard.gov.tr
 

Fatih ÖNCÜ

EFENDİM 3 SENEDİR DÜKKANIM MEVCUT GEREK BANKANIZDAN FAİZSİZ KREDİ GEREKSE DEVLETTEN HİBE ARTI KREDİ ALMAK İSTİYORUM NE YAPMAM GEREKİR TEŞEKKÜRLER

8.01.2018
Kredi konusunu görüşmek üzere size en yakın Halkbank şubesine başvurmanızı öneririz. Ayrıca KOSGEB imkânlarından faydalanarak da kredi ya da projenize hibe alabilirsiniz. Bunun için ilinizde bulunan KOSGEB ofisine uğrayarak bir uzmanla görüşmenizde fayda var. KOSGEB sayfasını inceleyerek de size sağlanan imkânları görebilirsiniz. Saygılarımızla,

Avrupa Edebiyat Ödül Programı nedir? Yayıncılara ne tür imkânlar sağlamaktadır?

2.01.2018
Creative Europe, Culture European Prize For Literature, programın orijinal adı. Avrupa Kitabevleri Federasyonu (The European Booksellers Federation-EBF), Avrupa Yazarlar Konseyi (The European Writers' Council-EWC) ve Avrupa Yayıncılar Federasyonu (The Federation of European Publishers-FEP) tarafından oluşturulan program yıllık 300.000 Euro bütçesi ile yayınevleri ve yazarlara destek sağlıyor. Destek verilen çalışma alanları içinde iletişim aktiviteleri, network ve bilgi paylaşımı yer alıyor. Edebiyatın ve edebi eserlerin topluma açılmasının yanı sıra yaygınlaştırılmasına yönelik yapılacak çalışmalarda projenin %60 kadarı hibe olarak destekleniyor. Programdan yayınevleri ve yayıncılık alanında çalışan sivil toplum kuruluşları faydalanabiliyor.

Fatih ÖNCÜ

Dizi, film, belgesel gibi programların çekimi ve dağıtımına yönelik Avrupa Birliği desteği mevcut mu?

2.01.2018
Creative Europe, genel bazda bir kültürel aktivite programı. AudioVisiul başlığı altında film ve belgesel gibi çekimlere destek sağlıyor. Özellikle çalışmaların pazarlanmasına, dağıtımına ve tanıtımına yönelik faaliyetlere destek sağlıyor. Film dağıtımında ve gösteriminde dijital teknolojinin kullanılması ise destek verilen öncelikli çalışma alanları arasında.
Fatih ÖNCÜ

TÜBİTAK Bilim Merkezi Programı hakkında bilgi verir misiniz?

25.12.2017
Bilim merkezleri, farklı yaş gruplarından farklı birikime sahip bireyleri bilimle buluşturarak bilim ve teknolojiyi toplum için anlaşılır, ulaşılır bir hâle getirmeyi, bilim ve teknolojinin önemini toplum gözünde artırmayı amaçlayan; deneysel ve uygulamalı etkinlikler içeren, ziyaretçilerini denemeye ve keşfetmeye teşvik eden; kamu yararı gözeten, kâr elde etmek amacıyla kurulmayan, kamu ya da özel sektör kaynakları ile finanse edilen merkezlerdir.

Sessiz ortamlarda, cam vitrinlerin ardında sergilenen, dokunulması yasak objelerden oluşan klasik müze kavramının aksine bilim merkezleri ziyaretçilere aktif şekilde gezebilecekleri, dokunabilecekleri, deneyebilecekleri sergiler ve dinamik ortamlar sunmaktadır.

Bilim merkezleri, günlük olaylara bilimsel bir bakış açısıyla yaklaşabilme yönünde bir ufuk açmaktadır. Herkesin yaratıcı düşünebileceğini ve yaratıcı düşünme becerilerini geliştirebileceğini göstermektedir. Özellikle küçük yaştaki ziyaretçilerin kendi başlarına karar verebilen ve sorumluluk sahibi bireyler olmalarına katkı sağlamaktadır.

Bilim merkezleri sadece içerikleriyle değil, mimarileriyle, yeşil alanları ve kullanım amaçlarının çeşitliliğiyle de cazibe merkezi olma özelliği taşımaktadırlar. Geniş giriş ve bekleme salonları, yüksek tavanlarıyla, ziyaretçilere rahat bir ortam sunmaktadırlar. Henüz bilim merkezinin içerisine girmeden ziyaretçileri karşılayan etkileşimli açık hava sergileri, onları bilimin gizemli dünyasına davet eder.

TÜBİTAK, bilim merkezlerinin toplumumuzda bilim kültürünü yaygınlaştırmak için son derece kritik bir rol üstleneceği öngörüsünden yola çıkarak ülkemizde bu merkezlerin kurulmasını ve yıllar içinde sayılarının artırılmasını hedeflemektedir.

Bu destek kapsamında il belediyelerinin bilim merkezi kurulması projeleri desteklenecektir.

TÜBİTAK Başkanı tarafından uygun görülen hâllerde, illerde bulunan valilik, üniversite gibi kamu kurumlarının bilim merkezi kurulması projeleri de desteklenebilmektedir.
 

Fatih ÖNCÜ

Kalkınma ajansı “Faizsiz Kredi Desteği” nedir?
 

15.12.2017

Ajans tarafından kâr amacı güden gerçek ve tüzel kişilerin başvuru rehberinde belirtilen nitelikteki projeleri için, ilgili aracı kuruluşlar eliyle kredi verilmesini ve bu mali desteğin Kalkınma Ajansları Proje ve Faaliyet Destekleme Yönetmeliği’nde belirtilen usul ve esaslar dahilinde ajansa faiz ödemeksizin taksitler hâlinde geri ödenmesini öngören karşılıksız yardımdır.
 

Fatih ÖNCÜ

Kalkınma ajanslarının “Teknik Destek Programı” nedir?

15.12.2017

Ajansın ilgili kurum ve kuruluşların teknik kapasitelerinin artırılması amacıyla, herhangi bir mali destek vermeksizin mevcut personeli ya da hizmet alımı yolu ile sağladığı destek türüdür. Belirli bir kapanış tarihi yoktur veya uzun sürelidir. Süreç faaliyet gösterdiğiniz ilde bulunan kalkınma ajansından takip edilebilir.
 

Fatih ÖNCÜ

Kalkınma ajansı destekleri nelerdir? Nasıl faydalanabilirim?
 

15.12.2017
Kalkınma ajansları, sorumlu olduğu bölgenin kalkınma sürecinin hızlandırılması ve bölge için kritik öneme sahip faaliyetlerin hayata geçirilmesi amacıyla, bölge planı ve programları ile yıllık çalışma programı ve ilgili başvuru rehberlerinde belirlenen alanlarda bölge aktörlerine mali ve teknik destek sağlamaktadır.

Kalkınma ajanslarının sağladığı destekler şunlardır:
 •  Proje teklif çağrısı yöntemiyle sağlanan doğrudan finansman desteği
 •  Doğrudan faaliyet desteği c. güdümlü proje desteği
 •  Faiz desteği ve faizsiz kredi desteği (dolaylı finansman)
 •  Teknik destekler (Planlama çalışmaları, plan uygulamaları, yerel/bölgesel kalkınma çalışmaları, eğitim ve danışmanlıklar)
Kalkınma ajansı desteklerinden faydalanmak için ilinizde bulunan kalkınma ajansının açık desteklerinden birine müracaat etmeniz gerekmektedir. Süreç ajans sayfasında anlatılmaktadır.
 

Fatih ÖNCÜ

TEKNOPAZAR-Teknolojik Ürün Tanıtım ve Pazarlama Destek Programı nedir? Kimler faydalanabilir?

24.11.2017
Program,
 •  Teknoloji tabanlı KOBİ’lerin uluslararası pazarlarda rekabet güçlerinin artırılması
 •  AR-GE ve inovasyon projelerinin sonuçlarının ticarileştirilmesine yönelik destek mekanizmalarına ihtiyaç duyulması.
 •  Teknolojik ürüne yönelik tanıtım ve pazarlama faaliyetlerinin desteklenmesini hedeflemektedir.
 • Süresi bir yıl olan programdan şu işletmeler faydalanabilir:
 •  AR-GE, yenilik veya tasarım projesi kamu kaynakları ile desteklenerek başarıyla tamamlanan projelerin sonucunda ortaya çıkmış teknolojik ürün/prototipe sahip veya kullanım hakkını sözleşme ile hak sahibinden devralmış işletmeler,
 •  Patent belgesi ile koruma altına alınmış teknolojik ürün/prototipe sahip veya patent hakkını Türk Patent Enstitüsü nezdinde devralmış işletmeler,
 •  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından verilen Teknolojik Ürün (TÜR) Deneyim Belgesi’ne sahip işletmeler.
Program kapsamında üst limiti 150.000 (yüz elli bin) TL geri ödemesiz destek sağlanır.

Kaynak: KOSGEB
 
Fatih ÖNCÜ

KOSGEB Kredi Faiz Desteği nedir? Kimlere verilmektedir?

24.11.2017
KOSGEB tarafından küçük ve orta ölçekli işletmelere;
 •  Üretim, kalite ve standartlarını artırmaları,
 •  Finansman sorunlarının çözümü,
 •  İstihdam yaratmaları,
 •  Uluslararası düzeyde rekabet etmelerinin
sağlanması amacıyla uygun koşullarda verilen destektir. 
 
Desteklerden faydalanmak için işletmenin KOSGEB veri tabanında kayıtlı olması gerekmekte.
 

Fatih ÖNCÜ

Kalkınma ajanslarının vermiş olduğu “Doğrudan Faaliyet Desteği” ne anlama geliyor?

17.11.2017
Ajansın, bölgenin kalkınması, rekabet gücü açısından önemli fırsatlardan yararlanılması, bölge ekonomisine yönelik tehdit ve risklerin önlenmesinde acil tedbirlerin alınması, kritik öneme sahip araştırma, planlama, fizibilite çalışmaları gibi bölge için önemli olabilecek stratejik eylemlerin başlatılmasına ve gerçekleştirilmesine katkı sağlayacak olan faaliyetlere verdiği desteklerdir.
 
Doğrudan Faaliyet Desteği kapsamında gelen her bir faaliyet teklifi, şekil şartları bakımından uygunluklarının kontrol edildiği ve ajans personelinin yürüttüğü “ön inceleme” aşamasından geçtikten sonra “teknik ve mali değerlendirmeye” tabi tutulur.

Teknik ve mali değerlendirme aşamasında, belirlenen usullere uygun olarak hazırlanacak ve ajansa sunulacak olan her bir faaliyet teklifi, genel sekreter başkanlığında ilgili ajans uzmanlarından oluşturulacak en az üç kişilik bir değerlendirme komisyonu tarafından değerlendirilir ve yönetim kurulunun onayına sunulur. Yönetim kurulunun onayından sonra tüm başvuru sahipleri, projelerinin değerlendirme sonuçları hakkında bilgilendirilir.

Kaynak: İSTKA
 

Fatih ÖNCÜ

İstanbul Kalkınma Ajansı “Güdümlü Proje Desteği” nedir? Hangi alanlarda destek sağlanmaktadır?

17.11.2017
Güdümlü projeler, proje teklif çağrısı yöntemi uygulanmadan doğrudan destek sağlamaya yönelik olarak; bölge planında öngörülen öncelikler doğrultusunda, konusu ve koşulları ajans öncülüğünde ve yönlendirmesinde belirlenen özel nitelikli model projelerdir.

İstanbul Kalkınma Ajansı, İstanbul bölge planında veya saha çalışmaları sonucunda belirlenen öncelikli alanlarda, işletme modeli, ortaklık yapısı, mülkiyet durumu ve proje bedeli gibi hususları belirlenmiş güdümlü projelere destek sağlayabilmektedir. Güdümlü projelerde üniversite, kamu kesimi, özel kesim ve sivil toplum kuruluşlarının ortaklıkları teşvik edilir.

Güdümlü proje destek konuları

Güdümlü projelerde genel olarak özel sektör işletmeciliğini güçlendirecek şekilde;
• Üretim ve ihracat kapasitesinin geliştirilmesi,
• İyi uygulama örneklerinin oluşturulması,
• Sektörel çeşitlenmenin ve ihtisaslaşmanın desteklenmesi,
• Özel bilgi, beceri ve teknolojilerin geliştirilmesi, transferi veya yaygınlaştırılması,
• Yeni finansman modellerinin geliştirilmesi,
• Üniversite sanayi iş birliğinin desteklenmesi,
• Yeni hizmet ve üretim organizasyonlarının geliştirilmesi,
• İş birliği ağları ve değer zinciri oluşturulması,
• Kümelenmelerin desteklenmesi,
• Yeni sanayi altyapısı ile organizasyon modellerinin geliştirilmesi ve
• Bölgedeki sektörlerin ihtiyaç duyacağı alanlarda insan kaynaklarının geliştirilmesi esastır.

Ajans, güdümlü projelerde toplam proje maliyetinin en fazla %75’i oranında mali destek sağlayabilir. Güdümlü projelerde proje ortaklarının da nakdi destek sağlamaları ve projenin sürdürülebilirliğini teminat altına alacak taahhütlerde bulunmaları esastır.

Güdümlü projelerin uygulama süresi iki yılı geçemez.

Kaynak: İSTKA

Fatih ÖNCÜ

İyi günler, Karamürsel sepeti,bambu,ahşap ve hasır mobilya üretim ve satışını yapıyorum. Kocaeli Karamürsel Ereğli’de mülkü kendime ait arsa üzerinde bir showroom yapmak istiyorum. Kaybolmaya yüz tutmuş el sanatları kapsamında olan kredilerle ilgili bilgi almak istiyorum.Teşekkür ederim.M.Ali Koygun.tel:0532 223 8823-0555 424 2795(whatsapp)

13.11.2017
 Kredi ile ilgili opsiyonunuz her zaman var. Gerekli kriterleri (mesela teminat gibi) yerine getirdiğiniz sürece kredi imkânlarından faydalanmanız her zaman mümkün. Krediler ile ilgili daha detaylı bilgi için sizi Şubelerimize bekleriz. Hibe, yani proje karşılığı verilen geri ödemesiz para konusuna gelince birkaç seçeneğiniz var. Dernek ve/veya vakıf gibi sivil toplum kuruluşları ile bir proje hazırlayıp sunabilirsiniz ya da belediye, kamu gibi yerel yönetimlerle iş birliği yaparak, bir proje geliştirip projenizi AB birimlerine sunabilirsiniz. Şahıs veya işletme olarak proje sunmanız mümkün değil. Avrupa Birliği’nin STK’lara sunmuş olduğu imkânları AB Bakanlığı sayfasından veya Merkezi Finans ve İhale (CFCU) sayfasından takip edebilirsiniz. Bir de ilinize bağlı Kalkınma Ofisi’ne giderek Kalkınma Ajansı’ndan projenize destek alıp alamayacağınızı öğrenebilirsiniz.
saygılarımızla,

Öncül AR-GE Laboratuvarları Destekleme Programı’nın amacı nedir? Program kapsamında ne tür faaliyetler destekleniyor?

30.10.2017
Öncül AR-GE Laboratuvarları Destekleme Programı’nın amacı;
 •  Türk bilim insanlarının araştırma niteliklerinin yükseltilmesi ve
 •  Ülkemizin belirli bilim ve teknoloji alanlarında küresel çekim merkezi olmasının sağlanmasıdır.
Belirtilen amaçlarla, alanında öncül bilimsel ve teknolojik bilgi üreten ulusal/uluslararası kuruluşların Türkiye’de kuracağı AR-GE laboratuvarlarının belirli giderleri geri ödemesiz (hibe) olarak desteklenmektedir.

Alanında öncül bilimsel ve teknolojik bilgi üreten ulusal/uluslararası kuruluşların, geleceğin teknolojilerini geliştirmeye dönük bilimsel hedefler içeren ve değerlendirme sonucu TÜBİTAK tarafından kabul edilen araştırma programı kapsamında;
 •  Yeni bilgilerin üretilmesi ve uygulanması,
 •  Bilimsel yorumların yapılması,
 •  Güncel ve gelecekte karşılaşılması muhtemel teknolojik ve bilimsel problemlerin çözümüne yönelik çalışmalar yapılması,
 •  Kavramsal doğrulama, yeni kuramsal çerçeveler oluşturulması
amaçlı temel ve/veya uygulamalı araştırmaya dayanan faaliyetler destekleniyor.
 
Kaynak/Detay: http://bit.ly/2hez7bd
 

TÜBİTAK Patent Destek Programı nedir? İşletme olarak bu programdan nasıl faydalanabilirim?

30.10.2017
Bu program kapsamında Türk Patent Enstitüsü (TPE), Dünya Fikri Haklar Örgütü (WIPO), Avrupa Patent Ofisi (EPO), Japonya Patent Ofisi (JPO) ve Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Marka Ofisi’ne (USPTO) yapılacak olan patent başvuruları desteklenmektedir.
 
Türk Patent Enstitüsü’ne (TPE) yapılacak olan ulusal patent başvurularında;
 
 •  Araştırma Raporu Desteği,
 •  İnceleme Raporu Desteği,
 •  Vekil kullanılan başvurulara vekil desteği,
 •  Patent alınması durumda ise patent sahibine ve başvuru süreçlerin patent vekillerine Patent Tescil Ödülü
verilmektedir.

WIPO, EPO, USPTO, ve JPO’ya yapılan patent başvurularında;
 •  Başvuru veya Araştırma Raporu Desteği,
 •  İnceleme Raporu Desteği,
 •  EPO, USPTO veya JPO’dan patent alınması durumunda Patent Ödülü
verilmektedir.
 
TPE, WIPO, EPO, JPO veya USPTO’dan herhangi birisine başvuru yaparak başvuru numarası alan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları veya ülkemizde yerleşik olan şirketler, üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşları bu uygulama esasları kapsamında öngörülen desteklerden faydalanabilirler. Ancak kanuni ve iş merkezi yurt dışında bulunan işletmelerin dar mükellefiyet statüsündeki Türkiye’de yerleşik temsilcilik ve şubeleri ile vakıflar (kanunla kurulmuş vakıflar hariç), dernekler ve bunların iktisadi işletmeleri bu program kapsamında destek başvurusu yapamazlar.

Gerçek kişiler bir takvim yılı içerisinde en fazla 5 (beş) patent başvurusu için, tüzel kişiler bir takvim yılı içerisinde en fazla 20 (yirmi) patent başvurusu için desteklerden faydalanabilirler.

Ulusal Patent Tescil Ödülü ve Uluslararası Patent Tescil Ödülleri’ne sadece gerçek kişiler, üniversiteler ile KOBİ ölçeğindeki şirketler başvurabilir.
 
Kaynak/Detay: http://bit.ly/2hdSwJe
 

Fatih ÖNCÜ

Inogate programı nedir? İşletmelere ne tür fırsatlar sunmaktadır?

27.10.2017

Avrupa Birliği’nin finansmanını sağladığı önemli projelerden biri de Inogate projesidir. Projenin amacı Avrupa için enerji arzının gu¨venliğini geliştirmek, petrol ve doğal gaz boru hatları sisteminin bölgesel entegrasyonunu sağlamak, söz konusu u¨ru¨nlerin Batı pazarlarına ihracını desteklemek ve boru hatları projesine özel yatırımcılarla uluslararası finans kurumlarının dikkatlerini çekmektir.

INOGATE projesi bu konuyu göz önu¨nde bulundurarak;
• Yeni stratejik boru hatları gu¨zergâhları ve mevcut enerji ağlarının geliştirilmesi, tanımlanması ve değerlendirilmesi için hu¨ku¨metler arası teknik yardım mekanizmalarının oluşturulması
• Ülkeler arası yatırım projelerinde mali olmayan risklerin minimize edilmesi
• Projeye uluslararası mali kuruluşların ve özel yatırımcıların dikkatini çekmek
yönu¨nde faaliyetlerde bulunmaktadır.


Detay: http://www.inogate.org/
 

Fatih ÖNCÜ

Prize-Europa Online programı nedir?
 

17.10.2017
Prize-Europa Online, AB içerikli program yapan online medya şirketlerine verilen bir çeşit ödül programıdır. 

Ödüller kültürel-medya ve yeni teknolojiler kategorilerinde verilmektedir. Her bir ödüle ilave olarak 6.000 Euro mali destek de sağlanmaktadır.

Fatih ÖNCÜ

Prize-Europa Television programı nedir?

17.10.2017
Prize-Europa Television, AB içerikli programlar yapan TV kanallarına verilen bir çeşit ödül programıdır. 
Ödüller şu kategorilerde verilmektedir:

• Belgesel
• Drama
• Dizi
• Güncel olaylar
• Kültür

Her bir ödüle ilave olarak 6.000 Euro destek de sağlanmaktadır.

Fatih ÖNCÜ

Prize-Europa Radio programı nedir? Kısaca açıklar mısınız?
 

17.10.2017
Prize-Europa Radio, AB içerikli programlar yapan radyo kanallarına verilen bir çeşit ödül programıdır. 
Ödüller şu kategorilerde verilmektedir:

• Belgesel
• Araştırma
• Drama
• Seri yapımlar
• Müzik

Her bir ödüle ilave olarak 6.000 Euro mali destek de sağlanmaktadır.

Fatih ÖNCÜ

Doğal ve ekolojik felaketler karşısında verilecek hizmetlerin alt yapısının hazırlanmasına yönelik yapacağımız yatırımlarda AB kaynaklarından fon desteği almamız mümkün mü?
 

17.10.2017
CEB-Avrupa Gelişim Bankası (Council of Europe Development Bank-CEB) deprem, sel, toprak kayması gibi karşılaşılabilecek felaketlerin önlenmesi, en aza indirilmesi veya sonrası verilebilecek hizmetlerin artırılmasına yönelik yapılacak yatırımlara kredi desteği sağlıyor. 

Doğal ve ekolojik felaketten etkilenen mağdurlara verilecek hizmetler programın ana temasını oluşturuyor. Fon programına işletmelerin yanı sıra yerel yönetimler, kamu ve sivil toplum kuruluşları da kredi başvurusunda bulunabilirler.

Detaylı bilgi: https://goo.gl/V377y6
 

Fatih ÖNCÜ

Ülkemizde bulunan mülteciler için sosyal amaçlı tesislerin kurulmasına yönelik yatırım yapmak istiyoruz. Bu konuda Avrupa Birliği mercilerinden faydalanabileceğimiz kaynak mevcut mudur?

17.10.2017
CEB-Avrupa Gelişim Bankası (Council of Europe Development Bank-CEB) kaynakları yatırımınız için bir çözüm olabilir. Banka, mültecilere yönelik yapılacak yatırımlarda yatırımcıya kredi imkânı sunuyor.  Yatırımın sosyal ve aciliyeti bulunan sorunların çözümüne yönelik olması gerekiyor. 

CEB’ye işletmelerin yanı sıra yerel yönetimler, kamu ve sivil toplum kuruluşları da kredi başvurusunda bulunabilirler.
Detaylı bilgi: https://goo.gl/DR4fDG
 

Fatih ÖNCÜ

Plastik kauçuk sektöründe faaliyet gösteren bir işletmem var. Ürün kalitesiyle ilgili laboratuvar maliyetleri oldukça külfetli. Devletten mali destek alabilir miyiz?

6.10.2017
İşletmelerin ürün kalitesinin artırılması, uluslararası firmalarla rekabetin sağlanması ve birçok ürünün yurt içinde üretilebilmesi için teknik anlamda destek verme ve bilgilendirme amacıyla toplam 9 ilde 11 adet laboratuvar KOSGEB müdürlükleri bünyesinde hizmet vermektedir.
 
Bu hizmetlerin yürütülmesinde KOBİ’lere ücretlendirmede destek olunarak düşük ücret uygulaması yapılmaktadır. Ayrıca KOSGEB desteği ve Ankara Sanayi Odası iş birliğiyle oluşturulmuş olan ASO-KOSGEB Çevre Laboratuvarı (www.asokosgebcevrelab.org.tr); çevre ölçümlerinin yanı sıra çevresel risklerin tespiti ve çözümü konusunda teşvik edici hizmetler vermektedir.
 
Bu laboratuvarlar TS EN ISO/IEC 17025:2005 standardına göre TÜRKAK tarafından akredite edilmiştir.

Yapılan maliyetlerin %50’si de KOSGEB tarafından karşılanmaktadır.
 
Kaynak: KOSGEB
 

Fatih ÖNCÜ

özel oto servisi açmak istiyorum servis için gerekli ekipmanları almak için finasmana ihtiyacım var

5.10.2017
 Hibe anlamında, KOSGEB Girişimcilik Destek Programı ihtiyaçlarınızın belirli bir kısmına yanıt verebilir. 
Bu programla;
•    Girişimciliğin desteklenmesi, 
•    Girişimciliğin yaygınlaştırılması,
•    Başarılı işletmelerin kurulması amaçlanıyor. 
 
Programdan faydalanmak için KOSGEB’in organize ettiği girişimcilik eğitimine katılmanız ve programı başarılı bir şekilde tamamlamanız gerekiyor.
 
Programla ilgili kapsamlı bilgiyi KOSGEB ofislerinden veya KOSGEB’in web sayfasından alabilirsiniz.
 
Ayrıca Halkbank’ın girişimcilere sunduğu kredi imkânlarıyla da ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Bankamız şubelerinden birine uğrayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.
 
 
Saygılarımızla,
 

İşçi tarafından işe iade davası açılmadan önce arabulucuya başvurulması dava açmak için öngörülen hak düşürücü sürenin hesaplanmasında dikkate alınır mı?

28.09.2017
Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu’nun “arabuluculuk sürecinin başlaması ve sürelere etkisi” başlıklı 16. maddesine göre; arabuluculuk süreci, dava açılmadan önce arabulucuya başvuru hâlinde, tarafların ilk toplantıya davet edilmeleri ve taraflarla arabulucu arasında sürecin devam ettirilmesi konusunda anlaşmaya varılıp bu durumun bir tutanakla belgelendirildiği tarihten itibaren işlemeye başlar. Dava açılmasından sonra arabulucuya başvuru hâlinde ise bu süreç, mahkemenin tarafları arabuluculuğa davetinin taraflarca kabul edilmesi veya tarafların arabulucuya başvurma konusunda anlaşmaya vardıklarını duruşma dışında mahkemeye yazılı olarak beyan ettikleri ya da duruşmada bu beyanlarının tutanağa geçirildiği tarihten itibaren işlemeye başlar. Arabuluculuk sürecinin başlamasından sona ermesine kadar geçirilen süre, zaman aşımı ve hak düşürücü sürelerin hesaplanmasında dikkate alınmaz.

Dolayısıyla işçinin arabulucuya başvurması, mevcut yasalara göre karşı tarafın arabuluculuk teklifini kabul etme zorunluluğu bulunmaması nedeniyle, yasal süreleri etkilememektedir. Zira maddede hak düşürücü sürenin kesilmesi taraflarca sürecin devam ettirilmesi konusunda anlaşmaya varılıp durumun bir tutanakla belgelendirildiği tarihten itibaren işlemeye başlayacağı belirtilmiştir. 
 
Av. Özlem KAYHAN

KOSGEB AR-GE ve İnovasyon Programı nedir? Nasıl faydalanabilirim?

28.09.2017
AR-GE ve İnovasyon Programı’nın kapsamı; bilim ve teknolojiye dayalı yeni fikir ve buluşlara sahip küçük ve orta ölçekli işletmeler ile girişimcilerin geliştirilmesi, yeni ürün, yeni süreç, bilgi ve/veya hizmet üretilmesi konularında yürütülen projelerin KOSGEB tarafından desteklenmesidir.

Program; Proje Başvuru, Değerlendirme, İzleme ve Destek Süreci (İşletme),Proje Başvuru, Değerlendirme, İzleme ve Destek Süreci (Girişimci), Proje Revizyon-Tamamlama-Sonlandırma ve Proje Sonrası İzleme süreçlerinden oluşmaktadır. 

Fatih ÖNCÜ

KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı nedir? Nasıl faydalanabilirim?

28.09.2017
KOSGEB tarafından koordine edilen programın amacı;
 
 • Ülkenin ulusal ve uluslararası hedefleri doğrultusunda, küçük ve orta ölçekli işletmelerin, ekonomideki paylarının ve etkinliklerinin arttırılması,
 • KOBİ’lerin rekabet güçlerinin ve sağladıkları katma değerin yükseltilmesi amacıyla hazırlayacakları projelerin desteklenmesi.
Bu çerçevede KOBİ’lerin sunacakları projelere 300 bin TL geri ödemesiz veya 700 bin TL geri ödemeli mali destek sağlanmakta.

Fatih ÖNCÜ

Rekabetçi Sektörler Programı nedir? Nasıl faydalanabilirim?

28.09.2017
AB-Türkiye Katılım Öncesi Yardım Aracı 2014-2020 (IPA-II) döneminin sosyo-ekonomik ve bölgesel kalkınma politika alanı altında yer alan bir hibe programıdır. İlk çağrısı 6 Nisan 2017 tarihinde yayımlanmıştır ve işletmelere açık olan bir programdır.

Bu çağrı kapsamında işletmeler programa "İmalat Sanayii", "Araştırma ve Geliştirme", "Teknoloji Transferi ve Ticarileştirme" faaliyet alanlarında proje teklifleri sunulabilirler.

TC Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı tarafından koordine edilen program hakkında detaylı bilgiyi https://rekabetcisektorler.sanayi.gov.tr adresinden alabilirsiniz.
 

Fatih ÖNCÜ

İstanbul Kalkınma Ajansı Güdümlü Proje Desteği nedir ve nasıl faydalanabilirim?

25.09.2017
Güdümlü projeler, proje teklif çağrısı yöntemi uygulanmadan doğrudan destek sağlamaya yönelik olarak; bölge planında öngörülen öncelikler doğrultusunda, konusu ve koşulları ajans öncülüğünde ve yönlendirmesinde belirlenen özel nitelikli model projelerdir.

İstanbul Kalkınma Ajansı, İstanbul Bölge Planında veya saha çalışmaları sonucunda belirlenen öncelikli alanlarda, işletme modeli, ortaklık yapısı, mülkiyet durumu ve proje bedeli gibi hususları belirlenmiş güdümlü projelere destek sağlayabilmektedir. Güdümlü projelerde üniversite, kamu kesimi, özel kesim ve sivil toplum kuruluşlarının ortaklıkları teşvik edilir.
 
Güdümlü Proje Destek Konuları

Güdümlü projelerde genel olarak özel sektör işletmeciliğini güçlendirecek şekilde,

• Üretim ve ihracat kapasitesinin geliştirilmesi,
• İyi uygulama örneklerinin oluşturulması,
• Sektörel çeşitlenmenin ve ihtisaslaşmanın desteklenmesi,
• Özel bilgi, beceri ve teknolojilerin geliştirilmesi, transferi veya yaygınlaştırılması,
• Yeni finansman modellerinin geliştirilmesi,
• Üniversite sanayi iş birliğinin desteklenmesi,
• Yeni hizmet ve üretim organizasyonlarının geliştirilmesi,
• İş birliği ağları ve değer zinciri oluşturulması,
• Kümelenmelerin desteklenmesi,
• Yeni sanayi altyapısı ve organizasyon modellerinin geliştirilmesi ve
• Bölgedeki sektörlerin ihtiyaç duyacağı alanlarda insan kaynaklarının geliştirilmesi esastır.
 
Kaynak: ISTKA
 

Fatih ÖNCÜ

KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz?

25.09.2017
Katma değerli ve ileri teknolojili sektörler Türkiye ekonomisinin üretim ve dış ticaret yapısının değişmesinde öncü rol oynamaktadır. Misyonu KOBİ ve girişimcilerin rekabet güçlerini geliştirecek destek ve hizmetler sunarak ekonomik-sosyal kalkınmadaki paylarını artırmak olan KOSGEB tarafından, bu anlayış doğrultusunda, imalat sanayiinde hedeflenen yapısal dönüşümün aktörü olacak KOBİ’lerin desteklenmesi için “ÜRETİM VE İHRACATTA TEKNOLOJİ SEVİYESİ YÜKSEK, KATMA DEĞERLİ ÜRÜNLERİN VE KOBİ’LERİN PAYININ ARTTIRILMASI” konulu proje çağrısı hazırlanmıştır.

Proje çağrısının hedef kitlesi, imalat sektöründeki KOBİ’lerdir. Proje sunacak işletmelerin KOSGEB Veri tabanına kayıtlı ve aktif olmaları gerekmektedir. Bilanço usulünde defter tutmak kaydıyla; orta yüksek ve yüksek teknolojili sektörlerdeki KOBİ’lerin tümü başvuru yapabilecek, orta düşük ve düşük teknolojili sektörlerdeki KOBİ’lerde ise 2016 yılı net satış hasılatının en az 300.000 TL ve yıllık ortalama çalışan sayısının en az 3 olması şartı aranacaktır. İşletmelerin proje bütçe tekliflerinin 2016 yılı net satış hasılatını aşmaması gerekecektir.

Proje çağrısı ile işletme başına 300.000 TL’ye kadar geri ödemesiz, 700.000 TL’ye kadar geri ödemeli olmak üzere toplam 1.000.000 TL’ye kadar destek verilebilecektir.

İşletmelerin aşağıda belirtilen konulardan birinde hazırlayacağı projeler, çağrı kapsamında desteklenecek olup proje çağrısının toplam bütçesi 500.000.000 TL’dir.

1. Konu: Dördüncü sanayi devrimine hazırlık: Üretimde nesnelerin interneti uygulamaları
2. Konu: Orta yüksek ve yüksek teknolojili sektörlerin üretim ve ihracattaki ağırlığının arttırılması
3. Konu: Katma değeri yüksek üretim yapısına geçiş
4. Konu: İhracat kapasitesinin arttırılması ve yeni pazarlara açılım
5. Konu: Mikro ölçekli işletmelerde tasarım-mühendislik imkân ve kabiliyetlerinin geliştirilmesi ve ölçek büyütme
6. Konu: Bilişim teknolojisi alt yapısının güçlendirilmesi
7. Konu: Enerji verimliliğinin arttırılması
8. Konu: Yeşil üretime geçiş

Aşağıdaki link ile proje teklif çağrısına erişilebilecektir. Başvuru kılavuzu ve programın Uygulama Esasları, www.kosgeb.gov.tradresinde “Destekler” menüsünden “KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı” alt menüsü seçilerek incelenebilecektir. 

Proje çağrısı için başvuru sistemi 20 Ekim 2017 günü saat 23.59’da kapatılacaktır. Son başvuru tarih ve saatinden önce onaylanmayan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır. KOSGEB veri tabanına kayıtlı ve 2016 KOBİ Beyannamesi onaylı işletmeler, veri tabanı giriş şifreleri ile sisteme girerek başvurularını oluşturabilecektir.

Kaynak: KOSGEB

Fatih ÖNCÜ

Niğde ili Bor ilçes