Günay Butik-Günay Bulut
Günay BULUT:  Halkbank’ın desteğiyle ayaktayım!
 
Beşiktaş Sinan Paşa İş Merkezi’nde küçük ve çok tatlı bir butiğe sahip olan Günay Bulut Halkbankkobi.com.tr için mesleğinin inceliklerini anlattı…
 
Kendinizden biraz bahseder misiniz?
 
44 yaşındayım. 10 senedir de ticaretin içindeyim. Ticaretten önce şirket yöneticiliği yaptım. Muhasebeyle ilgilendiğim zamanlar da oldu. Ama 2004 yılında mali krizden sonra işsiz kaldım. 'Ne yapabilirim?' diye düşünürken Ortaköy'de genelde kadınların elleriyle bir şeyler yapıp sattığı Entel Pazarı denilen yerden yer almaya karar verdim. Ama o zamanlar ben ticaretten anlamıyordum. Tezgah kurmak nedir onu bile bilmiyordum.  O arada da işten ayrılmıştım ve tazminatımı alamamıştım, yani anlayacağınız parasız bir durumdaydım. Tezgah işini bir şekilde hallettim ama üzerine koyabileceğim mal konusunda en ufak bir fikrim yoktu.
 
Bunun sonucunda evde bulunan havlu kenarı, başörtüsü, tülbent ve lif gibi şeylerin bulunduğu bir tezgah açtım. Böyle bir şey daha önce yapmadığım için de aynı zamanda çok utanıyordum. Uzun bir süre boyunca sadece tezgahın arkasında oturdum. Müşteriye cevap bile veremiyordum. Ufak da olsa satış yaptıktan sonra anladım ki ben bu işi becereceğim. Tezgah için gerekli malları aldıktan sonra pazarlara çıkmaya karar verdim. Pazarlarda da başarılı oldum. 3-4 sene de pazarcılık yaptım. Bu işten önce de 2004-2006 yılında hem tezgah açıyordum hem de kendime ait bir yer kurup Kuruçeşme'de emlakçılık yapıyordum. Ama sıkıldığım için başarılı olmama rağmen emlakçılığı bıraktım.

Pazarcılıkta randıman almaya başlayınca kendime ait bir butiğim olsun istedim ve Beşiktaş'ta ufak bir arayış sonucunda Büyük Beşiktaş Çarşısı'nda bir dükkan buldum. Levent Pazarı'nda bulunan yerimi satarak oraya yerleştim. Ama ilk dükkanım bana ya uğursuz geldi ya da yerinde güzel bir seçim yapamadığım için zarar ettim. 3 senedir bu yeni dükkanımda borçalarımı ödüyorum. Güzel işler yapıyorum. Bu arada Ortaköy'de bulunan tezgahıma da devam ediyorum. Bütün zorluklara rağmen ticaretin içinde olmak bana ayrı bir zevk ve heyecan veriyor. İnsanın kendi işi gibisi yok. 
 
Neden bu işi seçtiniz?
 
Bence bir işletmeye sahip olmak çok önemli. En azından 'benim' diyebilme lüksüne sahipsiniz. Herkes hayatında bir kere de olsa bu duyguyu tatmalı. Ben ticareti çok seviyorum. Birebir insan ilişkilerini seviyorum. O yüzden de bu işe atıldım. Aslında pazarda daha güzel para kazanıyordum. Hatta bir gün  Levent Pazarı'nda yer açıyordum, daha malı açmadan çuvallar satıldı. Saat 12'ye kadar 2 bin 500 liralık bir ciroyla pazarı kapattım ve mükemmeldi iş şartları. Ama son zamanlarda işlerin düşmesinden sonra pazarda da işler bitti.  200 lira masrafım olmasına rağmen 20 lira satış yaptığım günler oldu.  Aslında bu olay bana bu butiği açmam için cesaret verdi.  ‘Ben daha iyisini yapabilirim’ dedim ve şimdi burdayım.
 
Şu an yaptığınız iş için ‘Bu benim hayalimdi!’ diyebilir misiniz?
 
Bir butiğim olsun, bir dükkanım olsun, kendime ait bir yerim olsun hep istediğim bir şeydi. Size bunu çok basit ama benim için önemli bir hikayeyle anlatmak istiyorum. Geçen sene parmağımla ilgili bir sorunum vardı ve ameliyat oldum. Ama butiğimle o kadar bütünleştim ve o kadar burayı benimsedimki hastaneden çıktıktan bir gün sonra ayağımdaki alçıyla yine de işe geldim. İş sevgisi çok önemli. Herkes sevdiği işi yapmalı.  Bence ben hayalime giden yolda bir adım attım. Herkes bunu yapmalı. En azından denemeli.
 

Butiğinizi açarken yeterli sermayeniz var mıydı? Ya da özel bir destek aldınız mı?
 
İş kurarken yeterli sermayem yoktu. Her şeyi kendim halletmeye çalıştım. Hiçbir birikimim olmadığı için arkadaşlarımdan, dostlarımdan borç aldım ve işimi kurdum. Bu konuda arkadaşlarıma minnettarım. 8 yıldır bu sektördeyim. Normal şartlarda insanın kendi ayakları üzerinde durması gerçekten çok zor ama inanmak çok önemli. İnsanın inandığı zaman başaramayacağı şey yok diye düşünüyorum.
 
Bankadan hiç kredi çektiniz mi?
 
Özel bir kredi çekmedim ama üye olduğum kooperatif sayesinde Halkbank'tan kredi kullandım ve çok memnunum. Halkbank'tan önce durum baya kötüye gidiyordu. Ama size şunu söyleyebilirim ki ; ben şu an Halkbank'ın desteğiyle ayaktayım. Eğer Halkbank'ın desteği olmasaydı butiğimi kapatmak zorunda kalabilirdim.
 
Butiğinizde müşterilerinize kredi kartıyla alışveriş olanağı sunuyor musunuz?
 
Evet tabii ki. Bankalarla iletişimi seviyorum. Özellikle Halkbank'ın sunduğu olanaklar sayesinde işimde daha iyi bir döneme girdiğimi düşünüyorum.
 
Müşterileriniz sizi ya da butiğinizi genelde nasıl buluyor?  Reklam prosedürünüz ne?
 
Müşterilerimiz bizi adresimizden ve internet sitemizden buluyor. Zaten müşterilerimizin geneli genç kesim olduğu için Facebook sayfamızdan verdiğimiz bilgilerle onlara ulaşabiliyoruz.
 
Diğer mağazalarla rekabet halindesiniz. Bu sizin için zor olmuyor mu?
 
Oluyor. Ama rekabet ediyorum. Onlar üç dediğinde ben iki buçuk diyorum ve müşteriyi kazanıyorum.
 
Gelecekte bu işi devredebileceğiniz biri var mı?
 
Oğlum var ama bu işi yapmayı düşünmüyor. Düşünmesini çok isterim. Bu ara ikna etme çabası içerisindeyim. Umarım ikna edeceğim ve ilerde o benden de daha iyi işler yapacak.
 
Büyüme hedefiniz var mı? Varsa bunun için kredi almayı düşünüyor musunuz?
 
Büyüme hedefim tabii ki var. Kimin yok ki? Yeni bir kredi alıp yeni bir şube açmayı düşünüyorum. Şu anda da onun çalışmalarını yapıyorum. Yani pasaj olabilir, cadde olabilir, hiç farketmez. Ama en az iki şubemin olmasını istiyorum. Tek bir yere bağlı kalmak istemiyorum.
 
Atılmak istediğiniz farklı bir sektör var mı?
 
Beşiktaş'ta gıda işine girmek istiyorum. Aklımda şu an sadece gıda var. Çünkü yemek yapmayı çok seviyorum, yemekle uğraşmayı seviyorum.  Bir sene içinde o sektöre de atlamayı düşünüyorum. Ama tabii ki bunu yapabilmek için esnek krediye ihtiyacımız var.