Cüneyt Asan: Mesleğe çağ atlatan kasap

Kasaplıktan restoran zincirine ulaştı

10 yaşında kasaplıkla işe başlayıp bugün Günaydın Restoranları’nın sahibi olan Cüneyt Asan, Avrupa’da Mc Donalds ve Burger’a büyük bir rakip olarak gösterildiklerini söylüyor.
 
Türkiye’nin önde gelen restoran zincirlerinden Günaydın’ın sahibi Cüneyt Asan bir kasap dükkânında çırak olarak başladığı iş hayatında bugün bir restoran zincirinin sahibi. 40 şubede 2 bin 500 kişiye istihdam sağlayan Asan’ın 2014 planı Türkiye’de 100, Avrupa’da 200 şube açmak.
 
Sizi biraz tanıyabilir miyiz?
 
10 yaşımda annem, babam ve 5 kardeşim Erzincan’dan İstanbul’a taşındık. Maddi olanağımız sınırlıydı. Ailemizin yarısı kapıcı dairesinde yarısı da gecekonduda kalıyordu. Ben 10 yaşıma kadar kapıcı dairesinde yaşadım. 10 yaş ise benim için kırılma noktası oldu. Bir kız arkadaşım vardı. İlkokul öğretmenim kız arkadaşıma benim için kışlık elbise almasını söyledi ve bu söz çok ağırıma gitti. Bunun üzerine okumamaya karar verdim. Babam zorla okula gönderdi ama ben bir taraftan iş bulmaya kararlıydım. 10 yaşında Bostanlı kasapçılar çarşısında çırak olarak işe başladım. Çok çalışıyordum, ele avuca sığmıyordum bu yüzden de ustalar tarafından çok sevilmedim, hatta her gün dayak yiyordum. Bir gün onlara çok kızdım ve “Gün gelecek hepiniz benim yanımda çalışacaksınız” dedim. Askere gidene kadar bu dükkanda çalıştım. Et nasıl işlenir, iyi et nasıldır, hayvanın neresinden ne yapılır her şeyi öğrendim.
 
"Mesleğe çağ atlatan kasap"
 
Sonra…
Askerden geldikten sonra bugünkü çalıştığım ortaklarımla birlikte çalıştığımız kasap dükkanını devraldık. Elimizde çok küçük bir birikimimiz vardı. Biraz borç biraz harç işe koyulduk. Önce yedi kişiydik, iş temposuna dayanamadılar hepsi tek tek elendi üç kişi kaldık. Üç ortağımla birlikte birkaç yıl sonra dükkanı yıkıp Amerikan barlı kasap açtık. 30 yıl önce yaptığımız bu devrim bize mesleğe çağ atlattıran kasap lakabını getirdi.
 
Peki Günaydın Steak House nasıl doğdu?
 
O dönemlerde kebapçılık furyası başlamıştı. Sonuçta biz kasaptık ve eti bizden iyi anlayan yoktu. Biz de elimizdeki küçük birikimlerimizle kasapçılığın yanında kebapçı dükkanı açtık. İlk kebap dükkanımız Küçükyalı’daydı. Bu iş patladı. 150 kişilik dükkan her gün tıklım tıklım doldu. Hemen ardından Bostancı’da 500 kişilik bir restoran daha açtık.
 
"MC Donald's ve Buger King'e rakibiz"
 
Şu anda ne kadarlık bir ciroya ulaştınız?
 
Şu an dört konseptle çalışıyoruz. Kasap, steak house, köfte-döner ve burger. Toplamda 40 şubemiz ve 2 bin 500 çalışanımız var. 2014’te Türkiye’de 100 şube, Avrupa’da 200 şube açmayı planlıyoruz. Türkiye’nin her yerinde “Günaydın” markası olacak, çünkü Avrupa Mc Donalds ve Burger’a en büyük rakip bizi gösteriyor.

Peki işin kurulumu aşamasında hiç banka kredisi kullandınız mı?
İşe başlarken küçük bir birikimimiz vardı. Bu birikimle kasabı devraldık. İş büyüyünce ilk restoranımızı açtık ve kazanç arttıkça restoran zinciri halini aldı. Kazandığımızı işimize yatırdık. Şu anda markamız büyüyüp zincir haline dönüştüğü için zaman zaman banka kredisi kullanıyoruz.