Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu “Kırsal Kalkınma Programı” kapsamında girişimcilere hibe desteği veriyor. Kimler bu fırsatlardan yararlanabilir? Ne kadar hibe alabilirsiniz? İşte başvuru koşulları ve detaylar…

Haber: Ersan Çıplak
 
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) “Kırsal Kalkınma Programı” kapsamında, kırsal alanlardaki yatırımlara hibe yoluyla destek veriyor. Programdan yararlanmak için TKDK tarafından dönem dönem duyurulan teklif çağrılarını takip etmek gerekiyor. Kurum, en son 14’üncü proje çağrı ilanı yayınladı. Yeni proje çağrısı önümüzdeki günlerde ilan edilecek. Program kapsamında yatırım bütçesi en az 5 bin, en çok 3 milyon euro olan projelere yüzde 50-65 oranlarında hibe verilecek. Program kapsamında gıda, tarım, hayvancılık, balıkçılık ve kırsal turizm yatırımlarının yanı sıra yenilenebilir enerji alanlarında geliştirilen projelere destek veriliyor.
35 Bin Kişiye İstihdam
TKDK Başkanı Ali Recep Nazlı, “Şimdiye kadar 11 bin proje 2 milyar 600 milyon TL hibe desteği sağlandı. Ağustos 2015 itibariyle bu tutarın 1 milyar 600 milyon TL’si yatırımcılara ödendi. Kalan 1 milyar TL’nin ise yılsonuna kadar ödenmesi planlanıyor. Bu yatırımlar sayesinde kırsal alanda 35 bin kişiye iş imkanı sağlandı” diyor.
 
TKDK, Avrupa Birliği’nin Kırsal Ekonomik Faaliyetlerin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi başlığı altındaki IPARD-II Programı doğrultusunda kırsal alanlarda yapılacak yatırımlara hibe yoluyla destek veriyor. Program, hibelerden yani karşılıksız kredilerden oluşuyor. Önümüzdeki günlerde yeni proje çağrıları için IPARD-II Programı kapsamında için yeni dönem için ayrılan pay ise 1 milyar 45 milyon euro.
Nasıl Başvuracaksınız?
Ulusal kanunlarca tanınmış özel ve tüzel kişiler TKDK’nın istediği formatta bir iş planı hazırlayarak başvuru yapabiliyor. Kırsal Kalkınma Programı’na 66 yaşından gün almamış, vergi ve SGK prim borcu bulunmayan gerçek ve tüzel kişiler başvurabilir.
 
Program 42 ilde geçerli. Bu iller Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Uşak, Van ve Yozgat şeklinde sıralanıyor.
 
Proje başvurularının yatırım yapılacak illerdeki TKDK il koordinatörlüğüne yapılması gerekiyor. İşletme sahibi 250’den az kişi istihdam etmeli ve yıllık ciro ya da bilançosu 25 milyon TL’yi aşmamalı.
Desteklenen Alanlar
Desteklenecek alanlar şu şekilde sıralanıyor:
 
  • Süt Üreten Tarımsal İşletmelere Yatırım
  • Süt ve Süt Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması
  • Et Üreten Tarımsal İşletmelere Yatırım
  • Et ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması
  • Meyve ve Sebzelerin İşlenmesi ve Pazarlanması
  • Su Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması
  • Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi
  • Yerel Ürünler ve Mikro İşletmelerin Geliştirilmesi
  • Kırsal Turizm
  • Kültür Balıkçılığının Geliştirilmesi 
 
       
 
Tüm bunların yanı sıra IPARD-II kapsamında biyoyakıt, biyogaz, biyokütle, konsantre güneş enerjisi, jeotermal, güneş enerjisi, termal güneş enerjisi, rüzgar pompaları, rüzgar türbinleri ve bunların kombinasyonları da destekleniyor.
 
Önceki programlarda olmayan birkaç önemli yenilik daha var. Örneğin manda sütü üretimi, mevcut işletmelerde yumurta tavukçuluğu ve kaz yetiştiriciliği ilk kez destek kapsamına alındı. Ayrıca yeni dönemde kırsal alanlarda yerel eylem girişimleri ve çevre dostu tedbirler de desteklenecek.
Hangi Alana Ne Kadar Destek?
       
 
Süt Üreten Tarımsal İşletmeler ve Süt İşleyen işletmeler
 
Süt üreten tarımsal işletmelere yönelik hazırlanacak projenin en az 15 bin en fazla 1 milyon euro tutarında olması gerekiyor.
 
Süt işleyen işletmeler için en az 50 bin, en fazla 3 milyon euro’luk projeler destek kapsamında.
 
Et Üreten Tarımsal İşletmeler ve Et İşleyen işletmeler
 
Et üreten tarımsal işletmelere yönelik hazırlanacak projenin uygun harcamalar toplam, kırmızı et üreten tarımsal işletmeler için en az 20 bin euro, en fazla 1 milyon euro tutarındaki projelere destek verilecek. Kanatlı eti üreten tarımsal işletmeler için en az 15 bin, en fazla 500 bin euro’luk projelere hibe desteği var.
 
Kanatlı eti işleme ve pazarlama alanında entegre işletmelere ait olanlar dahil olmak üzere küçük ve orta ölçekli kanatlı eti kesimhanelerinin, parçalama tesislerinin ya da küçük ölçekli kanatlı eti işleme tesislerine en az 30 bin, en fazla 3 milyon euro bütçeli projelerine destek verilecek.
 
Meyve Sebze İşleyen ve Pazarlayan İşletmeler
 
Meyve sebze işlenmesi ve pazarlanması alanında faaliyet gösteren işletmelerin en az 50 bin euro, en fazla 1 milyon 250 bin euro tutarındaki projeleri desteklenecek.
 
       
 
Su Ürünleri İşlenmesi ve Pazarlanması Faaliyeti Gösteren İşletmeler
 
Su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması alanında faaliyet gösteren işletmelerin en az 50 bin euro, en fazla 1 milyon 500 bin euro’luk projeleri destekleniyor.
 
Yerel Ürünler ve Mikro İşletmelerin Geliştirilmesi
 
Yerel ürünler ve mikro işletmelerin geliştirilmesine yönelik projelerin en az 10 bin euro, en fazla 400 bin euro olması gerekiyor.
 
Kırsal Turizm Destekleri
 
Kırsal turizm destekleriyle mikro işletmeler, küçük girişimciler veya çiftçiler tarafından kurulacak pansiyon, “yatak ve kahvaltı” konaklama ve restoran hizmetlerinin gelişmesine yönelik projelere hibe veriliyor. Ayrıca çiftlik turizmi tesislerinin kurulması ve geliştirilmesi, turistik rekreasyonel faaliyetler (sportif aktiviteler, doğa gezisi, tarihi geziler gibi) için kurulan tesislerin gelişimini yönelik geliştirilecek projeler destekleniyor. Proje bütçesi en az 15 bin euro, en fazla 500 bin euro olmalı.
 
       
 
Kültür Balıkçılığı
 
Kültür balıkçılığı alanında en az 10 bin euro, en fazla 400 bin euro’luk projelerinize hibe verilecek.
 
Destek Verilecek Diğer Faaliyetler
 
Her türlü çiftlik faaliyetlerinin yanı sıra arıcılık ve bal üretimi, tıbbi ve aromatik özelliği olan bitkilerin ekilmesi ya da toplanmasını takiben işlenmesi ve pazarlanması yönelik çalışmalara hibe verilecek. Ayrıca süs bitkisi yetiştiriciliği ve çiftlik bazında mikro ölçekli işleme ve paketleme tesisleri gibi destekleyici altyapıların oluşturulmasına yönelik projelere destek veriliyor. Bu alanlarla ilgili projelerin yatırım bütçesi en az 5 bin euro, en fazla 250 bin euro olması gerekiyor.
 
Üretici örgütleri için destek miktarı en az 25 bin, en fazla 1 milyon euro olarak belirlenmiş.