Engelleri Aşmış Bir Girişimci

Bir ailenin bedensel engelli kızı olarak başladı çocukluk yıllarına… Yaşadığı durum, dönem ve şartlar kısa zaman içinde eğitim hayatına devam etmesini engelledi. Ama o, “engelli” kelimesini kendi yaşamından silmeye kararlı bir genç olarak 19 yaşında gazetede gördüğü bir iş ilanına başvurarak çalışma hayatına başladı ve zamanla çok büyük bir inşaat firmasının yönetim kurulu başkanı asistanlığına kadar yükseldi. Songül Tekneci, tüm bu başarılı deneyimlerin ardından “Engelleri Aşan Girişimciler” projesini oluşturdu ve bu fikir İstanbul Ticaret Borsası ve KOSGEB’in ortaklığıyla geliştirilerek pek çok engellinin iş kurmasını sağlayan eğitimlerin sürecini başlattı.

Neslihan PERKER

Sizin iş hayatınız aslında başlı başına bir başarı öyküsü. Bize hikayenizi anlatır mısınız?

Biz ailece 1983 yılında Ordu’dan İstanbul’a taşındık. Ailenin tek kız çocuğu benim, erkek kardeşlerim var. Bizim taşındığımız dönem yaşadığımız yer bugün olduğu gibi merkezi ve hareketli bir lokasyon değildi. Günde bir minibüsün geçtiği bir yerdi… Annem mükemmel bir kadındı ve beni her zaman gözünden sakındı. Ancak yaşadığımız yer ve imkanlar sebebiyle eğitim hayatıma belli bir zamandan sonra devam edemedim, ilkokula giderken bile kucakta taşınmam gerekiyordu. Yaşım küçüktü ve desteğe ihtiyaç duyuyordum. Bazen keşke biraz daha geç doğsaymışım dediğim zamanlar oldu, belki 15 yaş genç olsaydım eğitimimi daha iyi şartlarda tamamlayabilirdim. Şimdiki engelli gençlere bakıyorum öğrenim seviyeleri gerçekten yüksek, bir şekilde açık öğretimle de olsa üniversite mezunu oluyorlar. Ben de şimdi dışarıdan eğitimime devam ediyorum. 19 yaşındayken maaş almam gerekiyor düşüncesiyle gazeteye ilan veren bir firmaya giderek işi ne kadar çok istediğimi anlattım ve onlar da beni kabul ettiler. İlk sekreter olarak çalışma hayatıma başladım. Ardından başka bir firmada teknik kadroda yer aldım. Oradaki deneyimlerimin ardından hayalimdeki firma olan çok büyük bir inşaat şirketine girdim belli bir süreçten sonra oranın yönetim kurulu başkan asistanlığını yaptım. Bu üç şirket de benim hayatımda çok büyük öneme sahiptir.

Projeniz şu anda aktif… İlk sınıfınız eğitimlerini tamamladı ve şimdi yeni bir sınıf çalışmalara başlayacak. Bu fikri nasıl geliştirdiniz?

Kendim bundan beş sene öncesinde benzer bir projeye katılmıştım, ancak o eğitim sadece engellilere yönelik değildi, herkese açıktı. Pek çok kişi başvuruda bulunmuştu yaklaşık 1500 kişiydik ve yapılan bir mülakatın ardından seçilenler arasına girdim. Yeniden böyle bir proje oluşturulursa kendi birikimlerim ve tecrübelerim ile çok faydalı olabileceğimi düşünmüştüm. İSTİB’de beş ay önce çalışmaya başladım. Kafamdaki düşünceyi hayata geçirebilmek için doğru yerde olduğuma karar verdim ve fikrimi yetkililerle paylaştım. Bu proje sadece engellilere yönelik olacaktı… Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kopuz ve Meclis Başkanı Bülent Kasap maddi ve manevi olarak projeye destek verdiler. Bu kararın ardından nasıl engelli arkadaş bulabiliriz diye araştırmaya başladığımda sürem kısıtlıydı çünkü eğitimlere kısa bir zaman içinde başlayacaktık. Bu eğitimle ilgili bilgi gazetede de yayınlandı. En sonunda ulaşabildiğimiz arkadaşlar ile mülakat yaptık ve 30 kişilik sınıfımızda eğitimlerimiz başladı.

Eğitimler tam olarak ne zaman başladı?


2013 yılının Aralık ayında.

Hafta sonları oluyor değil mi
?

Evet. Engelli arkadaşlarımızın geliş-gidişleri rahat olsun diye hafta sonları yapmayı tercih ettik. Toplam 70 saat sürüyor ve Cumartesi-Pazar sabah 9 ile akşam 5 arasında gerçekleşiyor.
Eğitim süreciyle paralel olarak KOSGEB katılımcılara kredi desteği sağlıyor. Konuyla ilgili bilgi verebilir misiniz?
Katılımcıların iş kurmayı hedeflemeleri ve vergi levhalarının olmaması lazım. 30 bin hibe, 70 bin TL faizsiz kredi veriliyor. Öncelikle eğitmenimiz tarafından iş fikirlerinin neler olduğu soruluyor, düşünülenler hayata geçebilecek projelerse devam ediyoruz, ancak çok avantajlı değilse katılımcımıza yeni bir iş fikri oluşturmasında yardımcı oluyoruz. Birisi iş yeri açmaya karar verdiğinde, ilk başlarda kira gibi giderleri faturalandırıyoruz ve 30 bin TL’yi bu giderler için harcıyoruz. İş oturduktan sonra da 70 bin TL faizsiz kredi devreye giriyor. İki yıl sonra bu kredinin geri ödemesi başlıyor.

Yeni eğitiminizin başlaması için hazırlıklar sürüyor ve bu sefer sadece kadın girişimciler için bir süreç başlıyor. Neden sadece kadınlar?

Kadınların ailenin bel kemiğini oluşturduğunu düşünüyorum. Aslında bütün sorumluluk onların üzerinde… Bir de üstüne üstlük engelliyse dezavantajı katlanıyor. Meclis başkanımız da yeni eğitimimizi sadece kadın girişimcilere yapalım dedi. Bu sefer tüm kadın girişimciler başvurabilir, sadece engelli kadın vatandaşlarımız için değil tüm kadınlara açık bir eğitim bu.

Ve eğitimler de devam edecek gibi görünüyor…

Evet. Çok fazla talep var, mülakatlar yaparak başvuruları değerlendireceğiz.  

Songül Tenekeci ile sizler için yaptığımız röportaj videomuzu buradan izleyebilirsiniz.