HİBE YA DA ORTAK BULMANIN EN KOLAY YOLU

Metin Uçucu ve Süleyman Pekmez isimli iki genç girişimci tarafından kurulan liderlervadisi.com, kamu hibelerinden girişim sermayelerine, yatırımcı arayan orijinal projelerden sanayicilere kadar tüm girişimcilik dünyasını bir araya getiriyor.

Haber: Ersan Çıplak

Yeni projenize finansman mı arıyorsunuz? Fabrikanızda verim artışı sağlayabileceğiniz yeni üretim teknolojilerine nasıl ulaşabilirsiniz? TÜBİTAK, KOSGEB ya da Kırsal Kalkınma Ajansı gibi hibe veren kurumların güncel bilgilerini nasıl ulaşabilirsiniz?
 
Bu ve benzeri konularda muazzam bir içeriğe sahip olan liderlervadisi.com özetle inovatif proje geliştirenlerle sanayici ve yatırımcıları bir araya getiren bir platform. Liderlervadisi.com bir projesi, bir hayali olup bunu ürüne dönüştürmek isteyen ancak bunun altyapıya sahip olmayan girişimcilere de destek oluyor. Sitenin “Fon Merkezi” uygulaması bu açıdan dikkat çekici. Bu yeni modelle, sanayiciler hedeflediği teknoloji çıktılarını, başvuru ve iş birliği koşullarını, hedef kitlesini, sunacağı desteği belirleyip fonunu oluşturuyor. Otomotivden bilişime, gıdadan tekstile pek çok sektörde şirketlerin altyapılarını teknoloji geliştirenlere açabildiği sistemde, sanayi firmaları laboratuar, Ar-Ge ekipmanı ve personeli, prototip imalatı ve üretimi için gerekli olan imkanları kullandırıyor. Böylece bir projesi veya prototipi olanlar Liderlervadisi.com platformunu kullanarak finansman için ihtiyaç duydukları uzmanlığı ve altyapıyı kendisine sağlayacak bir firma ile iş birliği gerçekleştirebiliyor. Evet, 100'den fazla destek programına anında erişebileceğiniz, akademisyenler ya da girişimciler tarafından geliştirilen proje örneklerini inceleyebileceğiniz Liderlervadisi.com’un CEO’su Metin Uçucu ve şirket ortağı Süleyman Pekmez ile konuştuk.

Liderlervadisi.com’un kuruluş ve şirket profili hakkında bilgi verir misiniz?

Metin Uçucu: Liderlervadisi.com, global ölçekli bir Türk markası yaratmayı kendine misyon edinmiş genç ve vizyoner bir firma olan Inovassist’in tescilli bir girişimi. Sitenin hazırlık sürecinde yoğun çalışmalar gerçekleştirdik. Yaklaşık 2.4 yıl süren süreçte inovasyon dünyasının duayen isimleriyle birlikte yaptığımız Ar-Ge çalışmaları sonucunda yenilikçi uygulamalar geliştirdik. Bunları site kullanıcılarının hizmetine sunduk. Bizler, birimizin hayatı üretimin içinde inovasyon ile geçmiş diğeri girişimci, farklı alanlardaki birikimiyle inovatif ürünler geliştirmiş iki ortağız. Süleyman Pekmez ile birlikte, inovasyon yolunda karşımıza çıkan bariyerler nedeniyle bir inovasyon ekosistemi olan liderlervadisi.com’u kurduk. Artık Türkiye’de Ar-Ge ve inovasyon yapanlara yol gösterecek bir platform var. Bu platformu Türkiye’den sonra Avrupa ve ABD’ye de açmayı hedefliyoruz.

Sitenin içeriği hakkında bilgi verir misiniz?

Metin Uçucu: Liderlervadisi.com ile profesyonel kimlikler, bireysel ya da kurumsal şekilde oluşturabilmektedir. Bağlantılarla uzman ve duayenlerle iletişime geçebiliyor. Kullanıcılar, yeniliklerini paylaşabilmekte ve geribildirim alabiliyorlar. Ayrıca yenilikleri izleyebiliyor, tartışmalara katılabiliyor ve aktif iş birlikleri oluşturabiliyorlar.
Fon Merkezi uygulamanız hakkında bilgi verir misiniz?

Metin Uçucu: Fon Merkezi ile pek çok türdeki fon kaynağı (Hibe, kredi, teşvik, melek ve risk yatırım sermayesi…) kolayca tanımlanabilmekte ve hızlıca yayına açılabilmektedir. Geliştirilen akıllı yazılım algoritması sayesinde fon arayanlar, fon sahiplerince girilen bilgilere kolaylıkla erişebiliyor. Tek bir merkezden yüzlerce fona erişime imkan veren bu uygulama sayesinde tüm fonları karşılaştırmalı olarak incelemek de mümkün.

Site kullanıcıların Uzman Rehberi bölümüne çok ilgi gösterdiklerini söylüyorsunuz. Bu bölüm hakkında bilgi verir misiniz?

Metin Uçucu: Uzman Rehberi; binlerce teknolojik alandan uzmanı ve uzman arayanları bir araya getirmeyi amaçlayan ve aralarında erişim, eşleşme ve iş birliğini sağlamak için tasarlanmış bir yazılım uygulaması. Ülkemizde var olan uzmanların ve danışmanların know-how’ından daha geniş kesimlerin yararlanması, üniversite-sanayi iş birliklerinin ve sektörler/disiplinler arası iş birliklerinin arttırılması amacıyla bu uygulamayı geliştirdik.

Peki, Uzman Rehberi bölümündeki danışmanların güvenirliğini nasıl takip ediyorsunuz?

Süleyman Pekmez: Uzman Rehberi uygulaması ile üniversite ve sanayideki uzmanlık ve hizmet olanakları bireysel ve kurumsal seçeneklerle sunulmaktadır. Geliştirilen akıllı yazılım algoritması ile talep sahiplerinin uzmanlara erişimine kolaylık sağlanmak üzere uzman ve danışmanlarca girilen bilgiler otomatik olarak dönüştürülmektedir. Kanıtlanmış doğrulama metodolojisi, gelişmiş arama seçenekleri ve yüzlerce seçim kriteri ile aramalar daraltılabilmekte, sonuçlar filtrelenebilmekte, sıralanabilmekte, karşılaştırılabilmekte ve detaylarıyla görüntülenerek profesyonellerle iletişime geçilebilmektedir.

Siteyi kullanım ücretli mi? Üye olmak gerekiyor mu? Bir örnekle sitedeki herhangi bir uygulamayı anlatır mısınız?
 
Metin Uçucu: Siteye üyelik ücretsiz. Bir örnek vermek gerekirse: Diyelim ki bir otomotiv firması yeni bir otomobil modeli için far geliştiriyor. Artık geliştiricilere ‘al bu teknik resmi, bundan bana imal et’ demiyor. ‘2017-2018 modeli için bana bir far geliştir.’ diyor. Geliştirdiğimiz modelle bu süreci kolaylaştırıyoruz. Dünyada iki bini aşkın fon destek programını inceledik. Firmalar bu birikimden yararlanarak kendi fon destek programını oluşturuyor. Örneğin ‘inovatif far geliştirme’ konulu iş birliği çağrısı yayınlıyor. Böylece Ar-Ge şirketleri, akademisyenler, teknoloji girişimcileri gibi binlerce beyni harekete geçirebiliyor.