Hobi bahçeciliği, modern meyve bahçeleri, orman ağaçlandırma çalışmaları ve belediyelerin çevre düzenleme çalışmaları sayesinde fidan talebi muazzam bir şekilde artıyor. Büyük şirketler de bu alana yatırım yapıyor. Üretim kapasitesini artıran fidancılar, Türkiye genelinde bayilikler veriyor.

Son dönem önem kazanan işlerden biri de fidancılık. Hatta altın çağını yaşıyor diyebiliriz. Öyle ki, Egeli birçok köylü pamuk üretimi bırakıp fidan üretimine geçti. Örneğin, Manisa'nın Salihli ilçesine bağlı Yeniköylüler artık zeytin ya da pamuk yerine fidan yetiştirmeye başladılar. Bu köyde yetiştirilen fidanların büyük bir bölümü belediyelere satılıyor...
 
Büyük çapta arazisi olanlar da fidan yetiştirerek arazilerini değerlendirmeye başladı. Türkiye’de hem devlet hem de özel şirketler tarafından fidan üretiliyor. Meyve fidanı üretiminden çekilen devlet, sadece sarıçam, karaçam, kızılçam, fıstıkçamı, doğu ladini, kayın ve meşe gibi orman ağacı türleri başta olmak üzere yüzlerce çeşit fidan üretiyor.
Üretene Teşvik Var
Fidan üretiminde Avrupa birincisiyiz Dünyada ise ABD birinci sırada. Türkiye'de yılda ortalama 70 milyon aşılı meyve fidanı, 100 milyon kadar da çöğür denilen anaç fidanı üretiliyor. Türkiye’de halen fidan üreten bin 200 civarında şirket var. Özel şirketlerin yanı sıra devlete ait orman fidanlıkları var.
 
Fidan üreticileri genelde Bursa, İzmir, Niğde, Denizli, Tokat, Manisa, Adana ve Mersin gibi bölgelerde yoğunlaşıyor. Ancak Türkiye genelinde 81 ilde fidan üretimi yapılıyor.

Fidan üreticiler artan talebi karşılayabilmek için sürekli yeni yatırımlar yapıyor. Örneğin, Türkiye’de bodur meyveciliği başlatan firmalara şimdi yabancı ortaklar gelmeye başladı.

Sektördeki diğer firmalar da boş durmuyor elbette. Bazıları sözleşmeli üretim yaptırıyor, bazıları da Türkiye genelinde yeni satış noktaları oluşturuyor.
 
Türkiye'de fidancılığın en yoğun olduğu yer Bursa’nın İnegöl İlçesi. İnegöl, adeta fidancılığın başkenti konumundadır. İkinci sırada İzmir Ödemiş geliyor. Bunları Isparta, Adana ve diğer bölgeler takip ediyor. İnegöl'de elma, armut, şeftali, nektarin, kiraz, vişne, kayısı gibi meyve fidanları üretiliyor. Adana’na gibi Akdeniz iklimine sahip diğer yerlerde ise ağırlıklı olarak nektarin, şeftali, greyfurt, portakal, mandalina gibi narenciye fidanları üretiliyor. Isparta'da elma ve kiraz fidanı üretimi ağırlıkla yapılıyor. Ödemiş'te ise bütün çeşitler üretiliyor.

Büyük bir hızla büyüyen fidan pazarına yatırım planları olanların devlet hibelerinden yararlanma şansları var. Sertifikalı fidan üretenlere devlet tarafından dönüm başına belirlenen fiyatlarda çeşitli hibeler sunuluyor.