Çikolatayla mutluluk ve huzur veren isim: Evvie
 
Evvie'nin kurucusu Şebnem Görgülü Ekinci'nin hedefi yurtdışına açılmak. 2014 sonuna kadar 10 tane şube açmayı hedefleyen Görgülü'nün öncelikli tercihi ise Arap ülkeleri...

Sizi ve Evvie'yi kısaca tanıyabilir miyiz?

Evvie marka olarak Kasım ayında üretime geçti. Ama Ocak ayında müşterilerimize sunmaya başladık. 18 yaşından beri çalışma hayatındayım. Hep bir hedefim vardı çikolatayla ve pastacılıkla ilgili. Hatta ailemin beni bu konuda yönlendirmesini çok istedim.  Ama o dönemlerde 'Pastacı mı olucaksın?' gibi bir önyargı vardı. O yüzden bu biraz ertelenmiş bir amaçtı benim için. Ben böyle düşünürken şu an aynı zamanda Evvie'nin ortaklarından biri olan Osman Usta'yla karşılaştık. Birbirlerimizle buluşunca da Evvie'yi kurmaya karar verdik. İsminden dekorasyonuna kadar çok büyük bir emek sarf ettik. Evvie yaşam perisi demek. Biz insanlara çikolatayla mutluluk, huzur verebilir miyiz diye bu yola çıktık ve isimde de Evvie'ye karar verdik.
 
Turizmle kaç yıl uğraştınız?

Turizmle 10 yıl uğraştım. Antalyadaydım. Burası 7 aydır var . Kısa sürede de büyük başarılar elde ettik. Çok ciddi 5 yıldızlı otellerle çalışıyoruz. Four Seasons Hotel'in çikolatasını biz veriyoruz. Dünyaca ünlü Valrhona kuvertüru ile çalışıyoruz.
 
Diğer çikolata firmalarıyla aranızdaki fark ne ?

Valrhona zaten dünyada bir numara. Onu işlemenizde kolay oluyor. Reçetelendiriyoruz Valrhona'yı. Çeşitli içine ürünler ekleyip bu hale getiriyoruz. Yani çok iddialı olmak istemiyorum ama iddialıyım da bu konuda. Yediklerinde müşterimleriz ve kurumsal firmalarımız çok beğeniyor.
 
Kendi işinizi yapmaya nasıl karar verdiniz? Buna yapmaya karar verirken kimden destek aldınız?

Çikolata ve pasta beraberinde gidiyoruz biz. Ama bunlar kekli ve ya unlu pastalar değil. Özel pastalar. Bu hep benim hayatımda vardı. Ben bu enerjiyi evrene verdiğimi düşünüyorum. Ben 41 yaşındayım. Bunun da bana evrenin verdiği 40 yaş hediyesi olarak düşünüyorum.
 
Bu işi birisinden destek alarak mı yaptınız?

Yok, karşılıklı güvenle kuruldu burası. Burayı kurarken çeşitli firmalarla olan güven ilişkimiz sayesinde bu günlere geldik.
 
Bu işi yaparken ciddi başarılı hamleler gerçekleştirdiniz. Bu yolda ilerlerken bir kadın olarak neler yaşadınız?

Çok bir zorluk yaşamadım açıkçası. Çünkü 22 yıldır ticaretle uğraşıyorum. Zorlukların nasıl aşılacağını biliyorum. Çabuk demoralize olmuyorm. Sabrı ticaret size öğretiyor. Sabredince de oluyor. Çok kısa sürede istediğimiz noktadan fazlasına bile geldik.
 
Önemli kadın girişimcilerin içinde sayılırsınız. Sizi bu yolda cesaretlendiren neydi?

Biz Evvie'ye inandık. Evvie'nin bi yerlere geleceğini bilerek çıktık yola. Öyle de oldu.
 
İş kadını olmanın zorlukları neler?  İş hayatında zorlandınız mı? Ya da kadın olmanın avantajlarını gördünüz mü?

Sektörde tadilat işinden tutun yeni bir ürün alımına kadar genelde hep erkeklerle çalışıyorsunuz. Ama bir kadın girişimci olduğunuz için onlar size yardımcı oluyorlar. Birazda piyasada güven oluşturduğunuz zaman  iş sizi çok zorlanmıyor. Yani o güven çok önemli.
 
Yaptığınız işten istediğiniz sonuçları alabildiniz mi? İleriye dönük hedefleriniz neler?

Aldım. Fazlasıyla aldım. Yani ilk kuruluşumuzda bu kadar kısa sürede bir yere gelebileceğimizi düşünmüyordum. Yani iyi olduğumuzu biliyorduk. Bu işte iyi bir yerlere gelebileceğimizi biliyorduk ama hedefte daha bir uzun vade vardı. Şu an 7-8 aylık geçmişi olan bir yer için, bir çikolata dükkanı olarak çok ilerledik. Çok olumlu sonuçlar alıyoruz. Bu bizi çok ciddi onore ediyor ve  hırs veriyor. Çok daha iyi yerlere geleceğimizi de düşünüyorum.

Hedefleriniz neler?

Şu anda 2 şubemiz bulunmakta. Biri Ataköy AVM'nin içinde. Diğeri de Yeniköy'de. Yıl bitmeden 2 yerle daha görüşmelermiz var. Yani 4 olacak. 2014 sonunda da yurt dışıyla beraber 10 tane şube açmayı düşünüyoruz.
 
Yurt dışında nereyi düşünüyorsunuz?

İlk olarak Arap ülkelerini düşünüyoruz. Çünkü orda gerçekten tatlıya bir merak var ve bu sektöründe orda istenilen yerde olmadığını düşünüyoruz. Biz de orda ilklerden olursak paydan yararlanabiliriz.
 
İhracaat şeklinde değil de orda atölyenizi kurup mu yapmayı düşünüyorsunuz?

Evet öyle. İhracaattan ziyade orada minik bir atölye kurup üretimle beraber bayileşmeyi düşünüyoruz.
 
Bu süreçte bankalarla aranız nasıl?

Aramız iyi. Çok iyi. Kredide hiçbir sorun yaşamadık. Ticaretten gelen altyapımızın düzgün olması sebebiyle şu ana kadar sorun yaşamadık.
 
Yeni bu işe başlayacak genç girişimcilere, özellikle iş dünyasına atılacak genç kadın girişimcilere önerileriniz neler?

Tabiki hırslı olsunlar. İnansınlar. Ama bu hırslar çok büyük boyutta olmasın. Yani yapabilme kapasitelerini aşmasınlar. İlk etapta fazla yatırımla değil de , küçük küçük çalıştıkça, kendi kazançlarıyla yatırıma yönelsinler. Böylelikle her zaman daha başarılı olurlar.
 

Şebnem Görgülü ile yapılan bu keyifli sohbetin video-haberini buradan izleyebilirsiniz.