MÜŞTERİ DOSTU YAZILIMLA BÜYÜME REKORU
 
Elektronik ticaret sitesi Elmasepeti.com, kendi geliştirdiği özel bir yazılım sayesinde müşterilerinin ilgi seviyelerine göre farklı ürün seçenekleri hazırlıyor. Şirket sorunsuz teslimat, çok hızlı iade ve cazip kampanyalar ile satış gelirlerini sürekli artırıyor…
 
Röportaj: Ersan Çıplak
 
Yenilikçi teknoloji, güçlü ekip çalışması doğru planlama ile elektronik ticaret siteleri arasında fark yaratan elmasepeti.com, kurulduğu günden bu yana sürekli büyüyor. Ankara’da küçük bir sermaye, mütevazı sayılacak bir ofiste 2005’te kurulan elmasepeti.com’un CEO’su Tunç Akman ile görüştük.
 
Şirketinizin kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi verir misiniz?
 
Elmasepeti, Türkiye’nin en büyük Apple aksesuar distribütörü konumunda. Aynı zamanda dünyaca tanınmış kulaklık markalarının Türkiye’deki dağıtıcısıyız. Sektöre ve teknoloji severlere her zaman çok çeşitli ürünler sunuyoruz. Şirketimiz hızlı çözüm becerisiyle müşterilerimizin beğenisini kazanıyor.
 
Doğru hedefler koymanın en az çok çalışmak kadar önemli olduğuna inanıyoruz. Elmasepeti, kurulduğu günden bu yana büyüyerek sektörünün öncü şirketlerinden biri haline geldi. Doğru hedeflere yönelerek iş gücünü maksimum verimlilik ile kullanmaya önem veriyor. Çalışanlar arasında kurulan samimi bağ ile yönetim kalitesi bir araya gelince, hızlı büyüme Elmasepeti için sürpriz olmadı.
 
Elmasepeti.com olarak kendi alanınızda nasıl fark yarattınız?
 
Sunduğumuz ürün çeşitliliği, özel avantajlar, renkli kampanyalar müşteri memnuniyetine verdiğimiz önem ve hizmet kalitemizle üyeler için her alışverişi zevkli bir hale dönüştürüyoruz.
 
Elmasepeti.com’da kullanılan teknoloji ve bu teknolojinin kullanıcılara sağladığı avantajlı özelliklerinden söz eder misiniz?
 
Üyelerimiz telefon ve online olarak müşteri hizmetlerine ulaşabiliyor. Varsa yaşanılan sorunlara en hızlı şekilde çözümler üretiyoruz. Ayrıca iade işlemi çok kolay. Müşteriler iade etmek istedikleri ürünleri 30 gün içerisinde hiçbir ücret ödemeden iade edebiliyor. İade kargosu ulaştığında müşteriye bilgi maili atılıyor ve pos iadesi, aynı gün müşteriye de SMS ve mail yolu ile haber verilerek gerçekleştiriliyor. Kendi geliştirdiğimiz özel bir yazılım ile de müşterilerimiz ilgi seviyelerine göre farklı ürün seçenekleri sunuyoruz. Müşterilerimizin zaman problemini de ortadan kaldırmış oluyoruz.
 
Elmasepeti.com içeriğinden ve faaliyetlerinden söz eder misiniz?
 
Elmasepeti, Türkiye’nin en büyük Apple ekosistemi aksesuar distribütörü ve dünyaca tanınmış önemli kulaklık markalarının Türkiye’deki dağıtıcısıdır.
 
Benzer internet alışveriş rehberlerinden farklı yönleriniz var mı?
 
Türkiye'de e-ticaret 2006 yılından itibaren yükselişe geçti. 2008 yılına gelindiğinde Türkiye'de başarılı e-ticaret siteleri vardı.  Ancak şu an pazarda çok fazla oyuncu ve çok sıkı bir rekabet var. Bizde başarılı bir şekilde büyümemizi sürdürmek için markamızı daha da güçlendirmemiz gerektiğine karar verdik. Çalışmalarımızı hep bu yönde ilerlettik. Bununla birlikte Türkiye’nin en hızlı büyüyen 7’nci firması olduk. Ayrıca Türkiye'deki toplam internet kullanıcılarının yüzde 2'si Elmasepeti’ni tercih ediyor. 1 milyon tekil ziyaretçimiz ile sektörümüzde lider şirketler arasındayız.
 
Elmasepeti.com üzerinden yapılan alışverişin hacmi konusunda bir rakam ifade etmeniz mümkün mü? Ya da şirketinizin büyüme performansını görmek açısından büyüme oranlarını da paylaşabilirsiniz?
 
Elmasepeti, 2010’da Naksan Holding bünyesine dahil oldu. Elmasepeti bu başarısını güçlü ekip çalışması, doğru planlama, vizyoner kararlar ve geleceğe yönelik yenilikçi bakış açısına borçlu.
 
Kullanıcılar 2015’te en çok hangi ürünlerde araştırmalar yapmış?
 
Apple Watch, iPhone kılıfı ve Angry Birds ürünleri ciddi talep alıyor.
 
Şirketiniz yeni projeleri var mı?
 
Kurumsal satışlarımızı arttırmak için çalışmalarımız devam ediyor. Bunun için hazırladığımız çalışmaları tamamlamak üzereyiz. 
 
Şuan da şirketinizde kaç kişilik bir ekip görev yapıyor?
 
E-ticaret girişiminin başarıya ulaşmasında doğru ekiple yola çıkmak önemli bir fark yaratıyor. Biz de Elmasepeti olarak ekibimizi tutkulu, gerektiği zaman hayır diyebilen, kendi fikri olan ve konuyla ilgili, tecrübeli insanlardan seçtik. 2 kişiyle yola çıkılan Elmasepeti'nde şu an 30'dan fazla uzman çalışıyor.