Klemantin Açık Mutfak’ın kurucusu Deniz Orhun:

“İş planlamanız iyiyse gerisi gelir”

Üniversitede ziraat mühendisliği eğitimi aldı. Londra’da işletme üzerine master yaptı. İş hayatında önemli görevlerde bulundu ama bir gün, kariyerini 360 derece değiştirerek pastacılık yapmaya karar verdi. Deniz Orhun, her şeyini bırakıp Amerika’da bu alanda eğitim aldı ve Barack Obama’nın 49’uncu doğum günü pastasını yapan bir isim haline geldi. “Klemantin Açık Mutfak”ı kurdu ve bir televizyon programına imza attı. Orhun, kariyerini değiştirmeye cesaret edip, kendi başarı öyküsünü yazdı. 

Enteresan bir kariyer değişimi yaşamışsınız… Yeni işinize ve yeni hayatınıza geçiş süreciniz nasıl gerçekleşti?

Çok çalışınca en sonunda “kendi işimizi kuralım dedik”. Her şeyin başı eğitim diyoruz, bu hakikaten doğru. Çünkü ben pastacılık işine girmeye karar verdiğimde anladım ki, her şey sadece annenizden ve anneannenizden öğrendiklerinizle olmuyor. İşin satış kısmından tutun da, hijyenine kadar geniş bir yelpaze vardı. Sonuç olarak bu işin Harvard’ı sayılan Kendall’a kaydımı yaptırdım ve yıllar sonra yeniden eğitim hayatıma başladım.

Hiç tereddüt yaşamadınız mı?

Yaşadım… Yaşı benden küçük insanlarla okudum. Özel bir sınıf kurulmuştu girişimciler için ama o sınıftakilerin de yaşı benden küçüktü. Ben ne yapıyorum dediğim zamanlar oldu. Başka bir ülkedeydim çünkü… Depresif anlar yaşadım ilk başta. Sonra hafta sonları dahil çalışmam lazım dedim, cateringlere gitmeye başladım. Ne olursa olsun bir şeye karar verdiyseniz dik durup devam edeceksiniz. Eşim de çok destek oldu bana.
 
Bilgi Üniversitesi’nde ders vermeye nasıl başladınız?

Kendall Üniversitesi yemek dünyasının Harvard’ı olarak geçiyor. Mezun olduğunuzda bir şef gibi oluyorsunuz. İki üniversite arasında bir işbirliği vardı. Ben de burada ders vermeye başladım ve şu anda “Gastronomi Pastacılık ve Fırıncılık Bölümü”nde bölüm başkanı olarak devam ediyorum görevime.

Bu süreçte bir de televizyon programınız yayınlanmaya başladı…

Pastalarla ilgili filmler çektim ve yapımcılara gönderdim. Bu süreçte Cem Akyoldaş’tan çok büyük destek aldım. Şimdi hafta içi her gün programım yayınlanıyor. “Deniz’den Mutfak Hikayeleri”nin stüdyosu da Klemantin oldu.
 
Girişimci adaylarına önerileriniz neler?
 
Her şeyden önce planlama… Bunu çok iyi yapınca gerisi gelir… Tahammülsüzüz, her şeyin hemen olmasını istiyoruz. Benim için de zaman gerekiyordu. Bir işe başlayacaksanız muhakkak karlılık planı ve iş planını profesyonelce yapmanız gerekir.  Bunu yazan, plan çıkaran insanlar var. İmalathane açmak isteyenlere yardımcı olabilirim. Tüm yapılanlar ve yapılacaklar paraya dayanıyor… Zaman da para. İş planlamasını çok detaylıca yapmalarını öneriyorum. “Detaylarda boğuluyoruz işin başında” demesinler.
 
Bu keyifli sohbetin video-haberini buradan izleyebilirsiniz.
 
Röportaj: Neslihan PERKER