Herkes Restoran Açabilir mi?
 
Bir restoran açmak sanıldığı kadar zor değil. Lokasyon, lezzet, servis yapan personelin güler yüzü, ödeme tiplerinin çeşitliliği… Bu ve benzeri kriterlere dikkat eden işletmelerin başarılı olduğu bir gerçek. Peki, bir restoran nasıl açılır?
 
Haber: Ersan Çıplak
 
Kendi işini kurma planları yapanlar arasında restoran işletmeciliği fikri çok yaygın. Kime sorarsanız sorun herkesin hayalini restoran açmak süslüyor. Eğer siz de bir restoran açıp işinizin patronu olmak istiyorsanız endişe etmeyin. Bunun için bazı temel kurallara dikkat etmeniz yeterli. Zira bazı hesapları yapmadan, hızla açılan restoranların bir bölümü ne yazık ki ikinci yılını göremiyor. Başarılı olanların farkı sadece üründe değil aslında. Burada en önemli şey işletme teknikleri.
 

En Zoru Yönetim
Peki, güzel bir hayal ve hevesle başlayan restoran açma girişimlerinden bazıları neden kapanıyor? Yapılan araştırmalara göre bir restoranın kapanmasının ardında en fazla yönetimsel kadroların hataları olduğu görülüyor. Bu hatalar işletmeleri çoğunlukla felakete sürüklüyor. Girişim uzmanları restoran açmak isteyen insanların düştüğü üç algı hatasını şöyle sıralıyor: Perakende işi olan yeme içme sektöründe nakit akışının çok yüksek olduğu sanılıyor. İşin kolay olduğu düşüncesi çok yaygın. Son olarak bu sektörün eğlenceli olduğuna dair inanış. Oysa bu üç algı tam olarak doğru değil. Bir restoranın başarılı ya da başarısız olması birçok kritere bağlı elbette. Restoran açmak birçok kişiye çok kolay görünüyor. Belli bir sermayeyi bir araya getirdiğinde basit bir mutfak kurup, birkaç masa hazırladığında restoranı işletebileceğini düşünüyor. Girişim uzmanları konuyu derinlemesine incelemeden yola çıkmayın diyorlar. Finansmandan menüye, iç mimariden insan kaynağına kadar her kalemin en ince detayına kadar hesaplanması gerekiyor.
Evdeki Hesap Çarşıya Uysun
Bir restoranın başarılı olması için şu kriterlere dikkat etmeniz öneriliyor. Açmayı planladığınız restoran hangi semtte yer alacak? İş yerinin görünürlüğü ne durumda? Ürünün lezzeti, paket yapan veya servis yapan personelin güler yüzü, ödeme tiplerinin çeşitliliği, internetten yapılan satışlardaki puan ortalaması gibi unsurlar başarıyı etkiliyor. Tüm bunların yanı sıra müşterilerde güven ve sadakat duygusu yaratmak bu işin olmazsa olmazlarından. Bunu yolu müşterilere iyi bir deneyim sunmak hem lezzet hem de servis kalitesi ile memnun etmekten geçiyor.
 
Şunu asla unutmayın. Restoranın kapısını açar açmaz müşteriler kapıda kuyruğa girmeyecek. Evdeki hesap çarşıya uymayabilir. Pazarlamanın olmadığı bir yerde ticari başarıdan söz etmek mümkün değil. Konseptinizi doğru kurgulayın. Hizmet sunulacak potansiyel pazardaki hedef kitlesini tanıyın. Rakiplerinizi inceleyin. Ürün-hizmet-fiyat-kalite dengesini iyi oluşturun. Rekabetin bu kadar yoğun olduğu bir iş kolunda, bu konuların göz ardı edilmesi, üzerinde yeterince kafa yorulmaması ve maalesef profesyonellerden yardım alınmaması, restoranların başarısız işletmeler haline dönüşmesine neden olabilir. Evet, iyi bir planınız var, restoran açmak için gerekli olan kriterlerin de farkındaysanız hayalinizi gerçekleştirmeye hazırsınız demektir. Geriye kalıyor sermaye… Bir restoranın maliyeti yatırımcının istekleri, işletmenin konsepti, lokasyonu, emlak ve makine-ekipman seçimi gibi kriterlere göre değişiyor. Örneğin bir brasserie ile fine dining bir restoranın ihtiyaçları, bu işletmelerde kullanılacak malzeme ve ekipman farklı olacak.
Ülkemizde En Fazla Rağbet Gören Restoran Konsepti Acaba Hangisi?
Yapılan araştırmalara göre açılan 100 restorandan 60 tanesi Türk mutfağı. Geçen yıl açılma oranını en çok artıran restoranlar ise burger, tavuk, çiğ köfte ve kokoreç restoranları şeklinde sıralanıyor. Lokasyon olarak en çok İstanbul tercih ediliyor.
 
Ancak Anadolu’yu gözden kaçırmayın. Anadolu’da gelişmiş il ve ilçelerde dışarıda yemek yeme kültürü inanılmaz gelişmiş. Öyle bölgeleri var ki; buradaki restoranların ciroları İstanbul’un en iyi bölgeleri ile yarışıyor.