Aileden gizli kurulan şirketten 10 milyon liralık ciroya…

İnşaat mühendisliği eğitimini daha birinci senesinde internet üzerine bir iş yapmak için bırakan Mustafa Acet, hayallerinin peşinden İstanbul’a yerleşmiş ve Yıldız Teknik üniversitesine girmiş. Bir arkadaş sohbetinde internet sitesi kurmaya karar veren genç idealist, bugün yıllık 10 milyon TL’nin üzerinde ciro yapan indirdik.com’un kurucusu. “Türkiye’de bir girişimde bulunmak başlı başına zor bir süreç. Ve bana kalırsa maddi yetersizlik bu zorluklar listesi içerisinde en sonlarda yer alıyor. Yeter ki bir fikriniz, projeniz ve bunun peşinde koşacak gücünüz olsun. Başarmamanız için hiçbir neden yok” diyen Acet’le cep harçlığıyla başlayan ve milyonlarca liralık ciroya ulaşan kariyer öyküsünü konuştuk. 

İndirdik.com projesi nasıl doğdu?

Üniversitede farklı bir bölümde okumama rağmen aklımda hep internet ve bilgisayarla ilgili bir iş yapma düşüncesi vardı. Firmalara web sitesi hazırlıyordum. Bu çalışmamı duyan bir arkadaşım yurtdışında gördüğü bir iş modelinden bahsetti. Bu çok ilgimi çekti ve ertesi gün bu site ile ilgili çalışmalara başladım. İndirdik.com işte böyle doğdu. 
2007 yılında yayına başlayan sitemiz, Türkiye’nin ilk dikey e-ticaret sitelerinden biri. Her güne özel farklı bir ürünü sıra dışı bir fiyat ile müşterilerimize sunuyoruz. Fiyatlarımız sıra dışı olduğu için bir ürün en fazla 24 saat satışta kalıyor. Yani ürünü almak isteyen bir müşterinin, o gün ürünü kaçırmaması gerekiyor. Ürünleri satışa çıkarırken geniş bir kitleye hitap etmesine ve günlük ihtiyaçlara yönelik olmasına özen gösteriyoruz.

Projenin gelişim süresinde ne gibi zorluklarla karşılaştınız?

Türkiye’de bir girişimde bulunmak başlı başına zor bir süreç ve bana kalırsa maddi yetersizlik bu zorluklar listesi içerisinde en sonlarda yer alıyor. Kendi işimi kurma girişimim ailem tarafından oldukça olumsuz karşılanacağından, girişimimi uzunca bir süre ailemden gizli yaptım. Dolayısı ile herhangi bir maddi desteğim de olmadı. Tamamen ürettiğimiz hizmetin getirdiği nakdi işe geri yatırarak işi büyüttük. Kısacası öğrenci harçlığı ile iş kurduk. Eğer bir fikriniz, projeniz ve bunun peşinde koşacak gücünüz varsa başarmamanız için hiçbir neden yok.

Girişimcilerin karşılaştığı en büyük engel sizce ne?

Türkiye’de tüm girişimciler çevresi tarafından büyük bir demotivasyon sürecine maruz kalıyor. İnsanlar, özellikle aileniz sizi kabul edilmiş yaşam çizgisinden (Okulu bitir, saygıdeğer bir iş bul, aile kur, çocuk yap vs…) uzaklaştırmamak için elinden geleni yapıyor. Benim için bu işi kurmak, istediğim işi yapmakla, diploma sahibi olduğum işi yapmak arasındaki seçimdi. Sermaye sahibi olmadığımdan, maliyeti en düşük olan 4 senelik üniversite eğitimim süresince işi kurup kendi ayakları üzerinde tutmalıydım. Girişimimi mezuniyet sonrasına bırakmam durumunda alternatif maliyetimin çok artacağını ve ailemden yoğun bir baskı göreceğimi biliyordum.  Bu sebeple de iş kurduğumu ailemle paylaşmadan önce  kazandığım parayla ilk arabamı almayı bekledim. Bu girişimimi öğrendiklerinde ailemin çok tedirgin olduğunu hatırlıyorum. Kısacası bu işi kurarken hiç sermayem olmamasına karşılık yaşadığım en büyük zorluk maddi sıkıntılardan ziyade çevre baskısı oldu. 

Bu proje için gerekli olan finansı nasıl sağladınız?

Memur bir ailenin çocuğuyum ve açıkçası hiçbir zaman bir iş kurmak için sermayeye sahip olmadım. Maddi yetersizlikler elbette hayatımızın zor bir parçasıydı. Ancak bir iş kurmak istiyorsanız ortam şartlarını teşhis edip ona göre bir süreç oluşturmalısınız. Maddi yetersizlikler sizi harekete geçmekten alıkoymamalı. Bu sebeple, iş için gerekli bütçenin olmaması sebebiyle projelerini hayata geçirmeyen girişimcilerin bahane ürettiklerini düşünüyorum. İş dünyasında sadece başlangıçta değil, işin her sürecinde ihtiyacınız olan şey elinizde olmayabilir. Ortam koşullarını masaya yatırıp kendinize ona göre bir eylem planı hazırlamak sizi her daim iş dünyasında başarılı kılacak önemli bir detay.

Hiç kredi kullandınız mı?

İşle ilgili yatırım süreçlerimizde kredi ve benzeri finansal enstrümanlar kullanıyoruz.
Şu anda ne kadarlık bir ciro sağlıyorsunuz? Kaç kişiyi istihdam ediyorsunuz?
İndirdik A.Ş. bugün itibariyle yıllık 10 milyon TL’nin üzerinde bir ciroya sahip. 27 kişilik bir ekibiz. 1 milyondan fazla kullanıcıya hizmet veriyoruz.

2014 hedefleriniz neler?

İş hacmimizi artırmamızın yanı sıra kullanıcılarımıza daha iyi alışveriş tecrübeleri yaşatmak için yatırımlarımız devam ediyor. Sadece ürün değil, bunun yanı sıra birçok fırsatı daha müşterilerimize ulaştırmayı umuyoruz. Yurtdışı ticaretimizi artırarak daha çeşitli ürünleri ziyaretçilerimize aracısız olacak sunacağız. Bu zaten işimizin anahtar noktası. Indirdik.com yaklaşık 7 senedir üreticiden veya kendi ithal ettiği ürünleri herhangi bir aracı olmadan ziyaretçilerine ulaştırıyor.

Girişimcilere önerileriniz…

Beklemeyin, bahane üretmeyin, hemen harekete geçin. Beklerken geçen dakikaların hayatta paraya çevirebileceğiniz tek şey olan zamanınızdan gittiğini unutmayın…