Naile Göçen Çukurova: Tinerci yuvasından Hilton çıkardı

Dünyadaki 400 oteline Kuşadası’nda bir yenisini daha ekleyen Hilton World Wide, Göçtur ile birlikte gerçekleştirdiği eski Kuşadası’nın Tabakhaneler bölgesinin restore edilmesi ve otele dönüştürülmesi projesiyle dikkat çekiyor. Projenin mimarı 30 yıllık girişimci turizmci Naile Göçen Çukurova…

Proje kapsamında bölgede restoran-bar, cafe, kitabevi ve kültür merkezinin yer alacağı bir de yaşam merkezi bulunuyor. Kuşadası’nda 1993’te tamamladığı Pine Bay Tatil Köyü’nün ardından, 30 yıldır hayalini kurduğu bir başka projeyi hayata geçirerek, eski tabakhane bölgesinin restorasyonunu gerçekleştiren Naile Göçen Çukurova geçen hafta DoubleTree by Hilton Kuşadası’nı hizmete açtı.

Göçtur Turizm, sadece Kuşadası’nda değil, Türk dericilik tarihinde de büyük önem taşıyan eski Tabakhane bölgesini 49 yıllığına kiralayarak eski taş binaları ve avluların tarihi yapısını koruyarak bir yaşam alanı ve tarihle iç içe 87 odalı bir otel oluşturdu. Kuşadası havzasında antik Efes kentine kadar uzanan tabaklık tarihi (deriyi işleme zanaatı), Efeslilerin torunu olan Rumlar sayesinde bölgede oldukça ileriydi. Osmanlı döneminde ise bölgede önemli bir ekonomik faaliyete dönüştü.
 
Yıllarca Tabakhane kısmı istimlak edildikten sonra boş kalmış, bir şeye çevrilmemiş. Evsizler oturmaya başlamış. Kontrol edilemeyen bir yaşam başlamış. Tinercilerin yuvası olmuş. Bu aslında binalara binalara çok zarar vermiş. Yaşarken yangınlar çıkmış. Kendilerine giriş çıkışlarda yol bulabilmek için duvarları yıkmışlar.

Şimdi restore edilerek bir yaşam merkezine dönüştürülen eski tabakhaneler bölgesi ile otele dönüştürülen tabakhane binaları Kuşadası’nda turizme yepyeni bir soluk getiriyor.

AVRUPA’NIN 2.BÜYÜK KONGRE VADİSİ

Türkiye’nin en büyük kongre vadisi olarak, bölgenin kongre turizmdeki rolünü uluslararası arenaya taşıyacak olan Kuşadası Kongre Merkezi’nin 24 Mayıs’ta açılmasıyla cazibesini daha da artıracak olan Kuşadası, uluslararası otelleriyle de dikkat çekmeye başlayacak.
 
Turizm ve inşaat işine 1987 yılında başlayıp bugünlere kadar her aşamasında bulunarak kendisini geliştiren Naile Göçen Çukurova, aynı zamanda Kuşadası Pine Bay Otel’in de sahibi.

Önümüzdeki günlerde Kuşadası Hilton otelinin inşaatına başlayacak olan ünlü iş kadını ile Kuşadası ve turizmi konuştuk…
 
2000 sonrası Kuşadası nerende nereye geldi? Hızlı değişim ne zaman başladı?

Aslında Kuşadası ilk turizm merkezlerinden biri. Bir sürü ilk’ler burada yaşandı. Şu anda Kuşadası yükselişin içinde. Kongre Merkezi ilk kongresini 24 Mayıs’ta yapıyor. Avrupa’nın en büyük ikinci kongre merkezi oluyor. Avrupa’nın en büyük kongre merkezi; 18 bin koltuk, 54 bin metrekarelik sergi alanı ile Milano Convention Center. Kongre merkezinin çalışmaya başlamış olması çok önemli. 2 bin 700 kişilik oditoryumu var. 800 kişilik ikinci bir oditoryumu var. 3 bin 500 m2’lik çok amaçlı salonu var. Her türlü aktivite ve fuar yapmaya uygun… Burası aynı anda 13 bin kişinin oturabildiği bir sisteme sahip. Yat limanı kendisini yeniledi. AVM açıldı ve yenilemeye devam ediyor. Feribot limanı 3. iskelesini yapmak üzere çalışmalara devam ediyor. 750 geminin geldiği limana yüzde 51 artış sağlayacak. Daha büyük gemileri buraya taşıyacak. Gelişmekte olan bir üniversitemiz var. Bunlar Kuşadası’nı 12 ay yaşayan canlı bir şehir haline getirdi. Bu gelişmeler son 10 yılda oldu ve durmadan devam ediyor. Kongre merkezi önemli. Golfun başlaması çok önemli. Marka uluslararası otellerin gelmesi, marinanın kendisini yenilemesi…
  
Peki Kuşadası’nın alt yapısı uygun mu?

Bir sürü otel kendisini yeniledi. Gelecek 3-5 yıl içinde çok güzel ve çok ciddi yatırımlar geliyor. Şimdi 600 yataklı Hilton geliyor. O da bizim yatırımımız. Golf tesisi açıldı. İkinci ve üçüncüsü geliyor Pamucak’ın oraya. 5 yıllık süreçte ciddi kapasite devreye girecek. Egemiz çok zengin bir doğaya sahip. O biraz daha özen gösterilirse bir şeyler yapılırsa Toskana’yı aratmayacak güzelliği var.
  
2013’te Türkiye’de turizmi nasıl öngörüyorsunuz?

2013 güzel bir yıl, veriler onu gösteriyor. Zaten ilk 3 ayın bölümlerine baktığınızda bunun sinyallerini görüyorsunuz. Türkiye genelinde yüzde 10 artış gözüküyor. Şu anda her yer atılım içerisinde. Geldiğimiz nokta çok güzel. Türkiye turist sayısı olarak dünyada 6’ncı sırada. Gelir olarak daha gerideyiz. Ama yapılan çalışmalara konulan hedefler, alternatif turizm arayışları, sağlık turizmi, 3’üncü yaş kuşağıyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Çok zengin tarihi değerlere sahibiz. Henüz ortaya çıkarılmamış değerler var. Bunlar ortaya çıkarıldıkça artı olarak gelecek. Sürdürülebilirliği yenilebilir olması tekrar kullanılacak hale gelmesi, gelecek nesillere bırakacağımız yatırımların bu bağlamda olması Türkiye’yi çok daha üst seviyeye çıkartacak.
  
İş kadını olmanın zorlukları neler, TURİZM sektöründe zorlandınız mı? Ya da avantajlarını gördünüz mü?
  
Toplumun kadına biçtiği rolü değiştirmek çok uzun soluklu bir olgu. Bunu kabul ederek konuyu ele aldığınızda iş arkadaşlarımla, paydaşlarımla zorluk yaşadığımı söyleyemem. Ancak her zaman konunuzu iyi çalışmış, hazırlıklı olmanız şart.

Kredilerle aranız nasıl? Bankacılar seviyor mu sizi?

Göçtur olarak yatırımcı bir şirketiz. Dolayısı ile bankalarla çalışıyoruz. Oldukça başarılı çalışmalar gerçekleştirdiğimizi söyleyebilirim. Bankacıların da böyle düşündüğünü sanıyorum.

Genç kadın girişimcilere öneriniz nelerdir?

Öncelikle yaptıkları işi sevmeleri ve konularına çok iyi hazırlanmalarını, mutlaka sağlıklı bir fizibilite ile işe başlamalarını bütçelerine ve nakit akışlarına hakim olmalarını öneririm.
Göçtur 30 yıllık bir firma

Türkiye’de turizmin yükselmeye başladığı yıllarda aile şirketi olan Göçay İnşaat A.Ş., ilçe avantajlarını da göz önünde bulundurarak turizmde yatırım kararı almış ve 1987 de Göçtur’u kurmuş. 1993’te 950 yatak ile işletmeye açtığı ve gelişimini sürdürerek 1350 yatağa ulaşan Pine Bay Holiday Resort ile 1997’de kategorisinde Türkiye 6’ncısı Altın Anahtar ödülü, 2000 yılında da sektörde en başarılı girişimci ödülü aldı. Pine Bay Holiday Resort hizmet vermeye devam ederken aynı zamanda yine proje koordinatörlüğü Göçtur tarafından yapılan işletmeler arasında; 1995 yılında Kuşadası Yat Limanı karşısında bulunan 4 yıldızlı Pine Bay Marina Hotel, 2001 yılında yine Kuşadası’nda Aydın İl Özel İdaresi’nin bünyesinde bulunan eski Sümerbank Dinlenme Tesislerini kiralayıp kaliteli hizmet anlayışı ile yeniden inşa ederek uluslararası standartlarda hizmete sunulan Pine Bay Beach Club, 2004 yılında Göçtur A.Ş. bünyesinde, restorasyon çalışması yapılarak açılan Sait Halim Paşa Yalısı, 2008 yılında Pine Bay Kıbrıs Resort ile Kıbrıs yatırımı.