Van Depreminde dükkanı zarar gören Abdullah Kaya, KOSGEB Kredisi ile hayata döndü…
 
Van Deprem’i en çok esnafı vurdu. Onlardan biri de Babagani Baharat’ın sahibi Abdulgani Kaya’ydı. Sorularımızı yanıtlayan Kaya, depremin ardından ayakta nasıl kaldığını anlattı.
 
Halkbankkobi : Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?
Abdulgani Kaya: Adım Abdulgani Kaya. Dükkânımın adı da Babagani Baharat. Ahlat’ın yerlisiyiz. Ahlat Kültür ve Eğitim Derneği Başkanıyım aynı zamanda. 1959 doğumluyum. 14 yıldır bu dükkânı işletiyorum. Baharatçılığı Mersin’de öğrendim. Orada bir baharatçı dükkânında 5 ay işçi olarak çalıştım.

Halkbankkobi :  Neden baharatçılık işine girdiniz?
Abdulgani Kaya:Çeşit çeşit baharatları tanımak, hangisinin hangi hastalığa iyi geldiğini bilmek istedim. Mesela, bizim buralarda çörekotu sıkça kullanılır. Hem birçok hastalığa iyi gelir hem de Hz. Muhammed’in çörekotu ile ilgili “Ölümden başka her derde deva” diye bir sözü vardır.

Halkbankkobi : Baharatları nerelerden temin ediyorsunuz?
Abdulgani Kaya: Baharatları, İran, Antep ve Suriye’den getiriyoruz. Kavut da buralara özgü bir yiyecektir. Tatlıyla yenir. Onu da satıyoruz.
 
Halkbankkobi : Peki, işinizi seviyor musunuz?
Abdulgani Kaya: İşimi çok seviyorum. Hep bu dükkanım dursun istiyorum. O yüzden dükkanı oğluma devrettim. Ben de gelip gidiyorum ama müşterilerle genelde o ilgileniyor. Küçükken ona bu işi devretmek için baharatları öğretmiştim.

Halkbankkobi :  Erkek mi yoksa kadın müşterileriniz mi daha fazla?
Abdulgani Kaya:Kadınlar da gelir ama genelde müşterilerim erkekler. Karnı ağrıyan, başı ağrıyan bana gelip ne iyi gelir diye sorar. Bir de yazları teknelerle Urartu’dan Selçuk’a Mavi Tur düzenliyoruz denizde (Van gölü). Oradan da müşterilerimiz oluyor.

Halkbankkobi :Depremden sonra neler yaşadınız? Müşterileriniz ne kadar azaldı?
Abdulgani Kaya: Depremden sonra müşteri diye bir şey kalmadı. Aylarca dükkan kapalı kaldı. Mallarım zarar gördü, dükkan da öyle… Önce her şeyi bırakıp gitmeyi düşündük. Sonra her şeyin düzeleceğine inandık. İşler biraz yoluna girdi ama ileride yine istediğimiz gibi olmazsa Antalya ya da Ankara’ya taşınmayı düşünüyoruz.

Halkbankkobi :Hiç kredi aldınız mı?
Abdulgani Kaya: Depremde KOSGEB’ten (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) 30 bin lira çektik. 10 bin lirasını ödedik.

Halkbankkobi :Kredi çekmeniz kullanmak istediğinizde hangi bankayı düşüyorsunuz?
Abdulgani Kaya: Benim hesabım Halkbank'ta. Halkbank’ın çok güvenilir olduğunu düşünüyorum.