Vedat Öğretmen: " Yaklaşık 60 seneden beri bu işle uğraşıyoruz,"
 
Ortaköy Balıkçılar Çarşısı’ndaki tarihi dükkânında 60 yıllık aile mesleği olan turşuculuğu sürdüren Vedat Öğretmen, Halkbank esnaf kredisi ile büyüme planlarını hayata geçirmiş. Esnaf kredisini ihtiyacı olan herkese şiddetle tavsiye ediyor.
 
Kaç yıldır bu sektörde faaliyet gösteriyorsunuz?

Hep bu işi yapıyordum. Yaklaşık 60 seneden beri bu işle uğraşıyoruz, epey eski. Üçüncü kuşağım ben, dededen kalma burası. Küçükten beri bu işin içindeydim zaten. Tabiri caizse çekirdekten yetişmeyim. Hiç başka bir iş yapmayı düşünmedim. Ailece hepimiz bu işle meşgulüz. Ben bu dükkânı ağabeyimden yeni devraldım, bir sene oldu.

Halkbank’tan esnaf kredisini de o zaman mı aldınız?

Aslında işimizi genişletmek, şube açmak için kullandık krediyi. Beşiktaş, Ortaköy, Bakırköy’de şubelerimiz var. Artı bir de işimizin gereği ihtiyaçlarımız, giderlerimiz oluyordu. Onları karşılamak için kullandım krediyi. Banka kredisi gerçekten çok işimize yaradı.
 
Bankayla ilişkiniz sadece kredi bazında mı yoksa başka uygulamalar için de işbirliği yapıyor musunuz?

Yapıyorum tabii, örneğin POS makinemiz yoktu, onu da aldım.
 
Müşteri profilinizi tanımlar mısınız?

Genelde Ortaköy halkı diyebilirim. Kadın-erkek, çocuk, yaş veya sosyal konum fark etmiyor, her kesimden ve gruptan müşteri potansiyelimiz var. Geleneksel bir iş yapıyoruz sonuçta.

Rakabet genellikle esnafların ortak sorunudur. Siz de kendi sektörünüzde benzer bir rekabet içinde misiniz?

Biz o konuda şanslıyız gerçekten. Zaten fazla turşuculuk yapan yok ki rekabet olsun. Ortaköy’de de Beşiktaş’ta da mesela tek biz varız. Bakkallar, marketler gibi yaygın bir iş değil. Bizim sıkıntımız başka. Sezonluk bir iş yapıyoruz çünkü. Yazın olmuyor, sadece kışın satış yapabiliyoruz. Turşu kış aylarında tercih edilen bir ürün.
 
Kooperatife üye misiniz? Üyeyseniz ne gibi yararlarını görüyorsunuz?

Esnaf Kefalet Kooperatifi’ne üyeyim, evet. Yararını şöyle görüyoruz: Bizim arkamızda duruyorlar, destek veriyorlar. Mesela faaliyet belgesi almakta. Bir telefon açıyorum, belgeyi gönderiyorlar. Bu krediyi çekerken de çok faydasını gördüm. 
 
Satışlarınız için reklamdı, promosyondu, kampanyaydı gibi faaliyetler yapıyor musunuz?

Hayır. Dediğim gibi rekabet olmadığı için sektörde buna gerek duymuyoruz. Satışlarımızın esasını perakende oluşturuyor ama toptan satışlar da yapıyoruz tabii ki.
 
Siz mi müşterilerinize ulaşıyorsunuz yoksa müşteriler mi sizi buluyor?

Müşteriler bizi buluyor. Zaten bizim devamlı müdavimlerimiz olan müşterilerimiz var. Mesela çocukluğunda, içinde bulunduğumuz bu dükkânda turşu suyu içmeye gelen ve hala bizden alışveriş yapan müşterilerimiz var. Nesiller boyu müşterimiz olanlar var. Zaten burası tarihi bir yer. 

Sizinki gibi aile işletmelerinde nesilden nesle bir bayrak yarışı söz konusu oluyor genelde.Çocuklarınızın da sizden mesleğinizi devralmalarını ister miydiniz, onların işinize ilgileri var mı?

Bir oğlumla bir kızım var. Daha küçükler elbette ama onlara da bu işi öğretmeyi isterim tabii ki. Nasıl ben dedemden gördüm ve şimdi bu işi yapıyorum, onların da benden sonra bu dükkânı sürdürmelerini arzu ederim. Onların da merakları var doğrusu.
 
Biraz da büyüme hedeflerinizden bahsedelim. Varolan şubeleriniz haricinde daha büyümeyi planlıyor musunuz?

Elbette, başka yerlerde de dükkânlar açmak, daha fazla büyümek isterim.
 
Kendisi de esnaf kredisiyle hedeflerini yaşama geçirmiş biri olarak esnafların işlerini büyütmek ya da başka sebeplerle banka kredisi kullanmalarını tavsiye eder misiniz?

Tabii ederim. Mesela benim paraya ihtiyacım vardı, mal almam gerekiyordu, kredi kullandım. Faizler çok düşük oluyor. Şartlar çok uygun.