TİTİZ ÜRETİM, GÜLER YÜZLÜ SUNUM
 
1963’ten bu yana sadece tulumba üreten Rumeli Tatlıcısı, İstanbul Alibeyköy’deki tek şubesiyle faaliyet gösteriyor. Balkan göçmeni Gürbüz Ailesi tarafından kurulan işletmenin başındaki Hakim Gürbüz yeni projeleriyle büyüme planları yapıyor.
 
Röportaj: Ersan Çıplak
 
Tulumba onlar için bir aile geleneği. Günlük üretip sıcak ve taze olarak satışa sunuluyor. İstanbul Alibeyköy Meydanı’ndaki Rumeli Tatlıcısı’nın sahibi Hakim Gürbüz,  babasından devralmış bu işi. Yolunuz Alibeyköy’e düşerse eminiz sizin de dikkatinizi çekecektir. Alibeyköy Merkez Camisi’nin köşesindeki bu mütevazi işletme adeta kendi dünyasını yaratmış. Özellikle hafta sonları, bayram arifelerinde ya da iftar öncesi bu dükkanın  önünde kuyruğa girmeden tulumba satın almanız mümkün değil. Rumeli Tatlıcısı’nın sahibi Hakim Gürbüz’ü ziyaret ettik. İşte detaylar…
 
Rumeli Tulumbacısı kaç yılında kimin tarafından kuruldu? Kuruluş aşaması hakkında bilgi verir misiniz?
 
Makedonya’da dört kuşaktır tulumba tatlısı üreten bir aileyiz. Balkanlar’dan Türkiye’ye göç başlayınca bizim ailemiz de 1950’lerde Türkiye’ye gelerek İstanbul Alibeyköy’e yerleşmiş. İstanbul’a geldiğimizde ben beş yaşındaydım.

Babam Faik Gürbüz, aile mesleğimiz tulumbacılığa burada da devam etme kararı almış. Babam, ilk yıllarda evde hazırladığı tulumba tatlısını, küçük bir sandığa koyarak İstanbul sokaklarını dolaşarak satmış. Ben de çocuk yaşta bu işle uğraşmaya başladım. Babama yardım ediyordum. Daha sonra ben de sokaklarda tulumba satmaya başladım. Kışın tulumba yazın dondurma satıyorduk. Babam küçük bir sermaye birikimi sağlayınca bir dükkan kiralamaya karar verdi. Yaklaşık dört yıl seyyar satıcılık yapan babam, 1963’te Alibeyköy merkezinde bir dükkan kiralayarak bugünkü işletmemizin temelini atıyor. 

Siz işin başına ne zaman geçtiniz?
 
Ben üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra profesyonel iş hayatına devam ettim. Uludağ Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra çalışma hayatına atıldım. Bazı şirketlerde görev aldım. 2000 yılında babamdan bu işi devralarak Rumeli Tulumbacısı’na geri döndüm.
 
Rumeli Tulumbacısı’nda üretim nasıl yapılıyor? Günlük rutin iş programınızı anlatır mısınız?
 
İmalat da satış da burada yapılıyor. Rumeli Tulumbacısı’nın arka tarafındaki küçük bir imalathanemiz var. Burada tulumbayı geleneksel yöntemlere sadık kalarak üretiyoruz.  Kullandığımız malzemelerin kalitesi konusunda çok titiz davranıyoruz.

Tulumba tatlısı un, şeker, yumurta ve limon ya da limon tozu kullanılarak hazırlanıyor. Bunların dışında herhangi bir katkı malzemesi yok.  Hamur hazırlandıktan sonra şekil verme makinesinden geçirilip sadece ayçiçek yağının kullanıldığı büyük kazanlarda pişiriliyor.
 
İmalathanede kaç kişi çalışıyor?
 
Sabahın erken saatlerinde başlayan çalışmalar yaklaşık 2-3 saatte tamamlanıyor. O gün üretilen tulumbalar aynı gün bitiyor. İmalatta eşim ve oğlum dışında üç kişi daha var. Toplam altı kişi çalışıyoruz.  Bizim ürettiğimiz tulumbaların haklı bir şöhreti var. Zira buna çok emek veriyoruz. Dışarıdan görüldüğü gibi kolay bir iş değil. Hava durumuna bile dikkat ederiz. Yazın farklı hamur yaparız. Havanın sıcak ya da soğuk olması hamuru etkiler. Örneğin lodoslu havalarda hamuru biraz daha fazla kaynatırız.
 
İşletmenizi büyütmek için yeni planlarınız var mı?
 
Rumeli Tulumbacısı, önümüzdeki dönemde internet üzerinden satışa başlayacak. Ayrıca yeni tulumba çeşitleri de hazırlanacak. Çikolatalı tulumba bunlardan ilki. Rumeli Tulumbacısı’nda günde ortalama 150-200 kilo arasında değişen miktarlarda tulumba satılıyor.