Yatırımın Yarısını Devlet Karşılıyor
 
Kırsal alanda yeni bir iş kurana ya da mevcut işini geliştirene devlet hibe veriyor. Pansiyon, butik otel, çiftlik turizmi, restoran, sportif aktivite, doğa gezisi, tarihi geziler... Bu ve benzeri projeler geliştirebilirsiniz. Yatırım bütçesi en düşük 15 bin, en yüksek 500 bin euro olan tüm projelere yüzde 50 hibe desteği var.
 
Haber: Ersan Çıplak
 
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), Kırsal Turizm Programı doğrultusunda kırsal alanlarda yapılacak turizme dönük yatırımlara hibe yoluyla destek veriyor. Özellikle dağlık alanlarda ve kadınların sorumluluğunda yürütülen projelere öncelik veriliyor. Kırsal Kalkınma Programı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde 2007’de kurulan TKDK tarafından yürütülüyor. Programın finansmanı Avrupa Birliği’nin Katılım Öncesi Yardım Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) kapsamında sağlanıyor.
250 Bin Euro Hibe
Kırsal Turizm Programı kapsamında küçük girişimciler ya da çiftçiler tarafından geliştirilen projeler desteklenecek. Pansiyon, otel, restoran, çiftlik turizmi ve turistik rekreasyonel faaliyetleri (Sportif aktiviteler, doğa gezisi, tarihi geziler…) destek kapsamında. Konaklama tesisleri yatırım sonunda en fazla 25 oda kapasitesine sahip olmalı.
 
 
Programın kapsamı sadece yeni yatırımlarla sınırlı değil. Mevcut bir tesisiniz varsa bu tesisle ilgili yenileme, restorasyon, kapasite artırımı gibi konularda da proje geliştirebilirsiniz. Projelerin yatırım tutarı en az 15 bin euro en fazla 500 bin euro olacak. Proje harcamalarını yüzde 50’sine hibe yoluyla karşılanacak. Proje tutarı 250 bin euro’dan düşük ise tek ödeme, 250.001-500 bin euro arasında ise bir veya iki taksit şeklinde ödeme yapılıyor.
Kimler Başvurabilir
Kırsal Turizm Programı’na kamu tüzel kişilikleri hariç olmak üzere, ulusal kanunlarca tanınmış gerçek ve tüzel kişiler başvurabilir. Başvuru sahibi proje başvurusu teslim edildiğinde 65 yaşın üzerinde olmamalı. Başvuracak işletmelerin mikro ya da küçük ölçekli zanaatkârlar kapsamında olmalı. Buna göre işletmenin çalışan sayısı 50 kişiden az olması gerekiyor. Ayrıca yıllık cirosu ise 8 milyon TL’yi geçmeme koşulu var. Tabii ki Ulusal Vergi Sistemine kayıtlı olmalılar.
 
Kırsal Turizm Programı 42 ilde geçerli. Bu iller şu şekilde sıralanıyor: Afyonkarahisar, Çankırı, Karaman, Ordu, Ağrı, Çorum, Kars, Samsun, Aksaray, Denizli, Kastamonu, Şanlıurfa, Amasya, Diyarbakır, Konya, Sivas, Ankara, Elazığ, Kütahya, Tokat, Ardahan, Erzincan, Malatya, Trabzon, Aydın, Erzurum, Manisa, Uşak, Balıkesir, Giresun, Mardin, Van, Burdur, Hatay, Mersin, Yozgat, Bursa, Isparta, Muş, Çanakkale, Kahramanmaraş ve Nevşehir. Mevcut işletmeler bu belirtilen il sınırları içinde olmalı. Yatırım ise bu illerin kırsal alanlarında (Nüfusu 20 binin altında olan yerleşim birimleri) uygulanması gerekiyor.
 
Söz konusu programa başvurmak için TKDK’nın internet sitesinden (www.tkdk.gov.tr) proje başvuru çağrılarını takip edebilirsiniz.
Ücretsiz Uzman Desteği
Yatırım kararı almadan önce çok ciddi bir hazırlık yapın. Yatırım alanını iyi tespit edip gerekli süreci titiz bir çalışmayla tamamlayın. Yatırım kararı aldıktan sonra projenin hayata geçebilmesi için konusunda uzman kadrolardan destek almayı ihmal etmeyin.
 
Ne yazık ki ülkemizde yatırımcılar hazırladıkları başvuru dosyalarına gereken ilgiyi göstermiyorlar. Hibe çıksın gerisi kolay demeyin. Zira projenin ihtiyaç duyduğu öz kaynağınız mutlaka olmalı. Ayrıca alımlarla ilgili olarak yapılan ihalelerde “Nasıl olsa hibe ile ödeyeceğim” düşüncesiyle doğru dürüst pazarlık yapılmıyor. Bu nedenle proje sahiplerinin ürün ve hizmet alımları çoğu zaman yüksek fiyata mal oluyor.
 
TKDK, proje sahiplerine ya da ilk kez proje hazırlamayı planlayanlara yardımcı olmak için çeşitli destekleri var. Örneğin 444 85 35 numaralı “Yardım Masası” hattını arayıp ister telefonla isterse yüz yüze, merkez ya da il koordinatörlüğündeki yardım masalarından destek alabilirsiniz.