Hakan Baş: Türkiye’nin en seri internet girişimcisi başarı sırlarını Halkbankkobi.com.tr’ye anlattı.
 
Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Liseyi Üsküdar Amerikan, üniversiteyi Cornell University, MBA'i de Yale University'de okudum. Girişimcilik maceram öncesi lisans ve yüksek lisans eğitimlerim arasında Bank of America ve Raymond James'te yatırım bankacılığı deneyimim oldu. MBA sonrası Türkiye'ye dönüp girişimciliğe adım attım. Sırasıyla Peak Games, Krombera ve Lidyana.com'u kurduk. Daha sonra mavikep.com, gamoba.com ve Anibera'da melek yatırımcı oldum. İş dışında, aynı zamanda eski milli, rekortmen yüzücüyüm. 
 
Kendi işinizi yapmaya nasıl karar verdiniz? Bunu yapmaya karar verirken kimden destek aldınız?

Ben küçük yaşlardan beri kendi işimi yapmak istiyordum. Eğitim ve kariyer yol haritamı da hep bu nihai hedef doğrultusunda çizmiştim. Okul ve meslek seçimlerimi bu paralelde yaptım. Gerekli donanımları edindiğime inandığımda ve zamanlama olarak da doğru fırsat dengelerinin oluştuğunu hissettiğimde girişimcilik macerasına Peak Games ile başlamış olduk. Bu kararda yakın çevremdeki dostlarım ve ailem çok destek oldular.
 
Birçok başarılı hamle gerçekleştirdiniz. Bu yolda ilerlerken zorluk/engel olarak neler yaşadınız?

İş hayatına yeni başladıysanız çok yoğun çalışmanız gerekir. Ben bir yandan da sosyal bir adamım, iş anlamındaki motivasyonumu da sosyal hayatımın renkli olması sağlar çoğu zaman. Fakat bu çalışma yoğunluğunda sosyal hayatımdan çok feragat etmem gerekti. Özellikle ailemle ve yakın dostlarımla geçirdiğim kaliteli zamanın azalmasının beni üzdüğü ve demotive ettiği zamanlar oldu.
 
Neden bu işi yapmaya karar verdiniz?

Benim donanımıma, yetilerime ve karakterime en uygun olan seçenek kendi işimi yapmaktı. Ben herkesin mutlu olduğu işi yapması gerektiğini, bunun başarıyı getireceğine inananlardanım. Zaten bence asıl başarı mutlu olmayı sağlayacak doneleri oluşturabilip, mutlu olabilmek.
 
İnternet girişimciliğini nasıl değerlendiriyorsun?

Hızla gelişen teknolojide internet günümüzde en çok fırsat olan iş alanı. Keşfedilmemiş ve inovasyona açık da bir çok fırsat doğuyor sürekli. Bu yüzden de özellikle genç neslin yöneldiği bir sektör. Sanayi gibi daha ağır sektörlere kıyaslarsak da daha düşük bir sermayeyle başlanması ve başarılı işlerin kısa sürede nakde dönmesi, bu alanı daha da cazip yapıyor. Bir de tabi genç internet girişimcilerinin başarı hikayeleri ve popüleriteleri de diğerlerine örnek teşkil ediyor. Ama unutmamak gerek ki bu projelerin %99'undan fazlası başarısız oluyor.
 
Önemli girişimcilerinden sayılırsınız. Sizi bu yola iten, cesaretlendiren neydi?

Ben bu yola girerken tamamen iç sesimi dinledim. Hiçbir zaman hayalperest değildim, fakat öngörebildiğim riskleri de almaktan çekinmedim. Çünkü ben bunu yapmak istiyordum ve bunu yapmazsam mutlu olmayacaktım. "Denemek" demiyorum "yapmak" diyorum, çünkü bu yola koyulurken de başka alternatif hiç düşünmemiştim.
 
Yaptığınız işten istediğiniz sonuçları alabildiniz mi? İleriye yönelik koyduğunuz hedefler nelerdir?

3 yıldır girişimcilik yapıyorum ve yaptığım işlerden maddi, manevi iyi geri dönüşler alıyorum. Kurduğum şirketler iyi işler yapıyorlar ve adından söz ettiriyorlar. Ve en önemlisi mutluyum. İleriye dönük hedeflerim genelde yeni girişimcilere destek olmak, kurduğum şirketlerden kazandıklarımla ekosisteme geri katkıda bulunabilmek. Tabi bir de aileme ve kendime vakit ayırabilmek isterim ileride.
 
Kredilerle aranız nasıl?

Kredi kullanmak kaldıraç etkisinden dolayı benim aklıma yatan bir finansal araç. Ama tabi borç/sermaye dengesini çok iyi kurmak ve buna göre hamleler yapmak gerek. Sonuçta ödemesini sonra yapacağınız bir sermaye sizin iş boyutunu büyütebilir, fakat bir yandan da dengeyi kaçırırsanız sonunuzu hazırlayabilir.
 
Bankacılar seviyor mu sizi?

E severler tabi. Sonuçta biz yatırım alan, istihdam artıran işler yapıyoruz; krediler kullanıyoruz, müşterilere işlemler yaptırıyoruz. 
 
Genç girişimcilere/ iş kadını ve iş adamlarına öneriniz nelerdir?

Hata yapmaktan korkmayın, doğru fırsatı gördüğünüzde fazla duraksamayın, herkesi duyun ama herkesi dinlemeyin, kararlı olun, fikirle evlenmeyin, iyi takım arkadaşları seçin, yolda manevraya hazır olun, asla ego yapmayın, zamanınızı iyi yönetin, networking yapın, takım oyunu oynayın, ve en önemlisi asla dürüstlükten ödün vermeyin.