YOLLARA RENK KATTI
 
'Kadınlar arabadan anlamaz' klişesini yıkan İdil Ersöz Öney, tasarladığı birbirinden sempatik jantlarla sektöre yeni bir soluk getirdi. 'Kadın eli' değen rengarenk jantlarla piyasaya damga vuran Öney hem yeni bir trendin öncüsü oldu hem de erkek egemen bir sektörde kadınların da var olabileceğini ispatladı.
 
Röportaj: Özerk Ihlamur

Dinomo Wheels nedir, tam olarak ne tasarlayıp üretiyorsunuz? Kısaca anlatabilir misiniz?

Dinomo Wheels yeni bir jant markası. Otomobiller için standart tasarımların dışında, sıra dışı jant modelleri tasarlayıp üretiyoruz. Örnek olarak değişik renklerde kalpli, patili ve kuru kafa desenli jantlarımız bulunmakta. Ürünlerimiz özel alaşımlı alüminyum ile uluslararası kalite standartlarında üretilmektedir.
 
Dinomo Wheels fikri ne zaman oluştu ve bu fikri hayata ne zaman geçirdiniz?

Fikir yaklaşık olarak iki sene önce çıktı. Araştırdıktan sonra pazarda bu tarz bir ürün olmadığını gördük. Projemiz birkaç ay içerisinde, 2013 yılında hayata geçti.
 
Tasarladığınız jantlarda hedef kitleniz kim? Daha çok kadınlar mı?

Hedef kitlemizi sadece kadınlar olarak sınırlandırmak istemem kesinlikle. Hedef kitlemiz otomobilini seven, kişiselleştirmek isteyen, farklı tasarımlara ilgi duyan herkes diyebilirim. Mevcut modellerimizden kalpli ve patili olanlar gerek küçük araçlara uygun olmaları, gerekse model ve renkleri itibarı ile daha çok bayanların ve gençlerin ilgisini çekiyor. Kuru kafalı modelimiz ise erkek müşterilerimizden daha çok talep görüyor.
 
Bir kadın olarak erkek egemen olan bir sektörde yaşadığınız zorluklar oldu mu?

Çok fazla zorluk yaşadığımı söyleyemem. Bayanların fazla yer aldığı bir sektör olmadığı için şaşıranlar oluyor tabi... Ancak olumsuz bir tecrübe yaşamadım şimdiye kadar.
 
Jantlardan başka otomobiller için tasarlamak istediğiniz başka ürünler var mı?

Şu anda esas ürünümüz jant ve bu konuda ilerlemek istiyoruz. Şimdilik ilk hedefimiz, kişiye özel jant konseptini daha da geliştirmek, müşterilerimize modeller üzerinde daha fazla kişiselleştirme yapabilme imkanı sunmak.
 
İşinizi kurma ve geliştirme aşamasında bankalardan herhangi bir destek aldınız mı ?

İlk başta kuruluş aşamasında kredi kullandım.
 
Sizin gibi otomotiv sektöründe kendini kanıtlamak isteyen başka kadın girişimcilere tavsiyeleriniz nelerdir?

Otomotiv sektörüne özel bir tavsiyeden öte; her alan için bayanlara öncelikle yapmak istedikleri iş kolu için yurtiçi, yurtdışı pazar potansiyellerini sıkı bir şekilde araştırmalarını, varsa sektör ile ilgili pazar araştırmalarını incelemelerini ve detaylı bir iş planı oluşturmalarını öneririm.
 
Gelecek ile ilgili şirketiniz ile ilgili planlarınız nelerdir?

İlk olarak ürün gamımızı yeni modeller ekleyerek daha da genişletmek istiyoruz. Sadece bireysel değil kurumsal müşterileri de portföyümüze katmayı hedefliyoruz. Kişiye özel değişik tasarımlar yapabildiğimiz gibi araç filosunu, şirket araçlarını kişiselleştirmek isteyen şirketlere de özel tasarımlar yapmak da hedeflerimiz arasında...
 
Yurt dışına satış yapıyor musunuz?

Yurt dışı satışı ilk baştan beri hedefimizde vardı. Şimdilik Avrupa’da birkaç ülkeye ihracatımız var. Önümüzdeki dönemde yurt dışı satışlarımızı arttırmak önceliklerimiz arasında.