Leyla Ayhan çocuklarını büyüttükten sonra bir iş arayışına girmiş ve bir kuru temizlemeci açmak için kolları sıvamış cesur ve azimli bir kadın girişimci. İşini KOSGEB’den aldığı destekle kuran ve son teknoloji ürünlerle çalışmayı kendine ilke edinen Leyla Hanım, bilinçli ve gelişime açık bir esnaf olmanın çok önemli olduğunu düşünüyor.

Röportaj: Tarık Dağlı

Bir kuru temizleme dükkanı açmaya nasıl karar verdiniz?

Aslında ben ev hanımıyım ama çocuklarım büyüdükten sonra bir iş kurmaya karar vermiştim. Çok da ani verilen bir karardı bu. Her şey bir hafta içerisinde olup bitti diyebilirim. Gerekli malzemelerin siparişleri verildi ve ben eşimin de desteğiyle kendimi bu işin içinde buldum. Nisan ayında ikinci yılımı tamamlamış olacağım. Bu arada iki şube daha açtım. Zamanla daha da fazla gelişmeyi düşünüyorum.

Başlarken sermayeniz var mıydı?

İşimi kurmaya karar verdiğimde herhangi bir birikimim yoktu. KOSGEB desteği ile ev hanımlığından buralara gelmek için ilk adımı attım. Önce KOSGEB tarafından oluşturulan bir kursa katıldım, bana gerçekten çok tecrübe kattı.

Civardaki başka kuru temizlemeciler sizi rekabet açısından zorluyor mu?

Zorlanmıyorum doğrusu. Müşteri memnuniyeti her işte önemlidir, bunu her zaman göz önünde bulunduruyorum. Müşterinin benden ne talep ettiğini biliyorum. Her konuya titizlikle yaklaşıyorum, tamamen doğal ürünler kullanıyorum. Bizim sektörümüz temizlik ve bu önemli bir sektör. Benim namaz kılan müşterim de var evinde kedi besleyen de… Bu nedenle temizlik konusunda her ürüne ayrı temizlik uygulanması ilk prensibimiz. Doğrusunu isterseniz etrafta bana rakip olabilecek birilerini görmüyorum. Dönem dönem kampanyalar yaparak, el broşürleri dağıtarak ya da mesajlar göndererek müşterilere ulaşıyorum. Belli aralıklarla müşteri memnuniyeti kapsamında kontroller de yapıyorum. Bu şekilde müşterilerimle sürekli iletişim halinde kalabiliyorum.

Bankaların hangi hizmetleri size cazip geliyor?

Bankalarla internet bankacılığı, kredi kartı, seyyar ve sabit pos anlamında birçok konuda yararlanıyorum. Birçok ürünü eve servis şeklinde yaptığımız için böyle durumlarda nakit dışında seyyar pos makinesi çok işimize yarıyor.

İşinizi devam ettirme yönünde arkanızdan gelen bir nesil var mı?

Üç çocuk annesiyim, iki çocuğum kendi mesleklerini ellerine aldılar, küçük kızım henüz lisede belki o benim mesleğimi devam ettirebilir, ama çok da emin olamıyorum.

Büyüme adına herhangi bir hedef ya da çalışmanız var mı?

Kocaeli genelinde üç şube olduk. Kendi kazancıma ek olarak destekler de almayı ve daha çok büyümeyi, Kocaeli halkına en iyi şekilde hizmet vermeyi hedefliyorum.