KOBİ'ler Sınırları Aşsın Diye Sınırsız Destek Halkbank'ta!

KOBİ Bankacılığının öncüsü olarak 80 yıldır tüm gücümüzle üreten her kesimin yanında olmayı sürdürüyoruz. Esnafın KOBİ’ye, KOBİ’lerin büyük ihracatçı firmalara dönüşmesi misyonumuz doğrultusunda yenilikçi çözümler sunmaya gayret ediyoruz.
 
Bankamız, dünyanın önde gelen e-ticaret platformu Alibaba.com ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile E-İhracat işbirliği protokolü imzalamıştır. Protokol kapsamında KOBİ'lere, % 80 Ticaret Bakanlığı ve % 20 Halkbank Desteği ile ücretsiz Alibaba.com'a üyelik fırsatı sunulmaktadır.
 
Bankamız bu desteğiyle KOBİ'lerin e-ihracata adım atmasına imkan sağlarken, üretim ve ihracat sürecinde doğabilecek finansman ihtiyaçlarında da KOBİ'lere destek olmayı sürdürecektir.

Bu fırsattan yararlanmak ve kampanyaya katılmak için tıklayınız.

KOBİ'lere Ücretsiz Alibaba.com Üyelik Fırsatı

Ticaret Bakanlığı öncülüğünde başlatılan E-İhracat Seferberliği kapsamında TOBB'a bağlı oda/borsa üyesi KOBİ'ler, %80 Ticaret Bakanlığı ve %20 Halkbank desteği ile Alibaba.com'da Gold Basic üyelikle mağazasını ücretsiz açarak 190'dan fazla ülkeye ihracat yapma fırsatı yakalıyor.
 
Bu desteğimizle, Dünya'nın lider E-Ticaret platformu Alibaba.com'a ücretsiz olarak üye olabilir, yurtiçine ve dünyanın dört bir yanına ürünlerinizi satabilirsiniz.
 
Bu fırsattan yararlanmak ve kampanyaya katılmak için tıklayınız.

Alibaba.com'a İlişkin KOBİ'lere Kullanım Kılavuzu, Ücretsiz Eğitim ve Danışmanlık

Kullanım Kılavuzu, eğitim dökümanları ve videolara aşağıdaki linklerden erişebilirsiniz;

Sıkça Sorulan Sorular

Soru 1: Ticaret Bakanlığı E-Ticaret Sitesi Üyelik Desteği’nden Kimler Yararlanabilir?

Ticaret Bakanlığı E-Ticaret Sitelerine Üyelik Teşviği kapsamında Halkbank, TOBB, Alibaba.com arasında ‘’TOBB üyesi firmaların Alibaba.com’a Global Gold Supplıer (GGS) üyelik gerçekleştirmesi’’ amacıyla protokol imzalanmıştır. Protokol ile firmalarımız, Alibaba.com GGS üyeliğine, Ticaret Bakanlığı’nın %80 peşin teşviki+%20 Halkbank desteği ile ücretsiz olarak üye olabileceklerdir. TOBB üyesi Limited, Anonim, Kollektif ve Komandit unvanı taşıyan firmalar yararlanabilirler.
 
Soru 2: Ticaret Bakanlığı Teşvik Süresi ve Teşvik Hakkı

24.11.2016 tarihinde yayınlanan tebliğ gereğince toplu üyelik sürecinde firmaların teşvik hakları yeniden düzenlenmiştir. Toplu üyelik teşvik sürecinde her bir firmanın, bir e-ticaret sitesi için 3 farklı yıl için teşvik hakkı bulunmaktadır.
 
Soru 3: Şahıs Firmam Var, Üye Olabilir Miyim?

Evet. TTK 124. maddede unvanı geçen şirketler yararlanabilir. Adi Şirketler yararlanamaz. (Sadece Kollektif, Komandit Şahıs Şirketleri yararlanabilir.) Ayrıca üye olacak şirketin TOBB Üyesi olması şarttır. Teşvik hakkı bulunmayan şahıs şirketleri Tradefive ile görüşerek teşviksiz olarak Alibaba.com'a Gold üye olabilirler. Bu durumda Ticaret Bakanlığı ve Halkbank teşvikinden bu firmalar yaralanamayacak ve kendi imkanları ile üye olabilecektir.
 
Soru 4: Alibaba.com’da Ücretsiz (IFM) Üyeliğim Var, Teşvikten Yararlanarak Üye Olabilir Miyim?

Alibaba.com’da IFM üyeliği olup ve teşvikten yararlanma hakkı bulunan firmalar TOBB–Halkbank-Tradefive anlaşmasıyla teşvik kullanarak Alibaba.com a üye olabilirler.
 
Soru 5: Hizmet Sektöründeyim, Teşvikten Yararlanabilir Miyim?

Evet. Hizmet sektöründe yer alan firmalarımızdan ana faaliyet alanı hizmet sektörü olmakla birlikte, mal ihracatı yaptığını da beyan eden ve bu durumu belgeleyebilen firmalar teşvikten faydalanabilmektedir.
 
Soru 6: Alibaba.com Nedir?

Dünyanın lider ve işletmeler arası e-ticaret platformu olan Alibaba.com, yüz milyonlarca üyeye ürünlerinizi satabileceğiniz, 40’tan fazla sektörde ham madde, yarı mamül ve tam mamül dahil her şeyin ticaretinin yapıldığı uluslararası pazaryeri platformudur. Alibaba.com tarafından onaylanmış sanal mağazanız üzerinden ürünlerinizi 7/24, isterseniz cep telefonunuzla dahi 190’dan fazla ülke ve bölgeden milyonlarca alıcıya sunabilir, alıcılar tarafından sisteme bırakılmış hazır alım taleplerine ulaşabilir ve ticarete hemen başlayabilirsiniz.
 
Soru 7: Üyeliğim Ödeme Yaptıktan Sonra Hemen Açılacak mı?

Listeler TOBB–Ticaret Bakanlığı onayından geçtikten sonra, Alibaba.com tarafından üyelik tescil süreciniz başlatılacaktır. Bu tescil/denetim sürecini başarıyla tamamlayan firmaların üyelikleri aktif edilecektir.

Soru 8: Üyelik Süreci Nasıl İşler?

Firmanızın TOBB’a bağlı odalara üye olması gerekmektedir. Sonrasında tarafınıza sözleşmeler gönderilecektir. Sistem üzerinden sözleşmelerinizi onayladıktan sonra, listeler gruplar halinde TOBB–Ticaret Bakanlığı onayından geçtikten sonra, Alibaba.com tarafından üyelik tescil süreciniz başlatılacaktır. Denetim süreci 4-6 hafta arası sürebilmektedir.

Soru 9: Daha Önce TİM Projesinden Yararlandım, Şimdi TOBB Projesinden Yararlanabilir Miyim?

Evet. Geçmiş dönemlerde TİM üzerinden üyelik alan firmalar TOBB projesinden üyeliklerini yenileyebilirler.

Soru 10: Üyeliğimi TOBB ve Ticaret Bakanlığı Onaylar Denetim Sürecinde Alibaba.com Onaylanmaz İse Süreç Nasıl İşler?

Eğer üyelik olumlu sonuçlanmaz ise TOBB projesi kapsamında denetim sürecinin hizmet bedeli olan 100$+KDV Tradefıve tarafından karşılanmaktadır. Tarafınıza hiçbir ücret yansıltılmayacaktır.
 
Soru 11: Bakanlık Onay Sürecini Beklememek için Üyelik Bedelinin Tamamını Ödeyip, Üyelik Açıldıktan ve Teşvik Onaylandıktan Sonra Ödediğim Ücreti Geri İade Alabilir Miyim?

Eğer üyeliğin erken açılmasını talebinde bulunuluyorsa teşviksiz direkt satış tercih edilebilinir. Böylelikle teşvik onay süreci olmadan 2-5 iş günü içerisinde üyelik denetim süreci tamamlanır.

Soru 12: %80 Ticaret Bakanlığı Teşviğine Ek %20 Halkbank Desteğinden Nasıl Yararlanabilirim?

%80 Ticaret Bakanlığı teşviğine ek olarak %20 Halkbank desteği alarak %100 teşvikli yani hiçbir ücret ödemeden üye olabilmeniz için öncelikle Halkbankkobi.com.tr sitesi üzerinden teşvik başvurusu yapmanız gerekmetedir. Site üzerinden alacağınız teşvik başvuru sonucuna göre size en yakın Halkbank şubesine başvurarak +%20 teşvik başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Halkbank şubesindeki işlemlerinizin ardından Alibaba.com temsilciniz firmanızla iletişime geçerek üyelik süreçlerinizi başlatacaktır.

Soru 13: Halkbank’ın Üyelik Desteğinden Yararlanmak için Halkbank Müşterisi ve Halkbankkobi.com.tr Üyesi Olmam Yeterli Mi?

Halkbank müşterisi olup Halkbankkobi.com.tr üyeliği bulunan firmaların talepleri Halkbank şubeleri tarafından değerlendirilecektir. Halkbank tarafından istenen şartları taşıyan firmalar %20’lik Halkbank Desteği ile ücretsiz olarak Alibaba.com’a üye olabilecektir.
 
Soru 14: Halkbank’a Ödeme İçin Fatura Kesecek Miyim?

Evet. Halkbank’ın firmanızın üye katılım payını karşılayabilmesi için firmanızın Halkbank’a fatura kesmesi gerekmektedir.
 
Soru 15: Sözleşmelerimi ve Ödemelerimi Tamamladım, Üyelik Yılım Hemen Başlar Mı?

Onay ve Denetim Süreci sonrası 12 ay boyunca kullanabileceğiniz Üyeliğiniz&

KOBİ'lere Sunulan Diğer Ürün ve Hizmetlerimiz

1. İhracat Kredileri
 
Alibaba.com sitesine üye olup site üzerinden e-ihracat yapan firmaların finansman ihtiyaçları için Bankamız TL/YP ihracat kredileri ile finansman desteği sağlanabilecektir.
 
2. İndirimli Dış Ticaret Paketi
 
Kredi kullanan ihracatçı firmalara Dış Ticaret Paketi 6 ay süre ile indirimli olarak sunulacaktır.
 

İndirimli Dış Ticaret Paketi

İşlemler
Asgari Tutar (İşlem Başına)
İhracat
Peşin İhracat
75 TL(Dosya masrafı ve swift ücreti dahil)
İhracat
Mal Mukabili İhracat
75 TL (Dosya masrafı ve swift ücreti dahil)
İhracat
Vesaik Mukabili İhracat
75 TL (Dosya masrafı ve swift ücreti dahil)
İthalat
Görüldüğünde Ödemeli (Sight) Akreditif (Açılış+yükleme+ödeme vadesi 3 ay içinde tamamlanacak olanlar)
%0,8 Yıllık (Asgari 250 TL)
İthalat
Görüldüğünde Ödemeli (3 aydan uzun vadeli Sight) ve 12 Ay’a kadar Vadeli Akreditif
%1 Yıllık (Asgari 250 TL)
İthalat
Peşin/Mal Mukabili/Vesaik Mukabili İthalat
100 TL (Dosya masrafı ve swift ücreti dahil)
 
3. KOBİ Hesaplı Bankacılık Tarifeleri
 
Bankacılık işlemlerinin tek bir paket içerisinde toplandığı “Hesaplı Bankacılık Tarifeleri”(Mini Paket, Maxi Paket ve Süper Paket) ile ihracatçı KOBİ'lerimiz her bankacılık işlemi için tek tek ücret ödemek yerine satın alacakları tasarruf paketlerimiz ile havale, EFT, çek tahsilâtı, çek karnesi, hesap işletim ücreti gibi bankacılık işlemlerini maliyet avantajı ile gerçekleştirebileceklerdir.
 
4. Ücretsiz Danışmanlık Desteği
 
İhracatçı firmalara, Halkbankkobi.com.tr platformumuz üzerinden işleri ile ilgili ihtiyaç duydukları her konuda, konusunda uzman danışmanlarımız ile destek veriyoruz. Tamamen ücretsiz sunduğumuz bu hizmet sayesinde firmalar dış ticaretten vergiye, girişimcilikten, hibe ve desteklere kadar birçok konuda bilgi sahibi olabilmektedir.
 
Ayrıca ihracatçı firmalar, Dış Ticaret ile ilgili tüm mevzuattan ürün ve hizmetlere, ihracatçıları ilgilendiren güncel ekonomik gelişmelerden piyasa verilerine kadar birçok içeriğe platformdan erişebilmektedir.

Alibaba.com’un Türkiye’de tek iş ortağı olan TradeFive ile iletişim kurmak için;

 Alibaba.com’un Türkiye’de tek iş ortağı olan TradeFive ile iletişim kurmak için;
  • Web sitesine erişmek için tıklayınız.
  • Çağrı merkezi numarası: 0212 709 69 64