Haftanın Kadın Girişimcisi
Mehpare Kileci - GAP Danışmanlık
 
Yüreğinin götürdüğü yere gitti, bir ilki başardı.
 
İstanbul'da başladığı profesyonel kariyeri, evlenip Gaziantep'e gitmesiyle sekteye uğradı. Mehpare Kileci bu şehirde, bölgenin ilk danışmanlık firmasını kurarak sıra dışı bir girişimcilik hikâyesine imza attı.
 
Röportaj: Ece Baban
 
Önce sizi tanıyalım… Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Türkiye’de İngilizce İşletme lisans eğitimimin ardından İngiltere’de insan kaynakları yönetimi ve eğitimi konularında okudum. Ardından İstanbul’da özel sektörde yine insan kaynakları yönetimi alanında profesyonel çalışma hayatına atıldım. Evlenip Gaziantep’e yerleşince piyasadaki boşluğu değerlendirip Gaziantep’in ilk yönetim danışmanlık firması olan GAP Danışmanlık’ı kurdum, halen de yönetici ortağıyım. 2013 yılından bu yana İstanbul ofisimizin başındayım ve Gaziantep’teki merkezimize sık sık gidiş gelişlerim oluyor.
 
İş hayatına ne zaman adım attınız?

İş hayatını tanımaya ilk olarak üniversite yıllarım sırasında yaptığım stajlarla başladım. İlk stajım özel bir şirketin muhasebe birimindeydi; henüz 17 yaşındaydım. Orada ofis ortamıyla ilgili çok şey öğrendim. Daha sonraki iki stajımın ilki Polonya’da bir yazılım firmasında, ikincisi ise Yunanistan’da banyo donanımları üreten bir fabrikanın dış ticaret birimindeydi. Ardından Türkiye’de büyük bir yağ fabrikasının insan kaynakları biriminde stajyer olarak başlayıp orada kalmam için profesyonel iş teklifi almamla gelişen bu deneyimimde hayatımın en doğru kararlarından birini verdim. Tüm o deneyimler bugün GAP Danışmanlık’ın temelini atmamızda ve birçok güzel işler başarabilmemizde yol gösterici oldu.
 
Gaziantep’e yerleşme süreciniz nasıl gelişti?

Okul bitip İngiltere’den döndükten sonra İstanbul’da büyük ölçekli bir firmanın İnsan Kaynakları Direktörlüğü’nde profesyonel kariyerime başladım. Ardından tesadüf eseri eşimle karşılaştık ve bir süre sonra da evlenme kararı aldık. Bu kararı verdiğimizde eşimin bana yönelttiği ilk soru “Gaziantep’e gelir misin?” oldu. İstanbul’da çok iyi şartlarda süren bir kariyerim ve yaşantım vardı. Tüm bunları geride bırakıp Gaziantep’e yerleşmek radikal bir seçimdi. Ancak inanın, eşime olumlu yanıt verirken bir an bile düşünmedim. Şimdi o kararı verecek olsam, yine aynı seçimi yaparım.
 
GAP Danışmanlık fikri nasıl ortaya çıktı?

Gaziantep’e geldikten kısa bir süre sonra şehrin ve bölgenin ilk yönetim danışmanlık şirketi olan GAP Danışmanlık’ı kurduk. Pazardaki boşluğu değerlendirmek istedik. İnsan kaynakları yönetimi alanındaki hemen tüm fonksiyonlarda hizmet vermeye başladık. Aynı zamanda yine şehrin ve bölgenin ilk lisanslı özel istihdam bürosu da olduk.
 
Kendi işinizi yapmaya karar verdiğinizde karşınıza ne gibi engeller çıktı?

İlk engel zihinlerdeki ‘kadının toplumdaki yeri’ algısı oldu. Kadına toplumda biçilen “Kadının yeri evidir, yuvayı dişi kuş yapar, erkek getirir kadın yetirir” anlayışlarının kadının çalışma hayatından soyutlanması yönünde yanlış yorumlandığını düşünüyorum. Bu hassas bir denge sonuçta. Aile ve iş dengesini koruyarak da kadının ekonomiye katkısı mümkün. Hem ekonomik olarak aile bütçesine katkıda bulunmak, bir şeyler üretmek, kadının psikolojisini olumlu yönde etkiliyor.

Bir diğer zorluk da ‘kadın girişimci’ olmakla ilgili. Çünkü toplumsal bir takım değer yargıları kadınlara yukarıda bahsettiğim tarzda sorumluluklar yüklüyor. Son yıllarda sıklıkla duyduğumuz hem çocuk hem kariyer yapmaya çalışan ‘süper kadın’ sendromu ağır bir yük yüklüyor omuzlarımıza. İş yükünün yanı sıra ev ve varsa çocuklarla ilgili sorumluluklar çoğumuza çifte mesai yaptırıyor. Çözüm; demokratik ilişkilerin ve tüm aile bireyleri arasında yardımlaşmanın yaşandığı ev ortamları olacak gibi görünüyor.
 
En büyük destekçiniz kimler oldu?

Elbette başta eşim ve çocuklarım. Yaptığım konuşmalarda ‘Tek kanatlı melek’ ifadesini çok kullanıyorum. Ancak birbirimize sarılarak uçabiliriz. Dolayısıyla eşler hangi konuda birbirine destek olursa başarı kendiliğinde geliyor. Ayrıca TOBB Gaziantep Kadın Girişimciler Kurulu’ndaki görev sürem boyunca başta başkan yardımcılarım olmak üzere, birlikte çalıştığım tüm kurul üyesi arkadaşlarımın desteği ve kurduğumuz güzel dostluklar yadsınamaz. Birbirimizden öğrendiklerimiz çok kıymetli.
 
Verdiğiniz hizmetten bahseder misiniz?

1998 yılında kurulan GAP Danışmanlık; Gaziantep merkez olmak üzere Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve 2013 yılından bu yana İstanbul’da insan kaynakları alanında yönetim danışmanlığı hizmetleri veriyor. Odaklandığımız hizmetlerimiz; insan kaynakları departman yapılandırma, istihdam, seçme-yerleştirme, davranış profili analizleri, performans değerlendirme hizmetleri ile kişisel ve mesleki gelişim eğitimleri.
 
Türkiye’de maddi yetersizliklerden dolayı kendi işini kurmaya cesaret edemeyen kadınlara neler tavsiye edersiniz?

Kanımca maddi yetersizlikten daha önemli olan şey bilgi ve beceri donanımının tamamlanması. Zırhımız eğitim, bilgi ve beceri olmalı ki gelebilecek her türlü eleştiri okuna yara almadan göğüs gerebilelim. Elbette değişmek ve gelişmek zaman ister, çok sabır ve sebat etmeye de ihtiyaç var. Sadece iş dünyasındaki değil, tüm kadınlara tavsiyem “rahatlığınızın özgürlüğünüzün önüne geçmesine izin vermeyin!”. Maddi yetersizliklerden dolayı yaşanan çekincelere gelince, özellikle kadın girişimciliğini özendirmek amacıyla gerek devlet kurumlarının gerekse bankaların avantajlı kredi, hibe ve teşvik programlarını araştırmalarını, mikro kredi kuruluşlarını, kredi garanti fonunun hizmetlerini incelemelerini öneririm.