Bal gibi bir iş
 
Arıcılık son dönemin en popüler işlerinde biri. Üretim maliyeti düşük. Pazarlama sorunu yok. Türkiye’nin her bölgesinde yetiştirilebiliyor. Ücretsiz eğitim programlarına katılıp 50 kovan ile bu işe adım atabilirsiniz. Üstelik arıcılık için devletin hibe ve cazip koşullarda kredi desteği var…
 
TÜRKİYE, 2017’de beklenen 110 bin ton bal üretimi hedefiyle rekora koşuyor. Arıcılıkla ilgili kurumların eğitim, denetim ve balın kalitesinin artırılmasına yönelik yaptığı çalışmalara işe yaradı. Artık Almanya’dan ABD’ye kadar birçok ülkeye bal ihraç ediyoruz. Girişim uzmanlarına göre bal pazarının önümüzdeki yıllarda büyüme potansiyeli oldukça yüksek. Peki, bu işe ilk kez adım atmak isteyen girişimciler nasıl bir yol izlemeli?

 

Haber: Ersan Çıplak
 
BAŞLANGIÇ İÇİN 50 KOVAN
 
Arıcılık uzmanlarına göre; 50 kovanla bu işe başlanabilir. Çünkü arıcılıkla ilgili devlet desteklerinden yararlanabilmek için en az 50 kovana sahip olmanız şart. Ayrıca arı yetiştirici ya da bal üretici derneklerinden birine üye olmanız gerekiyor. Kovan tedariği oldukça kolay. Birliklerden ya da özel şirketlerden satın alabilirsiniz. Bir kovanın satış fiyatı mevsimine göre küçük farklar olsa da değişiyor. Ana arıların satış fiyatı ise oldukça ekonomik. Bunları sadece bakanlığın satış izni verdiği işletmelerden alabilirsiniz. Bundan sonra kovanları koyacağınız yer önemli. Yer seçimi bölge ve mevsim koşullarına göre değişiyor.
 
Dünyada arıcılıkta balın yanı sıra arı sütü ve polen ticareti de önemli yere sahip. Türkiye’deyse bunların ticareti henüz yeterli düzeyde değil. Türkiye'de arıcılık sabit ve gezici olmak üzere iki şekilde yapılıyor. Gezginci olanlar kovanları kamyonlara yükleyip yılın belli dönemlerinde ülkenin bitki örtüsü uygun yerlerine gidiyor ve arılarını bu yörelerde besliyor. Nisanda genelde İç Anadolu yaylalarına çıkılıyor. Yüksek yaylalarda bulunan kır çiçeklerinin özü arıların bal kaynağı oluyor. Sezonun bu ilk balına da yayla balı deniyor. Çam balı üretimi ise ağustosta başlıyor. Son durak ise Ege Bölgesi... Çam balı üretimi aralık ayına dek sürüyor. Anzer balı, Şemdinli balı gibi ünlü ballarsa az miktarda üretiliyor.
 
KOLONİ SAYISINDA İKİNCİYİZ
 
Koloni sayısında dünya ikincisiyiz ama... FAO (Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Teşkilatı) verilerine göre koloni sayısı açısından dünya sıralaması Çin, Türkiye, Etiyopya, İran, Rusya, Arjantin, Tanzanya, Kenya ve ABD şeklinde. Ancak dünya genelindeki bal üretimine göre yapılan sıralamada Türkiye ilk 10’a dahi giremiyor.
 
Dünyanın en çok bal üreten ülkeleri Çin, Arjantin, Ukrayna, ABD, Meksika,  Rusya Federasyonu, Hindistan ve Etiyopya şeklinde sıralanıyor. Yani koloni sayısı (arı nüfusu) açısından dünya sıralamasında ikinci olsak da üretimde gerilerdeyiz. Bu durum kovan başına verimliliğin düşük olmasından kaynaklanıyor. Ülkemizde kovan başına verimlilik ortalaması ne yazık ki diğer ülkelerden düşük. Ancak bal pazarının büyümesi ve Türk ballarının dünya piyasalarındaki itibarının artmasına yönelik projeler geliştiriyor.